Sari la conținut

E viitorul auto electric?


adidas
 Share

Postări Recomandate

  • Răspunsuri 3,6k
  • Created
  • Ultimul Răspuns

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Posted Images

Acum 2 minute, TheHuskyCrobats a spus:

E masina de oras, te duce sfaraind de colo colo. La Yaris ce confort crezi ca am?

Nu stiu, cojile astea pot fi oricum, dar confort si feeling, nu

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Atunci?
Daca ai target un Spring, inseamna ca te uiti la ceva echivalent - ca pret sunt tot pe acolo, un Yaris mai rasarit 15-16000 euro

De ce sa nu iau Spring? Doar nu fac concediul cu "coaja"

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Acum 22 minute, mircea.cazachevici a spus:

Toti posesorii de EV sunt, culmea, multumiti, iar cativa chiar si-au luat al 2-lea EV.

Să-i vezi pe teslașii care blochează parcarea la Mall făcând coadă la încărcătoare!

E vreunul care și-a luat ev fără subvenție? N-am auzit încă, cel puțin nu nou.

Acum 6 minute, TheHuskyCrobats a spus:

De ce sa nu iau Spring?

Ca să ai o mică protecție în caz că te lovește vreun bizon. Eu unul nu mi-aș lăsa o persoană la care țin să se deplaseze cu o coajă de genul.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Acum 1 oră, TheHuskyCrobats a spus:

Deocamdata nu v-a bagat nimeni mana in buzunare sa va oblige sa cumparati EV-uri,

 

Acei 10,000 eur .... tu de unde crezi ca ti-au venit? Intreb de curiozitate, ca s-a mai spus.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Acum 1 oră, TheHuskyCrobats a spus:

 

Super. Deci si eu am voie sa am opinii, ce nu inteleg este de ce ale mele sunt considerate personale iar pe ale tale le consideri general valabile. Dar deh...

 

Ca sa iti raspund la "libera fabricatie si alegere": toate companiile sunt obligate sa faca profit, altfel devii ONG sau mai stiu eu ce panarama si nu te baga nimeni in seama. De profitul acela depinde remuneratia bastanilor care conduc companiile respective, bastani care nu dau doua parale pe poluare, egalitate in drepturi, corectitudine politica, angajati, euc, etc.

Asa ca nu imi povesti de libera alegere intr-o lume in care totul e guvernat de lacomie, foamea de bani si durerea de basca fata de orice inseamna altceva in afara de profit.

Cred ca m-ai inteles gresit sau nu m-am facut eu inteles:nu am spus ca nu ai dreptul la opinie,ci faptul ca la opiniile exprimate de tine,am si eu o opinie-asta voiam sa spun,nimic altceva.

 

Poi tocmai ca profit se face si din fabricarea termicelor.Cel putin in momentul de fata foarte multi bani,nu doar multi,asa ca nu vad de ce trebuie interzise,cat timp fabricarea lor e profitabila.Ca e termica sau ev,profitul exista.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Acum 4 minute, cobi a spus:

Uita-te doar la transporturi si realizezi ca EV nu are nici o sansa .

In loc sa te bucuri in trafic cand ai o electrica in fata si respiri aer curat , tu preferi un diesel non euro , pacat .

 

Nu e cazul, locuiesc in mediul rural (in genul unde locuiesti si tu), unde masinile-s putine, indiferent de motorizare. Deci aerul ce-l respir e mult mai curat decat cel urban.

 

 

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

1 oră în urmă, ENEOS a spus:

 E vreunul care și-a luat ev fără subvenție? N-am auzit încă, cel puțin nu nou.

 

Eu, Tesla noua din stoc Bucuresti.

Acum 5 minute, Kristian K a spus:

Poi tocmai ca profit se face si din fabricarea termicelor.Cel putin in momentul de fata foarte multi bani,nu doar multi,asa ca nu vad de ce trebuie interzise,cat timp fabricarea lor e profitabila.Ca e termica sau ev,profitul exista.

 

Comparativ cu alte industrii se fac foarte putini bani din productia de autoturisme. Motive sunt multe, de la legislatia din ce in ce mai stufoasa, lanturi de aprovizionare din ce in ce mai lungi, tehnologia din ce in ce mai complexa, relatii cu sindicatele etc. 

 

Marile companii producatoare auto stau pe valori contabile enorme care dau un venit modest comparativ cu investitiile facute. 

 

Producatorii care nu sunt diversificati si in alte domenii, transporturi de marfa, industrie grea nu o duc prea roz in momentul de fata.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Acum 6 minute, cobi a spus:

Ia zi-ne de unde au venit ?!

Ti-am cerut parerea despre incalzirea electrica deoarece n-am nici o parere sincera de sistem, dar, app de fondurile EU pentru electrice .... si la bunul simt, chiar daca se tipareau EUR special pentru electrice, tot exista o mica inflatie sustinuta de toti .... tu de unde crezi ca ai banutii aceia?

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Acum 9 minute, cobi a spus:

Nuuu ,

De ani buni m-am gindit ce bine ar fi sa fiu independent de jigodiile astea, n-ai sa vezi un sistem de stocare a energiei electrice eficient in viata ta ... parerea mea.

Valabil la auto si pentru casa.

Sistemul te va vrea pentru totdeauna un "prosumator" ... sau cum s-o chema.

Editat de Contabil
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Acum 4 ore, _Tex_ a spus:

Parca s-a adus mai devreme si vorba de campere si caravane. Sunt de ordinul zecilor de mii in Europa.

Cu astia ce facem? Ii tinem acasa, doar asta se doreste.

Sunt si eu in categoria rulotistilor. Invit un posesor de EV sa tracteze rulota mea, sunt curios unde gaseste statie de incarcare la fiecare 50 km, cum incape cu ansamblul in ea si cat timp ii ia sa ajunga la destinatie.

20210409_123515.jpg

Am explicat. Sunt domenii unde ICE-urile sunt utile (dar spectrul se reduce).Daca te uiti la producatorii de campervan nu prea ai variante EV. Din mica mea experienta, cei care dau 100kEUR pe un campervan pt concedii au si ceva Tesla prin batatura:)

Acum 6 minute, Contabil a spus:

De ani buni m-am gindit ce bine ar fi sa fiu independent de jigodiile astea, n-ai sa vezi un sistem de stocare a energiei electrice eficient in viata ta ... parerea mea.

Valabil la auto si pentru casa.

Sistemul te va vrea pentru totdeauna un "prosumator" ... sau cum s-o chema.

deloc. Marketing a facut asta. Sistem "de casa" fara nicio probleme se face cu buget mic (ce inseamna mic este de caz la caz). Iar preturile la PV si baterii sunt in cadere libera.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

nu ma ocup de asa ceva dar am sapat destul in partea asta (pentru proiect personal). Pot sa dau sfaturi:) dar mai bine ne mutam pe topicul corect (ca sa nu trollam :)

Material didactic(pentru cei din mediul urban):

 

https://electromobilitate.com/ghid-practic-cum-am-rezolvat-incarcarea-cu-7-kw-la-bloc/

 

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Acum 32 minute, cobi a spus:

Asta e si intentia mea ,

 

Te strecori prin conditiile date, asta vine binenteles cu costul aferent .....

De ceilalti cu sfaturi ........ ce sa mai zic......

Hidrogenul este scump, @ 500 k eur investitia si mult mai periculos in expoatare. Repet, as dori din tot sufletul independenta .... n-o sa vedem niciodata!

Editat de Contabil
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

complet eronat. cauta pe google termenul de "off grid" si te lamuresti rapid.

La campervan-uri de exemplu e primul lucru cu care incepi (autonomia energetica completa).

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Acum 12 minute, foxbat a spus:

complet eronat.

 

N-am clar, doar ca am avut o rulota "independenta" acum vreo 10 ani, unde la Vama lucram pe plaja si printam acasa (in IF) ......

Noroc cu bateria de masina care tine acum o casa pe consum ....

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Acum 3 ore, Contabil a spus:

Acei 10,000 eur .... tu de unde crezi ca ti-au venit? Intreb de curiozitate, ca s-a mai spus.

 

Cine te-a tinut de maini sa nu profiti de oferta asta?

Cine te tine sa nu profiti de programul Casa Verde, Electric Up, etc?

 

Sunt niste programe/subventii oferite de guvern, EU, etc, nu va mai lamentati. In foarte multe tari se ofera subventii pentru te miri ce. Oricine poate aplica si lua bani, nu au fost oferte nominale. Asa cum sunt programele oferite pentru agricultura, pentru constructii, pentru deschiderea unor afaceri in anumitre zone, etc, etc.

Hai sa-i luam la poceala si pentru cei care au aplicat la subventiile din agricultura ca vand rosiile cu 60 de lei kilogramul.

 

Acum 2 ore, cobi a spus:

Uita-te doar la transporturi si realizezi ca EV nu are nici o sansa.

 

Nu stiu ce sa spun, marii producatori de autocamioane europeni si-au fixat un target destul de ambitios, ca pana in 2030 sa aiba 50% din vanzari la camioane electrice. Si pe ei nu ii obliga nimeni sa faca nimic pana in 2040 dinc e tin minte.

Acum 2 ore, cobi a spus:

Asta e si intentia mea , mai ales ca m-am mutat di oras in varful muntelui . Am cautat alternative care sa ma ajute sa elimin pe cat posibil niste costuri lunare destul de mari si mai mult sa fiu independent pt ca aici in zona mea in Apuseni cum sufla vantu mai tare sau e vreo furtuna , pica si reteaua si dureaza mult pana o refac astia.

Referitor la stocare energie sunt mai multe posibilitati dar intr- adevar nici una nu e ieftina ,astept sa iasa pe piata bateriile cu sodiu sau hidrogen .

As vrea si io o sursa sigura dar de calitate deci nu ma trimite pe ali unde 90% sunt tepari ordinari ( ma refer la stocare )

 

Baterii Pylontech, 4.8kWh la 5500 lei bucata cu TVA inclus. Eu am dat in 2019 tot atat pe una de 2.56kWh. Am o baterie de 10kWh care tine lejer toata casa peste noapte. Consum cam 6kW de la 18 la 06:00 cand intra panourile in functiune. Deci consum cam 60-65%. Instalata in 2019, SOH 100% 

Editat de TheHuskyCrobats
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Va rog pentru subiectul locuinte,sa postati acolo.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Fondurile alea din care se acordă subvențiile vin din bugetul de stat sau din cel al UE, nu? Care se strâng din taxe de la toți contribuabilii, nu? Ăla mai sărac nu poate profita de subvenție pentru că nu își permite să cheltuie nici măcar 10000 de euro (sau cât o mai fi acum) pe un Spring, însă o parte din cotizațiile lui la stat se duc și în subvențiile astea. Știu, o să îmi spuneți că așa e peste tot, dar asta nu înseamnă că e și corect.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

sunt mai multe categorii  dar pesemne ca ai vrut doar sa comentezi.

sunt oameni cu buget (mare, mic, etc) - si isi adapteaza corespunzator achizitiile pentru a-si rezolva necesitatile

si cei "fara buget" care cumpara "din inertie". mare atentie - astia sunt cei care duc cercetare si dezvoltarea( am vrut sa scriu pe scurt R&D insa te stiu anti" cautat pe google") mai departe inca ceilalti sa beneficiem de produsele respective la pret "de piata".

 

moda se refera la fitzosenii (iphoane, bmwuri si alte gunoaie), pe acest topic discutam de tehnologie si adoptarea ei cu beneficiile care ne fac viata mai usoara.

PEntru tine  poate nu conteaza banii (din ce ai povestit nu te incurci cu carduri si altele) insa unii mai si muncim pentru ei (suntem prosti, stiu) asa ca facem multa "analiza" inainte de a-i cheltui.

 

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Acum 20 ore, cobi a spus:

 

Am vazut pe YT camioane electrice dar in realitate , cel putin in Ro , n-am vazut niciunul 

 

Am vazut eu un Mercedes Actros cand aproviziona un magazin Lidl din Bucuresti.

Mi-a sarit in ochi numarul de inmatriculare de culoare verde.

Acum 20 ore, cobi a spus:

 

Am vazut la stiri si pe la reprezentante dube electrice cu autonomie minuscula - stau si se umple de praf si ruginesc in parcarile dealerilor ca de cumparat nimeni nu le cumpara. 

 

Mai se cumpara,am vazut,dubite mici pe la unele firme mari pt curierat,livrare mancare...etc

Dar poate au oferte speciale de pret ca sa le vada lumea la lucru pe strada si sa se duca vestea.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Acum 8 ore, foxbat a spus:

unii mai si muncim

Eeee...meștere,dacă te țineai de aerospațiale...te durea la bască.Tesla boboc aveai la poartă😁

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

 Share

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.


MOTOCICLISM.ro
Grup Facebook: +36000 membri
Înscrie-te în grup
Discutii despre motociclism pe Facebook
 
BIKESHOP.ro
Grup Facebook: +18000 membri
Înscrie-te în grup
Anunturi de vanzare - cumparare pe Facebook.


×
×
  • Creează nouă...