Sari la conținut

Cryptomonede si altele prin zona asta?


nike
 Share

Postări Recomandate

ai optiunea de send pe ele, dar nu am facut deloc tranzactii intre 2 conturi ca nu am avut nevoie.

eu folosesc oricum revolut pentru concedii si stocks deci cand am nevoie de bani pot sa scot direct din crypto si schimb in euro sa am de benzina

Editat de DiarM
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 112
  • Created
  • Ultimul Răspuns

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Posted Images

Din 2018 fac trading cu crypto (si inca fac), incercat diferite platforme de tranzactionare (coinbase, bitstamp,kraken, localbitcoins,bitcoin.de).

 Vanzarea de crypto moneda in Romania este foarte dificila, pt ca sunt foarte multe pacaleli (am facut niste topicuri acum cativa ani, cautam niste persoane sa le dau banii inapoi)..din acest acest motiv am renuntat sa mai vand in Romania de cativa ani.

In cazul in care vinzi in strainatate apare alta problema, si anume cum aduci banii (euro/usd) in Romania...sunt multe de povestit.

Una peste alta tradingul nu este chiar asa usor cum pare la prima vedere.

 

Legat de Revolut, l-am folosit la inceput...dupa ce am atins un prag valoric mi s-a blocat contul, cica suspect (cu destui bani in el)...am stat vreo 2 saptamani pana sa ma preia echipa specializata, dupa ce am prezentat hartoagele cerute mi-au deblocat contul...dupa vreo 3 luni iarasi mi-au blocat contul pe acelasi motiv (tot cu bani in el), iarasi stat 2 saptamani la rand sa fiu preluat, prezentat aceleasi hartii (ca doar erau aceeasi bani, acceasi sursa initiala, doar ca ii roteam) iar mi=au deblocat...atunci am zis gata, si am renuntat la ei. Din cate stiu au dat voie la cumparare/vanzare crypto in Revolut doar ca nu poti sa primesti crypto din afara, nu poti sa transferi afara, deci poti doar sa cumperi de la ei si sa vinzi doar la ei (posibil sa se fi schimbat ceva intre timp, am citit ceva cum ca r fi dat drumul sa primeasca/scoata din Rev, cu anumite limite)...daca ne luam dupa principiul "cheia ta-moneda ta" nici nu sunt ale tale monezile din Revolut pt ca nu ai cheia .

 

Am trecut prin multe transformari, multe platforme au bagat chestii de siguranta , chestii de AML si KYC (spalare de bani , finantare terorism). Spre exemplu eu primesc regulat de la ceva organism UE lista cu persoanele non grata cu care nu am voie sa fac transferuri de bani/crypto (cam la 2-3-4 zile se updateaza lista).

Legat de impozite...se plateste 10% impozit din ce castigi (dupa ce se scad eventualele cheltuieli)...daca 1-2-3 ani iesi pe minus se depune declaratia unica cu minus si se regleaza cand iesi pe plus. Daca depasesti un anumit nivel platesti si CASS, , dar chestia faina este ca baza de calcul a CASS este limitata la 10 salarii minime pe economie. Sigur, poti alege sa nu platesti, dar este riscul fiecaruia pt ca bancile dupa un anumit nivel trimit informari la ANAF. 

Legat de fee-uri......fiecare platforma cu - si + ....de exemplu la Kraken eu am comision sub 0.2% si taxa retragere 0.9centi, pe coinbase parca era ceva taxa de retragere de 25 usd...pe localbitcoins exista taxa site*-ului de 1%. Taxele fiecarei platforma se reflecta in pretul monezilor pe platforma respectiva...de exemplu pe Coinbase pretul btc este un pic mai mare decat pe Kraken, pt ca sunt costuri mai mari pe Coinbase.

 

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

1 oră în urmă, DiarM a spus:

ai optiunea de send pe ele, dar nu am facut deloc tranzactii intre 2 conturi ca nu am avut nevoie.

eu folosesc oricum revolut pentru concedii si stocks deci cand am nevoie de bani pot sa scot direct din crypto si schimb in euro sa am de benzina

dap, revolut-ul e foarte util in scenariul asta, multam!

Acum 29 minute, marauder a spus:

Din 2018 fac trading cu crypto (si inca fac), incercat diferite platforme de tranzactionare (coinbase, bitstamp,kraken, localbitcoins,bitcoin.de).

 

Una peste alta tradingul nu este chiar asa usor cum pare la prima vedere.

 

 

 

Super! E de pus la tutoriale! Nici vorba sa fie usor, ba chiar  e nevoie sa ai "creier" sanatos.

Pe partea de mining ai ceva opinii? (na ca ti-am dat de lucru :) dar pare ca iti place sa explici si o faci si foarte fain)

 

Multumesc

 

@All - doar 2 useri pe subiect? restul nevaccinati?:))

2 intrebari - in ce a ti-a facut Revolutul magarii si (daca se poate si nu e informatie sensibila)-pe la ce sume te au "blocat"?

3, de fapt - cont personal sau bussines?(free sau cele superioare).

 

 

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Acum 30 minute, foxbat a spus:

@All - doar 2 useri pe subiect? restul nevaccinati?:))

 

Foxie, sunt doar doi useri pe subiect pt ca sunt doar doi speculanti pe forum. Silverache de exemplu e vaccinat dar el nu speculeaza bitcoini si ca atare nu va posta aici. Pe mine ma distreaza subiectul bitcoin, niste speculanti vand pielea ursului din padure si prostii o cumpara, unii pierd bani iar altii castiga.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Rev mi-a facut probleme cam pe la lansare (sau in perioada aia)...pe vremea aia ti se dadea iban de UK (acum este IBAN romanesc, de asta cred ca era pe la inceputuri)...legat de sume, stiu ca m-a blocat cu zeci de mii de lei in cont...atunci erau praguri vizibile/afisate (nu le mai stiu)...intre timp au zis ca au renuntat la pragurile de control dar de fapt nu au renuntat ci pur si simplu nu le-au mai facut publice. Aveam cont personal dar premium (platit), pt bussines trebuia sa dai hartii ale firmei.

 

Pe partea de minig nu pot sa dau info pt ca nu stiu...la un moment dat cochetam cu ideea asta dar sunt prea multe implicate, care nu sunt sub controlul tau (pret curent, pret mineri, apar des mineri/masini noi deci greu de tinut pasul, trebuie spatiu, trebuie supraveghere, la un moment dat legislatia nu iti dadea voie sa scazi unele cheltuieli de obtinere crypto) asa ca am renuntat si nu am mai sapat.

 

Trebuie creier sanatos si mai trebuie si....disponibilitate si diplomatie, ca sa zic asa....te intalnesti cu tot felul de oameni, trebuie sa fi disponibil aproape non stop (nu e ceva neobisnuit sa faci tradinguri marisoare la 2-3-4 noaptea), trebuie sa ai disponibil in conturi bani la orice ora, conturi la multe banci pt ca oamenii vor instant, trebuie sa rezisti tentatiilor si sa mirosi pacalelile (nu mai stiu de cate ori mi s-au propus afaceri care pareau bune de tot.....m-am fript si eu la inceput pana mi-am dat seama ce si cum). Cel mai important este sa fi corect, orice s-ar intampla sa nu bagi mana in borcanul cu miere. De exemplu pe Kraken  inainte sa am limita maxima m-au puricat la sange...de unde am avut banii initiali cu care am intrat in crypto (hartii nu vorbe) , cum am dobandit monezile din portofoliu (la fel, hartii), si alte chestii mai mult sau mai putin personale. De multe ori mi s-a intamplat sa primesc in avans monezi si banii sa ii trimit dupa cum au ei nevoie (unii aveau probleme de gambling si cum prindeau bani cum ii spargeau....ei era vorba de sume considerabile).

Trecut prin caderi de preturi.....de exemplu am cumparat la un moment dat btc la pretul de 70k lei, apoi a picat la 14-15k lei.....nu i-am vandut, am tinut de ei 2 ani,si am iesit bine pe profit (acum e oficial in jur de 200k lei).

Exista o prima regula, ca sa zic asa...nu se investeste decat banii pe care iti permiti sa ii pierzi. Eu mi-am mai facut si o regula a mea, niciodata nu vand in pierdere chiar daca trebuie sa astept (mi-am pus-o dupa ce am vandut ceva in panica apoi a urcat .....am observat ca pana la urma tot am ocazia sa vand in castig...ma refer la monezi consacrate, nu le chestii necunoscute)

Editat de marauder
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Foarte interesant! Cred ca nu numai eu iti multumesc pentru post.

Clar "joci " in "liga mare", deci experienta ta e aur curat.

Cum ziceam, trebuie sa ai si un anumit mod de "lucru" atat financiar cat si cu oamenii deci e "De nisa"activitatea asta.

Cred ca daca s-ar fi apuct de treaba asta jumatate de forum era la inchisoare pentru omucidere la cati justitiari avem. Plus partea cu principii solide si respectate no matter what. Felicitari(nu ca ai avea nevoie de vorbe dar macar atat!)

 

 

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Acum 59 minute, marauder a spus:

de exemplu am cumparat la un moment dat btc la pretul de 70k lei, apoi a picat la 14-15k lei.....

 

Nu va bateati voi cu pumnii in piept ca bitcoin este o moneda sigura? Daca intrebi orice speculant de bitcoin iti va spune ca e o moneda sigura, ca e viitorul & shit...

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Acum 16 ore, foxbat a spus:

Salutare,

Ceva motociclisti cu hobby-uri si partea asta de cryptomonede?

 

 

Tot ce pot spune e că dacă vrei să cumperi o placa video sh de pe Olx vei afla că niciuna nu a fost folosita la minat.

Acum 10 ore, cuki a spus:

 profitu probabil :rock:...easy cash

Bani gratis, visul meu.

Și nu mă refer la 10 bani găsiți pe jos.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

A..da. Dar ca sa vorbim de saltea, mai intai sa fie bani :)

LUV-ul are Mertzan deci se explica salteaua.

 

Interesanta lumea asta(crypto)- e un "metaver" in sine.

cred ca sunt cam batran dar ma straduiesc, multu!

 

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Acum 25 minute, DiarM a spus:

Da, este o prostie sa tii banii la saltea

Asa zicea si un cunoscut ,profesor universitar.

Cand a inceput sa piarda mii de euro,nu stia cum sa scoata mai repede banii.

L-au mai jefuit si aia de la banci/carduri de inca cateva mii.

A schimbat ce ia mai ramas in euro.Si pac la saltea cu ei.

Acum doarme linistit,zice el.Nu mai are cosmaruri.

Toti cand se baga cred ca or sa castige.Ca e sigura treaba.

Ca aia care au pierdut erau de fapt fraieri.Nu ca ei destepti.

Si ca profesorul stiu o gramada.

E ca la pariuri majoritatea pierd,putini castiga.

Conjunctural o mai inteapa cate unul dar se prajeste la turele urmatoare.

Castiga doar aia care trateaza totul profii,Pierd multe ore pe zi in special noaptea sau dimineata/pranz.

Urmaresc piata ,cumpara vand,castiga si pierd.

La restul e la noroc,cand scade se panicheaza ,vand.Cand creste dorm pe ei,asteapta sa urce la cer.

Un fenomen des intalnit este minciuna.Rar intalnesti persoane care recunosc ca au pierdut sau ca pierd.

Doar cei ce se lasa recunosc,unii dintre ei.

La cripto e ca la bursa sau la pariuri/jocuri.Baga doar banii pe care poti sa-i pierzi.

Nu economiile stranse cu greu,truda sau risc.Si nici banii de traiul zilnic.Mai ales daca ai familie,copii.

 

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Acum 5 ore, DiarM a spus:

Da, este o prostie sa tii banii la saltea

Pfff, habar n-ai ce bine se doarme pe ei! Și ce frumos visez... 🙄

 

Acum 5 ore, foxbat a spus:

LUV-ul are 2 Mertzane

Fixed. E chiabur! 

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Kristian K changed the title to Cryptomonede si altele prin zona asta?
  • Kristian K pinned this topic
  • adidas unpinned this topic

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

 Share

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.


MOTOCICLISM.ro
Grup Facebook: +36000 membri
Înscrie-te în grup
Discutii despre motociclism pe Facebook
 
BIKESHOP.ro
Grup Facebook: +18000 membri
Înscrie-te în grup
Anunturi de vanzare - cumparare pe Facebook.


×
×
  • Creează nouă...