Sari la conținut

E viitorul auto electric?


adidas

Postări Recomandate

nu te contrazic. personal o consider masina IDEALA pentru ce am eu nevoie. nu ma inteapa inima cand se suie potaia plina de noroi. ieftina. baterie ok. mica si fasneata. a bifat tot ce am eu nevoie.

 

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 3,6k
  • Created
  • Ultimul Răspuns

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Posted Images

Acum 4 minute, bogdan p a spus:

am  electrica in famile(spring)  un cotet sinistru...cu alea mai rasarite o fi alta treaba...in fine..fiecare face  cum crede

Intreaba-ti membrul de familie daca e multumit.

Cam la asta se rezuma totul. Daca ti se potriveste sau nu. In rest, oamenii ce sunt ei impotriva unei tehnologii si stiu ei mai bine din reels-uri ca iau foc, ca sunt poluante, ca nu merita...din astia gasim pe toate drumurile. Importanta e opinia posesorilor. Iar daca masinile astea fac posesorii fericiti, stai fara grija ca, incetul cu incetul, din gura in gura, se va raspandi acceptarea in masa a lor.

Exeplul meu: 1 Spring, apoi am vazut ca nu mai pot da nevasta jos de la volan si am luat si a 2-lea pentur mine. Vecinul de duplex si-a pus fotovoltaice, si-a luat si el o Kona EV. Nevasta-sa, care la inceput era destul de nehotarata, ca ei ii place masina ei mica, Toyota Aygo, ca nu e neaparat nevoie de un EV....acum nu o mai dai jos din Kona. Parca vad ca in curnad apare si la ei al 2-lea EV.

 

Cat despre tine, am inteles. Daca nu ai priza la locul de parcare, daca faci frecvent drumuri de peste 500km, contratimp, daca cari chestii voluminoase, etc, normal ca te descurci mai bine cu ICE-le din dotare. Asta nu inseamna ca ceea ce e acum pe piata ca si EV nu e OK, ci doar ca nu ti se potriveste tie

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

5 minutes ago, foxbat said:

/daca ti se potriveste ori ba un EV.

Eu nu-mi iau o masina ca sa se potriveasca cu costumul, chilotii sau tatuajul, o iau pentru utilitate.

 

Da-mi tu o idee de EV capabil sa remorcheze prin nisip 2-3t cu apa pana la praguri. Am un ICE care face asta foarte bine.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Acum 2 minute, Radu Andrei Gabriel a spus:

Eu nu-mi iau o masina ca sa se potriveasca cu costumul, chilotii sau tatuajul, o iau pentru utilitate.

 

Da-mi tu o idee de EV capabil sa remorcheze prin nisip 2-3t cu apa pana la praguri. Am un ICE care face asta foarte bine.

foarte buna intreabarea! Asa DA!

exista desigur si utilitare electrice insa la scenariul tau ( De nisa) nu iti pot da un raspuns direct.

Prespun ca nu mergi in oras cu tancul ala de care zici, nu ? :)

 

 

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

uite o varianta : Ram 1500 REV | First-Ever Ram Electric Truck (ramtrucks.com)

 

"Ram 1500 REV | First-Ever Ram Electric Truck (ramtrucks.com)

 

https://www.ramtrucks.com/electric/ram-1500-rev.html

Acum 4 minute, mircea.cazachevici a spus:

Ford F150 Lightning. Dar, probabil, nu se incadreaza ca si pret.  Si nu stiu daca sunt omologate in UE. 

Mai asteapta putin. Inca nu e pt tine, dar sigur va aparea ceva.

nu cred ca pretul il deranja ci cele 2..3 t de nisip. e ok si F s RAM-ul. asta la o prima google uire

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Acum 28 minute, Radu Andrei Gabriel a spus:

Eu nu-mi iau o masina ca sa se potriveasca cu costumul, chilotii sau tatuajul, o iau pentru utilitate.

 

buricul pamantului: daca mie nu mi se potriveste, la nevoile mele, gata! nu e bun, e de rahat! 
 

eu zic sa se interzica: cum sa mergi prin oras asa cu masina mica, sa fie doar d-alea mari, cu roti de 24inch - si neaparat sa caram 2tone de nisip! 

daca ne permiti, am dori sa scoatem din ecuatie apa pana la praguri. 

 

 

Foarte bine ca exista masinarii pentru joburi speciale, sa tot fie! 

Spor la treaba sa ne fie!

 

Editat de warlock
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

22 minutes ago, mircea.cazachevici said:

Ford F150 Lightning

 

17 minutes ago, foxbat said:

Ram 1500 REV

Va multumesc pentru idei insa vreau sa va intreb ceva: cunoasteti pe cineva care are respectivele modele? Cate s-au vandut in Romania? Dar in UE? Le-ati vazut macar 2-3 ani in field ca sa va lamuriti cu fiabilitatea? (nici macar nu discut de fiabilitatea Ford sau Ram ci despre fiablitatea oricarui model nou).

 

Singura posibilitate pe care o iau acum in calcul este un LandCruiser plugin hibrid si asta din motivul intuit de @foxbat, respectiv consumul enorm pe care-l are un ICE  echivalent in urban. Dar si in cazul LandCruiser hibrid, va fi vorba de un model nou, fara testul timpului (macar 1-2 ani) si cu o valoare de 100k cel putin.  Si este diesel hibrid din ce se stie pana acum (modelul va fi lansat anul viitor).

 

Deranjant este ca fac aceasta trecere si din cauza impozitelor foarte mari (aproape 8000ron/an impozit la ce am acum), si din cauza accizelor la carburant care au dus litrul la aproape 8 lei.

 

 

 

3 minutes ago, warlock said:

si neaparat sa caram 2tone de nisip! 

Citeste cu atentie, este PRIN nisip, nu remorchez doua tone DE nisip. Dar ma rog, unii dintre cei cu EV-uri vad negru in fata ochilor cand cineva ridica niste probleme legate de conceptul EV.

 

Xanax poate fi solutia la situatia ta (cred).

Editat de Radu Andrei Gabriel
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Nu cunosc modelul de Land Cruiser, dar atentie mare la modul de hybrid. Sa fie full hybrid, adica sa i se mai si opreasca motorul din cand in cand si sa fie aimpins doar de motoarele electrice. Asa iti scade consumul in oras. Sau, si mai bine, Plug-in Hybrid

Celelalte, Mild hybrid, sunt scoase doar pentru taxe mai mici. La alea nu se opreste niciodata motorul termic, si automat consumul ramane mare. Iar taxele scazute pe hibride, sincer, nu stiu cat or sa mai tina. La fel, ma astept in curand sa se puna impozite si pe electrice. Statul are nevoie de bani, in orice forma.

Acum 10 minute, Radu Andrei Gabriel a spus:

Dar ma rog, unii dintre cei cu EV-uri vad negru in fata ochilor cand cineva ridica niste probleme legate de conceptul EV.

 

Xanax poate fi solutia la situatia ta (cred).

Incearca totusi sa nu jignesti. Ia un pic topicul la rasfoit, sa vezi cate de "ce bine ar fi sa dispareti cu totii, neomarxistii astia cu EV-uri", "sa va ia foc cotelele, ha-ha" si din astea gasesti din partea celor anti. Nu stiu de unde atata inversunare, dar exista.

De cealalta parte, rar vezi vreo mistocareala sau jignire din partea posesorilor. 

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

1 minute ago, mircea.cazachevici said:

Sa fie full hybrid, adica sa i se mai si opreasca motorul din cand in cand

Clar, un plugin hibrid cu autonomie macar de 50km, sa poata fi folosit in oras exclusiv electric.

 

3 minutes ago, mircea.cazachevici said:

sa se puna impozite si pe electrice. Statul are nevoie de bani, in orice forma.

E normal sa se puna

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Bravo, cea mai buna alegere.

Dar pot sa fac o previziune?

Iti iei plug-in, asta inseamna ca ai priza acasa. Faci cu el o mica naveta, zilnic, la munca. Sau la cumparaturi. Cand apuci si te duci la mai mare distanta, cand opresti la o benzinarie pentru o cafea o mai lasi la incarcat un pic, sa mai mergi inca 20-30 km electric. Si vezi ca mai peste tot ai loc la incarcat, nu e inghesuiala.

Apoi vine nevasta/prietena si spune ca vrea si ea o masina noua. Dar...parca o electrica mica, de oras, ar fi OK. Perfecta pentru parcatin orice loc, pentru dus copiii la scoala, de dus la cumparaturi. Plus ca deja vezi diferenta de consum intre electric si ICE, iar feeling-ul la electric, cand accelerezi, e si ala un fun factor.

Si mai vine si varu' cu Springul sa iti spuna ca pentru el, EV-ul ala mic merge manusa.

 

Pam-pam. 

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

44 minutes ago, mircea.cazachevici said:

iar feeling-ul la electric, cand accelerezi, e si ala un fun factor.

Total de acord :D

 

44 minutes ago, mircea.cazachevici said:

Perfecta pentru parcatin orice loc, pentru dus copiii la scoala,

Eu locuiesc intr-un oras mic, nu exista probleme legate de congestii de trafic sau lipsa parcarilor, nu s-ar justifica un EV cumparat din ratiunile respective. Dealtfel, sunt foarte putine EV-uri pe-aici. In schimb sunt destule plugin hibrid.

 

Au aparut EV-uri, in special Spring, in zona rurala limitrofa. Si le-ai luat cei care fac naveta zilnic pentru job + dus copiii la scoala, asa cum zici tu.

 

53 minutes ago, mircea.cazachevici said:

Apoi vine nevasta/prietena si spune ca vrea si ea o masina noua

Sa-si ia ! :)

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Acum 5 ore, Radu Andrei Gabriel a spus:

Ca idee, probabil in viitorul indepartat mi-as lua EV cu cateva conditii (1. sa existe EV la categoria de vehicule care-mi este mie necesara, deocamdata nu exista, 2. sa nu imi fie impus EV-ul direct -prin interzicerea ICE- sau indirect -prin marirea taxelor pentru tot ce inseamna ICE- si 3. pretul si calitatea sa fie rezonabile, comparabile cu ale unui ICE.)

Gând la gând!

Visul meu e ceva gen Ford Fiesta (oricum, hatchback), greutate maximă 1,2 tone, gardă, ținută de drum și confort similare, dotări de bun simț (nu vreau să se conducă singură), autonomie similară (cca 700 km), încărcare in cca 5 minute (maxim) la orice stație din țară și străinătate, ușor accesibile, nu să-mi fac traseul în funcție de stațiile electrice. Preț similar, asta fără discuție. Se poate așa ceva? Dacă nu, când o să se poată, îmi iau și eu. Cel mai mult voi regreta cutia manuală, îmi place să simt că fac ceva. Am condus automate și e relativ fun la început, după care se instalează plictiseala. A fost un drum de vreo 5000 km, până în Finlanda și înapoi, s-a condus pe rând, m-a luat un prieten să-i țin de urât (am repetat traseul până la Helsinki în iarnă, cu buburuza mea, a fost mai incitant, că am prins zăpezi).

În fine, după două săptămâni de plimbareala pe afara, când m-am întors am văzut la unele stații Petrom posturi de încărcare, maxim 50 kW, 4 prize cu împărțirea puterii. Pentru unii vor fi utile, practic jumătate de oră (cât am stat acolo) nu era nimeni conectat.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

10 hours ago, Lucian_M said:

Gând la gând!

Cred ca in viitor, dupa ce trece acest hype, preturile se vor stabiliza si vor fi mai accesibile EV-urile.

 

Ca si la moto, e bine sa te informezi de la cei care au modelul respectiv si care s-au dat cu el suficient incat sa-si formeze o opinie. Parerile din reviste (pro sau contra) nu ajuta pentru ca sunt o groaza care emit opinii pe baza youtube-ului sau a diverselor articole. Cel mult, forumurile posesorilor modelului respectiv pot fi relevante daca excluzi stupid-userii :)

 

10 hours ago, Lucian_M said:

nu era nimeni conectat.

Da, vad si eu ca nu prea e nimeni conectat in general cu exceptia statiilor de pe  A2 sau A1, de exemplu, unde din iunie pana in august cam stai la rand.

 

Insa mai e un aspect, in 2-3 ani vor fi statii de incarcare cam in toate comunele si practic ai multe variante de incarcare pe niste rute pe care dealtfel nu prea gasesti benzinarii.

 

In fine, asa cum au zis multi aici, fiecare isi face scenariul lui si gaseste variante in functie de asta. Nu trebuie sa fim nici hateri insa nici sa ne extaziem in fata noului doar de dragul schimbarii.

 

Parerea mea.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Acum 17 ore, Radu Andrei Gabriel a spus:

Nu te cunosc dar din afara, eu fiind strain de subiectul asta(EV) si de aceasta dezbatere, ei par mult mai marxisti decat esti tu :)

 

Deci cei care reclama marxismul sunt de fapt neomarxisti... logica beton! Ai sanse reale sa ajungi pacaliciul anului, acum urmeaza sa ne spui ca EV-urile nu sunt poluante.

Acum 17 ore, foxbat a spus:

deci ma simt dastept si privilegiat ca nu s prost

 

Cand te-ai dus anul trecut cu Duster-ul diesel in Turcia cum te-ai simtit?

Editat de Nguyen
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

17 minutes ago, Nguyen said:

Ai sanse reale sa ajungi pacaliciul anului

Doar daca te retragi tu din cursa.

 

Cand iti maschezi propriile frustrari prin atitudine anti neomarxista cand de fapt esti marxist pana in maduva oaselor, asta inseamna sa fii pacalici si de-asta n-am nicio sansa sa-ti iau locul, oricat as incerca.

 

P.S. tragedia marxistilor si neomarxistilor este ca nu prea citesc deloc si prin urmare nu-si dau seama ca se incadreaza in respectivele categorii. :)

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Acum 45 minute, Radu Andrei Gabriel a spus:

Doar daca te retragi tu din cursa.

 

Boss, in clipa in care ai scris ca vrei Landcruiser dar nu ai bani de benzina si de taxe ai castigat premiul de pacaliciul anului, restul e can can.

Acum 47 minute, Radu Andrei Gabriel a spus:

Cand iti maschezi propriile frustrari prin atitudine anti neomarxista cand de fapt esti marxist pana in maduva oaselor

 

Exact ce spuneam, logica beton! 

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Acum 15 ore, mircea.cazachevici a spus:

feeling-ul la electric, cand accelerezi, e si ala un fun factor.

 

A se sublinia cuvantul cand. Apropo, cand? Fie ca e ICE sau EV, in linie dreapta oricine poate accelera, nimic mai simplu. Nu mai mentionez ca fraierii soferii astia fac accidente in linie dreapta, nu. Pe viraje insa, acolo se vede capacitatea.

 

Sa vezi "fun factor" cum il denumesti atunci cand depasesc cu dieselul meu din 2007 tot ce prind pe drum. Ce prind pe drum intrebi? Masini (ICE) foarte scumpe cu soferi care nu stiu sa le conduca. Nu includ EV-urile aici, asta pentru ca astia si in linie dreapta merg incet, daramite pe serpentine.

 

Sa vezi "Fun factor" cand ajung pe autostrada posesorii de BMW cu orgolii mari spre foarte mari, care odata depasiti accelereaza puternic pentru a nu se face, in opinia lor, de ras. Odata insa ajunsi la 180-190 km/h, renunta, xaxaxaxaxa. De concurenta cu ei pe viraje nici nu pune problema, sunt slabi rau. Totusi, macar masinile alea au parte de acceleratie, ori la EV-uri, sa fim seriosi.

 

Totusi, continua, mai spune-mi despre "fun factor-ul" asta..

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

41 minutes ago, Nguyen said:

Boss, in clipa in care ai scris ca vrei Landcruiser

"Boss", ti-as face imediat un calcul extrem de simplu si ti-as arata ca pe un interval de timp de 15 ani e mai convenabil pentru mine sa iau un Landcruiser nou decat sa o pastrez pe-asta de-acum (care se apropie de 20 de ani, tot cumparata de noua), insa sunt convins ca nu-l poti intelege. Si nu e nimic rau in a-mi optimiza costurile, ca de-aia ma gandesc sa iau un Landcruiser nou. Stii, capitalismul se bazeaza si pe optimizarea costurilor dar nici pe-asta n-o intelegi din bula ta de comunist nationalist (Tito, Ceausescu) - vezi, ti-am dat un hint ca sa-ti dai seama unde te incadrezi :)

 

P.S. Si app de neomarxism si marxism, tu mie imi pari precum gay-ii care au discurs anti gay, adica sunt in negare. (vezi József Szájer) :)

 

 

Editat de Radu Andrei Gabriel
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Acum 15 minute, Radu Andrei Gabriel a spus:

"Boss", ti-as face imediat un calcul extrem de simplu si ti-as arata ca pe un interval de timp de 15 ani e mai convenabil pentru mine sa iau un Landcruiser nou decat sa o pastrez pe-asta de-acum (care se apropie de 20 de ani, tot cumparata de noua), insa sunt convins ca nu-l poti intelege. Si nu e nimic rau in a-mi optimiza costurile, ca de-aia ma gandesc sa iau un Landcruiser nou. Stii, capitalismul se bazeaza si pe optimizarea costurilor dar nici pe-asta n-o intelegi din bula ta de comunist nationalist (Tito, Ceausescu) - vezi, ti-am dat un hint ca sa-ti dai seama unde te incadrezi :)

 

Capitalismul presupune sa faci profit, nu sa-ti mananci de sub cwr. Daca la tine capitalism insemana sa furi curent si sa-ti dea statul subventie pt cumpararea EV inseamna ca nu esti capitalist.

 

Acum 15 minute, Radu Andrei Gabriel a spus:

 

P.S. Si app de neomarxism si marxism, tu mie imi pari precum gay-ii care au discurs anti gay, adica sunt in negare. (vezi József Szájer) :)

 

E fumata de mult placa asta, era utilizata pe softpedia prin 2006-2007 de cwristii de acolo care incercau sa denigreze astfel opozitia fata de LGBT. Iar politica maghiara nu este impotriva politicii LGBT ci a promovarii ei in randul copiilor.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

O mașină cu baterii,nu poate fi tratată decât ca o glumă.

Sunt sigur,că filingu e spatial,când pui masina-n priză.Auziti...cei care aveti ev,câte gagici ati agatat cu ele? 

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Acum 43 minute, mircea.cazachevici a spus:

ti-am spus un pic mai devteme ca topicul asta e plin de jigniri si mistocareli din partea celor anti?

 

Mircea, ti-am mai spus, nu sunt anti EV ci impotriva faptului ca EV este promovata in mod fals ca o solutie ecologica in detrimentul ICE.

 

Aceasta este singura mea problema cu EV-urile. Puteti sa va cumparati si cate 20 de EV-uri de persoana, dar nu veniti sa-mi spuneti mie ca sunt obligat sa trec la EV pt ca asa vreti voi.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

OK, am inteles. Insa am o rugaminte si la tine, si le ceilalti. Incetati sa mai atacati posesorii de EV. Tu spuneai ca "Nu e deloc intamplator ca majoritatea celor care sustin EV-urile sunt neomarxisti iar cei care nu sunt neo sunt doar niste profitori.". Iar asta e doar una dintre celebrele afirmatii. Iar pe langa tine, ceilalti, gloata, cu afirmatii asemanatoare.

OK, vrei sa discutam despre EV-uri? Spune ceva despre ele si lasa discutiile depsre posesori pentru topicurile de politica. Altfel ajungem ca pe topicurile de politica, o albie de porci.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Acum 41 minute, Nguyen a spus:

Mircea, ti-am mai spus

 

Si eu i-am spus, dar e prins intr-o bula si are impresia ca povestile bat realitatea. Plange ca l-ar jigni cineva cand uite, el se refera la "ceilalti" drept gloata, axaxaxaxaxa. N-ai cu cine, iti pierzi timpul de pomana.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • l.u.v unpinned this topic

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.


MOTOCICLISM.ro
Grup Facebook: +36000 membri
Înscrie-te în grup
Discutii despre motociclism pe Facebook
 
BIKESHOP.ro
Grup Facebook: +18000 membri
Înscrie-te în grup
Anunturi de vanzare - cumparare pe Facebook.


×
×
  • Creează nouă...