Sari la conținut

2020 KTM 690 Enduro R sau de ce vreau sa o ucid pe Greta


ERU
 Share

Postări Recomandate

Aham, am inteles. Dar sa stii ca, excluzand extremele care tipa si ies in fata, gen Greta, per total mie politicile de mediu mi se par de bun simt. Faptul ca te prinde pe tine intr-un moment delicat, cu un motor proaspat cumparat, e nasol doar pentru tine, dar pentru comunitate e OK.

 

Eu inca imi amintesc ce fum scoteau fostele mele masini, alea euro1 sau non-euro, diesel, cand acceleram brusc. Sau cum puteau gazele de esapament de la ele. Sau cum imi spunea cate cineva ca trebuie sa le tin in ture maxime sa se mai curete injectoarele, si mie-mi era jena, ca dadeam cu ceata la un intreg cartier.

Daca acum ar fi fost inca aceeasi legislatie, pun pariu ca numarul de masini fabricate in 1900 toamna ar fi fost imens pe strazi, iar aerul absolut irespirabil.

 

 

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 68
  • Created
  • Ultimul Răspuns

Top Posters In This Topic

1 oră în urmă, john17 a spus:

nu vehiculele personale sunt cauza principală a poluării

sunt fix ultima problema in ecuatia asta, doar ca pe astia cu masin sunt jegmaniti pe toate partile la orice ocazie (asigurare, parcare, taxa drum, taxa pod, taxa pe poluare, taxa pe cilindree, taxa pe sapca, taxa pe lipsa de sapca si tot asa)

in timp ce la nivel global se taie cat mai mult orice are radacina in schimbul unie spagi egale cu zero la politicenii locali, se da cu milioane de tone de titei in mare si aaa.. scuze si tot asa si tot asa, nu o sa se schimbe nimic cat traim noi, deci 

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Per global mașinile nu-s principala cauză a poluării, dar local sunt cea mai mare problemă. Degeaba la Muntele Roșu nu se simte cine știe ce, dacă eu stau în București de-o viață și aerul e din ce în ce mai îmbâcsit. Noi, ca motocicliști ne cam credem miezu' și pentru că există atitudinea asta de rebel, aruncăm pisica moartă la alții-n ogradă. Mergi cu gașca la munte, vez'doamne să respiri aer curat, dar dacă ești printre ultimii-n cârd, respiri numai gaze nașpa de eșapament, pt că tovarășii tăi și-au scos catalizatoarele sau au mobre euro2 în cel mai bun caz. După 2 ore de mers așa, te ustura ochii și gâtul. Nu mai zic de tobele care urlă inutil. Atitudinea asta de lasă că nu fac eu mai mult gunoi decât alții e destul de păguboasă. Totul ține de bun simț, părerea mea...

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Vivat ecologiștii din zona verde Sintești, moarte motocicliștilor poluatori! 

Ciudat că zilele trecute, când s-a depășit iar nivelul de poluare admis, nu prea erau motocicliști pe străzi... 🤔

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Acum 32 minute, vis-a-vis a spus:

Atitudinea asta de lasă că nu fac eu mai mult gunoi decât alții e destul de păguboasă

'aide doamna profesoara, dar pe x-ulescu nu-l vedeti?
'ai dom'le politist, ce, nu mai eu fac stanga aici?
'ai dom'le, ce daca arunc pe jos, nu vezi ca e deja mizerie?
hai ma lasi? asta e problema noastra cea mai mare? pai avem alte probleme

Am fost adineauri sa duc plasticele si conservele la alea de reciclare, nu ca erau burdusite (aproape un lucru bun) dar erau aruncate inca pe atat pe langa containere, se umplu destul de rapid, ca rumenii isi arunca si gunoiu menajer acolo unde scrie plastic/sticla,, asa ca am plecat cu 2 sacose si m-am intors acasa tot cu 2 sacose - 3 sticle de sticla.

Cat despre RAR, cand vrei sa prinzi ultimu tren, care a plecat deja din statie, trebuie sa fugi un pic dupa el cat inca nu a prins viteza.

Analogie care imi aduce aminte de o intamplare asemanatoare in Finlanda, unde am incurcat ora pentru un ferry catre  Estonia, am crezut ca pleaca cu o ora mai tarziu si am ajuns la terminal in ultima clipa, toti erau imbarcati si totul era pustiu, ne-a luat o doamna de la security a fugit cu noi prin terminal ca sa prindem barcuta, probabil ca la noi aia ar fi fost, diferenta de servicii este destul de clara intre est si vest.

@ERU
O alta idee in loc sa ti se umfle vena pe Greta care nici macar nu a auzit de tine, dar tu ai auzit de ea, lol, mai bine ai trimite un mail, o scrisoare la RAR cu un sfat, cum se pot imbunatati, sa le explici in scris cum nu te-au ajutat si cum puteau sa te ajute, chiar daca poate e degeaba, dar poate primind mai mult feedback poate poate se implementeaza ceva. Un fel de daca arunci samanta in gradinta, poate nu iese, dar daca nu o arunci cu siguranta nu o sa rasara nimic.

Te ajut si eu cu greta, ieri am bagat 13.5L ajunsesem pe rosu.

Editat de robert23mg
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Acum 19 minute, john17 a spus:

Vivat ecologiștii din zona verde Sintești, moarte motocicliștilor poluatori! 

Ciudat că zilele trecute, când s-a depășit iar nivelul de poluare admis, nu prea erau motocicliști pe străzi... 🤔

Zilele trecute a fost lăsata secului și e un obicei tâmpit, "Urlăriile", când se dă foc la cauciucuri. Am participat și eu când eram copil, acum mi se pare o tâmpenie...

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Acum 35 minute, robert23mg a spus:

scrisoare la RAR...

... sa le explici in scris

Ceee?!? :eek:  Ăia știu decât să ia șpagă (pe care o varsă parțial la partid), habar n-au să citească! Abia buchisesc 17 caractere ale unui VIN, părerile cetățenilor se arhivează direct la junk. 

 

Acum 31 minute, vis-a-vis a spus:

Am participat și eu

Poluatorule! Fața la perete și masca pe figură 30 min! :crack:

Editat de john17
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Acum 6 ore, john17 a spus:

Greta ca greta, dar nu vehiculele personale sunt cauza principală a poluării. 

 

https://www.europarl.europa.eu/news/en/headlines/society/20190313STO31218/co2-emissions-from-cars-facts-and-figures-infographics

 

da, stiu, e o conspiratie si numai aia fara educatie sau cunostinte in domeniu stiu adevarul

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

1 oră în urmă, taong_mapagbiro a spus:

Daca iei in calcul inclusiv poluarea incepand de la procesul de fabricatie  pana la reciclarea totala , se cam schimba graficele putin....spre radical .  De multe ori la peste prinzi si fara rama in ac...aia e 

 

ai in imaginea 3 exact ce spui tu, sunt 3 cazuri acolo in partea de jos, ala din mijloc e media eu

fix asta e problema, sursele oficiale sunt mai greu de inteles decat statusurile de facebook, chiar cand sunt simplificate la maxim ca asta

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

La 18.03.2021 la 13:08, george05 a spus:

 

Pai și clientul ar fi frumos sa se documenteze de normele de poluare cerute și îndeplinite sau nu de mobra ce urmează a fi achiziționată(de noua evident) înainte de achiziție. Nu? 

Ce sa se intereseze clientul, la ce,despre ce,  cine naiba sta sa se gandeasca cand achizioneaza o masina/motor NOU NOUȚ, produs in 2020,ca  nu indeplineste habar nu am ce criterii, Normal este FIRMA care Produce/vinde sa te anunte de ABC sau sa nu.l mai vandă

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Acum 12 ore, Djenavar a spus:

Ce sa se intereseze clientul, la ce,despre ce,  cine naiba sta sa se gandeasca cand achizioneaza o masina/motor NOU NOUȚ, produs in 2020,ca  nu indeplineste habar nu am ce criterii, Normal este FIRMA care Produce/vinde sa te anunte de ABC sau sa nu.l mai vandă

Mda... Spor la shopping,ce pot sa zic. 

Tu aștepți sa te servească dealerul(auto/moto/orice) corect? Baga de seama ca ala e pus acolo să-ți bage pe gat ceva, sa semnezi contractul, ura și la gara. E problema ta și o sa ți-o furi într-o zi, dacă tu îți dai banii(poate chiar în general nu doar când arunci un purcoi de bani pe ceva anume) fără sa îți faci temele și așteptându-se sa fii servit onest 100%. 

Te întreb altfel... Când ai luat ultima data ceva nou nouț cu o gălăgie de bani? Și dacă ai făcut-o, te-ai încrezut întru totul în cel care ți-a vândut bunul? 

Editat de george05
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

La 21.03.2021 la 18:42, prafrau a spus:

 

https://www.europarl.europa.eu/news/en/headlines/society/20190313STO31218/co2-emissions-from-cars-facts-and-figures-infographics

 

da, stiu, e o conspiratie si numai aia fara educatie sau cunostinte in domeniu stiu adevarul

 Cum ai vrea sa arate o statistica data de Agentia Europeana a Mediului??? Bineinteles ca trebuiau sa iasa automobilistii cei mai mari poluatori. Sunt interese mari in joc si ma mir ca sunt oameni care iau de bune asemenea surse de informatii... Putin spirit critic in preluarea informatiei (mai ales din surse "oficiale" - a se citi puternic politizate), nu ar strica. 

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Acum 7 minute, xt600 a spus:

 Cum ai vrea sa arate o statistica data de Agentia Europeana a Mediului??? Bineinteles ca trebuiau sa iasa automobilistii cei mai mari poluatori. Sunt interese mari in joc si ma mir ca sunt oameni care iau de bune asemenea surse de informatii... Putin spirit critic in preluarea informatiei (mai ales din surse "oficiale" - a se citi puternic politizate), nu ar strica. 

 

exact asta ziceam

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

La 21.03.2021 la 15:51, robert23mg a spus:


O alta idee in loc sa ti se umfle vena pe Greta care nici macar nu a auzit de tine, dar tu ai auzit de ea, lol, mai bine ai trimite un mail, o scrisoare la RAR cu un sfat, cum se pot imbunatati, sa le explici in scris cum nu te-au ajutat si cum puteau sa te ajute, chiar daca poate e degeaba, dar poate primind mai mult feedback poate poate se implementeaza ceva. Un fel de daca arunci samanta in gradinta, poate nu iese, dar daca nu o arunci cu siguranta nu o sa rasara nimic.

Te ajut si eu cu greta, ieri am bagat 13.5L ajunsesem pe rosu.

 

Sper pentru tine ca ai vrut sa ma trollezi, altfel e destul de grav, pentru tine.

La 21.03.2021 la 15:54, vis-a-vis a spus:

Zilele trecute a fost lăsata secului și e un obicei tâmpit, "Urlăriile", când se dă foc la cauciucuri. Am participat și eu când eram copil, acum mi se pare o tâmpenie...

 

Obiceiurile nu sunt tampite, tampiti sunt cei care le interpreteaza idiot, treba cu focurile de lasata secului are multe sute de ani in urma, as spune peste o mie, cauciucurile sunt ceva foarte nou.

Ca de obicei, insuficient informat.

 

 

 

 

================================================================================================

Ca o nota generala constat ca incet, incet incep sa isi iteasca capetele hiodoase si goale pe interior gretarzii si pe acest topic. 

Editat de ERU
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

On 3/17/2021 at 4:30 PM, ERU said:

tree huggers

Tomnu', usor, ca si eu am boala pe aia de taie copacii. Si am optat pt factura electronica.

Oricum, de sprijinit imbratisat copaci am trecut demult. Ca nu mai beam ca acu' ceva ani de destula vreme. Acuma nu mai beu de vreo 3 ani decat la ziua lu' fii-mea.

 

Da-i gaz!

Da', orsicat, Greta e cool ca primavara din 2021

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

 Share

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.


MOTOCICLISM.ro
Grup Facebook: +36000 membri
Înscrie-te în grup
Discutii despre motociclism pe Facebook
 
BIKESHOP.ro
Grup Facebook: +18000 membri
Înscrie-te în grup
Anunturi de vanzare - cumparare pe Facebook.


×
×
  • Creează nouă...