Sari la conținut

Ghid de informare pentru incepatori: ce motor sa-mi iau?


demostene
 Share

Postări Recomandate

  • Răspunsuri 3,1k
  • Created
  • Ultimul Răspuns

Top Posters In This Topic

Salut. Iti trebuie ceva moto >; cu putine exceptii cele de cilindree mica sunt pt oameni mici. Am aceeasi inaltime ca tine si pot spune ca nu stau f comod nici pe moto mai mari. Ca incepator ti-as recomanda Yamaha XJ600 Diversion (gasesti limitate la 35 kw); sunt si relativ ieftine si usor de intretinut. Eu nu as da asa multi bani pe prima moto, mai ales ca o vei schimba. Cel mai bine mergi la Arc si rogi colegi motociclisti sa te lase sa stai pe mai multe modele de moto si vezi ce ti se potriveste.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

In primul rand le multumesc celor care si au dat cu parerea despre motor, cat despre ceilalti nu stiu de ce atata framantare ca am ales sa folosesc cuvantul "conserva", fiecare decide cum sa se exprime. Topicul era despre altceva :)

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Se pare, ca nu ai citit legislatia de la cap la coada.... nu stiu ce sportiva pana in 500cc gasesti tu care sa se incadreze in 0,20kw/kg, la inaltimea ta ar trebui sa scoti din schema 125cc... de la 250cc in sus parera mea. .... in plus esti lungan, cum naiba o sa stai pe o trotineta din asta ,?
orienteaza-te spre supermoto.....

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Salutare, sunt nou in domeniul motoare. Urmeaza sa imi iau permisul de A2, momentan conduc o conserva din 2012. Categoria aleasa e sport, pana in 500, initial ma gandeam la Kawasaki 250 dar astept parerile sunt bine venite. Bugetul este undeva la 3500€; nu caut ceva foarte vechi, tin sa nu stau prea ghemuit, am 1.88 inaltime.

 

Salutari si numai bine!

Salut , si eu am primit de la natura 1 m si vreo 89 cm si pot sa-ti spun ca motocicletele care pot sa-ti ofere o pozitie decenta in mers sunt din clasa enduro ( Transalp , Tenere , Gs , Africa Twin ) , chopper ( Vtx , Intruder ) sau " vitezanele " ( CBR XX , Busa , FJR ) de talie mare . Cu categoria A2 pote iti sunt limitate putin optiunile . Bafta .

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Oh man, ma doare capul!

Nu sunt eu priceputa priceputelor dar vrei ceva cu toate caracteristicile de mai sus....?

Un GS500 ar fi potrivit pt statura ta dar are racire pe aer si nu are injectie.

Apoi..... Un SV650 dar tu vrei pana in 600.

Ceva enduro nu te tenteaza? Dar iar nu s-ar potrivi cerintelor tale.....

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Pe rand.

Ma durea capul de la cate cerinte ai scris :)

Acum nu te gandi la hard enduro, mai degraba sa mergi catre un enduro-touring daca spui ca drumul desi e asfaltat nu e prea bun.

Asta cu intretinerea masina vs motocicleta e relativa, depinde la ce te referi.

La bandit consumul s-ar incadra in cerintele tale si nu stiu de ce fugi de carburatie (acum fiecare are pareri pro si contra despre orice).

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Pentru ce ai vrea tu, ti-as recomanda un NTV(carburatie). Stoc nu arata cine stie ce dar aranjat poti scoate ceva frumusel ... la capitolul consumabile scoti din discutie lantul, e pe cardan, consumul foarte foarte decent, monobrat, monoshock. Relativ ieftin ca achizitie si intretinere s-ar incadra perfect in conditiile tale, mai ales ca vrei motor in V. Altfel CB 500(carburatie), dar nu e V si e pe lant, totusi consuma la fel de putin si e ceva mai usurel si mai sportiv. Fiind 2 cilindri in linie se aseamana relativ ca sunet si comportament al motorului cu un V. Dar are 2 amortizoare ca YBR-ul si bascula normala.

 

Pentru drumurile pe care le descrii tu nu ai ce cauta cu o sportiva si un naked gen NTV, CB, etc e un pic tras de par dar daca spre astea tinzi ...

In 1500 de euro nu gasesti nimic in stare buna pe injectie.

Editat de ThunderByte
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Dupa cum ai descris drumurile pe orice motor in afara de enduro, enduro-touring, adventure iti vei blestema zilele.

Eu fac naveta 30 de km zilnic pe motor si am 5 kilometrii de asfalt bombardat in care imi zdranganesc toate oasele.

Chiar ma gandesc la un Dominator fix din cauza asta.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Oh man, ma doare capul!

Nu sunt eu priceputa priceputelor dar vrei ceva cu toate caracteristicile de mai sus....?

Un GS500 ar fi potrivit pt statura ta dar are racire pe aer si nu are injectie.

Apoi..... Un SV650 dar tu vrei pana in 600.

Ceva enduro nu te tenteaza? Dar iar nu s-ar potrivi cerintelor tale.....

 

Pe rand.

Ma durea capul de la cate cerinte ai scris :)

Acum nu te gandi la hard enduro, mai degraba sa mergi catre un enduro-touring daca spui ca drumul desi e asfaltat nu e prea bun.

Asta cu intretinerea masina vs motocicleta e relativa, depinde la ce te referi.

La bandit consumul s-ar incadra in cerintele tale si nu stiu de ce fugi de carburatie (acum fiecare are pareri pro si contra despre orice).

Mica, mica,dar nu zice rau ! ;)

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Dominatorul e de 650 si da, arata suberb cu un pic de grija si niste gume de asfalt. Fa un research despre dual-sporturi, sunt o gramada de frumuseti de 250. Klx 250, dr350, drz chiar, sigur ceva iti pica drag.

Asteapta o parere mai avizata da eu cred ca un 2t

e mai costisitor.

Vezi ca e o bijuterie de yamaha tw200 de vanzare aici pe forum fix in banii tai.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • l.u.v changed the title to Începător, 170 cm, ce motor mi se potrivește?
  • Kristian K changed the title to Ghid de informare pentru incepatori: ce motor sa-mi iau?
  • Kristian K pinned this topic

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

 Share

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.


MOTOCICLISM.ro
Grup Facebook: +36000 membri
Înscrie-te în grup
Discutii despre motociclism pe Facebook
 
BIKESHOP.ro
Grup Facebook: +18000 membri
Înscrie-te în grup
Anunturi de vanzare - cumparare pe Facebook.


×
×
  • Creează nouă...