Sari la conținut

Este legal sa umblu cu oglinzi pe capat de ghidon neomologate (e-marked)?


Postări Recomandate

Ba, de unde le scoateti, trai-v-ar?!

 

Pune-le, bai nene, unde vrei oglinzile, macar sa ai si sa vezi in ele cum trebuie si lasa dilemele existentiale. Si vad toata pulitia romana lasand tot restul balta si plecand in urmarirea infractorului deosebit de periculos cu oglinzile pe capetele ghidonului

 

 

Acum 27 minute, Cristian C. a spus:

Eu știu ca oglinzile nu se pun la capetele de ghidon. E pe raspunderea ta daca se va lega sau nu politistul de acest lucru sau rar-ul. 

 


Altul! Daca tot stii tu unde se pun si unde nu se pun oglinzile, zi-ne si de unde stii! Stii tu vreun articol de lege, ceva scris cu cerneala simpatica, probabil, care stabileste locul oglinzilor de mobra pe ghidon?! Cam la cati cm de capete trebuie sa fie? Si cam la ce inclinatie? Zice articolul ala si pe ce parte sa fie cararea frezei mobristului?

Editat de Speedy.K
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

18 hours ago, sami310r said:

pot avea probleme cu politia, RAR ul, CTT ul sau ITP ul daca am oglinzi pe capat de ghidon neomologate?

 

Nu.

Ce sunt alea "oglinzi neomologate"?

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Acum 23 minute, Speedy.K a spus:

 

Altul! Daca tot stii tu unde se pun si unde nu se pun oglinzile, zi-ne si de unde stii! Stii tu vreun articol de lege, ceva scris cu cerneala simpatica, probabil, care stabileste locul oglinzilor de mobra pe ghidon?! Cam la cati cm de capete trebuie sa fie? Si cam la ce inclinatie? Zice articolul ala si pe ce parte sa fie cararea frezei mobristului?

In legatura cu pozitionarea oglinzilor, nu stiu articolul, dar daca intrebi pe cineva de la RAR sigur te lamureste. Cred ca exista in RNTR specificat ce si cum (sau cel putin in urma cu ceva ani buni era).

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

6 minutes ago, MirceaB said:

In legatura cu pozitionarea oglinzilor

 

Oglinzile standard pe Ducati Hypermotard.

 

image.thumb.png.1d7cde8648b972b48d84d1952590968f.png image.thumb.png.693c91bd1ad9e4bd97f92712d56845ad.png

 

8 minutes ago, Lucian_M said:

Care nu au marcaj "E".

 

Nu am așa ceva pe nicio oglindă originală de la nicio motocicletă. Poate este ceva specific anumitor țări. La noi nu este.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Nu există omologare specifică în ceea ce privește poziționarea oglinzilor, motiv pentru care există atât de multe variante diferite. Sunt mărci care le poziționează din fabrică pe capărtul de ghidon, altele care oferă oglinzi de capăt de ghidon drept accesorii oficiale. Toate sunt omologate.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Dacă te uiți de exemplu pe Louis ai să vezi că nu sunt toate omologate pt circulația pe drumurile publice! Treabă de dimensiuni/suprafața oglinzii. Dar nemții sunt mai catolici decât Papa.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Acum 19 minute, PzKpfW a spus:

Nu există omologare specifică în ceea ce privește poziționarea oglinzilor, motiv pentru care există atât de multe variante diferite. Sunt mărci care le poziționează din fabrică pe capărtul de ghidon, altele care oferă oglinzi de capăt de ghidon drept accesorii oficiale. Toate sunt omologate.

Nu te contrazic pentru ca nu mai sunt in tema cu legislatia in vigoare, dar mi-e greu sa cred ca nu mai exista in RNTR nici o reglementare (care la randul ei sa tina cont de fisa producatorului). 

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Cei de la RAR nu sunt câteodată capabili să găsească seria de motor. Diagrama tehnică a modelului specific, cu date și dimensiuni este la un nivel intangibil pentru ei. Dacă ai motocicletă legală și mergi cu oglinzi de capăt de ghidon nu-ți face nimeni nimic.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Acum 11 minute, PzKpfW a spus:

Dacă ai motocicletă legală și mergi cu oglinzi de capăt de ghidon nu-ți face nimeni nimic.

Dar asta nu înseamnă că acele oglinzi sunt legale! 😉

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Eu la Monster am astfel de oglinzi și am făcut RAR cu ele de câteva ori. Nu am avut probleme de nici un fel, dar nici nu m-a oprit politia. Nici printre mașini nu deranjează, dar asta poate este in functie de motocicleta. 

RAR îl voi face în curând și dacă se întâmplă ceva contrar o să anunț. 

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Eu nu știu ce vedeți în chestiile alea micuțe... Am mers cu o 🏍 care avea ceva caracude, deasupra ghidonului dar înguste, să mor dacă vedeam ce e în spate.:what:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Acum 8 ore, Contabil a spus:

Si te-au deranjat cu ceva?

 

Acum 8 ore, Contabil a spus:

Si te-au deranjat cu ceva?

Înțeleg că ești unul dintre ei?

M-a deranjat unul pe care voiam să-l depășesc dar tot făcea zig zag-uri și mi-am dat seama că șansele să mă vadă sunt 0.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Oricum un dau un scurt claxon (sau ambalez un pic motorul sa ma auda) cind nu-s sigur ca m-a vazut, si da, sint unul dintre ei, nici nu stiu daca nu s-au blocat rabatate.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

 Share

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.

×
×
  • Creează nouă...