Sari la conținut

Ghid de informare pentru incepatori: ce motor sa-mi iau?


demostene
 Share

Postări Recomandate

  • Răspunsuri 3,1k
  • Created
  • Ultimul Răspuns

Top Posters In This Topic

Ducati Monster :) O idee mai mare de 250 cmc, dar merge! E deja un clasic in viata. Si daca nici pe Ducati nu inveti mecanica.... :mexicanwave:

 

Monster există și de 400cc, însă e destul de scump, fiind rar. Un Monster 600 (carb) sau 620 (injecție) începe pe la 1800-2000. Sunt și pe la 1500 dar... nu!

 

În mod surprinzător (sau nu), problemele sunt legate de buba italienelor în general: electrica. Însă la cât de puțină electrică/electronică au pe ele (mai ales modelel carb), nu e sfârșitul lumii. Partea mecanică (2 supape/cilindru, răcire aer/ulei) este simplă și trainică.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Vizitator goe 75

Van van , a aparut de curind si in varianta 200cc , nu stiu daca este disponibil si in Eu. Daca as fi in cautare de un motor din categoria asta , as da cu banu intre Van van si TU250.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Nu e caz de operatie ;) Si oricum nu mai esti om intreg dupa asa ceva. Nu as mai avea voie nici macar MTB

tin sa te contrazic, eu am avut o fractura de L4. Bajetii si-au facut treaba excelen si acum, iata-ma practcand enduro si hardenduro la un nivel destul de ridicat. deci lasa vrajeala si investeste in tine in primul rand :)

 

in alta ordine de idei tu inca nu ti-aai luat motoreta si deja te gandesti la modificari... bani muuulti iti trebuiesc pentru astfel de proiecte.

clasa endure-touring ti se va potrivi cel mai bine. suspensiile moi si cursa lunga + roata de 21 pe fata te vor ajuta enorm. fiind practicant de mtb cu siguranta o sa te manance pielea sa iesi si in offroad usor si aici iarasi endurotouringul e castigator in fata neked-ului.

 

mie nu imi place pe asfalt uscat, nu e fun!! :)))

Editat de stulewa
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Inca nu am probleme cat sa necesite cutit, cu ceva exercitii ma voi mentine intreg.

 

Legat de mobra, eu de fel sunt cam sucit. Cazul asta nu face exceptie :))) Am vrut naked, ochisem un Kawasaki er-5 in Craiova, aproape de mine, dar dupa ce am analizat mai atent pozele am vazut ca are janta indoita. Deci il tai de pe lista. Era pret bunicel, 950 euro. Acum am gasit fix la mine in oras un CBR 600 F3. Si imi place, dar mai am de strans ceva $$.

 

Enduro nu ma atrage ca si mobra si nu prea are priza la "public" :P In plus, probabil daca l-as avea m-ar manca sa ma duc sa ma dau cu el pe toate gropile posibile, ceea ce nu-mi face bine. Daca nu ma sucesc iar, probabil va fi acel CBR, ramane sa reusesc sa vand mtb-ul si aia-s banii :D

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

aaa, deci tu vrei mobra ca sa dai bine la "public"... pacat, credeam ca te intereseaza motociclismul... :)

 

cat despre "public" d-asta, mai bine ma lipsesc!! :))))

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

normal ca ma intereseaza motociclismul, era o gluma cu publicul :))) motorul il iau strict pentru mine, dar trebuie sa-mi placa si aspectul. ori un enduro pe gustul meu costa, cele vechi arata ca lucrate din topor.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Multumesc celor care si-au facut timp sa-mi raspunda ! In final am achizitionat un sv din 2004 semicarenat. Ne vedem in primmavara! ;-) . Asfalt uscat sidistractie cat cuprinde!!!

 

Felicitări pentru achiziție. Să te bucuri de ea.

 

Am o scurtă întrebare totuși: ai reușit să cumperi așa ceva cu bugetul alocat?

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Cer si eu parerea celor mai vechi in legatura cu un prim moto! Oscilez intre suzuki sv si gsx 600 f! Am cat A din vara si am mers doar pe moto mici(max 250 cc) si nu foarte mult si pe ,,coclauri" nu pe asfalt ! Zi faina la toti si numai bine!!!

Eu zic să rămâi la coclauri...nu secompara cu asfaltu! ;)
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Da . Mai are nevoie de un set de gume si schimbul de ulei ...etc . O sa pun si poze cand mă prind cum să o fac ;-) . Niciodata nu am asteptat asa primavara .

 

1500 pe un SV 650S din 2004? Ai verificat mobra inainte? La pretul asta deobicei se vinde modelul 99-03 in stare buna. In plus, setul de anvelope(daca sunt noi) si schimbul de ulei te costa cam 200 de euro, poate si mai mult.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Motorul l-am luat din cj . Proprietarul e la munca in olanda,...a incercat sa-l vanda acolo si nu a reusit. Asa ca l-a adus inapoi la parinti care l-au pus pe olx si de acolo restul povestii.motorul suna bine ,nu are batai ,sarit din viteza nu se vede sa fi fost traznit de pamint . Dupa el am fost cu instructorul meu moto si inca cineva mecanic. Asa ca sper sa nu fiu eu cel mai ghinionist din lume. Fiscalul eliberat fara nici un bai .

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Motorul l-am luat din cj . Proprietarul e la munca in olanda,...a incercat sa-l vanda acolo si nu a reusit. Asa ca l-a adus inapoi la parinti care l-au pus pe olx si de acolo restul povestii.motorul suna bine ,nu are batai ,sarit din viteza nu se vede sa fi fost traznit de pamint . Dupa el am fost cu instructorul meu moto si inca cineva mecanic. Asa ca sper sa nu fiu eu cel mai ghinionist din lume. Fiscalul eliberat fara nici un bai .

 

Nu era nevoie sa imi spui toata povestea. Ideea e ca daca te-a ajutat un mecanic, n-ar trebui sa iti iei teapa.

Pe de-alta parte, avand in vedere preturile cerute pe piata, si faptul ca a trebuit sa ii inlocuiesti anvelopele si sa ii schimbi uleiul, te cam duce la cel putin 1700 euro, care e un pret foarte bun pentru un SV650 din anul ala.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Salutare, colegi!

Sunt incepator, am 30 de ani si am luat A-ul la sfarsitul anului trecut, urmeaza in mod firesc in primavara si motocicleta.
Vreau sa incep cu un 125, mai ales ca inaltimea si greutatea nu ma avantajeaza si ma gandesc foarte serios la o motocicleta noua, desi stiu ca majoritatea voastra recomanda motoare produse de firme consacrate, chiar daca mai vechi.

M-am oprit asupra a doua modele:

http://www.keewayromania.ro/ro/prod/motociclete/motociclete-keeway/motocicleta-superlight-125-limited-76/

http://www.kymco.ro/ro/produse/K-PW-125.jsp

Pretul e similar si am rugamintea sa ma sfatuiti intre cele doua modele, criteriul de baza fiind fiabilitatea, dar si manevrabilitate & consum, usurinta gasirii pieselor si a asigurarii service-ului. Multumesc!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Eu zic sa te duci direct la 600cc,termina cu 125 ,150 etc.o sa mergi cel mult un an si deja nu iti mai place.apoi stai sa vinzi si aceste motoare se vand f greu.mergi incet cu atentie,o limitezi daca vrei sa nu fuga rau etc.asa am facut eu cu prima de 125cc de cross caci asa am inceput eu motociclismul,asta cu zeci de ani in urma.5-6 luni si dupa nu mai vream pe ea.moarta era.alegerea iti apartine.mult noroc.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Pentu inceput a fi bine sa dai cateva detalii relevante cum ar fi greutatea si inaltimea, ce gen de motocicleta vrei si ce drumuri vei face cu ea. in functie de ele putem sa facem cateva recomandari. Eu unul de exemplu nu as lua nici una din cele puse de tine mai sus.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Alea le iei doar daca vrei musai ceva "nou" ,pentru naveta ,cu consum mic.Pentru orice altceva,avand in vedere ca ai 30 de ani nu le recomand,mai ales din cauza cilindreei.Ia-ti de inceput un 500cc,bun la toate.La naveta ,la drumuri lungi.Nu prea grea,nici prea usoara.Poti face o depasire relativ usor.Ah,si da,recomand second hand ,eventual de vreo 4-5 ani daca vrei sa nu ai probleme cu intretinerea.Second hand pentru ca inevitabil,ai s-o scapi.

 

Eu stiu personal 3 exemple de motoare noi noute tavalite de incepatori,toti peste 30 de ani.Se intampla :) .Dar altfel plangi dupa una noua si altfel esti obligat sa o repari,decat una folosita.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

da man, ai 30 de ani, treci la ceva mai maricel.


» Post actualizat in 01 Feb 2016 19:27

daca aveai 16-18 ani merge 125 ca esti si tu poate mai mic (mental si fizic) dar cu 125 nu prea iesi din oras si e pacat.

sau iesi dar te cam chinui. poate.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • l.u.v changed the title to Începător, 170 cm, ce motor mi se potrivește?
  • Kristian K changed the title to Ghid de informare pentru incepatori: ce motor sa-mi iau?
  • Kristian K pinned this topic

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

 Share

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.


MOTOCICLISM.ro
Grup Facebook: +36000 membri
Înscrie-te în grup
Discutii despre motociclism pe Facebook
 
BIKESHOP.ro
Grup Facebook: +18000 membri
Înscrie-te în grup
Anunturi de vanzare - cumparare pe Facebook.


×
×
  • Creează nouă...