Sari la conținut

7. Liqui Moly Motorrad Grand Prix Deutschland - Sachsenring


frigider
 Share

Postări Recomandate

  • Răspunsuri 349
  • Created
  • Ultimul Răspuns

Top Posters In This Topic

Acum 1 oră, Method a spus:

Ducati si Aprilia au progresat enorm in ultimii 2-3 ani.De KTM nu mai zic.Asta in timp ce Yamaha tot reincalzeste acel M1,iar Honda incearca sa progreseze dar lucreaza probabil intr-un mod foarte haotic si fara directie.Chiar si cel al carui fan esti a atras atentia asupra acestui lucru.

Tocmai au zis cei de la primasport ce zicea Quarta.. ca nou motocicleta il face sa isi schimbe complet stilul de pilotaj si nu ii iese si ca nu mai are plusurile pe care le avea in 2022 si 2021.

Deci, ce progrese au facut Ducati? 

Iar Honda fara MM au dat-o in balarii.. la fel .

 

Eu sunt sigur ca daca azi QArta si MM ar concura co motoretele din 2020 i-ar bate pe baniania si pe zarco si bezechi si marini si puletti  si care mai sunt.. :D 

----

Pe mine sincer deja a inceput sa ma irite legenda asta cu "vai ce au progresat Ducati".

Au progresat o pwla... acum le compatam cu ce, cu janghina lui Yamaha si cea a lui  Honda?

Mie sincer nu mi se pare KTM-urile si nici Aprilia rupand bara, pai daca erau asa bune trebuiau sa fie podiumuri victorii, unde sunt? Mai are cate o sclipire Binder cand ploua si cam atat. Miller? 0

Iar Ducati? La fel, nu e nimeni constant in afar de Baniaiaia ... restul tot asa cand au sclipiri cand nu au..

Aprilia, 0, cei doi se pare ca nu prea au chef sa traga, nu inteleg

 

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Acum 25 minute, B.B. a spus:

 

Eu sunt sigur ca daca azi QArta si MM ar concura co motoretele din 2020 i-ar bate pe baniania si pe zarco si bezechi si marini si puletti  si care mai sunt.. :D 

 

Au progresat o pwla... acum le compatam cu ce, cu janghina lui Yamaha si cea a lui  Honda?

 

Nu cred ca, compara cu janghinile, compara timpii pe tur, timpiii pe o bucata, timpii pe viraj, pe linia dreapta, bla bla, daca ar fi cum spui tu, nu ar mai vrea nimeni GP23 sau 26 nu ar vrea la echipa OFICIALA daca nu ar fi cele mai bune de pe grila, vezi anul trecut, cum a ajuns Bagnaia la setarile corecte si aranjat, a facut ce avrut din concurenta( bine, cu largul concurs a lui Qwart)

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

1 oră în urmă, B.B. a spus:

Tocmai au zis cei de la primasport ce zicea Quarta.. ca nou motocicleta il face sa isi schimbe complet stilul de pilotaj si nu ii iese si ca nu mai are plusurile pe care le avea in 2022 si 2021.

Deci, ce progrese au facut Ducati? 

Iar Honda fara MM au dat-o in balarii.. la fel .

 

Eu sunt sigur ca daca azi QArta si MM ar concura co motoretele din 2020 i-ar bate pe baniania si pe zarco si bezechi si marini si puletti  si care mai sunt.. :D 

----

Pe mine sincer deja a inceput sa ma irite legenda asta cu "vai ce au progresat Ducati".

Au progresat o pwla... acum le compatam cu ce, cu janghina lui Yamaha si cea a lui  Honda?

Mie sincer nu mi se pare KTM-urile si nici Aprilia rupand bara, pai daca erau asa bune trebuiau sa fie podiumuri victorii, unde sunt? Mai are cate o sclipire Binder cand ploua si cam atat. Miller? 0

Iar Ducati? La fel, nu e nimeni constant in afar de Baniaiaia ... restul tot asa cand au sclipiri cand nu au..

Aprilia, 0, cei doi se pare ca nu prea au chef sa traga, nu inteleg

 

Ce legatura au problemele lui Q cu Yamaha cu progresul Ducati?Yamaha nu se mai bate de la inceput de sezon pt locurile pt care se bate Ducati,nu are rost sa le compari.

Se poate vedea si daca esti chior orb idk orice progresul Ducati in 2022 si 2023 - sunt la fiecare cursa candidati la victorie - daca nu cade Bagnaia,e JM,Bezzechi pe 2022 chiar si Marini si Zarco.Ba mai nou chiar si AM a inceput sa mai iasa in fata....cati piloti talentati perfromanti deodata in timp ce Q se zbate pe pe coispe iar MM Rins si Mir sunt numai pe jos...nu faci legatura?Doesn't ring a bell?

 

Nu,nici KTM (nu ii mai zic kktm ca nu-mi mai permit :P ),nici Aprilia nu sunt inca in pozitia de a se bate pt podium'uri decat ocazional (unul din motive fiind si faptul ca trebuie sa se bata cu 6 Ducati'uri pana sa ajunga la podium,dar avand in vedere cum era KTM si chiar si Aprlia acum vreo 2-3 ani,progresul e enorm.Nu se poate pe loc - intr-un an esti la 15s de lider si in celalalt te bati cu el,nu merge asa ca nu sunt desene animate (desi regresul Yamaha e fix asa -Q a declarat ca e cu 15 s mai slow la cursa trecuta :P

Si intradevar pilotii Aprilia sunt...un punct slab al motoretei : unul este un pilot decent pe final de cariera,celalat e un pilot ultra-fast dar pe un tur de circuit si destul de labil psihic.

 

Acum 46 minute, apriliacluj a spus:

hai ca nu-i rau, sunt sperante pt MM dupa P1!

Basti pe 17, Franky pe 18, not good, not good

Sunt inca la inceput,nu sunt importanti timpii - sunt la 1sec de timpii de referinta.

Ce inseamna circuitele mici inghesuite si tehnice de mana de pilot - Quarta deja e in fata.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

 

Acum 4 ore, B.B. a spus:

 

Hahaha

Nici macar eu nu mai sper la asa ceva.

 

 

Eu tind sa cred ca Ducati au ramas la fel in anii ăștia, japonezii au stricat de fapt motocicletele lor.

Plus ca e posibil sa aiba un șmen cu electronica, magneti marelli, etc

Smenul electronic care ii baga in spital pe toti pilotii Honda!

Eu zic ca va castiga Marcel weekendul asta!🎯🙈

 

Acum 1 oră, B.B. a spus:

 

Eu sunt sigur ca daca azi QArta si MM ar concura co motoretele din 2020 i-ar bate pe baniania si pe zarco si bezechi si marini si puletti  si care mai sunt.. :D 

 

 

Vaccinul a schimbat o lume intreaga, mai ales in cea moto :D

Editat de nike
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Acum 35 minute, Method a spus:

Ce legatura au problemele lui Q cu Yamaha cu progresul Ducati?Yamaha nu se mai bate de la inceput de sezon pt locurile pt care se bate Ducati,nu are rost sa le compari.

Se poate vedea si daca esti chior orb idk orice progresul Ducati in 2022 si 2023 - sunt la fiecare cursa candidati la victorie - daca nu cade Bagnaia,e JM,Bezzechi pe 2022 chiar si Marini si Zarco.Ba mai nou chiar si AM a inceput sa mai iasa in fata....cati piloti talentati perfromanti deodata in timp ce Q se zbate pe pe coispe iar MM Rins si Mir sunt numai pe jos...nu faci legatura?Doesn't ring a bell?

 

Nu,nici KTM (nu ii mai zic kktm ca nu-mi mai permit :P ),nici Aprilia nu sunt inca in pozitia de a se bate pt podium'uri decat ocazional (unul din motive fiind si faptul ca trebuie sa se bata cu 6 Ducati'uri pana sa ajunga la podium,dar avand in vedere cum era KTM si chiar si Aprlia acum vreo 2-3 ani,progresul e enorm.Nu se poate pe loc - intr-un an esti la 15s de lider si in celalalt te bati cu el,nu merge asa ca nu sunt desene animate (desi regresul Yamaha e fix asa -Q a declarat ca e cu 15 s mai slow la cursa trecuta :P

Si intradevar pilotii Aprilia sunt...un punct slab al motoretei : unul este un pilot decent pe final de cariera,celalat e un pilot ultra-fast dar pe un tur de circuit si destul de labil psihic.

 

Sunt inca la inceput,nu sunt importanti timpii - sunt la 1sec de timpii de referinta.

Ce inseamna circuitele mici inghesuite si tehnice de mana de pilot - Quarta deja e in fata.

 

Eu sper la MM la Aprilia :D...poate asa s-ar bate si Aprilia la podium.

Doar ca astia sunt zgarciti, nu dau ei banii care-i vrea MM

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Acum 2 ore, B.B. a spus:

Pe mine sincer deja a inceput sa ma irite legenda asta cu "vai ce au progresat Ducati".

Au progresat o pwla... acum le compatam cu ce, cu janghina lui Yamaha si cea a lui  Honda?

Mie sincer nu mi se pare KTM-urile si nici Aprilia rupand bara, pai daca erau asa bune trebuiau sa fie podiumuri victorii, unde sunt? Mai are cate o sclipire Binder cand ploua si cam atat. Miller? 0

Iar Ducati? La fel, nu e nimeni constant in afar de Baniaiaia ... restul tot asa cand au sclipiri cand nu au..

Aprilia, 0, cei doi se pare ca nu prea au chef sa traga, nu inteleg

 

 

tocmai au batut recordul de viteza pe tur si pe linia dreapta la Mugello si tu te intrebi care progress.... 

Acum 14 minute, damager a spus:

 

Eu sper la MM la Aprilia :D...poate asa s-ar bate si Aprilia la podium.

Doar ca astia sunt zgarciti, nu dau ei banii care-i vrea MM

Aprilia are chilot rapid pe MV :))

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Acum 2 ore, B.B. a spus:

Au progresat o pwla.

man e o simbioza perfecta de mecanice si electronice, au rafinat-o. 

Cand ajungi la un nivel doar mici modificari mai faci.

Acum 2 ore, B.B. a spus:

Mie sincer nu mi se pare KTM-urile si nici Aprilia rupand bara

pai si aprilia a stat pe loc, fata de cum mergea anu trecut?

si aleix nu o fi in forma.

 

KTM cica pe iesirea din viraj sunt f si mai ales startul e f bun.

 

cica au mult grip pe iesire.

 

 

cum vad eu prob la ktm : nu se pot califica sus.

altfel nu aveam discutia asta.

Acum 1 oră, apriliacluj a spus:

hai ca nu-i rau, sunt sperante pt MM dupa P1!

Basti pe 17, Franky pe 18, not good, not good

de MM nu mi-as fi facut griji indiferent de circuit ca omu ii da coxXx.

 

de Q e interesant - da a zis si el ca e circuit mic si na bla bla. pare ca poate intra si el in q2?

 

 

daca nu incepe cineva sa se bata cu Peco..se duce pe pwla camp asta..

Acum 57 minute, Method a spus:

,celalat e un pilot ultra-fast dar pe un tur de circuit si destul de labil psihic.

mergea la un moment dat bine Vin si glumeau englezii "i-a zis cineva lui Vin ca asta e un test?" :crack:

Acum 22 minute, damager a spus:

 

Eu sper la MM la Aprilia :D...poate asa s-ar bate si Aprilia la podium.

Doar ca astia sunt zgarciti, nu dau ei banii care-i vrea MM

nu se uita la bani, se uita la moto. ;) 

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Acum 9 minute, Cavaleru a spus:

 

tocmai au batut recordul de viteza pe tur si pe linia dreapta la Mugello si tu te intrebi care progress.... 

Aprilia are chilot rapid pe MV :))

 

da, pacat ca din an in paste si in rest doar cate un tur catre finalul cursei :)

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Acum 3 ore, B.B. a spus:

Eu sunt sigur ca daca azi QArta si MM ar concura co motoretele din 2020 i-ar bate pe baniania si pe zarco si bezechi si marini si puletti  si care mai sunt.. :D 

 

Doar de curiozitate, am extras mai jos timpii scosi de Quartararo in ultimii ani pe mare parte din circuite, in Q2 (sau chiar Q1 - vezi anul curent 😅) si, cu cateva exceptii (conditii meteo, etc), anul asta el a mers in general mai slab decat in 2021 sau 2022. Deci, da, ar pune mai multe probleme celorlalti astazi daca ar rula cu modele mai vechi, ceea ce e total anapoda - toata lumea a progresat, mai putin Yamaha si Honda:
 

2020              2021                       2022                     2023

Germania
Q2:                 Q2: 1:20,247          Q2: 1:20.007        Q2:

Qatar
Q2:                 Q2: 1:53,028          Q2: 1:53,635        Q2:
Portugalia
Q2: 1:39,199  Q2: 1:38,862          Q2: 1:42,716         Q2: 1:37,920
Argentina
Q2:                 Q2:                         Q2: 1:38,281         Q2: 1:47,122
SUA
Q2:                 Q2:  2:03,129         Q2: 2:02,634        Q2: 2:02,749
Jerez
Q2: 1:36,705  Q2: 1:36,755          Q2: 1:36,623        Q1: 1:37,072      
Franta
Q2: 1:31,315   Q2: 1:32,600          Q2: 1:30,688        Q1: 1:31,366          
Mugello
Q2:                 Q2: 1:45,187           Q2: 1:46,506        Q1: 1:45,755     
Catalunia
Q2: 1:39,008  Q2: 1:38,853          Q2: 1:38,959       Q2:

Austria
Q2: 1:23,537  Q2: 1:22,677          Q2: 1:29,003        Q2:

Olanda
Q2:                  Q2: 1:31,885          Q2: 1:31,620        Q2:

Marea Britanie
Q2:                  Q2: 1:58,925         Q2: 1:57,938        Q2:

San Marino
Q2: 1:31,791    Q2: 1:31,367         Q2: 1:32,246        Q2:

Aragon
Q2: 1:47,076    Q2: 1:46,719        Q2: 1:46,802         Q2:

Valencia
Q2: 1:30,864   Q2: 1:30,620        Q2: 1:29,900        Q2:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

1 oră în urmă, frigider a spus:

de MM nu mi-as fi facut griji indiferent de circuit ca omu ii da coxXx.

 

 

image.thumb.png.0a86db45576d4c4c4fde7bcd954427ba.png

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Acum 2 minute, therocketscientist1 a spus:

Trebuie acordata atentie si detaliilor precum schimbarile la nivel de anvelope, inclusiv monitorizarea presiunii sau diferitele dispozitive implementate si apoi retrase.

 

pai si ceilalti? sunt aceleasi schimbari la toti, progresul e mai mare la europeni decat la japonezi. asta e clar 

 

Ducati isi imbunatatesti in fiecare cursa timpii de anul trecut... 

 

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Acum 1 oră, Cavaleru a spus:

Aprilia are chilot rapid pe MV :))

Aprob pozitiv.Racecraftul lui MV e acolo cu al lui MM.Doar ca e rapid daca e singur pe circuit si nu la start nu cu rezervorul plin,prea multe conditii deja prea multe stele trebuie sa se alinieze.

Dar MV JM si Q cred ca sunt cei mai rapizi piloti din gp - vorbesc aici de capabilitatea de viteza pura pe un tur de circuit cu o motoreta competenta.

Acum 1 oră, frigider a spus:

daca nu incepe cineva sa se bata cu Peco..se duce pe pwla camp asta..

true true

 

Au inceput si comentatorii englezi sa faca misto de Maravilla? :bounce:

Acum 8 minute, nike a spus:

image.thumb.png.0a86db45576d4c4c4fde7bcd954427ba.png

Am vazut si eu poza,e de la Mugello dupa o cazatura de-a lui MM.

Ce i-o fi zis Rossi?"Hai noroc,cum e?tot pe jos,tot pe jos?" :crack:

Acum 25 minute, dark_knight a spus:

Doar de curiozitate, am extras mai jos timpii scosi de Quartararo in ultimii ani pe mare parte din circuite, in Q2 (sau chiar Q1 - vezi anul curent 😅) si, cu cateva exceptii (conditii meteo, etc), anul asta el a mers in general mai slab decat in 2021 sau 2022. Deci, da, ar pune mai multe probleme celorlalti astazi daca ar rula cu modele mai vechi, ceea ce e total anapoda - toata lumea a progresat, mai putin Yamaha si Honda:

Da,interesante statisticile.

Ar trebui sa faca ca MM in 2015 cand la jumatatea sezonului,vazand ca nu inregistreaza progrese cu v2015,a cerut (si i s-a dat) v2014 si a inceput iarasi sa fie competitiv.Era prea tarziu in economia campionatului pt a remedia ceva,insa si-au regasit directia buna.Poate asta ar fi o rezolvare si pt Q/Yamaha...

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Acum 18 minute, Cavaleru a spus:

 

pai si ceilalti? sunt aceleasi schimbari la toti, progresul e mai mare la europeni decat la japonezi. asta e clar 

 

Ducati isi imbunatatesti in fiecare cursa timpii de anul trecut... 

 

Asta zic si eu. 

Probabil daca FQ20 sau MM93 s-ar urca pe moto din sezonul 2020 ar sta si mai rau decat stau acum in clasament. Mi-ar fi greu sa cred ca nu s-au gandit sa incerce si ei iteratii mai vechi. Si daca nu ei, atunci sigur japonezii.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Acum 8 minute, therocketscientist1 a spus:

Asta zic si eu. 

Probabil daca FQ20 sau MM93 s-ar urca pe moto din sezonul 2020 ar sta si mai rau decat stau acum in clasament. Mi-ar fi greu sa cred ca nu s-au gandit sa incerce si ei iteratii mai vechi. Si daca nu ei, atunci sigur japonezii.

am scris eu la gp trecut ca Q merge cu o varianta mai veche de setari sau si ceva componente, nu stau sa caut.

pentru astea 3 gpuri - mugello, sachs si assen

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

1 oră în urmă, dark_knight a spus:

 

Doar de curiozitate, am extras mai jos timpii scosi de Quartararo in ultimii ani pe mare parte din circuite, in Q2 (sau chiar Q1 - vezi anul curent 😅) si, cu cateva exceptii (conditii meteo, etc), anul asta el a mers in general mai slab decat in 2021 sau 2022. Deci, da, ar pune mai multe probleme celorlalti astazi daca ar rula cu modele mai vechi, ceea ce e total anapoda - toata lumea a progresat, mai putin Yamaha si Honda:
 

2020              2021                       2022                     2023

Germania
Q2:                 Q2: 1:20,247          Q2: 1:20.007        Q2:

Qatar
Q2:                 Q2: 1:53,028          Q2: 1:53,635        Q2:
Portugalia
Q2: 1:39,199  Q2: 1:38,862          Q2: 1:42,716         Q2: 1:37,920
Argentina
Q2:                 Q2:                         Q2: 1:38,281         Q2: 1:47,122
SUA
Q2:                 Q2:  2:03,129         Q2: 2:02,634        Q2: 2:02,749
Jerez
Q2: 1:36,705  Q2: 1:36,755          Q2: 1:36,623        Q1: 1:37,072      
Franta
Q2: 1:31,315   Q2: 1:32,600          Q2: 1:30,688        Q1: 1:31,366          
Mugello
Q2:                 Q2: 1:45,187           Q2: 1:46,506        Q1: 1:45,755     
Catalunia
Q2: 1:39,008  Q2: 1:38,853          Q2: 1:38,959       Q2:

Austria
Q2: 1:23,537  Q2: 1:22,677          Q2: 1:29,003        Q2:

Olanda
Q2:                  Q2: 1:31,885          Q2: 1:31,620        Q2:

Marea Britanie
Q2:                  Q2: 1:58,925         Q2: 1:57,938        Q2:

San Marino
Q2: 1:31,791    Q2: 1:31,367         Q2: 1:32,246        Q2:

Aragon
Q2: 1:47,076    Q2: 1:46,719        Q2: 1:46,802         Q2:

Valencia
Q2: 1:30,864   Q2: 1:30,620        Q2: 1:29,900        Q2:

Timpii difera foarte mult in functie de meteo, pneuri, piloti, etc... nu mi se pare relevant.

Ducati nu au evoluat, s-au prostit ailalti. :D 

Ducati sucks

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Hai ca pana la urma a cazut si Vin, deci toate aprilia au facut cunostiinta cu pamantul german☺️☺️☺️

Fuck, si MM l-a saltamt pe Zarco. I-a rupt fata de tot

Editat de damager
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

 Share

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.


MOTOCICLISM.ro
Grup Facebook: +36000 membri
Înscrie-te în grup
Discutii despre motociclism pe Facebook
 
BIKESHOP.ro
Grup Facebook: +18000 membri
Înscrie-te în grup
Anunturi de vanzare - cumparare pe Facebook.


×
×
  • Creează nouă...