Sari la conținut

E viitorul auto electric?


adidas
 Share

Postări Recomandate

Acum 15 ore, frigider a spus:

frigideru pe benzina :)

Pe la 1940,erau masini de spalat haine,cu motor pe benzina,2T.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 3,4k
  • Created
  • Ultimul Răspuns

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Posted Images

2 din 45.000 EV-uri. Nu stiu cate Spring-uri sunt, dar total EV-uri sunt 45.000. Iar eu nu stiu sa mai fi ars alt EV in Romania, fie el Tesla, Hyunday, Kia, etc

 

Dar, daca pe an ard peste 1500 ICE-uri, dintr-un total de, sa zicem, 15 milioane (cifra e exagerata oricum, am pus o masina per locuitor)......asta inseamna ca pe an arde 1  din 10.000. Bun asa

EV-uri, de cand au intrat in Romania, au ars 1 la 22.500.

 

 

https://www.agerpres.ro/economic-intern/2024/06/11/peste-45-200-de-masini-electrice-in-circulatie-in-romania-aproape-5-000-de-unitati-inmatriculate-in-primele-4-luni-din-2024-analiza--1310963

 

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Acum 7 ore, frigider a spus:

Ard. Dar mult mai puțin spectaculos.

 In citeva zeci de secunde au stins-o (de cind au dat drumul la apa), a ars pina sa se inceapa stingerea ei. Daca era EV ..... ne uitam cum arde asfaltul inca o juma' de ora. :)

 

Editat de Contabil
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Doamne ajuta!

 

https://hotnews.ro/a-cerut-intrarea-in-faliment-un-producator-de-masini-electrice-care-spera-sa-repete-succesul-tesla-1523107

 

Fisker, un producător american de mașini electrice care asambla un model în Austria, a cerut intrarea în faliment după ce compania a rămas fără bani și a fost silită să ia măsuri dure de reducere a activității în ultimele luni.

Fisker lansase acum un an SUV-ul Ocean cu care avea planuri de a-l aduce pe cât mai multe piețe din Europa, însă compania nu a produs cât și-a propus, a avut mari probleme financiare și datoriile au crescut.

Fisker a eșuat și fiindcă nu s-au concretizat planurile de a semna un parteneriat cu o mare companie auto, ceea ce ar fi asigurat stabilitate economică și financiară. Presa a scris că s-ar fi purtat discuții cu Nissan, dar și cu alte companii, însă nu s-a ajuns la un acord.

Fisker Group a depus cererea de intrare sub protecția legii falimentului în statul american Delaware, având active cuprinse între 500 milioane și un miliard de dolari. Numărul estimat de creditori trece de 200.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Henrik Fisker e un scamator/vanzator de ulei de sarpe, e a treia oara cand baga in faliment un producator de masini ce ii poarta numele.

 

Ultimele modele aveau cateva idei interesante dar produsul final pus in productie era o mizerie aproape neutilizabila.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

On 6/13/2024 at 7:02 AM, mircea.cazachevici said:

2 din 45.000 EV-uri. Nu stiu cate Spring-uri sunt, dar total EV-uri sunt 45.000. Iar eu nu stiu sa mai fi ars alt EV in Romania, fie el Tesla, Hyunday, Kia, etc

 

Dar, daca pe an ard peste 1500 ICE-uri, dintr-un total de, sa zicem, 15 milioane (cifra e exagerata oricum, am pus o masina per locuitor)......asta inseamna ca pe an arde 1  din 10.000. Bun asa

EV-uri, de cand au intrat in Romania, au ars 1 la 22.500

Cand o sa dai cu sapa prin service niste ani buni ai sa intelegi de ce se prajesc 99% din ICE-urile alea.

Nu suntem prea departe de momentul cand EV-ul va fi reparat cu sarma de balot.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Totul e sa vezi si partea nevazuta a stirii, nu numai aia senzationala.

 

Exemplu, articolul.

https://stirileprotv.ro/stiri/inspectorul-pro/o-masina-electrica-in-flacari-poate-fi-stinsa-abia-dupa-24-de-ore-pericolul-este-imens-daca-ia-foc-intr-o-parcare-subterana.html

 

Si dupa ce citesti cat de periculoase sunt masinile electrice, ajungi la sfarsitul articolului unde scrie clar:

"Statistic vorbind, riscul de incendiu la o mașină electrică este de 60 de ori mai mic, față de autorismele cu motor pe benzină sau motorină"

 

 

Mai asteptam cativa ani, se raspandeste la masini si tehnologia bateriilor cu electrolid solid, si gata. Se diminueaza si mai mult riscul de incendiu.

 

 

P.S. Urat din partea ta, @Lucian_M. Sa ii strici topicul omului. 

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

 Share

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.


MOTOCICLISM.ro
Grup Facebook: +36000 membri
Înscrie-te în grup
Discutii despre motociclism pe Facebook
 
BIKESHOP.ro
Grup Facebook: +18000 membri
Înscrie-te în grup
Anunturi de vanzare - cumparare pe Facebook.


×
×
  • Creează nouă...