Sari la conținut

Solutii pentru a te hidrata la drum lung?


RedRat
 Share

Postări Recomandate

La 09.12.2020 la 22:24, vis-a-vis a spus:

Pentru cei care nu văd rostul camelbackului, dacă sugi constant câte puțin corpul se hidratează suficient. Dar la opriri tendința e să bei prea mult, deja te-ai deshidratat și ai băgat prea mult, așa că în maxim juma de oră trebuie să oprești iar ca să elimini. Cu puțin studiu și puțin exercițiu poți ajunge să nu urinezi toată ziua și să fii perfect hidratat.

In vara, la o iesire pe off am baut in jur de 5-6L toata ziua, fara sa fac nici macar o data pipilica :) Intr-adevar, bautul constant ajuta la mentinerea hidratarii. Bine, acu depinde si ce faci pe mobra, cat de cald e etc.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 52
  • Created
  • Ultimul Răspuns

Top Posters In This Topic

Acum 16 minute, Bart Bz a spus:

Păi dacă transpiri la greu, nu tot aia e? 

Daca bei 5l si nu faci pisulica, ci ai transpirat tot, sigur esti deshidratat. Fiindca organismul n-a apucat sa traga din apa sarurile necesare, ci doar a eliminat apa pentru termoreglare. Sau poate colegul are vezica antrenata de la bere :D

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

La 11.12.2020 la 14:57, einstein1984 a spus:

nu sunt urolog, dara fara sa te pisi nu esti hidratat.

Nu te contrazic ca nu's nici io de specialitate, dar cu siguranta esti mai putin deshidratat decat in cazul in care bei o data la 1-2 ore cate 1-2L ;)

La cat efort am depus atunci cu siguranta imi trebuia o perfuzie ceva ca sa ii dau corpului tot ce avea nevoie :))

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Vizitator goe 75

 

Hai care liciteaza mai mult ? Care bea peste 15 l la o tura de 10 ore? 

🤣🤣🤣

 

 

On 12/11/2020 at 1:57 PM, einstein1984 said:

nu sunt urolog, dara fara sa te pisi nu esti hidratat.

 

Asta explica multe .

 

Cand mai vrei sa te hidratezi sa-mi zici ca te ajut si daca trebuie sa fortez un pipi la moment.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

@goe 75vorbesti serios, ce suntem camile?(bine, alea beau o data si bine). Dar 1,5 litri/ora.... ce sa zic, poate in desert. 
Cum am mai povestit, la intoarcerea din Italia am prins 42grade pe autostrada. In 5-600km de arsita, am oprit pentru apa cam la 150 km si n-am baut niciodata 1 litru odata. 
Dar si aici, sunt diferente mari de la individ la individ. 

Editat de FlipperCo
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Vizitator goe 75

Pai eu am intrebat bazat pe ce am vazut mai sus ca se discuta . 

Uite dau si un citat cu un fragment care m-a facut sa cred ca restul de oameni beau mai mult ca mine la drum :

3 hours ago, Cap0ne said:

, dar cu siguranta esti mai putin deshidratat decat in cazul in care bei o data la 1-2 ore cate 1-2L ;)

 

 

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Vizitator goe 75

Gata , va las . Ma duc sa-mi investesc economiile in actiuni Pempers...o sa aveti nevoie.

 

 

 

 

Sau stau pe faza ca o sa deschideti topic pentru solutii pentru facut pipi din mers , altele decat pempers?

Editat de goe 75
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Păi există sonde, se atașează la scula din dotare, iar furtunul se coboară pe lângă supraplinul de la rezervor. 😂

Unii mai ingenioși vor găsi o metodă ca să transforme pipi în ceva util, cum ar fi vreun dispozitiv pentru răcorire în mers, rezervoare se găsesc: https://m.esteto.ro/produse-339005-urinar-barbati-meddo?gclid=Cj0KCQiA8dH-BRD_ARIsAC24umZQs-9lzJkeNn1h1IQc3El3YclizkgIb07bt5Yq7gf-CSqqeUWebeYaApSCEALw_wcB

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Nimic nu-i imposibil.

Acum serios: am văzut termos cu interior de sticlă, a spart cineva unul în fața mea (de ăla cu pompă, bagi cafea fierbinte în el și apeși pompa, curge cafeaua). Ale noastre au interior din ceva inox (cred), că de la câte izbaiuri a luat cel mare, trebuia să fie ozdrele. Asta până să îi meșteresc suport pe cutia din dreapta (revin cu poze, dacă găsesc).

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Acum 7 ore, goe 75 a spus:

Pai eu am intrebat bazat pe ce am vazut mai sus ca se discuta . 

Uite dau si un citat cu un fragment care m-a facut sa cred ca restul de oameni beau mai mult ca mine la drum :

 

Cand ziceam 1-2L la 1-2ore nu ma refereams a bei toata ziua in ritmul asta :D

Dar dupa 1h de efort sustinut in care te-ai deshidratat in draci, bagi 1+ L fara probleme. Sau na, io cel putin...

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Acum 20 ore, goe 75 a spus:

Gata , va las . Ma duc sa-mi investesc economiile in actiuni Pempers...o sa aveti nevoie.

 

 

 

 

Sau stau pe faza ca o sa deschideti topic pentru solutii pentru facut pipi din mers , altele decat pempers?

Daca e vara si mergi in pantaloni scurti se poate scoate furtunul pe crac in caz de supraplin. Daca esti vreun cabral se poate si cu pantaloni lungi

Editat de DiarM
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

 Share

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.


MOTOCICLISM.ro
Grup Facebook: +36000 membri
Înscrie-te în grup
Discutii despre motociclism pe Facebook
 
BIKESHOP.ro
Grup Facebook: +18000 membri
Înscrie-te în grup
Anunturi de vanzare - cumparare pe Facebook.


×
×
  • Creează nouă...