Sari la conținut

E viitorul auto electric?


adidas
 Share

Postări Recomandate

3 hours ago, Nguyen said:

As cumpara doar daca s-ar vinde la pretul unei masini ICE si daca s-ar rezolva problema autonomiei si/sau a statiilor de incarca

Si eu. Nu pretul e problema, ci autonomia si infrastructura deficitara. Altfel, electricele sunt mai mult decat OK.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 3,6k
  • Created
  • Ultimul Răspuns

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Posted Images

Chiar acum, The Flying Dutchman a spus:

Nu pretul e problema,

 

Ba e o problema, un Zoe (ex) costa 35.000 euro, dau exemplu Zoe pt ca se apropie de dimensiunile masinii mele (Skoda Scala) pe care am dat 18000 euro pt ca am luat pachet cu cutie automata, altfel era 15500 euro. Diferenta de pret este enorma si asta in conditiile in care Scala e si ceva mai mare si mai echipata, sau cu 13-15000 euro puteai cumpara un Renault Clio care e aproape aceeasi masina cu Zoe. Valabil si pentru restul marcilor si modelelor.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

s-a batut apa in piua grav pe aceste "idei". esti si user nou si te ai si calificat la "hall of shame". (+ ignore).

 

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Acum 23 ore, Nguyen a spus:

 

Asta e link-ul cu camper-ul diesel, consum 9.5%: https://forum.softpedia.com/topic/1229401-un-camper-2-vizsle-un-sofer-si-altele-august-2023/ .

 

Caut si cu Duster-ul...

Am gasit ceva dar nu ce gasisem eu intamplator pe softpedia: https://forumduster.ro/profile/8001-foxbat/content/page/6/?type=forums_topic_post

 

Ce frumos sta Dusterul lui foxu' intre munti:

 

20220602_191644.thumb.jpg.4bb9fa715e6a12

Bun asa.

Ramane valabil tot ce am spus despre el...

 

 

Acum 1 oră, Nguyen a spus:

 

Ai mentalitate softpedista.

Mi-ai luat cuvintele din tastatura.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Acum 2 ore, foxbat a spus:

esti si user nou si te ai si calificat la "hall of shame". (+ ignore).

 

Foxule, bag seama ca te-ai suparat pe mine. Imi pare rau, dar chiar si asa, trebuie sa iti spun ca aici gresesti. Asa cum numarul de ani este irelevant atunci cand vorbim de detinerea permisului, asa si aici pentru numarul postarilor unui user. Calitate vs cantitate e ceea ce am sustinut mereu.

 

Daca insa te referi la faptul ca are de curand creat contul, ei bine, stii cum e, si tu ai fost nou candva aici, corect?

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Acum 6 minute, SONYC a spus:

Daca insa te referi la faptul ca are de curand creat contul, ei bine, stii cum e, si tu ai fost nou candva aici, corect?

 

Pai de aia am spus ca are atitudine softpedista, acolo exact asa esti tratat, mai ales daca postezi in Poiana iar el cum e pe aceeasi linie doctrinara cu moderatorii a prins aceleasi apucaturi. Acolo daca esti neomarxist ai voie sa faci flame si atac la persoana dar daca esti considerat "de dreapta" te penalizeaza la fiecare postare.

Editat de Nguyen
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

salut. nu tie iti raspunsesem. era un user nou cu 16 posturi. acum pare ca s-a curatat topicul.

nu ma supar ci ma intristez. cand vad cata lipsa "bun simt"  atat tehnic cat si uman vad pe aici. atata incrancenare de parca nu vorbim de chestii tehnice. atacuri la persona, trolare la greu etc.

 

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

O cunostinta din Cimisoara,are baiatu la Faculta de medicina din Cluj,acu e primu an.E cheltuiala multa cu baiatu...chirie..papa..bani de buzunar...vizita tot la 2 saptamani..mno,se adună.Meteau la baiat cu Touaregu.A hotarat sa schimbe masina.Probabil daca lua o electrica+panouri,drumurile la Cluj erau aproape gratis.Omu si-a comandat Duster nou,pe gaz.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Referitor la asta cu gazu, am vazut o Toyota Auris hybrid la vanzare cu instalatie GPL.

 

Error 404

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Acum 4 minute, SONYC a spus:

Toyota Auris hybrid cu instalatie GPL.

Avem coleg pe forum cu prius gazat, ce ți se pare așa nemaipomenit?

Și mai știu unul care și-ar pune gaz pe 🏍 mâine dacă ar putea.

🦔🦔🦔🦔

Editat de ENEOS
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Acum 3 minute, ENEOS a spus:

Avem coleg pe forum cu prius gazat, ce ți se pare așa nemaipomenit?

 

Masina are deja un sistem hybrid care pe de o parte ajuta motorul termic, pe de alta parte reduce consumul de carburant. Sa montezi si GPL, un sistem care este exclusiv destinat reducerii carburantului, suna a saracie man. N-am nici cea mai mica intentie de a jigni pe nimeni, dar sa fim seriosi, vela ii mai trebuie montata pe masina, ar fi pacat sa nu faca economie si cand bate vantul.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Acum 13 minute, ENEOS a spus:

Și mai știu unul care și-ar pune gaz pe 🏍 mâine dacă ar putea.

 

De ce ai face asta? Doar pentru consum? Sa vanda mobra si sa isi ia scuter. Consuma si ala? Bicicleta. Cum, aia de la magazin nici bicicleta nu ti-o dau pe gratis? Atunci mersul pe jos, nu e rusinos, din contra, e chiar sanatos.

 

Acum 5 minute, ENEOS a spus:

+ panouri fotovoltaice! 🤘

 

Corect, am uitat de ele. ✌️

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

1 oră în urmă, Nea Baphomete a spus:

Plus pedale și zbaturi

Neahh, transpiră ecologiștii, l-or nu le place efortul fizic!

haitec, să vină energia cât mai mok!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Nu stiu de ce, dar ultimele cateva posturi suna a "sarakiilor, ce sunteti voi sarakii". 

 

 

Acum 21 ore, ENEOS a spus:

Avem coleg pe forum cu prius gazat, ce ți se pare așa nemaipomenit?

 

 

Eu sunt singurul cu Prius de pe aici. Si ma confunzi, nu sunt gazat. Iar la tine nu se pune. Tu nu esti econom, tu ai 1,6 pe GPL pentur ca iti place zvac-ul motorului alimentat astfel..... sarakii sunt doar altii.

 

Acum 21 ore, ENEOS a spus:

+ panouri fotovoltaice! 🤘

Pt astea din urmă mizez pe foxbat.

 

Ma gandesc ca poate nu stiai. Tot pe Prius le regasesti, au aparut ca si optiune inca din 2010, iar acum vor sa le faca la productia de serie.

 

https://www.boronextrication.com/2011/08/13/prius-solar-panel-roof-option/

 

https://europe.autonews.com/article/20160616/COPY/306169846/new-toyota-prius-has-solar-roof-for-europe-japan

 

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Acum 52 minute, mircea.cazachevici a spus:

Eu sunt singurul cu Prius de pe aici. Si ma confunzi, nu sunt gazat.

Nu ești singurul, nu te confund! :blbl:

 

Acum 53 minute, mircea.cazachevici a spus:

Tu nu esti econom, tu ai 1,6 pe GPL pentur ca iti place zvac-ul motorului alimentat astfel..... sarakii sunt doar altii.

Nu e vorba de mine în nici un caz, în primul rând pt că nu am primus. La cât merg eu cu conserva investiția într-o instalație GPL nu se justifică, a fost la pachet cu mașina pe care am dat cam costul instalației. :blbl: again.

Acum 58 minute, mircea.cazachevici a spus:

Tot pe Prius le regasesti, au aparut ca si optiune inca din 2010, iar acum vor sa le faca la productia de serie.

Mi se pare ciudat că nu există panouri pe toate electricele!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

On 4/28/2024 at 7:13 AM, pinnochio said:

O cunostinta din Cimisoara,are baiatu la Faculta de medicina din Cluj,acu e primu an.E cheltuiala multa cu baiatu...chirie..papa..bani de buzunar...vizita tot la 2 saptamani..mno,se adună.Meteau la baiat cu Touaregu.A hotarat sa schimbe masina.Probabil daca lua o electrica+panouri,drumurile la Cluj erau aproape gratis.Omu si-a comandat Duster nou,pe gaz.

De la Touareg la Duster e o evolutie, in mod clar.  Mai multa eleganta, confort, rafinament. Ma gandesc ca urmatoarea masina ar fi fost un Trabant, dar nu mai se fabrica, asa ca probabil vor lua un tuc-tuc. Sau poate pana atunci termina doctorul "faculta" si se scoate din spaga... :bounce:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

La 29.04.2024 la 9:55, The Flying Dutchman a spus:
La 28.04.2024 la 7:13, pinnochio a spus:

 

Expand  

De la Touareg la Duster e o evolutie

Cimisoara-Cluj cu Touaregu..500 lei dizelu.Cu Dusteru 200 lei gazu.Se merită.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Scuza-ma, dar nu inteleg. Deci omul a ales sa reduca confortul in favoarea unei economii. Totusi nu s-a aruncat pana intr-acolo incat sa ia o electrica, ce l-ar fi ajutat sa faca economii si mai mari. Daca omul alegea confortul si eleganta in pofida costurilor, intelegeam. Dar asa???? Pai nu e tema topicului "Hai sa radem de astia ce fac economii sau mocangeala"?

 

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

4 hours ago, pinnochio said:

Cimisoara-Cluj cu Touaregu..500 lei dizelu.Cu Dusteru 200 lei gazu.Se merită.

Pai nu se merita mai ieftin cu Springul?

 

3 hours ago, mircea.cazachevici said:

Pai nu e tema topicului "Hai sa radem de astia ce fac economii sau mocangeala"?

Cu Touaregul se merge la spart o samanta la bulgari. In rest sta parcat in fata blocului sa dea bine, iar Dusterul la parinti, sa nu ne facem de ras.

Editat de The Flying Dutchman
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

 Share

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.


MOTOCICLISM.ro
Grup Facebook: +36000 membri
Înscrie-te în grup
Discutii despre motociclism pe Facebook
 
BIKESHOP.ro
Grup Facebook: +18000 membri
Înscrie-te în grup
Anunturi de vanzare - cumparare pe Facebook.


×
×
  • Creează nouă...