Sari la conținut

8. Gran Premio d’Italia Oakley 2022


Postări Recomandate

Eu nu am priceput la ce se aștepta din partea lui Nakagami și ce anume-i reproșează: el șia menținut trasa, pe exterior. Incidentul dintre Razgatlıoğlu și Rea din WSBK de la Assen a fost similar, dar acolo pilotul de pe exterior (Toprak) chiar a ieșit de pe pistă și a revenit brusc pe ea. Chiar și așa, a fost considerat incident de cursă și nimeni nu a fost penalizat.

 

 

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 188
  • Created
  • Ultimul Răspuns

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Posted Images

Acum 41 minute, PzKpfW a spus:

Eu nu am priceput la ce se aștepta din partea lui Nakagami și ce anume-i reproșează: el șia menținut trasa, pe exterior. Incidentul dintre Razgatlıoğlu și Rea din WSBK de la Assen a fost similar, dar acolo pilotul de pe exterior (Toprak) chiar a ieșit de pe pistă și a revenit brusc pe ea. Chiar și așa, a fost considerat incident de cursă și nimeni nu a fost penalizat.

 

 

pai nimeni nu a zis nimic, nici macar nu cred ca a aparut aia cu "under investigation", sau l-am ratat eu?

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Acum 2 ore, xt600 a spus:

Nu stiu despre ce vorbeste Q, am impresia ca mai si exagereaza. De unde pana unde, doar 1 km/h? Datele cursei de duminica arata ca Bagnaia a avut cel mai bun top speed, 356,6 km/h, iar Q 350,6. O diferenta de 6 km/h. In rest, au avaut top speed-uri comparabile. Inainte de schimbarea fairingului, diferentele erau undeva intre 9 si 11 km/h. Imi scapa mie ceva? 

Nu stiu care au fost ratiunile... si eu m-am mirat ca nu l-a urmat pe Morbi la echipa de uzina si a ramas la echipa a doua. In ceea ce priveste echipa Forcada - Dovi, probabil ca Yamaha s-a gandit sa ii puna la dispozitie cea mai buna echipa tehnica, pe care o aveau la Petronas/RNF... pana la urma, "gloaba" aia s-a batut parte in parte cu MM, cand MM era top dog si a iesit in doua randuri vice... Au avut sperante cu el. Din pacate, nu a fost sa fie...

 

nu am inteles ce vrei sa zici. in cursa a mers cu carenajul v3chi si a si declarat ca in cursa este altceva ca are slipstream.

O fi stiind el ceva cand a declarat ca diferenta in top speed intre cele 2 fairinguri este de 1Km.

1 oră în urmă, Cavaleru a spus:

cum naiba a cazut acolo? a fortat unghiul pt ca il avea pe Taka pe exterior si a pierdut fata? asa pare. Dar dc sa dai vina pe Taka cand vad ca vad 10-30m au mers in paralel...

cred ca rins sper sa sa ii ia fata si sa poata creste viteza pe iesirea din viraj iesid mai larg dar surpriza taka era inca acolo..

mie mi-i se pare ca pierde spatele cand intra pe vopsea. Daca pierdea fata prima data cred ca il matura si pe Taka.

POate e doar impresia mea ca spatele e primul care o ia in exterior urmat de fata. bine, fara nici nu prea se vede

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Acum 18 minute, damager a spus:

mie mi-i se pare ca pierde spatele cand intra pe vopsea. Daca pierdea fata prima data cred ca il matura si pe Taka.

POate e doar impresia mea ca spatele e primul care o ia in exterior urmat de fata. bine, fara nici nu prea se vede

 

ma tot uit la film si zici ca o culca intetionat, da parca pleaca primu spatele dar se duce gramada intr-o fractiune de secunda..

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

A prins Rins vopseaua de pe vibrator cand era culcat si sa dus instant, la fel a patit  la Moto3 Foggia.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Acum 19 minute, Djenavar a spus:

A prins Rins vopseaua de pe vibrator cand era culcat si sa dus instant, la fel a patit  la Moto3 Foggia.

Păi dacă dormea! :crack:

Întreabă-i pe aiogura & co! Dar la ăia e clar, dacă nu face highside a pierdut fața. 

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Acum 14 minute, ENEOS a spus:

Păi dacă dormea! :crack:

Întreabă-i pe aiogura & co! Dar la ăia e clar, dacă nu face highside a pierdut fața. 

Nu dormea☺️.... trasa normala era mai larga, pe vibrator. Doar ca acolo eta taka. El a crezut ca poate sa o tina pe o trasa mai atransa, mai culcata. Cred ca i-a plecand atins vibratorul.

 

s-a lacomit sa nu cedeze pozitia, cred ca a crezut ca o sa ii inchida si sa-l forteze sa inchida gazul. Nu a fost asa...

 

😂😂😂😂😂. da la aia asa e, ori face highside, ori pierde spatele. Acuma e greu sa iti dai semaa live, dar ei p tin cu piedutul fetei si cand motoreta se invarte in cercuri  pe pista, cand este extrem de evident ca s-a dus spatele. 

Editat de damager
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Asta este un lucru. Dar de ce a dat vina pe Nakagami?

 

"How I feel about Taka? Sincerely I don't understand what he did. I saw a video and sincerely he was out of the line. The lap before I tried to overtake him in the same corner, between 10 and 11 and he held the position. So, the next lap I tried to push a little bit more with the throttle to be more in front of him and he was outside, and when we did the corner he was there and we impacted. It's a clear example of what [Johann] Zarco did with [Marco] Bezzecchi. Zarco put the bike [up the inside] and Bezzecchi lost the position, so he rolled out of the throttle a little bit. (...)

If you ask the riders, he is one of the most dangerous guys on track in terms of overtakes. But it is what it is. Luckily nobody was behind us. But I don't understand the way he goes."

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Acum 6 minute, PzKpfW a spus:

Asta este un lucru. Dar de ce a dat vina pe Nakagami?

 

"How I feel about Taka? Sincerely I don't understand what he did. I saw a video and sincerely he was out of the line. The lap before I tried to overtake him in the same corner, between 10 and 11 and he held the position. So, the next lap I tried to push a little bit more with the throttle to be more in front of him and he was outside, and when we did the corner he was there and we impacted. It's a clear example of what [Johann] Zarco did with [Marco] Bezzecchi. Zarco put the bike [up the inside] and Bezzecchi lost the position, so he rolled out of the throttle a little bit. (...)

If you ask the riders, he is one of the most dangerous guys on track in terms of overtakes. But it is what it is. Luckily nobody was behind us. But I don't understand the way he goes."

Mda, nu stiu exact care-i pb lui. E un viraj mai larg cu mai multe trase rapide. De aia a reusit taka sa ramana langa el pe exterior.  Banuiesc doar ca se refera la faptul ca s-au atins si ca a fost nevoit sa stranga trasa. Alrceva nu imi dau seama ce l-ar fi putut deranja

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Întrebarea mea era de fapt: ce anume aștepta de la Nakagami? Japonezul era pe exterior, pe trasa mai rapidă. Ce trebuia să facă? Să ia mâna din gaz ca să-l lase să treacă?

 

Din filmare se vede că Rins ar fi fost (cel mult) paralel cu el, în niciun caz în față.

 

image.thumb.png.cc0974b534bf74ff47b68f097de57ce4.png

 

Rins a atacat, tot el se plânge :what: Incident de cursă.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Acum 4 minute, PzKpfW a spus:

Ce trebuia să facă? Să ia mâna din gaz ca să-l lase să treacă?

Exact asta a spus ca Taka trebuia sa lase gazu și sa se lase depășit. Nu mi-a venit sa cred când am auzit. 😂😂 E clar și cu asta 🤦‍♂️

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Acum 1 oră, PzKpfW a spus:

Întrebarea mea era de fapt: ce anume aștepta de la Nakagami? 

Sa se dea la o parte 😀

 

Declaratia „text“ pe care ai pus-o mai devreme e similara cu cea pe care am auzit-o data pentru MotoGP in video.

Acolo are o parte care mi se pare maxima. Vorbeste de turul precedent si virajele 10-11, ca mai sus, dar zice asa: l-am depasit, dar el a ramas acolo si a deschis gazul si mai tare. Wtf?!?!

Hai ca am facut transcrierea declaratiei. A se citi avand in minte fata aia a lui …acum usor trista/dezamagita

 

„ …sincerely I don‘t understand his way of riding. I mean already in the previous lap, between corners 10 and 11 in the chicane … aaa … I overtook him and he … he… remains there, he open even more the throttle to … to cut my line … and I say ok, into the next lap I arrive with a little bit more throttle between … aaa… between the chicane, in the middle, eee … and I was already in front of him and he … he keeps in the outside going full gas and when we pick up the bike he touch me and … and already he was on the outside … and he touch me and I fall down.“

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

S-ar putea sa fie doar bariera limbajului in declaratia lui Mir. Povestea lui suna SF. 

Oricat imi dau silința, nu vad cu ce a gresit Nakagami...

 

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

 Share

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.


MOTOCICLISM.ro
Grup Facebook: +36000 membri
Înscrie-te în grup
Discutii despre motociclism pe Facebook
 
BIKESHOP.ro
Grup Facebook: +18000 membri
Înscrie-te în grup
Anunturi de vanzare - cumparare pe Facebook.


×
×
  • Creează nouă...