Sari la conținut

1. Qatar Airways Grand Prix of Qatar


Postări Recomandate

  

Acum 27 minute, ENEOS a spus:

eașteptat de monoton sprintul și mult mai animată f1 decât m-aș fi așteptat, deși 99% era de așteptat să câștige wax. Asta pt că unii consideră că spectacolul e dat de suspansul în ceea ce privește câștigătorul/campionul. :moron:

Aplauze,superb,e nemaipoment spectacolul in f1 - vindeca orice insomnie.

Si da asa e,suspansul nu e dat SI de cine iese castigator de etapa si/sau campion,e dat de wax al tau :moron:

Spectacol de spectacol la f1,depasesc de la boxe si din butonul drs dar mna, nu critic,fiecare se delecteaza cu ce ii place - unii se uita si la curling (e un sport,jokes aside) - nu te poti calca in gustul omului.

Enjoy,ce sa zic...dar vezi ca ca ai gresit topicul,f1 e dincolo.

 

Acum 28 minute, B.B. a spus:

Luca Marini a rupt fîșu si in antrenamente si in sprint. O sa faca lucruri mai la Honda anul asta! 

 

Ce naiba e cu Franco Morbidelli?

Pramac locul 1 si locul 20..

Nu e ma adevarat,nu stii tu despre ce vorbesti - n-ai fost atent in presezon cand lumea explica faptul ca atat HRC cat si Yamaha nu lucreaza cu trial and error/au ingineri capabil/au furat toti inginerii de la ducati si mai ales avand in vedere concesiile de anul asta,vor rupe fashul.Esti prost informat si nu tragi concluziile corecte :lol:

 

La fel si cu Morbi care 2 ani nu a mers pt ca nu a avut la dispozitie motoreta corecta de aia nu mergea el.Acum o are.Si e ultimul.Nu e problema,anul asta se adapteaza cu cea mai buna motoreta de pe grila,si...hai,nu de la anul dar peste 2...maxim 3 ani,ii rupe pe micutzi :bounce:

Morbidelli...imi pare rau sa o zic,dar e un fel de Zarco.Meh,csf,nu toti campionii de moto2 confirma.

 

Cea mai bine clasata motoreta japoneza a fost cea din mainile lui Q cel "incapabil sa depaseasa"? (sper ca de la anul sa il vad in locul lui AE)

 

Sunt f curios de ritmul de cursa al lui MM dar si de ritmul de cursa al KTM'ului - pacat ca totusi nu au un pilot constant,BB cu toate ca imi place maxim mi se pare prea agresiv cu motoreta.

E bine ca a venit Acosta si desi e doar debutant si la o echipa de client,e bine ca are aceeiasi motoreta,sunt foarte curios cum va merge comparativ cu Binder,cred ca Acosta de pe la jumatatea sezonului va fi un etalon pt nivelul KTM.

Editat de Method
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 472
  • Created
  • Ultimul Răspuns

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Posted Images

Acum 20 minute, Speedy.K a spus:

Misto sprintul. Atat de mistoincat s-au scris aici vreo zece postari in care mai mult despre F1.

da-i timp.

o sa vedem dueluri JM<>Peco, pare ca au inceput amandoi binisor.

 

cica dupa vreo 4-5 curse MM va fi acomodat cat de cat cu moto, zice mecanicu lu MM.

 

ciudat cu sprintu asta, ai crede ca se merge la rupere de fash dar si MM si AEsp mergeau la un mom cu -.3 / -.5 mai repede decat JM.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Acum 46 minute, Speedy.K a spus:

Misto sprintul. Atat de mistoincat s-au scris aici vreo zece postari in care mai mult despre F1.

:lol:

Păi dacă suntem profani! Nu ne putem compara cu analistul fin method...

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Io nu inteleg de ce l-a calmat asa de brusc si de tare pe MM o mica greseala. A reactionat ca si cum ar fi fost debutant la clasa mare venit direct de la 125 cmc. Si Acosta a gresit, dar nu s-a cumintit atat.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Acum 35 minute, Speedy.K a spus:

Io nu inteleg de ce l-a calmat asa de brusc si de tare pe MM o mica greseala. A reactionat ca si cum ar fi fost debutant la clasa mare venit direct de la 125 cmc. Si Acosta a gresit, dar nu s-a cumintit atat.

Nu vrea să cadă, e sătul de porecla "Crashquez/ Crash Lord/ Gravel eater" etc.. 

---

Sau poate vrea sa ia campionatul Mir-style, la ciupeala in primii 5 mereu fara DNF-uri..

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Acum 3 ore, ENEOS a spus:

 

Neașteptat de monoton sprintul și mult mai animată f1 decât m-aș fi așteptat, deși 99% era de așteptat să câștige wax.

 

Asta pt că unii consideră că spectacolul e dat de suspansul în ceea ce privește câștigătorul/campionul. :moron:

Da, cursa de sprint a fost dull... insa e loc si de mai rau. 

 

Pentru ca unii confunda spectacolul de pe circuite cu incertitudinea luptei pentru titlu. Multi nu realizeaza ca aceasta incertitudine este data nu atat de valoarea prea ridicata a pilotilor, ci, mai degraba, de inconstanta lor, la care se adauga anumite jocuri de culise. Pentru ei, stabilirea campionului in ultima etapa = spectacol. Evident, este o entorsa de gandire, dar asta este... 

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

1 oră în urmă, Speedy.K a spus:

Io nu inteleg de ce l-a calmat asa de brusc si de tare pe MM o mica greseala. A reactionat ca si cum ar fi fost debutant la clasa mare venit direct de la 125 cmc. Si Acosta a gresit, dar nu s-a cumintit atat.

Zici de curba aia de a ieșit larg sau când s a mișcat dubios pe viraj toată moto gen cum făcea cu Honda când mergea la limita?

 

A fost ciudat ca avea ritm super bun.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Acum 3 ore, Method a spus:

  

Spectacol de spectacol la f1,depasesc de la boxe si din butonul drs dar mna, nu critic,fiecare se delecteaza cu ce ii place

 

Morbidelli...imi pare rau sa o zic,dar e un fel de Zarco.Meh,csf,nu toti campionii de moto2 confirma.

 

Cea mai bine clasata motoreta japoneza a fost cea din mainile lui Q cel "incapabil sa depaseasa"? (sper ca de la anul sa il vad in locul lui AE)

 

BB cu toate ca imi place maxim mi se pare prea agresiv cu motoreta.

 

E bine ca a venit Acosta si desi e doar debutant si la o echipa de client,e bine ca are aceeiasi motoreta,sunt foarte curios cum va merge comparativ cu Binder,cred ca Acosta de pe la jumatatea sezonului va fi un etalon pt nivelul KTM.

Acu' cateva luni, in sezonul 2023, ma trezesc dimineata pentru o cursa dintr-o etapa din zona Pacificului, nu mai retin exact care, Motegi, Philip Island, in fine.. deschid tv-ul si ... cursa de F1. Ceea ce m-a lasat perplex in cursa aia, a fost o faza, pe un viraj de dreapta, masina din fata, franeaza, deschide interiorul si il lasa pe cel din spate sa treaca (din alta echipa - as fi inteles manevra daca erau ordine in cadrul aceleiasi echipe), fara nici cea mai mica opozitie. Si nu, nu erau la un tur distanta. Asa se fac depasirile, mai nou, in F1? In MotoGP inca e bine. 

 

Uiti ca Morbido a avut o accidentare urata prin 2021, daca nu ma inseala memoria, iar acu' cateva saptamani a avut o alta accidentare la cap, care nu i-a permis sa testeze. Toate lucrurile astea lasa urme. Cat despre prestatia lui la Yamaha, cat a mers pe o motocicleta ante-Q, a avut rezultate foarte bune, dupa ce motocicleta aia a fost (mal)formata de Fabiola, ups... au disparut si performantele. Nu numai ale lui, dar si ale primadonei. Coinidenta. ;) 

 

In prima cursa de sprint a sezonului, MM pe o motocicleta veche de un an (sa nu uitam ca este versiunea de inceput de sezon 2023, cu cea de final), pe care inca o piloteaza ca pe o Honda (dupa propriile spuse), obtine un loc 5, fara sa forteze in stilul caracteristic. Fabiola, pe o motoreta la "dezvoltarea" careia a contribuit plenar si pe care o cunoaste, termina pe 12. Si eu sper ca de la anul sa plece la Aprilia, KTM, oriunde... sa mai strice si alte motociclete. 

 

Cam ala este stilul de mers cu motocicleta KTM. Curios ca desi baga zeci de milioane in r&d si lucreaza cu fabrica de bere RB, tot nu reusesc sa faca o motocicleta mai manevrabila si mai userfriendly. Ca sa obtina performantele pe care le obtine, BB face overriding, de aici si greselile si inconstanta lui. Pe Ducati de uzina ar fi probabil campion. Campion pe bune, nu ca cel actual. 

 

Ceri prea mult de la Acosta, ca intr-o jumatate de sezon sa devina etalon la KTM. Hai sa mai asteptam putin, pana sa tragem concluzii, in ceea ce il priveste. Dar, da, are potential extraordinar. 

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

1 oră în urmă, frigider a spus:

Zici de curba aia de a ieșit larg sau când s a mișcat dubios pe viraj toată moto gen cum făcea cu Honda când mergea la limita?

 

A fost ciudat ca avea ritm super bun.


Da. Si dupa aia s-a ofilit.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Gata prima cursa Moto3, a reconfirmat spectacolul de la start pana la linia de sosire, de ani buni spectacolul este prezent 99% din curse....

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Se pare ca odata cu schimbarea furnizorului de pneuri la Moto2, apar fete noi in lupta pentru podium. Garcia, Baltus, chiar Lopez, care anul trecut s-a vazut mai putin. Interesant. Poate nu ar fi rau sa vina Pirelli cu opinci si pentru MotoGP. 

Frumoasa defensiva lui Lopez. A franat incredibil, practic nu i-a lasat nici o sansa lui Baltus. Frumoasa si cursa de recuperare a lui S. Garcia, progresie de pe 17 sau 18 pana pe podium... not bad at all! Nu am inteles ce s-a intamplat cu Canet... la inceput era acolo pe podium si parea ca poate merge la victorie, dupa care in doar cateva tururi s-a taiat. 

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

S-au amestecat un pic cartile la Moto3 si Moto2 de cand cu noile anvelope. Dar ma astept ca in cursele urmatoare sa se revina la o dominatie a echipelor cu oameni si buget pe masura. 

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Alonso magistral la moto3

Sper ca Lopez sa continue tot asa...

 

Acosta sa nu își termine gumele dacă forțează prea mult în prima etapa a cursei..

 

Mda...era clar ca s.a grăbit.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

În ce sens s.a speriat?

Mi se pare ca a forțat aiurea la jumătatea cursei și s.au dus gumele,iar când au plecat toți cu 6 tururi înainte de final,el a zis...pas

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Acum 34 minute, Method a spus:

Alonso magistral la moto3

Sper ca Lopez sa continue tot asa...

 

Acosta sa nu își termine gumele dacă forțează prea mult în prima etapa a cursei..

 

Mda...era clar ca s.a grăbit.

S-a grabit un pic, dar a facut un pic de spectacol ☺️. Era clar ca nu rezista, dar a terminat pe 9 in prima lui cursa, ceea ce nu e un loc rau.

Bag si-a demonstat inca odata clasa. Excat cum a declarat dimineata Bag, asa a si mers☺️

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Acum 2 minute, Method a spus:

În ce sens s.a speriat?

Mi se pare ca a forțat aiurea la jumătatea cursei și s.au dus gumele,iar când au plecat toți cu 6 tururi înainte de final,el a zis...pas

In sensul ca s-a pleostit instant cum l-au lasat gumele. Are timp sa se obsnuiasca sa mearga si cu cauciucuri altfel decat impecabile dar deocamdata i e frica.

Ba, cand ii aud incepand cu "Azi a fost o cursa grea...". Boss, e vreo cursa usoara?! A, e grea cand nu reusesti ce ti-ai propus?! Pai zi asa. Nu ca a fost o cursa grea.

C3 inseamna sa fii vesnic outsider, Binder e cu gura pana la urechi de cate ori da interviuri de pe podium. 

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

1 oră în urmă, Speedy.K a spus:

Mi-au placut Troia si Scutariu pe Digi.

Scutariu "gs" nu știu cine e, Tibi Troia însă e ce trebuie din toate pdv.

Care e sora și care gagica/logodnica lui Bag? 🤔 Una era în echipament Ducati și cealaltă în "civil", dar nu știu să le deosebesc. :what:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Acum 12 minute, damager a spus:

S-a grabit un pic, dar a facut un pic de spectacol ☺️. Era clar ca nu rezista, dar a terminat pe 9 in prima lui cursa, ceea ce nu e un loc rau.

Bag si-a demonstat inca odata clasa. Excat cum a declarat dimineata Bag, asa a si mers☺️

True that

Acum 10 minute, Speedy.K a spus:

In sensul ca s-a pleostit instant cum l-au lasat gumele. Are timp sa se obsnuiasca sa mearga si cu cauciucuri altfel decat impecabile dar deocamdata i e frica.

Cred ca ii dai mult mai puțin credit lui Acosta decât merita.

Nu e vorba de frica - când se duc gumele nu pot suplini din tupeu,cand se duc gumele ORICARE din ei se pleosteste.

A greșit ca a forțat prea repede dar e prima cursă,e normal sa greseasca,a terminat f bine n.a lovit pe nimeni nu s.a întins pe jos vezi Miller,omul e bine.

 

MM foarte ponderat,a zis JM ca l.a simțit pe MM forțând la sfârșit și atunci a început și el sa.i dea.

 

Diferența de management - Binder a zis ca pe ultimele 2 tururi spatele era numai în slide,se și vedea fumul ieșind din el,Pecco a zis "I didn't feel a drop in the grip".

Ce sa mai zici ca n.ai ce...

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Mda.. o cursa in nota celei de ieri. Cateva depasiri pentru care trebuie sa le multumim lui Binder, Martin, Acosta si cam atat. Tensiune, 0, nici macar iesiri in decor, trosniri de carene, nimic. Practic nimic de comentat.  MM a facut exact ceea ce trebuie. Este pe learning curve, asa ca a mers cerebral, fara sa forteze inutil si a facut un loc 4.

Bagnaia, pe cea mai buna motocicleta, cu un nou contract semnat, fara nici o presiune pe el, a facut ceea ce stie mai bine. Rugati-va sa cada cat mai des, altfel nu o sa mai aveti un campionat "spectaculos". Curse nici atat. 

Binder, ca de obicei, brave man, dar cam asta va fi maxim ce va putea face, sezonul asta, daca nu apar situatii neprevazute. 

Acosta a stat o buna bucata din cursa in spatele lui MM si a invatat de la maestru. Clever baiatul! Insa trebuie sa invete gestiunea pneurilor. Azi, un rezultat bun pentru el.

Q, Mir, Rins... astia mai concureaza? Ma gandeam.. Yamaha si Honda ar trebui sa faca un joint venture in MotoGP si sa vina cu un prototip comun. Poate asa mai recupereaza. Numai ideea ca Honda si Yamaha sa lucreze impreuna este crazzzzyyy!!! :lol::lol:Vestea imbucuratoare este ca Q se pare ca a reinvatat sa ia startul. :D Bine si asa. 

Acum 22 minute, ENEOS a spus:

Scutariu "gs" nu știu cine e, Tibi Troia însă e ce trebuie din toate pdv.

Care e sora și care gagica/logodnica lui Bag? 🤔 Una era în echipament Ducati și cealaltă în "civil", dar nu știu să le deosebesc. :what:

Cred ca nici el nu le deosebeste... :lol:Dar este aia cu fata de ciumafaie, care e pamantie de frica, la fiecare franare a lu' barba-su'. 

Editat de xt600
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Acum 17 minute, Method a spus:

Diferența de management - Binder a zis ca pe ultimele 2 tururi spatele era numai în slide,se și vedea fumul ieșind din el,Pecco a zis "I didn't feel a drop in the grip".

Sau de grămada din care a fost luată opinca. Mulțumim bibendumilor.

Acum 5 minute, xt600 a spus:

MM a facut exact ceea ce trebuie. Este pe learning curve, asa ca a mers cerebral

Întrebarea e de unde a luat organul pt s fi cerebral!

Acum 6 minute, xt600 a spus:

Dar este aia cu fata de ciumafaie

Adică oricare din cele 2, m-am lămurit. :crack:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

 Share

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.


MOTOCICLISM.ro
Grup Facebook: +36000 membri
Înscrie-te în grup
Discutii despre motociclism pe Facebook
 
BIKESHOP.ro
Grup Facebook: +18000 membri
Înscrie-te în grup
Anunturi de vanzare - cumparare pe Facebook.


×
×
  • Creează nouă...