Sari la conținut

7. Gran Premio d’Italia Brembo - Mugello


Postări Recomandate

Postat (editat)
Acum 19 minute, frigider a spus:

Doar asa sa rămână Basti..decât vin clar Basti.

 

Din declaratia lui Jiji e clar ca Bestia nu ramane. Pare ca le-a dat peste cap planurile JM la ducatisti. Daca pana acum negociau ei din pozitie de superioritate, acum sunt la mana lui MM 🤦‍♂️

 

 

A jucat-o inteligent Rivola

https://www.the-race.com/motogp/aprilia-snatched-jilted-jorge-martin-ducati/

Editat de ioio_viola
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 742
  • Created
  • Ultimul Răspuns

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Posted Images

Acum 45 minute, September a spus:

MM nu va merge la uzină. Niciodată. 

Asta ar face Ducati "mic". Și n-ar avea logică. 

Uzina va rămâne cu generația "B" italiană. 

Dacă MM vrea altă uzină, la KTM. 

Ia o pastilă si culca-te la loc.

Faptul deja e consumat, mai rămâne doar marele anunț.

 

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Nu-mi imaginez motogp ul fara o lupta intre Ducati si MMizerie. Adica am inghitit in sec mutarea sa pe o perioada de un an la gresine, dar sa si semnezi cu el pentru fabrica.. e pre mult.🙈

 

Campionatul ajunge astfel monomarca, ciare are Desmobulan castiga.. restul, sunt fabricate in Japo

 

Editat de nike
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Mai devreme am vrut sa te sun sa aud cum iti faci seppuku. :crack:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

lasa ma sa uit pentru o perioada caaaacaatuul asta de veste🚀

 

e ca si cand l-au caftit degeaba 10 ani cu diferiti piloti si acum smecta vine spunand "m-am incalecat pe-o sea, si v-am spus povese ashea"🏆

 

Asta e chiar demna de i didin t expecct🔫

Editat de nike
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Acum 1 oră, Method a spus:

Cum ar fi sa ia Jorghe Martin campionatul anul asta? De la Pramac?

Exclus! Decât atât ar fi, e x c l u s !

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Chiar acum, ENEOS a spus:

Exclus! Decât atât ar fi, e x c l u s !

Ba il va lua!:ok:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

1 oră în urmă, damager a spus:

am ascultat interviu de cateva ori. Nu a zis niciodata ca va semna cu ducati... au zis ca au fost deschise discutiile si ca au fost pozitive. 
parere mea este ca el deja era cu aprilia si s-a dus la ducati sa le zica , ori acuma ori niciodata, si Jiji si zis perfect, o alta problema rezolvata dupa ce MM a refizat Pramac ☺️. Debitam si noi supozitii, cine stie ce s-a intamplat. Poate ducati a venit cu o oferta super mica, si aprilia i-a dat mai mult.

Uite ca am gasit interviul original de joi : Martin reveals positive Ducati talks as 2025 rumours ramp up

"it was only first contact,but it went well,i can't say anything for now,let's see if we can put everything together and close the deal"

Si in conferinta de presa zicea ca va vorbi cu ei "monday,tuesday and close the deal".

 

Eu zic ca e 100% scenariul corect dat de motorsport.com (parca) prima data si anume faptul ca refuzul clar si fara echivoc al lui Marquez de a considera optiunea Pramac i-a deraiat total pe cei de la Ducati care fix asta aveaun in cap - JM la factory si MM la Pramac.

Iar JM cum e agitat si cu short fuse,vazand ca Ducati tergiverseaza semnarea contractului - a sunat pe AE a luat legatura cu next best thing meaning Aprilia si de la 12 noaptea duminica pana la 5jum dupa amiaza l-au batut in cuie,dupa cum declara Rivola.

 

Stai sa vedem cu ce oferta vine la MM - apropo de bani.Si mai ales avand in vedere ca Ducati nu mai au 2 optiuni stelare din care sa aleaga acum - ci doar 1 :bounce:

Acum 15 minute, nike a spus:

Nu-mi imaginez motogp ul fara o lupta intre Ducati si MMizerie. Adica am inghitit in sec mutarea sa pe o perioada de un an la gresine, dar sa si semnezi cu el pentru fabrica.. e pre mult.🙈

 

Campionatul ajunge astfel monomarca, ciare are Desmobulan castiga.. restul, sunt fabricate in Japo

 

Ce ti se pare asa de ciudat?

Pilotii vor sa se bata intre ei pt suprematie - nu sa fie campionul decis de ingineri.

E normal ca orice pilot sa caute sa isi asigure best bike on the grid.

 

Tu vrei o batalie seculara intre zmei si feti frumosi - snap back to reality.Nu va mai uitati la basme cu ileana cosanzeana si alte desene animate.

 

P.S. Oare cand o sa se rezolve aceste buguri cu postat de 2 ori acelasi reply?

Editat de Method
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Sunt placut surprins de rapiditatea cu care Aprilia s-a miscat. Si pt ca au facut anuntul inainte ca Ducati sa-si faca decizia cunoscuta, asta a fost frumoasa rau.

Insa ma bucur cel mai mult pt faptul ca in sfarsit au un pilot care poate sa lege 2 curse bune una dupa alta. Degeaba rupe MV12 norii cu 2 curse pe sezon cand nici el nu intelege de ce a fost asa rapid si a castigat. Daca nu ma insel, e si el pe final de contarct anul asta, cum ar fi sa-l aduca Aprilia si pe Bastianini langa Martin? 

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Acum 7 minute, nike a spus:

Ba il va lua!:ok:

JM campion.

Oricum sunt fan declarat - desi vorbeste mult si prost,imi place de el.

Dar intre Pecco si JM....aleg tiganul fara sa stau pe ganduri.

Si mai ales cu mutarea asta pe care a facut-o si cu acest "bape-amatii" flegmat peste gard lui Gigi&Ducati a crescut in ochii mei.Bai era si corect - cum sa refuzi de fuckin 3 ori pe cel mai rapid pilot din lot?

Daca ar reusi sa ia campionatul anul asta ar fi....sublim - razbunarea completa asupra lui Gigi si palma suprema :)

Acum 1 minut, wolfybv a spus:

Sunt placut surprins de rapiditatea cu care Aprilia s-a miscat. Si pt ca au facut anuntul inainte ca Ducati sa-si faca decizia cunoscuta, asta a fost frumoasa rau.

Insa ma bucur cel mai mult pt faptul ca in sfarsit au un pilot care poate sa lege 2 curse bune una dupa alta. Degeaba rupe MV12 norii cu 2 curse pe sezon cand nici el nu intelege de ce a fost asa rapid si a castigat. Daca nu ma insel, e si el pe final de contarct anul asta, cum ar fi sa-l aduca Aprilia si pe Bastianini langa Martin? 

:agree: Rivola zice in acel live ca Vinales e prima optiune,dar ca dupa aceea si Enea e o optiune,si Bezzechi...personal l-as prefera pe Bezzechi - overall mi se pare mai bun decat Bastianini.

Nu ca ar rupe vreunul gura targului insa...Vinales e mai rapid decat oricare din ei.Dar Vinales e prea labil,niciodata nu va fi un competitor serios/normal.Pacat.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Acum 3 minute, Method a spus:

 

Ce ti se pare asa de ciudat?

Pilotii vor sa se bata intre ei pt suprematie - nu sa fie campionul decis de ingineri.

E normal ca orice pilot sa caute sa isi asigure best bike on the grid.

Trebuia sa stea la altii si era oke' asa. Acum ar fi culmea sa mai ceara si salariu:friends:

 

 

Acum 3 minute, Method a spus:

Tu vrei o batalie seculara intre zmei si feti frumosi - snap back to reality.Nu va mai uitati la basme cu ileana cosanzeana si alte desene animate.

Ete pooolea!!!  Dar intr-adevar nu concep campionatul cu MMizerie in Ducati cel mai rosu. 🤮

Este precum sosirea lui Schumacher la un Ferrari gata pregatit sa-i bata pe toti in urmatorii 5 ani. 🏆

 

Marcel merita sa stea pe Vespa aia facuta de gresine si sa se bucure precum copii din Africa daca ar fi avut una :ok:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Legat de Ducati, vedeți postarea asta, daca nici cei de la MotoGP nu stiu....

 

In fine, daca mai trebuie cineva convins pe cine au ales Ducati... Mai ales dupa ce a povestit si Rivola de ce a venit Martin la ei.

 

Aa si de ce durează... Pai cum zicea si Method, acum discuta bani.

Eu personal cred ca discuta aia de la Monster cu cei de la RedBull.. probabil Marquez va avea o sapca cu RedBull in fata si Monster in spate.. si o poarta dupa cum sar aia cu banii.. :crack:

 

https://www.facebook.com/share/p/ScFhFuvWvQqFVjdj/

 

N-a mai fost asa citit forumul la ore de astea de cand există rubrica asta! :crack:

 

Editat de B.B.
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Acum 10 minute, nike a spus:

Acum ar fi culmea sa mai ceara si salariu:friends:

...si stai sa vezi ce salariu va cere (daca cumva va transpira prin presa),si iti dai seama din ce postura il va cere acum ca nu mai are concurenta lui JM.

Bad move Gigi,very bad move - vorbele alea grele imi vin in cap "indecizia e o decizie in sine"

Acum 13 minute, nike a spus:

Este precum sosirea lui Schumacher la un Ferrari gata pregatit sa-i bata pe toti in urmatorii 5 ani. 🏆

Cam 100% de acord aici.

Pe de o parte sunt incantat ca (probabil) cel mai bun pilot din lot are sansa sa se urce pe (de departe) cea mai buna/completa motoreta din lot,dar pe de alta parte mi-e putin teama sa nu avem parte de un sezon similar 2014 sau 2019.

Dar hai sa recunoastem ca e foarte misto modul in care si-a asigurat locul la Ducati :

Whats-App-Image-2024-06-03-at-22-31-59.j

Acum 9 minute, B.B. a spus:

Eu personal cred ca discuta aia de la Monster cu cei de la RedBull.. probabil Marquez va avea o sapca cu RedBull in fata si Monster in spate..

Din ce a lasat sa se inteleaga in conferinta de joi,va fi foarte posibil (ca in cazul semnarii cu Ducati factory),sa renunte la sponsorizarea RB pt urmatorii 2 ani.

Sau cel putin asa mi s-a parut mie din ce a zis : "trebuie sa am un deadline pt ca pana la finele lunii unele companii multinationale vor aloca bugetul pt urmatorii 2 ani"...deci mai pe scurt sa le spun daca imi aloca buget sau nu pt ca plec la concurenta? (monster)

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Da, clar asa va fi. Eu glumeam, cum ar fi o sapca cu Monster si RedBull la un loc in cap la MM? :crack:

 

Hai, pe de alta parte, sa-mi mai zici toate motivele pt care MM nu are ce căuta la Ducati, hai.. te rooog!!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

N-am zis niciodata ca MM are vreun motiv pt care nu are ce cauta la Ducati - doar ca Gigi nu il va lua.Motivele le-am tot enumerat - pt ca MM e high maintenance,e scump si ca lui Ducati ii e mai bine cu MM acolo unde e.Toate astea raman in picioare si acum.Gigi insa a ales sa isi incalce fix cuvintele declarate atunci cand l-a semnat pe Pecco - si nici ca as putea fi mai incantat - nu ma intereseaza pana la urma ca Gigi si-a contrazis (flagrant) declaratia din primavara cu bugetul alocat pilotului nr.2 sau ca imi explici tu cata dreptate ai avut in visele tale - nimeni nu avea cum sa prevada asa ceva cu atat mai putin tu sau eu sau alti forumisti ,nu ma intereseaza ca am gresit,ma doare in fiund - e genial ca s-a intamplat asta pt astfel vom avea un spectacol garantat.

 

Think 2010 sau 2013 all over again 

#jijinulvrea #haicu2025 #vreausavadmaturileplangand:bounce:

(nu ca n-ar fi plans si cu JM,dar cu MM langa Pecco garntat vor fi pe diazepam)

Scandal !!!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Acum 18 minute, Method a spus:

 sau ca imi explici tu cata dreptate ai avut in visele tale - nimeni nu avea cum sa prevada asa ceva cu atat mai putin tu sau eu sau alti forumisti ,

Nu visam deloc, cum am mai spus am folosit ceea ce englezii numesc "common sense". Nu vreau sa jignesc pe nimeni dar pe langa marţian cred ca si o maimuţă ar fi putut anticipa ce tocmai s-a intamplat daca i-ar fi fost prezentate faptele corect sau ar fi urmarit cel putin ultimii 10 ani din motoGP.

 

Cat despre prezis, pai eu am prezis de acum un an ca asta se va intampla si ca Jorge indiferent de ce va face va pleca de la Ducati, si am mai prezis ca Ducati ii va da iar cu tifla pentru ca o data ce nu l-au primit de prima oara nu-l vor mai primi niciodata.

Legat de ce s-a intamplat azi noapte si ca de fapt era done-deal cu Martin si s-au sucit ca Mm a amenintat ca nu merge la Pramac ci la concurenta, da-mi voie sa iau aceste informatii cu "un pinch of salt" ca sa nu zic ca de fapt sunt niste bullshits. Decizia cu MM a fost luata de ceva vreme, au trenat-o din cauza sponsorilor.

Espargaro "s-a retras" exact ca sa-i faca loc lui Martin.. 

Nu cred deloc ca Ducati s-au decis la Jm si apoi brusc s-au sucit si au ales Marquez, hai sa fim seriosi. 

 

Editat de B.B.
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Pentru mine, echipa ideală Ducati, din punct de vedere al performanței, ar fi fost JM+MM, dar știm cu toții că asta nu s-ar fi întâmplat în veci.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

1 oră în urmă, B.B. a spus:

Nu visam deloc, cum am mai spus am folosit ceea ce englezii numesc "common sense". Nu vreau sa jignesc pe nimeni dar pe langa marţian cred ca si o maimuţă ar fi putut anticipa ce tocmai s-a intamplat daca i-ar fi fost prezentate faptele corect sau ar fi urmarit cel putin ultimii 10 ani din motoGP.

 

Cat despre prezis, pai eu am prezis de acum un an ca asta se va intampla si ca Jorge indiferent de ce va face va pleca de la Ducati, si am mai prezis ca Ducati ii va da iar cu tifla pentru ca o data ce nu l-au primit de prima oara nu-l vor mai primi niciodata.

Legat de ce s-a intamplat azi noapte si ca de fapt era done-deal cu Martin si s-au sucit ca Mm a amenintat ca nu merge la Pramac ci la concurenta, da-mi voie sa iau aceste informatii cu "un pinch of salt" ca sa nu zic ca de fapt sunt niste bullshits. Decizia cu MM a fost luata de ceva vreme, au trenat-o din cauza sponsorilor.

Espargaro "s-a retras" exact ca sa-i faca loc lui Martin.. 

Nu cred deloc ca Ducati s-au decis la Jm si apoi brusc s-au sucit si au ales Marquez, hai sa fim seriosi. 

 

Prezicera ta se bazeaza pe sufletul si intuitile tale de suporter fidel. Cea mai de "common sense" solutie, sustinuta de multi oameni din interiorul fenomenului, in special fosti piloti si comentatorri, era cea in care Martin venea la uzina, iar MM primea o motoreta full specs 2025, la o echipa satelit (Parmac in special). Era solutia care le permitea gloantelor bologneze :D sa isi asigure serviciile primilor trei piloti din lume, in acest moment si sa pastreze si Pramac-ul. Ar fi fost lovitura totala pentru Ducati. Hat trick! Probabil o asemenea solutie se si pregateau sa anunte, insa ultima declaratie a lui Marquez, cum ca Pramac nu este o optiune, le-a stricat total fengshuiul... Cel mai probabil, tot ce s-a discutat macar la nivel de principiu, a cazut. Cum JM nu a primit un raspuns ferm sau chiar daca l-a primit, a aflat ulterior ca tot deal-ul a cazut pt ca MM, a plecat si a semnat cu Aprilia. Amu' sa nu creada cineva ca contractul cu Aprilia l-a semnat asa, dintr-un impuls nebunesc. Nu, tot dealul era discutat, stabilit, doar ca Aprilia era nevoita sa stepte mutarea celor de la Ducati. Daca Ducati il pastrau pe Martin, afacerea cadea. Asadar, Martin a semnat atat de repede, pentru ca totul era pregatit. II radea mustata lui Rivola, la interviul de mai sus... Rivola vs Jiji 1-0.

Treaba nu e terminata... se pare ca negocierile cu MM nu sunt incheiate.. ca o fi de la bani, ca o fi de la sponsori... sa nu ne trezim cu o veste soc si groaza, cum ca pleaca si MM la concurenta.. sa nu stea si KTM cu un contract in sertar, care asteapta o semnatura. Stiu, suna SF, dar lumea asta a MotoGP-ului este un SF in sine... iar evenimentele din ultimele ore o demonstreaza cu prisosinta. Pana nu iese Jiji cu cearceaful patat, sa nu zicem ca mireasa a fost fata mare.. :) 

 

1 oră în urmă, Geologu a spus:

Pentru mine, echipa ideală Ducati, din punct de vedere al performanței, ar fi fost JM+MM, dar știm cu toții că asta nu s-ar fi întâmplat în veci.

Asta ar fi fost dream team. In teorie, ar fi fost o posibilitate, daca Jiji nu il semna pe Bagnaia atat de devreme... 

1 oră în urmă, Geologu a spus:

Pentru mine, echipa ideală Ducati, din punct de vedere al performanței, ar fi fost JM+MM, dar știm cu toții că asta nu s-ar fi întâmplat în veci.

Asta ar fi fost dream team. In teorie, ar fi fost o posibilitate, daca Jiji nu il semna pe Bagnaia atat de devreme... 

1 oră în urmă, Geologu a spus:

Pentru mine, echipa ideală Ducati, din punct de vedere al performanței, ar fi fost JM+MM, dar știm cu toții că asta nu s-ar fi întâmplat în veci.

Asta ar fi fost dream team. In teorie, ar fi fost o posibilitate, daca Jiji nu il semna pe Bagnaia atat de devreme... 

1 oră în urmă, Geologu a spus:

Pentru mine, echipa ideală Ducati, din punct de vedere al performanței, ar fi fost JM+MM, dar știm cu toții că asta nu s-ar fi întâmplat în veci.

Asta ar fi fost dream team. In teorie, ar fi fost o posibilitate, daca Jiji nu il semna pe Bagnaia atat de devreme... 

Editat de xt600
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Acum 4 ore, danypop a spus:

Bastianini confirmat la Tech 3 ktm de către Pernat pentru 2025

Sursa?

Edit, am găsit, pe GPone e articol.

 

Editat de B.B.
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Acum 6 minute, B.B. a spus:

Sursa?


 

MotoGP, Pernat reveals Bastianini's future: "he will be on an official KTM in 2025".

Enea's manager confirmed his client's arrival in orange in 'Zona Cesarini': the agreement to go to the Tech3 team is a done deal

 

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Azi simt asa miros in aer de "big announcement from Ducati" at 14:00..

:crack:

Altfel deja sunt de rasul curcilor.

:lol:

He is still silent la ce l-am întrebat in Decembrie 

 

Screenshot_2024-06-04-07-20-09-15_1c337646f29875672b5a61192b9010f9.jpg

:lol:

 

Editat de B.B.
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Acum 8 ore, wolfybv a spus:

Sunt placut surprins de rapiditatea cu care Aprilia s-a miscat. Si pt ca au facut anuntul inainte ca Ducati sa-si faca decizia cunoscuta

Toți îl dădeau pe JM la uzina, el clar vroia la uzina ducati,încă de anul trecut.
Faptul ca JM a ajuns la aprilia e doar din cauza ca uzina nu s a înțeles cu el.
 

Meritul aprilia e ca au acceptat ce a vrut JM și ca au deja o moto decenta.

Acum 8 ore, wolfybv a spus:

Degeaba rupe MV12 norii cu 2 curse pe sezon

Din declarații nu știu cine mare om pe la Aprilia e "fan" vinales, din păcate.
Sa vedem, chiar ar fi ceva sa fie și Basti pe aprilia.
În sufletul lui probabil tot ducati e de preferat,merge pe ducati de ani buni.

Acum 8 ore, wolfybv a spus:

Degeaba rupe MV12 norii cu 2 curse pe sezon

Din declarații nu știu cine mare om pe la Aprilia e "fan" vinales, din păcate.
Sa vedem, chiar ar fi ceva sa fie și Basti pe aprilia.
În sufletul lui probabil tot ducati e de preferat,merge pe ducati de ani buni.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

N-auzi ca Basti e la KTM..Tech3?

Ce tot bombănești acolo?

La Aprilia va merge Alex Marquez daca Vinales o ține tot asa.

Editat de B.B.
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

 Share

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.


MOTOCICLISM.ro
Grup Facebook: +36000 membri
Înscrie-te în grup
Discutii despre motociclism pe Facebook
 
BIKESHOP.ro
Grup Facebook: +18000 membri
Înscrie-te în grup
Anunturi de vanzare - cumparare pe Facebook.


×
×
  • Creează nouă...