Sari la conținut

Recomandare Tourer 3000Eur


45Bogdan
 Share

Postări Recomandate

de exemplu yamaha Majesty 400 cu ABS, bun si in oras, si la ture lungi (depinde ce intelegi tu prin ture lungi, eu am facut bucuresti - sarmisegetuza intr-o zi, apoi retur via transalpina..

 

consum mic (in oras cam 5% mers sportiv, la drum intins pe la 4%), costuri de inretinere relativ  mai mici ca la o motoreta (n-ai nevoie decat de 2l de ulei)

schimbi cureaua cand l-ai luat si uiti de grija ei 20.000km - e cam jumate din pretul unui kit de lant

 

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 63
  • Created
  • Ultimul Răspuns

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Posted Images

3 hours ago, ianachim said:

Vrei un TOURER…MARE la 3000 euro

dar esti student sarac ??? 

 

1 hour ago, Escanor said:

i se recomanda numai ADV-uri sau alte strutocamile. 

 

Vrea o motocicletă mai mare și comodă pentru înălțimea lui. Și da, se găsesc astfel de motociclete și în bugetul lui. Nu toată lumea are 10.000+ de dat pe o motocicletă, mai ales la început. Iar scuterul, cu toate avantajele lui, nu este o motocicletă.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Acum 34 minute, PzKpfW a spus:

 

 

Vrea o motocicletă mai mare și comodă pentru înălțimea lui. Și da, se găsesc astfel de motociclete și în bugetul lui. Nu toată lumea are 10.000+ de dat pe o motocicletă, mai ales la început. Iar scuterul, cu toate avantajele lui, nu este o motocicletă.

Scuze ma refer la motocicleta silverwing -> 

 

Si i s-au mai recomandat tourere get beget -> Paneuropean

Editat de Escanor
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Acum 2 ore, Escanor a spus:

Imi place cand cineva zice -> caut tourer si i se recomanda numai ADV-uri sau alte strutocamile. 

 

Honda Silverwing 😛

Nu ai  citit atent ENUNTUL”…..

Autorul’ cauta un TOURER MARE categoria A….. recomandarile vin pe cererea lui😜

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

1 oră în urmă, Escanor a spus:

 ….. 1983……1985….. pacat 

la o cautare mai amanuntita cred ca de prin 1970 se incadreaza la bani 😂😂😂😂

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Prin tourer mare ma refeream la inalt, din acest motiv mi-am precizat inaltimea. Ma intereseaza ceva in zona  caponord. Nu cunosc toate modelele de la toti producatorii, am deschis acest topic cu speranta ca voi primii cat mai multe modele pe care ulterior sa le compar si de acolo sa aleg. Spus pe romaneste nu pot sa cumpar un model despre care nu stiu ca exista. Aproximativ 3000 de euro sunt dispus sa aloc deoarece nu sunt cel mai pasionat motociclist. Prin expresia "student sarac" am dorit spun cu alte cuvinte ca doresc sa evit raspunsurile de genul "la 3000 nu gasesti dar poti sa ti iei asta la 10000". Nu sunt pus in situatia de a alege dintre iesit la bere si bani de motorina/benzina. Un RT ar fi o alegere interesanta, insa mai putin practica pentru mine la acest moment al vietii, iar un scooter nici atat. Nu simt ca intretinerea ar fi o durere mare, mai ales ca ies destul de rar pe 2 roti. 

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Acum 1 oră, 45Bogdan a spus:

Prin tourer mare ma refeream la inalt, din acest motiv mi-am precizat inaltimea. Ma intereseaza ceva in zona  caponord. Nu cunosc toate modelele de la toti producatorii, am deschis acest topic cu speranta ca voi primii cat mai multe modele pe care ulterior sa le compar si de acolo sa aleg. Spus pe romaneste nu pot sa cumpar un model despre care nu stiu ca exista. Aproximativ 3000 de euro sunt dispus sa aloc deoarece nu sunt cel mai pasionat motociclist. Prin expresia "student sarac" am dorit spun cu alte cuvinte ca doresc sa evit raspunsurile de genul "la 3000 nu gasesti dar poti sa ti iei asta la 10000". Nu sunt pus in situatia de a alege dintre iesit la bere si bani de motorina/benzina. Un RT ar fi o alegere interesanta, insa mai putin practica pentru mine la acest moment al vietii, iar un scooter nici atat. Nu simt ca intretinerea ar fi o durere mare, mai ales ca ies destul de rar pe 2 roti. 

 

Pai ai gresit forumul, baiatul meu. Aici vorbim de motociclete si tot ce inseamna ele iar tu ai venit sa-ti confirme cineva bias-ul cu Caponord, de departe una dintre cele mai stricacioase tigai italienesti. A, intretinerea nu e o durere mare din moment ce oricum nu prea o sa mergi pe 2 roti? Foarte bine, cu 3000 iti iei un BMW pisicuta tipla. Succes!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

La 23.08.2023 la 17:30, 45Bogdan a spus:

Salutare, data trecuta cand am deschis un topic de acest gen am avut de castigat, prin urmare am decis sa mai deschid unul pe o tema asemanatoare.

Doresc sa achizitionez un tourer “mare” si comod. Am prins dragul iesirilor lungi, asa ca doresc sa fac un upgrade in acest sens

Vin de pe un Suzuki SV650S, iar dupa 500km in 3 zile spatele meu nu este deloc fericit.

Caut un tourer de categoria A, am 1.88m inaltime, prin urmare ma orientez spre ceva cu șaua inalta. Am un buget de ~3000 euro (student sarac) si nu prea stiu exact dupa ce sa ma uit si care ar fii cea mai buna achizitie in banii acestia. Deoarece nu sunt foarte ancorat in domeniul motociclismului, as dori niste recomandari si/sau experiente personale. Multumesc 

Tu unde ai cautat si ce ai gasit pana acum cu criteriile tale?

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

2 hours ago, 45Bogdan said:

Aproximativ 3000 de euro sunt dispus sa aloc deoarece nu sunt cel mai pasionat motociclist

La banii astia, in categoria la care te uiti vei gasi un cazan.

2 hours ago, 45Bogdan said:

nu sunt cel mai pasionat motociclist.

Asta inseamna ca nu vei fi in stare nu sa repari, dar nici sa identifici problemele pe care le va avea cazanul.

2 hours ago, 45Bogdan said:

Nu sunt pus in situatia de a alege dintre iesit la bere si bani de motorina/benzina.

Aici nu stiu ce ai vrut sa zici, nu ai bani de benzina sau nu ai bani de bere?

2 hours ago, 45Bogdan said:

Nu simt ca intretinerea ar fi o durere mare, mai ales ca ies destul de rar pe 2 roti. 

Daca o sa cumperi motoreta visurilor tale cu trei mii de euro vei avea nevoie de bani, crede-ma.

 

Ca sa rezum, pentru ceea ce urmaresti @PzKpfW ti-a facut niste propuneri interesante. Dar chiar daca vei alege unul din modelele alea vei avea nevoie de bani. Aici nu  trebuie sa ma crezi pe cuvant.

Editat de Microbec
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Acum 29 minute, 45Bogdan a spus:

nu m-am fixat pe nici un model pana acum, de aia am deschis acest topic. Intreb colegii mai stiuti decat mine ce ar face ei in situatia asta. Primele raspunsuri erau pertinente, deja o dam in altele

Ce inseamna "deja o dam in altele"? Ca parca spuneai ca nu ai experienta.

Editat de pierrotlefou
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Acum 59 minute, DesertEagle a spus:

 

A cautat, a gasit un Caponord si acum asteapta ca cineva sa confirme ca ala e the shit pentru el.

A avut un prieten, mecanic bun, s-a săturat de reparat (motor și electrica). Faină rău, dar la fiabilitate... 🫢

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Poti sa te uiti si la Varadero de 1000, eu la 1.93m m-am simtit foarte bine pe el si are cele mai bune frane din tot ce am incercat!

Trebuie varianta pe injectie si cu ABS, nu stiu daca te incadrezi in buget.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Acum 55 minute, 45Bogdan a spus:

nu m-am fixat pe nici un model pana acum, de aia am deschis acest topic. Intreb colegii mai stiuti decat mine ce ar face ei in situatia asta. Primele raspunsuri erau pertinente, deja o dam in altele

 Da, e greu de tastat in browser "motocicleta vanzare 3000 euro". La ce zici ca esti student, inginerie moleculara si studii feministe? 

😂

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Acum 1 oră, Lucian_M a spus:

A avut un prieten, mecanic bun, s-a săturat de reparat (motor și electrica). Faină rău, dar la fiabilitate... 🫢

Am avut eu Caponord 1000 timp de 12 ani. I-am schimbat releul de incarcare si mufele de legatura dintre rezervor si conductele de alimentare. In rest nicio interventie. Acum imi dau seama ce norocos am fost. Asa ceva...

Acum 2 ore, DesertEagle a spus:

 

A cautat, a gasit un Caponord si acum asteapta ca cineva sa confirme ca ala e the shit pentru el.

Foarte corect ai spus. Pentru el. Poate sa fie o varianta, daca omul are bugetul limitat.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Eu te cred, așa cum îl cred și pe Cristi că nu înflorește. Mi-a spus că atâta timp cât funcționa bine, era de vis mobra. Nu am mers cu ea, doar ce m-am urcat, în parcare (era seară și am refuzat politicos invitația de a da o tură, evit să mă plimb noaptea cu mobrele amicilor).

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

 Share

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.


MOTOCICLISM.ro
Grup Facebook: +36000 membri
Înscrie-te în grup
Discutii despre motociclism pe Facebook
 
BIKESHOP.ro
Grup Facebook: +18000 membri
Înscrie-te în grup
Anunturi de vanzare - cumparare pe Facebook.


×
×
  • Creează nouă...