Sari la conținut

Noutati din lumea moto


LionEl
 Share

Postări Recomandate

  • Răspunsuri 1,5k
  • Created
  • Ultimul Răspuns

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Posted Images

32 minutes ago, MaxMusterman said:

E vorba de Sisteme care ajuta.

 

Depinde de sisteme. Cornering ABS sau traction control sunt niște adiții foarte bune pentru drumurile publice, mai ales când puterile devin din ce în ce mai mari. Adaptive cruise control în schimb? O prostie. 

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

1 oră în urmă, MaxMusterman a spus:

 

E vorba de Sisteme care ajuta. Sincer, pe 2 roti, e bine sa le ai...e nevoie de 1 sec sa se intrample o tragedie.


Si rotile ajutatoare ajuta teoretic. Teoretic. Practic nimeni n-a invatat vreodata sa mearga pe bicicleta pana nu le-a dat jos. Si cu cat a mers mai mult cu ele, cu atat a invatat apoi mai greu.

Cine vrea sa ajunga la 90 de ani pe motocicleta fara sa stie, de fapt, sa mearga, n-are decat.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Acum 13 minute, Geologu a spus:

Deci până la urmă ce face mai exact cornering ABS?

Abs ul normal nu functioneaza cand esti inclinat. Cu varianta noua, de Cornering abs, ai emu cu senzoristica, aia impreuna stiu pozitia motocicletei-cat de inclinata, si daca franezi inclinat, ai abs-iti taie frana daca moto da sa pice/roata se blocheaza. La abs normal blochezi rotile, daca esti inclinat. la cornering nu.

Vezi ca sunt niste clipuri pe iutube, scrie cornering abs si vezi inventia. Prima data a fost introdusa de ktm, pe modele de fabrica-ei au si exemplul cel mai misto pe iutub.

 

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Acum 19 ore, Speedy.K a spus:


Si rotile ajutatoare ajuta teoretic. Teoretic. Practic nimeni n-a invatat vreodata sa mearga pe bicicleta pana nu le-a dat jos. Si cu cat a mers mai mult cu ele, cu atat a invatat apoi mai greu.

Cine vrea sa ajunga la 90 de ani pe motocicleta fara sa stie, de fapt, sa mearga, n-are decat.

 

Se poate dezbate mult si bine. Nu cred ca mersul pe o motociclata cu zero sisteme te face mai motociclist sau mai putin motociclist. Ca in motorsport, mult tine si de talent si experienta. 

Kilometri facuti te ajuta sa anticipezi mai bine situatii, iar aptitudinea se invata si se exerseaza. Sunt cursuri, unii se dau prin padure, atii merg pe circuit.

 

Sisteme gen ACC si Blind Spot eu personal le consider inutile, dar pe grupuri dedicate sunt multi care se bucura de ele. Este evident ca aia folosesc motocicleta nu doar de fun, merg la munca naiba stie. 

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Ducati a prezentat motorul monocilindru de pe viitorul model enduro și supermoto: Superquadro Mono (659cc). Sistem desmodromic, supape din titan, distribuție variabilă, capace din magneziu, doi arbori de echilibrare. 

 

 image.thumb.png.6977d8bd9c8bd2c0fa2d586dccfbfccc.png image.thumb.png.e553019fe96fb540ec820d92b4ca00c2.png

 

Este practic jumătate din motorul Superquadro care a fost pus pe Panigale 1299 (1285cc). Excesiv de suprapătrat, raport alezaj/cursă 116mm pe 62mm. Este clar că au prioritizat puterea în defavoarea cuplului: 

  • 77,5cp la 9750rpm
  • 62Nm la 8000rpm

Comparativ, motorul concurent direct de la KTM are 690cc, cu un raport alezaj/cursă 105mm pe 80mm:

  • 74cp la 8000rpm
  • 73Nm la 6500rpm
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Au început și japonezii să vândă design. Bravo lor, arată bine prostia. Nimic impresionant din punct de vedere tehnic, dar nici nu este nevoie.

 

Prețul văd că nu s-a anunțat, dar aproximez ceva similar cu cât costă Ducati-ul ăla de mai sus cu motor monocilindru.

 

13 hours ago, Speedy.K said:

Da, la 20.000 de euro. Pe vremea mea, taica, un supermoto costa 7000 de euro.

 

Personal mă așteptam să fie mai scump ăsta - nu că 12-13 mii ar fi puțin. Dacă nu, există 701 SM/690 SMC R la vreo 10 mii. Știu că 10 mii nu-s 7, dar nici inflația nu a stat pe loc.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

 Share

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.


MOTOCICLISM.ro
Grup Facebook: +36000 membri
Înscrie-te în grup
Discutii despre motociclism pe Facebook
 
BIKESHOP.ro
Grup Facebook: +18000 membri
Înscrie-te în grup
Anunturi de vanzare - cumparare pe Facebook.


×
×
  • Creează nouă...