Sari la conținut

Vreau sa dau de A1 si parintii nu sunt de acord


andrei12287
 Share

Postări Recomandate

Buna ziua,vreau sa cer un sfat pentru a mi convinge parintii sa dau de a1 la 16 ani si acestia nu vor.nu stiu cum sa ii conving pentru ca acestia sunt hotarati ca motociclistii sunt teribilisti si donatori de organe.imi doresc mult o motocicleta de cand eram mic si sper sa ajung la una.ma gandeam sa le zic ,,mai bine dau la 16 ani de un motor mic pentru inceput pentru ca daca nu la 18 pot sa dau de motor mare si nefiind obisnuit cu el sunt sanse mai mari sa se intample nenorociri"va rog ajutor..

Editat de ivan pedala
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 64
  • Created
  • Ultimul Răspuns

Top Posters In This Topic

  • ivan pedala changed the title to Vreau sa dau de A1 si parintii nu sunt de acord
Acum 54 minute, andrei12287 a spus:

Buna ziua,vreau sa cer un sfat pentru a mi convinge parintii sa dau de a1 la 16 ani si acestia nu vor.nu stiu cum sa ii conving pentru ca acestia sunt hotarati ca motociclistii sunt teribilisti si donatori de organe.imi doresc mult o motocicleta de cand eram mic si sper sa ajung la una.ma gandeam sa le zic ,,mai bine dau la 16 ani de un motor mic pentru inceput pentru ca daca nu la 18 pot sa dau de motor mare si nefiind obisnuit cu el sunt sanse mai mari sa se intample nenorociri"va rog ajutor..


Sfatul meu este sa NU dai de A1 la 16 ani. Pana acum n-am vazut copil de 16 ani pe A1 care sa fie constient de ceea ce face si ceea ce urmeaza. Asta nu e varsta de iesit pe strada cu motocicleta, fie ea si de A1. Dupa parerea mea motociclismul stradal este pentru varste de peste 21-25 de ani, in functie de om. Dac eu mi-as fi luat permis si mobra la 18 ani nu cred ca mai stateam acum de vorba.
Mai degraba iti recomand ceva enduro, cu asta probabil si parintii ar fi de acord, fiind in afara drumurilor publice.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Recomand si-o carte de gramatica pentru incepatori...inainte de toate!:rtfm:

@Speedy.K ai cuvantu'...cineva are nevoie de sfaturile tale!:cheers:

L.E. - Vad ca te-ai activat inainte sa termin de scris!:ok:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Acum 55 minute, Speedy.K a spus:

Dupa parerea mea motociclismul stradal este pentru varste de peste 21-25 de ani, in functie de om. Dac eu mi-as fi luat permis si mobra la 18 ani nu cred ca mai stateam acum de vorba.

Și când mă gândeam prin 2000 să-mi fi luat un CBR1000, trebuia să fac un schimb cu cineva.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Acum 3 ore, ivan pedala a spus:

Recomand si-o carte de gramatica pentru incepatori...inainte de toate!:rtfm:

@Speedy.K ai cuvantu'...cineva are nevoie de sfaturile tale!:cheers:

L.E. - Vad ca te-ai activat inainte sa termin de scris!:ok:


A venit natural...  😜

Acum 2 ore, Lucian_M a spus:

Și când mă gândeam prin 2000 să-mi fi luat un CBR1000, trebuia să fac un schimb cu cineva.


Si eu visam vitezane, cox, curse. Noroc ca am avut sfatuitor bun si bani nema!

Acum 4 ore, andrei12287 a spus:

Buna ziua,vreau sa cer un sfat pentru a mi convinge parintii sa dau de a1 la 16 ani si acestia nu vor.nu stiu cum sa ii conving pentru ca acestia sunt hotarati ca motociclistii sunt teribilisti si donatori de organe.imi doresc mult o motocicleta de cand eram mic si sper sa ajung la una.ma gandeam sa le zic ,,mai bine dau la 16 ani de un motor mic pentru inceput pentru ca daca nu la 18 pot sa dau de motor mare si nefiind obisnuit cu el sunt sanse mai mari sa se intample nenorociri"va rog ajutor..


PS. Nici daca-ti iei A la 30 de ani nute obliga nimeni sa iti iei mobra de A. Eu de 14 ani merg cu mobra de A2 si-mi place maxim.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Admin

Băiatul meu are 16 ani.

De aproape un an mi-a cerut și merg cu el pasager.

Are echipament, tot ce trebuie.

Cert este că la un drum pe moto învață și reține despre pasiune și trafic mai mult decât în 10 ședințe teoretice pe care i le-aș ține acasă.

O să-și ia și permis, dar nu acum, după vârsta de 19-20 ani.

E un sfat bun cel de mai sus, să-ți iei B-ul întâi de toate.

Și ascultă-ți părinții, nu-ți vor decât binele, chiar dacă asta este în contradicție cu ce crezi tu acum.

Mai ai răbdare câțiva ani și apoi cu tact și răbdare îi poți convinge.

Succes!

 

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Recomand si eu B-ul ca prima categorie pentru a invata sa mergi in trafic. Avantajul acestei abordari este acela ca greselile pe care, cu siguranta, le vei face nu le vei deconta in oase rupte sau mai grav. Daca iti imaginezi ca tie nu ti se poate intampla asa ceva inseamna ca esti nitel inconstient. 

Parerea parintilor tai despre motociclisti este partial corecta si este o generalizare a unor situatii particulare. Acele situatii particulare au ca protagonisti acele "specimene" de motoristi, multi cu varste fragede, care braveaza inutil ca sa impresioneze (nici ei nu stiu pe cine sau de ce).

Ca sa intelegi mai bine recomandarea mea, gandestete ca B-ul este asemenea ciclului de invatamant primar(clasele I-IV) in care inveti sa scrii, sa citesti si sa socotesti. Abia dupa ce stapanesti aceste abilitati poti trece la invatarea altora - ciclul gimnazial.

 

In concluzie: abordeaza lucrurile gradat, ai RABDARE si vei ajunge si la motocicleta fara sa risti inutil.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Deoarece raspunsurile dvs sunt in totala contradictie cu ce astepta baiatul,sa lipsit si nu a mai zis nimic.

Deceptie totala.

Va cauta sfaturi favorabile,eventual si parteneri de miting sub balconul parintilor pt.ai sustine cauza pe retelele sociale. 

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Recomandarea cea mai pertinentă ar fi să facă întâi B-ul, să meargă minim 2-3 ani, abia apoi să facă școala moto. Ce e așa de greu?

În ziua de azi nu trebuie să lezăm în vreun fel adolescenții, că sunt extrem de sensibili, nu?

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Eu zic ca poate sa inceapa cu A1, chiar si de la varsta aia "frageda". 
Desi vedem cu totii ce inseamna teribilismul pe 2 (si 4 roti), asta nu inseamna ca cei care se inscriu in acea categorie sunt doar tineri sub 18 ani. Dimpotriva.
Cred ca cel mai bine este sa gaseasca o modalitate de intelegere cu ai lui, care-i stiu mai bine caracterul. Cred ca daca vor cadea de comun acord asupra faptului ca isi va lua in permanenta echipamentul, ca va incepe cu plimbari limitate si daca le poate dovedi ca este chibzuit, nu vad pana la urma de ce nu ar putea sa se apuce de A1. 
De asemenea, daca parintii sunt cu adevarat implicati, pot sa ia feedback direct de la scoala moto, despre cum se comporta ca invatacel.
Eu stiu un tanar care a inceput cu A1 la 16 ani, si pustiul ala a facut in 2 ani peste 15000 km. Cu un 125. Si este foarte responsabil, iar ai lui l-au lasat sa treaca la A2. Si-a luat si B-ul, si sigur ca il va ajuta.
@andrei12287 Succes si asfalt uscat!
P.S. Si eu consider ca faptul de a fi avut B-ul de 26 de ani (si cateva sute de mii de km la bord), mi-a dat o alta perspectiva cand am inceput sa merg pe 2 roti. In scoala, chiar a trebuit sa-mi corectez anumite obiceiuri deprinse. 
P.P.S. Dupa nici 1 an de categoria A am trecut de la 650cmc la 1250cmc. Si ma felicit ca am facut-o. Asta ca tot sunt "convingerile" legate de corelatia dintre capacitate motor si vechimea permisului. Dar evident, exceptia nu este regula.

Editat de pierrotlefou
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Si eu stiu oameni de genul asta, dar majoritatea celor care fac scoala de A1 si au sub 18 ani nu sunt asa. Necunoscand subiectul in cauza si avand in vedere ca, dupa refuzul patintilor, el s-a incapatanat sa caute incurajari "pa net", prefer sa merg pe varianta ca e pusti bezmetic si sa-l sfatuiesc in consecinta.

 

Si, apropos de vechime vs cilindree, in 19 ani de permis si cam 17 de posesor de mobra n-am avut niciodata mobra de A, peste 50 de cai si peste 600 cmc, am facut km cat cuprinde, m-am distrat maxim, nu-mi doresc nimic in plus si n-am avut niciun accident la peste 20 km/h desi mereu am mers cat au putut mobrele de tare. (Vad replica venind la afirmatia asta! 😜 ) Si ma bucur pentru toate astea!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

La 04.08.2023 la 15:39, andrei12287 a spus:

Buna ziua,vreau sa cer un sfat pentru a mi convinge parintii sa dau de a1 la 16 ani si acestia nu vor.nu stiu cum sa ii conving pentru ca acestia sunt hotarati ca motociclistii sunt teribilisti si donatori de organe.imi doresc mult o motocicleta de cand eram mic si sper sa ajung la una.ma gandeam sa le zic ,,mai bine dau la 16 ani de un motor mic pentru inceput pentru ca daca nu la 18 pot sa dau de motor mare si nefiind obisnuit cu el sunt sanse mai mari sa se intample nenorociri"va rog ajutor..

 

Aștepți 18 și dai de A2 fără să mai ceri voie părinților. Și după daca vrei le faci și surpriza sa îți iei mobra. 

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

1 oră în urmă, Speedy.K a spus:

... (Vad replica venind la afirmatia asta! 😜 )

Nu am ce replică să dau ;). Fiecare cu experiențele și convingerile lui, fapt ce îl respect.

Și eu mă bucur când sunt pe motorul meu cu cuplu de camion la o turație așa de joasă. Nu mă interesează viteza, ci doar plăcerea de a conduce.

Așa că noi să fim sănătoși.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

La 04.08.2023 la 16:30, wtf? a spus:

Le spui dupa ce iei permisul

pai am nevoie de aprobarea lor pentru a da de acesta.

Acum 18 ore, Bored Panda a spus:

Recomand si eu B-ul ca prima categorie pentru a invata sa mergi in trafic. Avantajul acestei abordari este acela ca greselile pe care, cu siguranta, le vei face nu le vei deconta in oase rupte sau mai grav. Daca iti imaginezi ca tie nu ti se poate intampla asa ceva inseamna ca esti nitel inconstient. 

Parerea parintilor tai despre motociclisti este partial corecta si este o generalizare a unor situatii particulare. Acele situatii particulare au ca protagonisti acele "specimene" de motoristi, multi cu varste fragede, care braveaza inutil ca sa impresioneze (nici ei nu stiu pe cine sau de ce).

Ca sa intelegi mai bine recomandarea mea, gandestete ca B-ul este asemenea ciclului de invatamant primar(clasele I-IV) in care inveti sa scrii, sa citesti si sa socotesti. Abia dupa ce stapanesti aceste abilitati poti trece la invatarea altora - ciclul gimnazial.

 

In concluzie: abordeaza lucrurile gradat, ai RABDARE si vei ajunge si la motocicleta fara sa risti inutil.

inca nu i am intrebat dar de fiecare data cand vedeam un motociclist comentau de el,si am vrut sa vad niste pareri inainte de a discuta cu ei.doresc motocicleta pentru naveta si plecere de plimbare nu pentru viteza

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

29 minutes ago, andrei12287 said:

pai am nevoie de aprobarea lor pentru a da de acesta.

inca nu i am intrebat dar de fiecare data cand vedeam un motociclist comentau de el,si am vrut sa vad niste pareri inainte de a discuta cu ei.doresc motocicleta pentru naveta si plecere de plimbare nu pentru viteza

Indiferent de motivul pentru care vrei motor "regula" enuntata ramane valabila. Ia B-ul, invata sa mergi in trafic si apoi poti trece linistit la A. Repet, ai RABDARE!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Eu  am luat A inainte de B si nu am murit.

Asta doar  pentru ca am avut noroc, nu pentru ca nu  m-am tavalit :) 

Pana la urma, cainele moare de drum lung si prostul de grija altuia.

Fa ce vrei tu, copile, dar baga de seama ca paralizia e grea si carutul cu rotile e lent. 

De la mine se vede ca parintii tai nu au incredere in tine.  Ori sunt ei fricosi, ori le-ai dat tu  motive, ori ambele...

Eu nu  mi-as da mie la 16ani nici bicicleta. Imi  amintesc exact ce aveam in cap si ce faceam si cum nu ma intelegea pe mine nimeni:)

Ia prima data B, mergi cu masina sa vezi adevarata fata a nebuniei, mergi o vreme cu un scuter si dupa aia ne zici daca mai vrei mobra. 

Daca nu reusesti sa ii convingi pe ai tai, zi-le ca am zis eu...:)

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Acum 10 ore, pierrotlefou a spus:

Nu am ce replică să dau ;). Fiecare cu experiențele și convingerile lui, fapt ce îl respect.

Și eu mă bucur când sunt pe motorul meu cu cuplu de camion la o turație așa de joasă. Nu mă interesează viteza, ci doar plăcerea de a conduce.

Așa că noi să fim sănătoși.


Glumeam cu replica aia, ma asteptam de la careva la ceva gen "pai ai avut martoage lente, d-aia ai putut sa mergi cu elecat duc" sau asa ceva.

 

Revenind la modul serios, bineinteles ca ne plac mobre diferite, stiluri diferite de mobre, ca de-aia sunt atatea. Dar la 16 ani nu prea le plac tractoarele, mai degraba rachetele...

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

1 oră în urmă, Speedy.K a spus:


Glumeam cu replica aia, ma asteptam de la careva la ceva gen "pai ai avut martoage lente, d-aia ai putut sa mergi cu elecat duc" sau asa ceva.

 

Revenind la modul serios, bineinteles ca ne plac mobre diferite, stiluri diferite de mobre, ca de-aia sunt atatea. Dar la 16 ani nu prea le plac tractoarele, mai degraba rachetele...

Asa am inteles-o si eu :)
E ciudat ca nu a reactionat inca cineva... Ti-or fi stiind de frica :D

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Acum 11 ore, andrei12287 a spus:

pai am nevoie de aprobarea lor pentru a da de acesta.

inca nu i am intrebat dar de fiecare data cand vedeam un motociclist comentau de el,si am vrut sa vad niste pareri inainte de a discuta cu ei.doresc motocicleta pentru naveta si plecere de plimbare nu pentru viteza

*Parintii mai trebuie consultati si din punct de vedere financiar,daca e cazul.

Scoala costa,moto costa,echipament-ul nu e moka,dupa aia benzina,revizii,RCA...etc..

*Dat fiind ca nu au condus moto sau nu au in familie pe cineva apropiat cu care sa stea de vb despre asta,este normal ce pt.ei toti motociclistii si scuteristii sa fie donatori.

Cat ai vrea tu sa te controlezi dupa ce te urci pe motor,tot te va manca palma dreapta pe acceleratie,ai o varsta la care toti am fost teribilisti,norocul nostru a fost ca nu prea aveam ce accelera la vremea tineretii noastre,moto alea comuniste erau lenese,plus ca nu erau atati tampiti pe 4 roti,din pacate multi sunt foarte tineri,experienta zero,sau in varsta anti-talent la sofat sau de gen feminin....nu generalizam.

Mai mult ca sigur vei vrea sa mergi"in gasca"cu moto....alta problema,alta discutie....

Eu sunt sofer de profesie si ce vad in trafic ma ingrozeste,eu conduc o utilitara,deci destul de vizibila si am parte de sinucigasi in fata mea.

 

Acum 12 minute, ALEX-CRUISER a spus:

*Parintii mai trebuie consultati si din punct de vedere financiar,daca e cazul.

Scoala costa,moto costa,echipament-ul nu e moka,dupa aia benzina,revizii,RCA...etc..

*Dat fiind ca nu au condus moto sau nu au in familie pe cineva apropiat cu care sa stea de vb despre asta,este normal ce pt.ei toti motociclistii si scuteristii sa fie donatori.

Cat ai vrea tu sa te controlezi dupa ce te urci pe motor,tot te va manca palma dreapta pe acceleratie,ai o varsta la care toti am fost teribilisti,norocul nostru a fost ca nu prea aveam ce accelera la vremea tineretii noastre,moto alea comuniste erau lenese,plus ca nu erau atati tampiti pe 4 roti,din pacate multi sunt foarte tineri,experienta zero,sau in varsta anti-talent la sofat sau de gen feminin....nu generalizam.

Mai mult ca sigur vei vrea sa mergi"in gasca"cu moto....alta problema,alta discutie....

Eu sunt sofer de profesie si ce vad in trafic ma ingrozeste,eu conduc o utilitara,deci destul de vizibila si am parte de sinucigasi in fata mea.

 

PS:am 52 ani,maine daca imi iau Hayabusa,tot ii dau blana pana la capat,macar odata sa vad daca poate,crezi ca o iau ca sa merg cu 100..... 

Editat de ALEX-CRUISER
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Acum 11 ore, Speedy.K a spus:


Glumeam cu replica aia, ma asteptam de la careva la ceva gen "pai ai avut martoage lente, d-aia ai putut sa mergi cu elecat duc" sau asa ceva.

 

Revenind la modul serios, bineinteles ca ne plac mobre diferite, stiluri diferite de mobre, ca de-aia sunt atatea. Dar la 16 ani nu prea le plac tractoarele, mai degraba rachetele...

conduc tractorul de aproape un an pentru ca fac agricultura,si ma descurc.repet nu doresc pentru viteza ci pentru amintirile frumoase si naveta..

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Nu despre tractor agricol era vorba, ci despre mobre care trag jos in ture. E limbaj motociclistic, daca o sa ajungi motociclist la un moment dat o sa inveti usor-usor ce-s alea tractoare, vaci, capre, ascutitori, drujbe etc.

Acum 10 ore, pierrotlefou a spus:

Asa am inteles-o si eu :)
E ciudat ca nu a reactionat inca cineva... Ti-or fi stiind de frica :D


Sau stiu ca nu ma supar la glumite d-astea nevinovate. Pot fi acuzate de multe dar nu ca as fi ofticos sau ca imi lipseste autoironia.

O bere de la mine pentru cine a avut-o pe buze si s-a abtinut!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

 Share

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.


MOTOCICLISM.ro
Grup Facebook: +36000 membri
Înscrie-te în grup
Discutii despre motociclism pe Facebook
 
BIKESHOP.ro
Grup Facebook: +18000 membri
Înscrie-te în grup
Anunturi de vanzare - cumparare pe Facebook.


×
×
  • Creează nouă...