Sari la conținut

03 Red Bull Grand Prix of The Americas - COTA


Postări Recomandate

  • Răspunsuri 297
  • Created
  • Ultimul Răspuns

Top Posters In This Topic

A incurcat Gigi motocicletele si in loc sa-i manareasca pe JM89 si MM93 i-a manarit pe FB1 si EB23. Poate este daltonist. 

 

Vestea buna pentru Yamaha e ca FQ20 a avut ritm de GP24 Factory. Vestea proasta pentru Yamaha e ca au fost prafao cei cu mobra rosie. 

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Tirbusonu a vrut la inceput, apoi in partea doua n-a mai putut....

 

Cursa buna pt Vin si MM, n-avem ce comenta, bravo lor

Desi de vreo 2x credeam ca o s-o tranteasca (MM)

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

MMizeria a fost batuta pe mobra campioana. :crack:

 

 

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Acum 1 minut, nike a spus:

MMizeria a fost batuta pe mobra campioana. :crack:

 

 

Ete caca.. MM a mers binișor.

Motocicleta campioana e aia cu rosu si lenovo.

 

Vinales ăla nu stiu ce a băut in ultima vreme.. daca lui ii trebuie doi ani sa se invete cu o mobra prin 2028 poate ia si un campionat mondial..

--

Nu vreau sa par rautacios dar la tirbuson cred ca e un amestec de talent si tupeu.

Adica hai sa dam in ea ce plm. Pana cand nu se mai poate. Pare ca are tot ce trebuie baiatul dar inca nu e copt.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Tirbusonu' cam franjureste dopurile, nu le scoate tocmai curatele....dar invata ...

Cine stie cum se va comporta maine in cursa?

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Acum 7 minute, B.B. a spus:

Ete caca.. MM a mers binișor.

Motocicleta campioana e aia cu rosu si lenovo.

 

Vinales ăla nu stiu ce a băut in ultima vreme.. daca lui ii trebuie doi ani sa se invete cu o mobra prin 2028 poate ia si un campionat mondial..

--

Nu vreau sa par rautacios dar la tirbuson cred ca e un amestec de talent si tupeu.

Adica hai sa dam in ea ce plm. Pana cand nu se mai poate. Pare ca are tot ce trebuie baiatul dar inca nu e copt.

:agree:

Dar mi se pare ff inteligent Acosta nu s.a riscat aiurea nu a făcut prostii.Tupeu...mai degrabă skill nu tupeu.

Vinales tot timpul a fost bun aici,doar ca facea prostii.Acum a fost flawless.

JM foarte bună cursa,in schimb Bagnaia....

Și MM a controlat ca la carte.

Aa,cum era cu depășirile vs Acosta?Pe asta n.o mai numără nimeni? 😛

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Ciudata cursa lui MM... in prima jumatate parca nu a intrat in cursa, a facut si cateva greseli, ritm slab, ca apoi sa isi revina spre final. 

Pe Vinales sa nu il recunosc.. numai de l-ar tine forma asta "de maxim".. Insa imi place sa vad ca Aprilia arata din ce in ce mai bine. Pe circuitele cu multe schimbari de directie, este cam cea mai buna, in acest moment. 

JM a recuperat frumos si a luat puncte importante lui Bag..

Bag, penibil.. 

Q.. idem.

Acosta.. foarte frumos merge copilul asta, dar mai are de invatat strategie de cursa, gestiune de pneuri, etc. 

Altfel o cursa care nu are prea multe de povestit... 

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Acum ma gândesc cum o sa arate la anul echipa Aprilia cu un Vinales copt și mulțumit si ne-certat cu nimeni din echipa si coleg cu Martin..  :)

Ar fi interesant.

Iar anul asta cum ar fi ca batalia la campionat sa se dea strâns între ăștia 3 de azi si Pecco si Enea pe nicăieri. 

:crack:

Chiar ca e silly season.

 

final de sezon:

1. Vinales

2. MARTIN/Marquez

3. Acosta.

 

:lol:

 

---

Daca o mai tin asa il trece Gigi pe Pecco pe GP23 ... Hahaha

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Acum 4 minute, Method a spus:

 

Dar mi se pare ff inteligent Acosta nu s.a riscat aiurea nu a făcut prostii.Tupeu...mai degrabă skill nu tupeu.

 

Exact tupeu nu a avut Acosta, in cursa asta. Au fost cel putin doua ocazii mari in care putea trece fara probleme de MM, dar nu a fructificat... asta nu e de bine. Si cum ocaziile se razbuna, I-a aratat JM cum se face - l-a executat fara drept de apel. Cum spuneam, este un supertalent, este o placere sa il vezi pilotand, skill, dar trebuie sa invete strategie. Este greu cu caini precum MM sau JM.. piloti agresivi, dispusi sa riste. Si greu cu KTM. Daca ar fi fost pe o Aprilia... ;) 

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Acum 9 minute, xt600 a spus:

Ciudata cursa lui MM... in prima jumatate parca nu a intrat in cursa, a facut si cateva greseli, ritm slab, ca apoi sa isi revina spre final.

A zis in interviu ca au intrat gumele relativ greu in temp si nu a fortat,a dat de inteles ca a facut si putin tyre management,dar cand a vazut ca Acosta l-a depasit a zis "now it's the moment" si a inceput sa forteze si a pus rapid juma de secunda.

Acum 11 minute, xt600 a spus:

Q.. idem.

Ti-as fi dat dreptate daca era vreo alta Yamaha in fata lui,gen cum e cazul la Morbido.

Atata poate trotineta,atata merge.

Acum 12 minute, xt600 a spus:

Insa imi place sa vad ca Aprilia arata din ce in ce mai bine.

Sunt curios ce parere are Q despre treaba asta ...eh,probabil plange si apoi se sterge la ochi cu cate 100$ :D

Acum 5 minute, xt600 a spus:

Exact tupeu nu a avut Acosta, in cursa asta. Au fost cel putin doua ocazii mari in care putea trece fara probleme de MM, dar nu a fructificat... asta nu e de bine. Si cum ocaziile se razbuna, I-a aratat JM cum se face - l-a executat fara drept de apel. Cum spuneam, este un supertalent, este o placere sa il vezi pilotand, skill, dar trebuie sa invete strategie. Este greu cu caini precum MM sau JM.. piloti agresivi, dispusi sa riste. Si greu cu KTM. Daca ar fi fost pe o Aprilia... ;) 

Mai,eu cred ca a mers ff bine Acosta aici,nu e vorba de tupeu.La inceput cand MM manageria sau ce facea el acolo,intradevar Acosta era vizibil mai rapid si vizibil in vreo 2 ocazii la sfarsitul liniilor drepte efectiv n-a vrut sa il depaseasca pe MM,dar cred ca Acosta a fost inteligent pt ca eu cred ca stia ca nu ala e ritmul lui MM si ca are o ocazie ff slim sa il depaseasca si sa ramana in fata lui si nu vroia sa o iroseasca.Si a avut dreptate.

Cred ca si incercarea aceea de depasire destul de childish a facut-o mai mult presat de JM din spate - Acosta nu era cu ei ca si ritm si probabil stia asta din fp'uri.

Insa sunt convins ca a vrut sa stea cat mai mult in spatele lui MM care e king pe Cota ca sa fure,sunt f curios ce o sa zica in declaratii.

 

Nu mi se pare ca a facut o cursa rea deloc - repet - nici o greseala urata,nici un incident (vezi debutul lui Lorenzo,debutul lui MM si ce mega trante au luat sau au cauzat),omul e profi fin si in acelasi timp rapid.De pe un fuckin KTM da?Sa se consemneze - fastest KTM in toate cursele in afara de prima !

Locul 4 cu ambii piloti KTM si ambii piloti Ducati factory sub el da?Daca nici asta nu e rezultat bun pt un rookie,nu stiu ce poate fi...

Daca era pe o Aprilia (repet - toti alienii in afara de Stoner au debutat pe motorete "consacrate"),cred ca s-ar fi batut la podium.Cel putin.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Eu am spus de tupeu in sensul ca după părerea mea depășirea la Marquez a fost făcută fără sa gândească prea mult, a fost gen " hai mă ca mă grăbesc, da-te" cand era evident ca MM merge la ceva strategie si nu i-ar fi permis in veacul vecilor sa treacă .. se rupea in pietriș si nu îl lăsa..

Nu pe COTA unde toti ochii erau pe el.

Drept urmare MM nici nu l-a lăsat prea mult iar apoi hârjoneala cu JM a lui Acosta l-a ajutat pe MM sa ia ceva avans.

Acosta mai trebuie sa înțeleagă ca mobra aia nu e Ducati si ca MM si JM sunt (încă) cateva clase peste el.

Pe de altă parte, iar.. mă intreb cum se uită on oglindă după cursă Binder si Jackass...

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Acum 58 minute, B.B. a spus:

Ete caca.. MM a mers binișor.

Motocicleta campioana e aia cu rosu si lenovo.

Poate a dansat binisor pe muzica cocalarului ala..

Pe mobra cu care merge acum Marcel, JM si Bagnaia s-au caftit sezonul trecut la titlu.. deci, n-are rost discutia asta.🍺

 

Cea mai mare dezamagire a anului este echipa VR64-sapca-yamaha cu motor Ducati. 🤮

Le-o zice Uccio cum se castiga campionatul?!? 😮

 

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Bagnaia a avut probleme cu guma spate,dar pt cursa se va bate la podium :

“At the start the rear started to spin, then I had a wheelie, so I had to retake the clutch and was in seventh position. Then in corner 2 I had to brake a lot because Jack had some movements, so another three riders overtook me,then my feeling wasn’t the same as the morning. The rear grip was much less. We have to check on the data to understand why.”

But he then spelt out that a new tyre should solve his woes.

“Tomorrow we will not change anything on the setting because my feeling was too worse to say the problem was the setting. So we will change just the rear tyre and I think everything will be okay.

“The target and pace before the race was to fight for the podium. The target tomorrow will be the same.”

Asta nu mai plange ca altii si da vina pe echipa si Michelin pt guma spate.Nu cred ca guma e totusi diferita,probabil au niste setari facute pt un anumit nivel de grip,iar acel nivel nu mai exista la ora cursei,asta i-a luat prin surprindere.

 

"Complicated" - Martin reflects on rollercoaster day at the rodeo

 

M. Marquez: We finished second, but the feeling in the race was terrible

Marcelino da de inteles ca a avut cateva tururi cand n-a mers "in a good way" dar dupa aceea a inceput sa mearga mai smooth si timpii buni au venit,dar zice ca Vinales nu era asa rapid.Oricum probabil Vinales va avea probleme in cursa cu rear grip,nu Vinales e adversar ci Pecco.

 

Acosta: Marc and Jorge were more clever than I was, but I've taken note

Acosta a prins-o : iar a muscat prea repede si la sfarsit nu a mai avut suflu :)

"I've came here thinking that in a 10 lap sprint you've gotta push 10 laps,they (MM & JM) pushed at the exact moment (to get to the podium)."

Nu e chiar asa ca in filme - blana orbitoare,trebuie sa le mai si calculezi :D ....pt ca guma spate.

 

Exact ce spuneam si (desigur) eram contrazis - motivul principal al lipsei spectacolului : guma spate dusa dupa...5-6 tururi de mers la 100%? - iar Acosta zicea cu gurita lui in interviu la Doha ca la moto2 pe Dunlop fortau toata cursa "and no drop from the tyres".

 

Si daca au avut probleme cu guma spate dupa 6 tururi,la 20 de tururi cum va fi?

Management 80% din cursa azi - garantat !....timpi de 2.03 si la sfarsit cine mai ramane cu ceva viata in gume va incerca sa mai ia 1-2 pozitii.

Nu-l vad bine pe Acosta (si nici pe MM) cu asa un tyre wear...cred ca iarasi Pecco va fi foarte puternic.Sa vedem.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Acum 9 ore, apriliacluj a spus:

Tirbusonu a vrut la inceput, apoi in partea doua n-a mai putut....

circuit nou pt Acosta daca nu ma insel.

Acum 9 ore, B.B. a spus:

Vinales ăla nu stiu ce a băut in ultima vreme.. daca lui ii trebuie doi ani sa se invete cu o mobra prin 2028 poate ia si un campionat mondial..

ii place si circuitul.

da merge bine in ultimu timp.

Acum 9 ore, B.B. a spus:

Nu vreau sa par rautacios dar la tirbuson cred ca e un amestec de talent si tupeu.

Adica hai sa dam in ea ce plm. Pana cand nu se mai poate. Pare ca are tot ce trebuie baiatul dar inca nu e copt.

e mai mult de atat, campion la toate clasele asa tanar, nu iti iese fara ceva in cap.

Acum 8 ore, B.B. a spus:

Acosta mai trebuie sa înțeleagă ca mobra aia nu e Ducati si ca MM si JM sunt (încă) cateva clase peste el.

aici gresesti.

omu a venit sa ii dea capat.

nu conteaza cine e in fata,  va incerca sa treaca. are si talentul pt asta.

respect.

Acum 8 ore, nike a spus:

Pe mobra cu care merge acum Marcel, JM si Bagnaia s-au caftit sezonul trecut la titlu.. deci, n-are rost discutia asta.🍺

 

ai niste probleme tu dar daca stau sa ma gandesc si eu am cateva.

Acum 7 minute, MirceaB a spus:

Vinales a luat din nou un start bun. Ce naiba se întâmplă cu el? 

glumeau englezii ca a mers 'nu excelent in teste' - de-aia merge bine in campionat :D 

info de la comm englezi:

 

Peco cica a trecut si el la furca aia mai lunga.

nu stiu daca special pt circuitul asta sau in general.

 

startul ala ratat cica nu ar fi vina lui Peco, la ducati aparent dai drumu la amreialj cat de repede poti si moto/softul face toata treaba.

 

inainte de start au schimbat aripa fata, oare din cauza vantului care era mai puternic acum?

 

 

 

 

 

 

Peco iar pare 'de carton', adevaru e ca asa sezon cu 2-3-5 insi care au inceput puternic nu prea a mai fost de mult.

Pt titlul 3 tre sa traga tare.

nu cred ca se va intampla, la cum a inceput JM sezonul.

 

 

De vin nush ce sa zic, sa vedem daca il tine.

 

Pe prima partea a circuitului MM sta rau, cea cu 'gropi', culmea, unde inainte statea bine.

La cum a fost azi... sper sa nu dispara Vin in departare, sanse mari sa fie asa.

 

Fanul MM din mine:

S-a trezit și Vin asta în plm sa câștige fix aici unde ii place lu MM..

Acum 9 ore, Lup69 a spus:

"Vinales atinge un varf de maxim...." 

Nu suna f rău că poate fi și vârf de minim 😀

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Acum 7 ore, B.B. a spus:

@nike nikeeeee

IMG_20240414_022059.thumb.jpg.f75e529e9df88fb743e2d3e0d0ecc53f.jpg

macarenaaaaaa:clap:

 

 

Acum 1 oră, B.B. a spus:

Eu il vad bine pe MM, cu coroniță. Pedro n-are decât sa vina pe locul 2.

tu n-auzi mah ca nu castiga nici azi ?! :crack:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

1 oră în urmă, frigider a spus:

startul ala ratat cica nu ar fi vina lui Peco, la ducati aparent dai drumu la amreialj cat de repede poti si moto/softul face toata treaba.


nu e chiar asa, startul e inca unul din putinile lucruri care nu tine in totalitate de soft. Pilotul tb sa moduleze eliberarea ambreajului, softul doar limiteaza turatiile. 
din declaratiile lui, guma spate a facut overspinning, ceea ce l-a facir sa mai atinga odata ambreajul ca sa-l descarce de tractiune, de unde si pierderea pozitiilor. 

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Acum 33 minute, damager a spus:


nu e chiar asa, startul e inca unul din putinile lucruri care nu tine in totalitate de soft. Pilotul tb sa moduleze eliberarea ambreajului, softul doar limiteaza turatiile. 
din declaratiile lui, guma spate a facut overspinning, ceea ce l-a facir sa mai atinga odata ambreajul ca sa-l descarce de tractiune, de unde si pierderea pozitiilor. 

hm, ma dezamagesc englezii.

1 oră în urmă, nike a spus:

tu n-auzi mah ca nu castiga nici azi ?! :crack:

nu castiga ca si-a adus aminte Vin ca e pilot de GP in plm, fix aici.

 

pe unde e colegul care il dadea pe Bez la uzina? :))) 

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Acum 10 ore, Method a spus:

 

Sunt curios ce parere are Q despre treaba asta ...eh,probabil plange si apoi se sterge la ochi cu cate 100$ :D

 

Mai,eu cred ca a mers ff bine Acosta aici,nu e vorba de tupeu.La inceput cand MM manageria sau ce facea el acolo,intradevar Acosta era vizibil mai rapid si vizibil in vreo 2 ocazii la sfarsitul liniilor drepte efectiv n-a vrut sa il depaseasca pe MM,dar cred ca Acosta a fost inteligent pt ca eu cred ca stia ca nu ala e ritmul lui MM si ca are o ocazie ff slim sa il depaseasca si sa ramana in fata lui si nu vroia sa o iroseasca.Si a avut dreptate.

 

Nu mi se pare ca a facut o cursa rea deloc - repet - nici o greseala urata,nici un incident

Daca era pe o Aprilia

Cu un contract de 12 milioane pe sezon, doi ani nu mai are grija hartiei/servetelelor igienice.

 

Ma refeream la doua situatii in care MM a gresit pe un viraj de stanga (11 sau 12?) si putea fi depasit usor si elegant. Daca nu fructifici asemenea ocazii, nu mi se pare inteligenta ci doar o lipsa de hatarare, tupeu, respect prea mare si nejustificat fata de adversar, spune-i cum vrei. Daca a fost inteligenta, cum spui, atunci as zice " to much mind", ca sa parafrazez celebra zicere din The Last Samurai... problema cu copii astia de acum este ca sunt prea inteligenti, prea maturi, prea cerebrali si asta dauneaza grav spectacolului. Imi lipsesc pilotii aia instinctuali, gen la bal ori la spital, care erau pe circuit setati sa se bata pentru fiecare pozitie, pentru fiecare punct. De asta mi-au placut piloti de genul Biaggi, Rossi, Iannone Bayllis, Haga, Marquez.. detestabil ca om, dar ce pilot, sau acum JM care are acelasi killer instinc. Sper pentru binele lui Acosta sa faca parte din aceasta categorie si nu a celor "inteligenti", cerebrali si politicosi. 

 

Nu, nu a facut o cursa deloc rea si, cum spui, pe KTM rezultatul capata o alta valoare. Cu Aprilia, sunt convins ca ar fi facut istorie. Motocicleta aia are mult potential neexploatat si, in unele privinte a depasit Ducati. Doar ca are nevoie de pilotul ala care sa o duca unde ii este locul. 

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

 Share

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.


MOTOCICLISM.ro
Grup Facebook: +36000 membri
Înscrie-te în grup
Discutii despre motociclism pe Facebook
 
BIKESHOP.ro
Grup Facebook: +18000 membri
Înscrie-te în grup
Anunturi de vanzare - cumparare pe Facebook.


×
×
  • Creează nouă...