Sari la conținut

Hai să râdem!


mihaiachi

Postări Recomandate

  • Răspunsuri 40,7k
  • Created
  • Ultimul Răspuns

Top Posters In This Topic

  • vintze

    2113

  • Penetru

    1901

  • ivan pedala

    1637

  • Flower-Power

    1587

Top Posters In This Topic

Posted Images

de ce parasutistii poarta casca?

daca nu se deschide parasuta, casca mai salveaza ceva?

clar nu mai salveaza nimic, dar gandeste-te ca vii la aterizare si te impedici de ceva, sau te agati. sau pur si simplu dai mai tare de pamant. casca te poate ajuta sa nu-ti spargi capu.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

de ce parasutistii poarta casca?

daca nu se deschide parasuta, casca mai salveaza ceva?

Cum a spus si @gabyshor, casca te poate ajuta sa nu-ti spargi capul.

A existat un caz cu o tipa ce a avut probleme si cu parasuta principala, dupa largare a avut si cu cea de rezerva si a inceput sa pice in spirala si cu viteza dinc e in ce mai mare. A picat pe beton si noroc de casca, ca isi spargea capul. Ea traieste, nu a avut nimic si pe deasupra era insarcinata la vremea aceea si are un copil sanatos.

Deci, aceasta e concluzia intrebarii "De ce poarta parasutistii casca?".

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Cum a spus si @gabyshor, casca te poate ajuta sa nu-ti spargi capul.

A existat un caz cu o tipa ce a avut probleme si cu parasuta principala, dupa largare a avut si cu cea de rezerva si a inceput sa pice in spirala si cu viteza dinc e in ce mai mare. A picat pe beton si noroc de casca, ca isi spargea capul. Ea traieste, nu a avut nimic si pe deasupra era insarcinata la vremea aceea si are un copil sanatos.

Deci, aceasta e concluzia intrebarii "De ce poarta parasutistii casca?".

 

 

:eek:

deci o fata gravida a sarit de la 2-3000m, a ramas fara parasute si....noroc mare cu casca, altfel isi spargea capul. in rest e bine sanatoasa, copilul e ok si nicio zgarietura. a mai cazut si pe beton. wow, e tare de tot asta :crack:

 

e clar....era sotia lui Chuk Norris.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

:eek:

deci o fata gravida a sarit de la 2-3000m, a ramas fara parasute si....noroc mare cu casca, altfel isi spargea capul. in rest e bine sanatoasa, copilul e ok si nicio zgarietura. a mai cazut si pe beton. wow, e tare de tot asta :crack:

 

e clar....era sotia lui Chuk Norris.

 

Bogdane, te legi degeaba de ceea ce am spus si nu am zis in niciun caz ca a ramas fara vre-o parasuta, ci ca a avut doar probleme si cu rezerva.

 

Iar cand am spus (scris) ca nu a avut nimic, uitasem sa specific ca nu a avut nimic grav.

Scriam de pe telefon. Scuzele mele!

 

O seara faina!

 

On:

- Animal (Rémi Gaillard)
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

:eek:

deci o fata gravida a sarit de la 2-3000m, a ramas fara parasute si....noroc mare cu casca, altfel isi spargea capul. in rest e bine sanatoasa, copilul e ok si nicio zgarietura. a mai cazut si pe beton. wow, e tare de tot asta :crack:

 

e clar....era sotia lui Chuk Norris.

daca ai sti cate tipe graavide fac chestii periculoase gen mers cu motoreta singure/pasagere sau intalnit indivizi dubiusi .... multe nu au aflat nici ele :D

\\off topic - in aer sunt gramada de chestii care nu te omoara da iti pot stinge lumina (in afara de cazu mentionat de dudah ): poti iesi nasol din avion si sa dai o mecla de usa - se intampla daca ai noroc de gol de aer cand impingi sa iesi; esti motan si deschizi aiurea moment in care iei o mana de suspante peste ceafa, sare lumea in grup si iei in bostan un tenesh imputit, ajungi jos cu bine si stai la poza inainte sa strangi parasuta - o umfla vantu si dai cu procesoru de planeta, se mai pot intampla destule. Treaba e cam ca la moto :police5:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Off: A fost o faza la o etapa de parasutism. O tipa era la primul ei salt - de mentionat ca primele salturi se zice ca-s de noapte pentru ca sari cu ochii inchisi-, ajunge in usa, se pregateste, sare, timp in care avionul face viraj stanga si tipa reintra inapoi in avion. Reactia ei a fost : Asta e tot? . S-a ales doar cu ceva vanatai. Uite si folosul castii ca n-a dat cu capul de ceva.



daca ai sti cate tipe graavide fac chestii periculoase gen mers cu motoreta singure/pasagere sau intalnit indivizi dubiusi .... multe nu au aflat nici ele :D

\\off topic - in aer sunt gramada de chestii care nu te omoara da iti pot stinge lumina (in afara de cazu mentionat de dudah ): poti iesi nasol din avion si sa dai o mecla de usa - se intampla daca ai noroc de gol de aer cand impingi sa iesi; esti motan si deschizi aiurea moment in care iei o mana de suspante peste ceafa, sare lumea in grup si iei in bostan un tenesh imputit, ajungi jos cu bine si stai la poza inainte sa strangi parasuta - o umfla vantu si dai cu procesoru de planeta, se mai pot intampla destule. Treaba e cam ca la moto :police5:

off 2: Cazuri de dat cu fata de usa n-am auzit/vazut. Usa e cu deschidere in interior, iar tu cand iesi, nu sari perpendicular cu avionul, ci paralel cu el.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Casca e diferită, de exemplu prinderea cureluşei ca să nu permită agăţarea unei suspante în zona urechii.

 

attachicon.gifcasca.jpg

ma refeream la faza ca daca ai 150 km/h si dai cu bostanu de gard nu te ajuta, dar daca e ceva subtire e bine venita. In alta ordine de idei - prezervativu te apara de boli grave dar nu de bata so

tului doamnei respective

 

 

Off: A fost o faza la o etapa de parasutism. O tipa era la primul ei salt - de mentionat ca primele salturi se zice ca-s de noapte pentru ca sari cu ochii inchisi-, ajunge in usa, se pregateste, sare, timp in care avionul face viraj stanga si tipa reintra inapoi in avion. Reactia ei a fost : Asta e tot? . S-a ales doar cu ceva vanatai. Uite si folosul castii ca n-a dat cu capul de ceva.

 

off 2: Cazuri de dat cu fata de usa n-am auzit/vazut. Usa e cu deschidere in interior, iar tu cand iesi, nu sari perpendicular cu avionul, ci paralel cu el.

 

 

nu de usa in sine dar la rama ai o sansa - am vazut-o eu de aproape odata - la primele salturi. fix cand zici ca iesi paralel si elegant face dracia de aluminiu un metru in jos si piciorul tau care ar trebui sa te trimita laterla da in gol. mana cu care vroiai sa impingi in rama nu chiar si momentul devine relativ delicat

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

ma refeream la faza ca daca ai 150 km/h si dai cu bostanu de gard nu te ajuta, dar daca e ceva subtire e bine venita. In alta ordine de idei - prezervativu te apara de boli grave dar nu de bata so

tului doamnei respective

 

 

 

 

nu de usa in sine dar la rama ai o sansa - am vazut-o eu de aproape odata - la primele salturi. fix cand zici ca iesi paralel si elegant face dracia de aluminiu un metru in jos si piciorul tau care ar trebui sa te trimita laterla da in gol. mana cu care vroiai sa impingi in rama nu chiar si momentul devine relativ delicat

Nasol atunci de cel care a dat. Eu n-am vazut cazuri din acestea in avion, dar in afara, am vazut unele de te strang in spate si te fac, daca esti instructor, sa te intrebi daca mai vrei sa raspunzi pentru parasutistii incepatori, iar tu ca parasutist ce ai vazut, daca mai vrei sa sari.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

stati asa.

nu stam ca o sa creez o mica polemica.

mie mi s-a parut amuzant ca fata aia a cazut si nu a patit nimic.

mi s-a parut amuzant sa porti casca la parasutism. stiam de cazaturi la aterizare, dar pur si simplu e extrem de funny sa sari de la 2000m si sa te bazezi pe casca.

 

@gabyshor

eu nu am sarit in viata mea, probabil n-o sa sar. las orice vrajeala, cu toate ca n-am urmarit sa am vrajeala. e ok?

nu conteaza cat m-am dat cu motorul si cat a sarit fata. si de ce aduci vorba de instalatia mea? ce treaba are instalatia mea cu fata-n cauza? :crack: :crack:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

@gabyshor - Iti multumesc pentru cele spuse, insa cred ca mai am atatea de invatat.

@bogdan7 - Replay-ul de la mine nu era decat un raspuns si atat. Nu vre-un motiv de cearta.

 

Asa ca, va rog, baieti sa nu cautati motive de cearta degeaba.

Editat de dudah15
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.


MOTOCICLISM.ro
Grup Facebook: +36000 membri
Înscrie-te în grup
Discutii despre motociclism pe Facebook
 
BIKESHOP.ro
Grup Facebook: +18000 membri
Înscrie-te în grup
Anunturi de vanzare - cumparare pe Facebook.


×
×
  • Creează nouă...