Sari la conținut

8. Gran Premio d’Italia Oakley 2022


Postări Recomandate

Acum 57 minute, Cavaleru a spus:

dupa atatia ani de pauza s-ar bucura sa castige cu orice pilot titlu suprem indiferent de cotetu calarit v2021 v2022 vmix

 

Așa cred și eu.

Sa scrie acolo Ducati.

Acum 38 minute, danypop a spus:

Exact. Nu cred ar renunța la un titlu adus de un pilot satelit. Oricum la ducati toți pilotii  au contract direct cu uzina

Și suport 

 

Foamea este f mare.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 188
  • Created
  • Ultimul Răspuns

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Posted Images

Acum 59 minute, Cavaleru a spus:

dupa atatia ani de pauza s-ar bucura sa castige cu orice pilot titlu suprem indiferent de cotetu calarit v2021 v2022 vmix

 

 

gresesc aici: nu ca s-ar bucura, AU MARE NEVOIE de titlu la piloti, indiferent de raider sau echipa. mai ales cand esti singuru care pui 8 trotinete pe grila de start...

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Acum 42 minute, Cavaleru a spus:

 

gresesc aici: nu ca s-ar bucura, AU MARE NEVOIE de titlu la piloti, indiferent de raider sau echipa. mai ales cand esti singuru care pui 8 trotinete pe grila de start...

Plus de la anul se interzice nu știu care ride height device.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

1 hour ago, danypop said:

Oricum la ducati toți pilotii  au contract direct cu uzina

 

Cei de la Gresini și de la Mooney VR46 nu cred că au. Nici de Zarco nu sunt convins. Doar de Martín știu sigur - în afară de cei de la echipa oficială.

 

Susținerea pe care o primește Bastianini anul ăsta este strict legată de faptul că merge pe un Desmosedici și că era cel mai bine plasat pilot Ducati.

 

16 hours ago, damager said:

tocmai a castigat cursa la moto2. In Le Mans a cazut cand era in fata. Ramane de vazut mai departe.

 

Acosta este viitor campion de MotoGP. Sunt convins.

 

20 hours ago, damager said:

si, apoi Qua, care, din pdv pilot, mi-i se pare in qcest moment, de departe cel mai bun de pe grila. 

 

Face de departea cea mai bună treabă + este calculat și constant. Nu greșește, nu cade. Fără ceva incident sau surpriză, nu văd pe nimeni altcineva capabil să ia titlul anul ăsta.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Acum 7 minute, PzKpfW a spus:

 

Cei de la Gresini și de la Mooney VR46 nu cred că au. Nici de Zarco nu sunt convins. Doar de Martín știu sigur - în afară de cei de la echipa oficială.

 

Susținerea pe care o primește Bastianini anul ăsta este strict legată de faptul că merge pe un Desmosedici și că era cel mai bine plasat pilot Ducati.


Pramac Ducati has announced that both its current riders, Johann Zarco and Jorge Martin, will remain with the team for the 2022 season. The pair are contracted directly to Ducati, with rookie Martin in the first year of a two-year deal while Zarco's present contract expired at the end of this season.


marini si bez au ctr cu vr46. Bes din ce stiu are ctr cu ducati, digia nu stiu.

marini anul trecut a avut ctr cu ducati, acuma pare ca are cu Vr46

 

Editat de damager
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

10 minutes ago, damager said:

Bes din ce stiu are ctr cu ducati

 

Se pare că da. Sursă.

 

Ducati s-ar bucura de (și ar reclama) orice pilot de-al lor care ar câștiga titlul: Bagnaia, Miller, Zarco, Martín sau Bastianini.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Mai ciudat ar fi daca pilotii de la VR46 ar intra prin minune in lupta pentru titlu. Ca e echipa oficiala sau Gresini sau Pramac perceptia publica e ca tot Ducati sunt si sunr convins ca daca Bestia de exemplu ar avea sanse reale la titlu in ultimele curse vor vedea ceva ordine de echipa ca sa il ajute. Cu Bez si Marini treaba e un pic diferita, Rossi e Rossi si nu prea e asociat ca imagine cu Ducati. Pe de alta parte ambii piloti sunt italieni asa ca pana la urma daca lupta s-ar da intre Q si Bez cred ca restul pilotilor il vor ajuta, poate nu cu foarte mare tragere de inima si poate nu toti (Peco totusi probabil ca ar face-o). Oricum e o situatie extrem de improbabila, dar cum tot se speculeaza ...

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Acum 3 ore, damager a spus:


marini si bez au ctr cu vr46. Bes din ce stiu are ctr cu ducati, digia nu stiu.

marini anul trecut a avut ctr cu ducati, acuma pare ca are cu Vr46

 

VR46 este echipa creata cu scopul precis de a promova pilotii academiei, contractele pilotilor sunt incheiate cu echipa (cel putin in prezent), nu cu uzina. Asta ii ofera lui Rossi mai multa libertate de miscare si un loc de munca sigur, pentru printisor. Cel mai probabil, va migra spre Yamaha, cu conditia sa se inteleaga asupra politicii de piloti.  

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Acum 2 minute, xt600 a spus:

VR46 este echipa creata cu scopul precis de a promova pilotii academiei, contractele pilotilor sunt incheiate cu echipa (cel putin in prezent), nu cu uzina. Asta ii ofera lui Rossi mai multa libertate de miscare si un loc de munca sigur, pentru printisor. Cel mai probabil, va migra spre Yamaha, cu conditia sa se inteleaga asupra politicii de piloti.  

Cine pana mea vrea sa fie echipa de client acuma😂😂😂😂. Cu rezultatele care le au.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Acum 4 ore, PzKpfW a spus:

 

Susținerea pe care o primește Bastianini anul ăsta este strict legată de faptul că merge pe un Desmosedici și că era cel mai bine plasat pilot Ducati.

Daca incepe sa miste Peco, nu o va mai primi. Si toti ne vom intreba, plini de mirare, ce s-a intamplat cu Bestia, cum a fost el doar un foc de paie, pe debut de sezon, etc, etc. ;) 

Acum 2 minute, damager a spus:

Cine pana mea vrea sa fie echipa de client acuma😂😂😂😂. Cu rezultatele care le au.

:lol:Da! Mai ales daca inchiriaza mobrele de acum doi ani, la pret de  ultima evolutie si vin cu fitze gen contract pe un an, pentru ca sunt debutanti si nu prezinta capital de incredere.. ;) Dar nah.. cu Rossi au alt gen de relatie. 

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Soarta lui Bastianini în campionat depinde de nivelul lui de performanță (1) și de modul în care va evolua GP22-ul (2).

  • Deocamdată este (foarte) rapid dar îi lipsește constanța. Dacă va continua așa, va ieși oricum din lupta pentru titlu.
  • Motocicleta pe care a început anul nu avea "1 an vechime" așa cum trâmbițează superficial unii; era cea mai dezvoltată iterație de GP21, o motocicletă rapidă și cunoscută. Cum spunea Bagnaia în Qatar, "Bastianini trebuie doar să bage benzină și să-i dea gaz".

Dacă GP22 va deveni o motocicletă mai performantă decât modelul precedent (deocamdată nu prea este cazul) este clar că Basianini va avea de pierdut față de cei care folosesc iterația mai nouă, iar diferența se va exacerba. Singurul avantaj pe care-l are este că GP22 este o evoluție a GP21: o îmbunătățire pentru motocicleta actuală ar putea funționa și pe a lui.

 

Personal (nu sunt o referință) mă aștept ca performanțele lui Bastianini să scadă spre sfârșitul sezonului.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Acum 10 ore, Cavaleru a spus:

Stie cineva ce s-a intamplat intre Rins si Taka? 

A aparut o filmare de pe cctv. E pe site-uk oficial motogp.

Rins se plange ca in turul precedent l-a depasit pe taka in sicana, dar ala a ramasa acolo si a deschis si mai mult gazul (wtf, cum l-ai depasit, daca ala a ramas acolo?!?). In turul cu pricina el zice ca era deja in fata si Taka a ramas pe exterior si ca e vina lu‘ japonezu‘ care e cel mai agresiv/murdar pilot si mai sunt piloti care sustin asta (fara sa nominalizeze)

Din punctul meu de vedere, imaginile aparute il contrazic. S-au batut pe pozitie, au fost cap la cap pe iesire, el avea interiorul, s-au atins, el a facut buf.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Acum 9 ore, PzKpfW a spus:

 

[Qua] face de departea cea mai bună treabă + este calculat și constant. Nu greșește, nu cade. Fără ceva incident sau surpriză, nu văd pe nimeni altcineva capabil să ia titlul anul ăsta.

 

Îi mai trebuie o motoretă și e campion... 

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Acum 10 ore, PzKpfW a spus:

Dacă ar avea și motocicletă bună ar fi plictisitor - vezi epoca de glorie a lui Lorenzo.

Nimeni nu vrea inapoi in epoca Lorenzo...

 

e mai fun acum, activitate maxima la top, totul imprevizibil.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Acum 10 ore, xt600 a spus:

 

Pai in cursa a revenit la vechile aripioare. a declarat ca, cu noul carenaj castiga 1km in plus pe linia dreapta, dar pierdea f mult pe curba, motoreta probabil nemaiavand aceasi apasare, automat si suspensia trebuie reglata. si reglarea aia nu e treaba de 5 min..pana gasesti reglajul, pana ai feeling, pana intelegi limitele....

Problema lui Qua e ca nimeni nu mai merge cu yamaha, sa zica ca testeaza noul carenaj si vine cu date si setari. complicat de schimbat ceva intr-un weekend de curse, mai ales cand esti singurulul care reuseste sa mearga cu mobra. 

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Chiar acum, xt600 a spus:

Forcada este inginerul lui Dovi. 

 

Era o vorba din batrani: "Unde-i varza nu-i butoi, unde-i piXda nu-i un coi"...

 

Ce naiba sa mai scoata Forcada din gloaba de Dovi?!

 

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Acum 2 ore, damager a spus:

 

Pai in cursa a revenit la vechile aripioare. a declarat ca, cu noul carenaj castiga 1km in plus pe linia dreapta, dar pierdea f mult pe curba, motoreta probabil nemaiavand aceasi apasare,.......

Nu stiu despre ce vorbeste Q, am impresia ca mai si exagereaza. De unde pana unde, doar 1 km/h? Datele cursei de duminica arata ca Bagnaia a avut cel mai bun top speed, 356,6 km/h, iar Q 350,6. O diferenta de 6 km/h. In rest, au avaut top speed-uri comparabile. Inainte de schimbarea fairingului, diferentele erau undeva intre 9 si 11 km/h. Imi scapa mie ceva? 

Acum 9 minute, TETEA. a spus:

 

Era o vorba din batrani: "Unde-i varza nu-i butoi, unde-i piXda nu-i un coi"...

 

Ce naiba sa mai scoata Forcada din gloaba de Dovi?!

 

Nu stiu care au fost ratiunile... si eu m-am mirat ca nu l-a urmat pe Morbi la echipa de uzina si a ramas la echipa a doua. In ceea ce priveste echipa Forcada - Dovi, probabil ca Yamaha s-a gandit sa ii puna la dispozitie cea mai buna echipa tehnica, pe care o aveau la Petronas/RNF... pana la urma, "gloaba" aia s-a batut parte in parte cu MM, cand MM era top dog si a iesit in doua randuri vice... Au avut sperante cu el. Din pacate, nu a fost sa fie...

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

e nebun Q nu stie ce vorbeste, aici pe tastatura e adevaru absolut :D

 

revenind, probabil ca acel castig care il avea pe linia dreapta nega toate avantajele pe care le avea pe sectiunile virajate 

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Yamaha s-au băgat singuri într-un colț. Un singur pilot care performează pe motocicleta lor, nu au alte referințe relevante, iar de la anul situația va și mai delicată cu doar două prototipuri pe grilă. Îi văd îndreptându-se exact în aceeași direcție ca HRC cu Márquez. Deocamdată situația nu este critică datorită pilotajului lui Quartararo, dar va deveni atunci când nici el nu va mai fi competitiv sau va pleca.

  

18 hours ago, ilarionciobanu said:

A aparut o filmare de pe cctv.

 

 

 

Nu am înțeles exact ce a vrut să facă Rins acolo.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

cum naiba a cazut acolo? a fortat unghiul pt ca il avea pe Taka pe exterior si a pierdut fata? asa pare. Dar dc sa dai vina pe Taka cand vad ca vad 10-30m au mers in paralel...

cred ca rins sper sa sa ii ia fata si sa poata creste viteza pe iesirea din viraj iesid mai larg dar surpriza taka era inca acolo..

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

 Share

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.


MOTOCICLISM.ro
Grup Facebook: +36000 membri
Înscrie-te în grup
Discutii despre motociclism pe Facebook
 
BIKESHOP.ro
Grup Facebook: +18000 membri
Înscrie-te în grup
Anunturi de vanzare - cumparare pe Facebook.


×
×
  • Creează nouă...