Sari la conținut

ATENTIE LA DRUMURILE DIN BULGARIA!!!


Postări Recomandate

 

- anul trecut prin octombrie am dat peste o imensa pata de motorina pe carosabil care ne a aruncat’ in decor 
- anul asta in primavara un prieten a alunecat din nou pe o pata de motorina
- acum 2 zile un coleg motociclist a scapat fara mari distrugeri’ dupa ce a alunecat pe o pata de motorina 

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Si mie mi-a fugit oleaca spatele intr-o curba ieri, desi nu vazusem nimic suspect pe sosea. Atentia asupra drumului trebuie sa fie prezenta tot timpul, nu doar in Bulgaria.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Acum 1 oră, SONYC a spus:

Si mie mi-a fugit oleaca spatele intr-o curba ieri, desi nu vazusem nimic suspect pe sosea. Atentia asupra drumului trebuie sa fie prezenta tot timpul, nu doar in Bulgaria.

corect 

insa dupa cum am vazut se pare ca la ei devine o problema constanta

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

1 oră în urmă, Lucian_M a spus:

La ce parc auto au bulgarii, nici nu-i de mirare.

Tranzit mare …bg tr si ucraina 

 

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Pe clasicul traseu Veliko - Shipka?

 

Pe Shumen - Karnobat pare oricum mai liber și nu atât de circulat. 

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Chiar acum, mirciulik4 a spus:

Pe faleza Galatiului.  A fost anuntat pe grupul local, dara de motorina/ulei

Deci se poate si la noi, nu doar la bulgari....   :)))

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Nici el n-a fost atent, deloc as putea spune. Se vede de pe Luna ca asfaltul e acoperit de "probleme".. ..

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Acum 1 oră, SONYC a spus:

Nici el n-a fost atent, deloc as putea spune. Se vede de pe Luna ca asfaltul e acoperit de "probleme".. ..

 

Nu stiu daca neatentia e de vina.

Eu de exemplu, nu prea bag in seama diferentele de culoare de pe asfalt (probabil, de-acum o sa le privesc cu alti ochi).  Pata aia putea sa creada ca e apa, ca plouase cu ceva timp in urma ...

A avut ghinion. O plimbare lejera, de placere, s-a transformat in altceva....Urat!

 

Buna ideea topicului. Eu merg frecvent prin Bg

Editat de Leon
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Acum 2 ore, Leon a spus:

Deci se poate si la noi, nu doar la bulgari....   :)))

🥰

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Am pățit-o și eu între Câmpeni și Albac, pe o dâră de ulei proaspăt. Nici n-am apucat să mă dumiresc ce e: într-o secundă am fost pe jos.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Acum 26 minute, Leon a spus:

Nu stiu daca neatentia e de vina. A avut ghinion.

 

M-am trezit la un moment dat ca mergeam cu 110 km/h intr-un sat, cand un localnic a iesit din curte cu masina in drumul principal. Avand in vedere viteza pe care o aveam, a trebuit sa franez destul de mult. Cine e de vina? Daca il loveam, imi spuneai ca am avut ghinion pentru ca nu mi-a acordat prioritate? Nu, a fost 100% greseala mea, lucru pe care mi l-am asumat si din care am invatat.

 

In cazul prezentat de tine, cum spuneam, 100% caz de neatentie. Nu poti merge pe doua roti la fel cum mergi pe patru, comportamentul la ghidon trebuie adaptat.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Acum 5 minute, SONYC a spus:

 

M-am trezit la un moment dat ca mergeam cu 110 km/h intr-un sat, cand un localnic a iesit din curte cu masina in drumul principal. Avand in vedere viteza pe care o aveam, a trebuit sa franez destul de mult. Cine e de vina? Daca il loveam, imi spuneai ca am avut ghinion pentru ca nu mi-a acordat prioritate? Nu, a fost 100% greseala mea, lucru pe care mi l-am asumat si din care am invatat.

 

In cazul prezentat de tine, cum spuneam, 100% caz de neatentie. Nu poti merge pe doua roti la fel cum mergi pe patru, comportamentul la ghidon trebuie adaptat.

Cand ai pete de ulei …motorina … etc pe asfalt NU tot timpul le poti vedea/distinge

in cazul nostru din toamna trecuta….  primul video in care se vede camionul cu cabina alba 

aveam soarele in fata, curba la stanga si cel mai nasol ….UMBRE de la copaci care alternau cu zone insorite iar pata incepea din mijlocul curbei 

PLUS ca …. eu unul recunosc deschis  pleca la drum sa ma mai uit si in fata sau stanga dreapta nu doar la asfalt !!!

 

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Acum 14 minute, ianachim a spus:

eu unul recunosc deschis  pleca la drum sa ma mai uit si in fata sau stanga dreapta nu doar la asfalt !!!

 

Nu trebuie sa insisti, te inteleg perfect, dar uite.. se intampla evenimente cand alegi sa iti muti privirea de la drum.

 

Bine ca n-a fost mai rau, tabla se repara/schimba.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Acum 46 minute, SONYC a spus:

In cazul prezentat de tine, cum spuneam, 100% caz de neatentie. Nu poti merge pe doua roti la fel cum mergi pe patru, comportamentul la ghidon trebuie adaptat.

Si totusi nu e chiar asa... Repet, putea crede ca e apa sau poate se uita la peisaj, poate nu a observat sau ii batea soarele in ochi... 

Nu toata lumea se uita doar la drum si in oglinzi, unii mai conduc si de placere.

 

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Acum 43 minute, Leon a spus:

Si totusi nu e chiar asa... Repet, putea crede ca e apa sau poate se uita la peisaj, poate nu a observat sau ii batea soarele in ochi... 

Nu toata lumea se uita doar la drum si in oglinzi, unii mai conduc si de placere.

 

Cred ca majoritatea dintre noi conduc de placere, ca altfel e mult mai simplu si comod cu conserva. Intrebarea mea este: cand se termina placerea, ce incepe?

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Admin
La 12.06.2024 la 11:08, SONYC a spus:

Nici el n-a fost atent, deloc as putea spune. Se vede de pe Luna ca asfaltul e acoperit de "probleme".. ..

Exact.

Și eu sunt foarte atent la schimbările de culoare ale asfaltului.

Ba mi-am format și un reflex și când reintru în bandă după depășire o fac de cele mai multe ori printre marcajul întrerupt.

Evident, doar atenția nu te scutește.

Depinde de viteza de deplasare si de atenția din acel moment.

Plus de ce s-a menționat mai sus, curbă strânsă, soare etc.

De multe ori ne fură drumul, peisajul etc.

Este un cumul de factori.

La 12.06.2024 la 12:50, Leon a spus:

Eu de exemplu, nu prea bag in seama diferentele de culoare de pe asfalt (probabil, de-acum o sa le privesc cu alti ochi). 

Ia în calcul foarte în serios și aspectul ăsta, te va ajuta în viitor să eviți posibile necazuri.

La 12.06.2024 la 11:14, Lucian_M a spus:

Ca o mică "regulă" pe care mi-am impus-o: când văd asfalt multicolor, o las ușor. Și evit să-i dau sandale când nu știu bine traseul.

Corect!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Acum 2 ore, l.u.v a spus:

Exact.

Și eu sunt foarte atent la schimbările de culoare ale asfaltului.

 

Baietii se lasa furati de peisaj, cad si ulterior plang ca ce sa vezi, ghinion. Lipsa atentiei este motivul pentru care s-au imprastiat, dar deh, mai greu cu asumarea.

 

Acum 33 minute, robert23mg a spus:

Nu poti sa te repliezi mereu printre marcajul intrerupt, mai ales cand el este continuu :)

 

Cine stie, cunoaste 🤣 🤣 🤣

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

 Share

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.

×
×
  • Creează nouă...