Sari la conținut

11. Motul TT Assen 2022


Kagemusha
 Share

Postări Recomandate

  • Răspunsuri 194
  • Created
  • Ultimul Răspuns

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Posted Images

Acum 2 ore, PzKpfW a spus:

Încă o etapă unde Quartararo ar trebui să strălucească. Poate să închidă campionatul chiar înainte de pauza de vară. Calumea pentru el, nasol pentru noi.

il inchide fata de Pac-Man.

Aleix e aproape.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Acum 45 minute, PzKpfW a spus:

image.thumb.png.02f14d47dd0e2ad846982dc1e9fc70f0.png

Da,chiar "are noroc" pt ca dupa Assen incepe vacanta de vara - pauza de duminica pana in 7 august....

 

Q? Q e favorit.A si zis,e si clar.

Sa vedem poate ii incurca cineva planurile...desi nu prea vad cine aici la Assen.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Echipa lui Razali de la anul cu aprilia?

Aprilia incepe sa bage bani...wow.Big up.

Si alta - Oliveira la Razali pe 2 ani DAR cu contract cu aprilia in stilul JM - Ducati.

Bine ar fi sa faca de la anul switch-ul Oliveira - Vinales domnii de la aprilia....sa li se ridice vraja cu Maravilla de pe ochi 😄

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

3 minutes ago, Method said:

Aprilia incepe sa bage bani...wow.Big up.

 

Cred că vestea cea mare era mai degrabă că Yamaha rămâne cu doar două motociclete pe grilă. Nu-mi aduc aminte să se mai fi întâmplat asta de când urmăresc MotoGP/GP500.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Acum 1 oră, Doctor X a spus:

Cei din academie au avantajul că moșul poate să îi învețe cum se abordează ultima șicană. ;)

Nu mai permite regulamentul. 

Acum 1 oră, Method a spus:

 

Q? Q e favorit.A si zis,e si clar.

Sa vedem poate ii incurca cineva planurile...desi nu prea vad cine aici la Assen.

Nu zi! Pe pista se afla Taka, nici Zarco nu a mai comis-o de multisor... poate vine ploaia si stim ca este extraterestru pe pista uda, ia un start slab, etc. Shit can happen! Sunt curse moto nu partide de biliard. 

1 oră în urmă, Method a spus:

Echipa lui Razali de la anul cu aprilia?

 

Bine ar fi sa faca de la anul switch-ul Oliveira - Vinales domnii de la aprilia....sa li se ridice vraja cu Maravilla de pe ochi 😄

Informatie cunoascuta de cca o luna. 

 

Din pacate Maravilla are contract semnat cu echipa de uzina. Doi ani, doarme fara grija. Dar daca nu are performante, urmeaza pensia. 

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Acum 4 ore, Method a spus:

Bine ar fi sa faca de la anul switch-ul Oliveira - Vinales domnii de la aprilia....sa li se ridice vraja cu Maravilla de pe ochi 😄

 

o sa doarma in post Viniales ca nu-l deranjeaza nimeni la echipa de uzina are contract pe inca 2 ani.

 

cate curse bune a avut la aprilia?

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Acum 3 minute, Cavaleru a spus:

 

o sa doarma in post Viniales ca nu-l deranjeaza nimeni la echipa de uzina are contract pe inca 2 ani.

 

cate curse bune a avut la aprilia?

pai asta a fost singura?

sau a mai fost una si-mi scapa.

 

tre sa ii dea de cap, rabdare, vezi JL99 la ducati.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Acum 15 minute, Cavaleru a spus:

io nu pot sa ii dau atata credit lui MV... n-am incredere deloc in baietu asta..

 

Zic doar sa mai câștige vreo cursa din când în când , nu mă gândesc la campionat.

 

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Acum 6 ore, PzKpfW a spus:

Cred că vestea cea mare era mai degrabă că Yamaha rămâne cu doar două motociclete pe grilă. Nu-mi aduc aminte să se mai fi întâmplat asta de când urmăresc MotoGP/GP500.

Da.Good point.Pai probabil Yamaha s-a gandit ca decat cu toti pensionarii si wannabe's pe la echipe de duzina,mai bine o echipa si buna.

Si revin iar la bani - Yamaha e a unui fond de investitii parca?Sunt convins ca au avut si contabilii un cuvant de spus acolo - desi in mod normal ar trebui sa faca bani cu o echipa satelit ca doar uzina le vinde,le inchiriaza pe bani o moto factory si una de anul trecut spec B deci in mod normal ar trebui sa iasa bani din colaborarea cu o echipa satelit nu?Cine stie...

Acum 5 ore, xt600 a spus:

Din pacate Maravilla are contract semnat cu echipa de uzina. Doi ani, doarme fara grija. Dar daca nu are performante, urmeaza pensia. 

Pai da da ok - dar am inteles ca Oliveira a semnat direct cu aprilia si merge la echipa satelit - gen cum sunt JM si Zarco la Pramac.Dar probabil,ca si la Ducati,echipa daca ii are sub contract pe amandoi,poate face oricand (sau la inceput de an) rocada.Nu?Exista poate o sansa sa il vedem din 2023 pe Oli la factory...i hope.

Acum 2 ore, Cavaleru a spus:

cate curse bune a avut la aprilia?

Vinales?Cred ca asta de la Sachsen a fost best ever pana acum - a abandonat tehnic de pe....5?Oricum era aproape de Aleix.

Finishurile lui Vinales : 12/16/7/10/10/14/10/12/7/Ret - e pe locul 14 in campionat.Valoare - rezultatele vorbesc de la sine,nu mai am ce sa il hateresc eu ca il hateresc rezultatele :P  L-am haterit destul cat era la Yamaha,acum ar fi chiar amuzant cu prostiile lui daca nu ar ocupa un loc de uzina in dauna unor piloti foarte promitatori,precum,iata,Oliveia.

 

Meanwhile,rezultate Aleix - 4/9/ 1 /11/3/3/3/3/5/4 - locul 2 in campionat.

Si nu ca ar fi mare pilot Aleix,dar e serios si constant si nu face prostii sa abandoneze stil Miller,si deja e cam abonat la podiumuri (avea si mai multe daca nu o comitea la Barcelona).

Cand un pilot...nu stelar dar decent precum e Aleix face atatea podiumuri si e atat de constant in puncte,e un semn clar ca motoreta aia merge.

 

Insa intradevar ca in ultimii 2 ani aprilia a bagat bani probabil cati a bagat in restul anilor la un loc,de anul trecut e total schimbata,insa inginerii aia se pare ca stiu ce fac - au the right ideea merg intr-o directie si rezultatele se vad.

Acelei motorete ii lipseste acum un pretendent la campionat.Si aici a gresit aprilia - acel pretendent la campionat nu e Aleix,si nu e deloc Maverick - nu simt ambreiajul/nu pot merge tare cu rezervorul plin/nu stiu de ce sunt rapid/Jarvis mi-a manevrat motocicleta - Vinales.

Oliveira ar putea fi insa.

Acum 2 ore, Cavaleru a spus:

aaa eu ma gandeam tot asa la victorii de etapa in cel mai fericit caz, nu campionat n-are stofa nici daca concureaza singur

:crack:Adevarat insa,din pacate pt aprilia.

Acum 2 ore, frigider a spus:

tre sa ii dea de cap, rabdare, vezi JL99 la ducati.

JL99 i-a luat 1 an si vreo 4-5 curse pana 1.si-a schimbat el stilul (schimbare clara si necesara cand sari de pe o Yamaha pe Ducati) si 2.Ducati i-au facut acele ergonomics pe care le tot cerea el ca sa se sprijine mai bine in picioare si sa nu mai fie obosit de la jum cursei.

2 mici diferente intre comparatia dintre cei 2 :

- Lorenzo venea din pozitia de multiplu campion mondial - Ducati a adus la ei in ograda locul 1 din anul precedent...aprilia a adus la ei in ograda un pilot cu potential cu rapiditate dovedita dar foarte problematic dpdv al setupului si al intelegerii motoretei,foarte dificil cu echipa (sa enumeram cati sefi de echipa a schimbat?) si foarte labil psihic ( e chiar dus cu pluta in Unlimited - are niste declaratii de te doare mintea).

- Lorenzo inca din primul an avea prestatii decente gen locurile 6-7,de multe ori era o buna bucata din cursa in primii 5 ceea ce denota potentialul - Vinales...la Sachsen a fost prima cursa in care a scos si el capul a venit in primii 10.

Si sa nu uitam ca Vinales a fost jumate din sezonul trecut la aprilia.Deci se cam implineste anul de cand e pe respectiva motoreta si el tot e in afara top 10.

Sa fim seriosi Vinales nu a fost nu e si nu va fi ever un pretendent la campionat.

Ok,cine stie - are potential de a fi foarte rapid - si la Yamaha lua 2 curse pe an si in alea 2 curse era de neatins.Stilul Pedrosa (desi il cam jignesc acum pe Pedrosa cand ii compar).Dar de la a fi rapid si la a impusca un podium sau chair o cursa pana la a fi pretendent la campionat...cale lunga.Never gonna happen.Repet - Aleix care nu e un pilot stelar,deja ii da clasa.

Editat de Method
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

1 oră în urmă, Method a spus:

 

Pai da da ok - dar am inteles ca Oliveira a semnat direct cu aprilia si merge la echipa satelit - gen cum sunt JM si Zarco la Pramac.Dar probabil,ca si la Ducati,echipa daca ii are sub contract pe amandoi,poate face oricand (sau la inceput de an) rocada.Nu?Exista poate o sansa sa il vedem din 2023 pe Oli la factory...i hope.

 

Finishurile lui Vinales : 12/16/7/10/10/14/10/12/7/Ret - e pe locul 14 in campionat.Valoare - rezultatele vorbesc de la sine,

 

Stilul Pedrosa (desi il cam jignesc acum pe Pedrosa cand ii compar).

Da, Oliveira a semnat cu Aprilia si merge la echipa satelit. Insa nu cred ca pilotii pot fi permutati asa cum convine uzinei. Poate doar daca te numesti KTM si ti se rupe de contracte si de cele mai elementare reguli de conduita, in relatiile cu pilotii. Cu siguranta, cand se negociaza contractul, pilotul stie pentru ce negociaza si unde va merge, daca semeneaza. Doar sa existe niste clauze, care se activeaza, in cazul in care nu aduce performante. Desigur, pot fi si exceptii. Prin urmare, Oliveira va avea sansa de a ajunge la uzina, din 2025, cu conditia sa aibe rezultate. 

 

Nici acum nu pot intelege ratiunile pentru care Aprilia l-a pastrat pe ratatul asta, in conditiile in care au fost pe piata doi piloti mult peste ceea ce au acum (Mir  si Rins) + Oliveira. Isi puteau face o garnitura de top... Si ca veni vorba de Maravilla... tot aud marota asta ca e un pilot rapid...TOTI pilotii din motomondial sunt rapizi, de vreme ce uneori sunt 10-15 in mai putin de o secunda. Pana la urma ce performante ii justifica eticheta asta de pilot rapid? Rupe in calificari? In cursa face in mod regulat fastest lap? Domina antrenamentele? In cea mai buna forma a lui, a castigat 2-3 curse pe sezon. Rapid este Q, Bag, MM inainte de accidentare, Lorenzo, cand era rechin, Stoner, Rossi.. 

 

Pai il cam jignesti. Pedro, chiar daca nu a luat titlul la clasa mare, prin palmares si ce stia cu motocicleta, sta la masa cu aia enumerati mai sus. Inclusiv tinereii astia care sunt in top acum, Q, Bag, Mir, mai au mult pana sa egaleze nr de victorii si de podiumuri ale lui Dani, daca il vor egala. Deci orice comparatie intre Dani si Vinales este total nepotrivita. 

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

11 hours ago, Method said:

Si revin iar la bani - Yamaha e a unui fond de investitii parca?

 

Divizia moto (Yamaha Motor Co., Ltd.) este companie publică, listată pe bursa Tokyo Stock Exchange. Acționarii sunt deci foarte mulți. Cei mai mari sunt banca japoneză Master Trust, Yamaha Corporation și Toyota. Niciunul dintre acționari nu se apropie de majoritate.

 

11 hours ago, Method said:

Pai da da ok - dar am inteles ca Oliveira a semnat direct cu aprilia si merge la echipa satelit

 

Ăla este "planul B". În principiu încearcă să meargă la Gresini, în locul lui Bastianini.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

hopaaa, sansa pt ducati daca ploua.

 

Q nu merge el prea bine pe ploaie. 

 

Nu-mi aduc aminte cum se descurca Aleix pe ploaie, poate are sansa sa reduca din diferenta :D

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • adidas changed the title to 11. Motul TT Assen 2022

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

 Share

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.


MOTOCICLISM.ro
Grup Facebook: +36000 membri
Înscrie-te în grup
Discutii despre motociclism pe Facebook
 
BIKESHOP.ro
Grup Facebook: +18000 membri
Înscrie-te în grup
Anunturi de vanzare - cumparare pe Facebook.


×
×
  • Creează nouă...