Sari la conținut

E viitorul auto electric?


adidas
 Share

Postări Recomandate

  • Răspunsuri 3,7k
  • Created
  • Ultimul Răspuns

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Posted Images

Acum 2 ore, danypop a spus:

De fapt e "știre falsă", vine imediat vulpea pe baterii și ne spune 

te ajuta cu ceva? ca iti explic (desi e plin netul).

Zi-mi . Ce n ai inteles?

 

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

De ce sa fie "stire falsa"? E perfect adevarata. Inclusiv prima propozitie din acest articol:

 

"Incendiile la maşinile electrice nu mai sunt de ceva ani buni un fenomen, ci mai degrabă o raritate, cu cifre deja mult mai mici ca la maşinile cu combustie, iar asta se întâmplă în mare parte datorită evoluţiei tehnologiilor de baterii"

 

piataauto.md este chiar un site cu inclinatii pro-EV.

 

Si, pentru cine are timp de vizionat, uite o emisiune fifth gear in care un anti-EV-ist ajunge sa conduca un Jaguar I-Pace. Iar  concluzia lui de la final e surprinzatoare: "With cars like this, it's gonna be a future I wanna be part"

 

 

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Acum 12 ore, mircea.cazachevici a spus:

"Incendiile la maşinile electrice nu mai sunt de ceva ani buni un fenomen, ci mai degrabă o raritate, cu cifre deja mult mai mici ca la maşinile cu combustie, iar asta se întâmplă în mare parte datorită evoluţiei tehnologiilor de baterii"

 

Aiurea, in primul rand numarul de EV-uri care ard nu este declarat in totalitate, cum s-a intamplat in Lutton de exemplu cand a aras un hibrid diesel din cauza bateriei si au zis ca masina era diesel si atat. In al doilea rand ICE cand arde e pe motiv de Dorel, nu de masina care se aprinde fara motiv. Stai sa vezi peste 10 ani cand isi vor baga Doreii mana in EV-uri...

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

https://duckduckgo.com/?q=masina+in+flacari+pe+autostrada&atb=v389-1&ia=web

 

Absolut toate acele masini din articole au ars pe motiv de Dorel ...

 

Ca idee, ideea pe care o implica afirmatia ta ca masinile electrice ard "fara motiv" este cel putin dubioasa.

Nimic nu ia foc fara motiv, e un lucru banal pe care il inveti la scoala.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Postat (editat)

Pe loc repaus, s-au vândut decât 1600 de electrocasnice d'astea cu rabla + (față de 13000 anul trecut)! Nu mai pare atât de electric viitorul, nu vi se pare?

Editat de ENEOS
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Acum 57 minute, danypop a spus:

se bagă norma de vehicule electrice, 25% din totalul celor vândute trebuie sa fie electrice 🤢

Nimic altceva decât electrificare forțată! Altfel scăderea de 87% a vânzărilor vorbește de la sine. Nu 8%, 87!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Acum 16 ore, TheHuskyCrobats a spus:

 

Link-ul asta al tau dovedeste exact ce spuneam eu, masini vechi la care Doreii si-au bagat mana, niste bombe pe roti.

 

Acum 16 ore, TheHuskyCrobats a spus:

 

Absolut toate acele masini din articole au ars pe motiv de Dorel ...

 

Daca n-au fost Doreii atunci in mod sigur au fost de vina proprietarii care nu le-au intretinut corect. Sa-ti dau un exemplu, sunt masini la care e dat in manualul de service ca furtunele de combustibil se schimba la patru ani, nu le schimba nici dracu pana nu curge sau crapa unul... Anumite elemente se verifica macar vizual (instalatia electrica) si nu le verifica nimeni pana nu apare ceva in bord sau ramane in drum.

 

Acum 16 ore, TheHuskyCrobats a spus:

Ca idee, ideea pe care o implica afirmatia ta ca masinile electrice ard "fara motiv" este cel putin dubioasa.

Nimic nu ia foc fara motiv, e un lucru banal pe care il inveti la scoala.

 

Este evident ca ma refeream la faptul ca nu iau foc din cauza unei erori de fabricatie sau de proiectare cum e in cazul EV-urilor sau mai exact a bateriilor. Un ICE intretinut cat de cat nu va lua niciodata foc. 

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

era de asteptat :). doar s-a injutamatatit subventia. Prin toamna vedem cum si daca se stabilizeaza (pesemne ca se vor mai ajusta si niste preturi pe la dealeri).

Dincolo de partea asta financiara  (pe care n-o putem controla direct) e interesant ce mai apare nou dpdv tehnologic (util, nu briz briz-uri)

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Acum 2 ore, foxbat a spus:

era de asteptat :). doar s-a injutamatatit subventia.

Evident, ca mai toate programele cu spagi date sus si platite de cei multi de jos ..... :)

Acum 11 ore, Nguyen a spus:

Este evident ca ma refeream la faptul ca nu iau foc din cauza unei erori de fabricatie sau de proiectare cum e in cazul EV-urilor sau mai exact a bateriilor. Un ICE intretinut cat de cat nu va lua niciodata foc. 

In parc la reprezentante auto ev ..... iau foc masini la mina a 2 a? :)

Acum 11 ore, Nguyen a spus:

Este evident ca ma refeream la faptul ca nu iau foc din cauza unei erori de fabricatie sau de proiectare cum e in cazul EV-urilor sau mai exact a bateriilor. Un ICE intretinut cat de cat nu va lua niciodata foc. 

In parc la reprezentante auto ev ..... iau foc masini la mina a 2 a? :)

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

nu incepe cu acceasi ciorba reincalzita, subventia e alt ceva decat "ulei si faina" electorala. hai ca am pretentii de la tine.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Se zvoneste in targ ca Mercedes si VAG renunta la EV-uri si se vor axa mai mult pe clasice si hibride.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Cum, viitorul nu este electric? Veniți de luați lumină!

Chiar nu-mi închipui cum să ții așa ceva în garaj, nu stați unii cu frică?

https://www.facebook.com/reel/861748632451922?mibextid=rS40aB7S9Ucbxw6v

Plm, acum am observat că mai postase cineva. Rog salvatorii planetei să explice în ce circumstanțe s-a petrecut acest incident și cine plătește pagubele.

image.png

Să-mi dau palme dacă știu cum a ajuns poza aia în comentariu... Forumul are erori mărișoare, merge ciudat de vreo săptămână la mine.

Să-mi dau palme dacă știu cum a ajuns poza aia în comentariu... Forumul are erori mărișoare, merge ciudat de vreo săptămână la mine.

Editat de Lucian_M
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Nu stiu daca nu cumva am mai amintit intamplarea asta... dar hai sa o postez si pentru cei veniti mai nou pe aici:
Un prieten care se lucra in Dubai (la o multinationala) isi luase un Mitsubishi Pajero (nou nout), si s-a trezit ca i-a luat foc din senin in fata garajului, la umbra, ziua in amiaza mare... Masina avea sub un an vechime, deci nici vorba de servisare defectuoasa sau chestii similare. Masina era pe benzina, ca nici nu erau pe vremea aia electrice, intamplarea avand loc acum vreo 10 ani.

 

Asta pentru cei care au impresia ca niste articole sau filmulete de pe TikTok tin loc de statistici. TikTok sau FB vede ca urmaresti cu atentie (si preocupare) filmulete cu electrice care ard, asa ca iti da material similar in feed... Si asa iti sunt intarite ideile si convingerile (care pot fi adevarate sau false). Echo chamber ii zice... 

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

 Share

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.


MOTOCICLISM.ro
Grup Facebook: +36000 membri
Înscrie-te în grup
Discutii despre motociclism pe Facebook
 
BIKESHOP.ro
Grup Facebook: +18000 membri
Înscrie-te în grup
Anunturi de vanzare - cumparare pe Facebook.


×
×
  • Creează nouă...