Sari la conținut

13+14. Gran Premio Red Bull di San Marino e della Riviera di Rimini + Emilia-Romagna Grand Prix


Postări Recomandate

Da, era cam dezamagit de motor Peco, nu era tocmai in apele lui in momentul cand a descalecat in parc-ferme..

Cam intrebuintat Bestia ...

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 171
  • Created
  • Ultimul Răspuns

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Posted Images

Pacat de Acosta, oare chiar atat de mult sa fi contat aripa pierduta?

Peco, Pestia si MM la un loc...naspa momentul, pentru unii, sa spunem ca ar fi doar oboseala...

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

acosta s-a cam grabit cursa sta.

 

MM excelent pilotaj, a profitat maxim de conditiile incerte sa ajunga in fata si acolo a ramas.

 

Nu-l vad bine pe Peco la anu. sa vedem daca mai scoate MM vreo victorie sezonu asta 

 

JM inca odata arata de ce nu are titlu de campion, baiat precipitat si slab pe mental..

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Acum 31 minute, xt600 a spus:

Imi este mila de Pecco... nu il vad bine la anul. Cabronul il umileste. Una peste alta, o cursa memorabila. 

Sa speram ca se adevereste proverbul " cand doi se bat, al treilea castiga" 

Cat lipsa de inspiratie pentr JM. 😮

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

La 07.09.2024 la 14:11, Method a spus:

Pai chiar a lucrat

E consistent în căzături :D

:crack:

Oxley de la firul ierbii zice ca o moto "scăpată de sub control la boxe" a dat în garajul aprilia și le-a spart dulapurile.El o fi,își face mana pana la cursă :bounce:

 

Da, ia vezi ce s-a întâmplat în cursă...

 

@nike

:mexicanwave:

 

Enea ala e cel mai bun pilot la Moto2 poate.. 

 

Acum 5 minute, MirceaB a spus:

Sa speram ca se adevereste proverbul " cand doi se bat, al treilea castiga" 

Cat lipsa de inspiratie pentr JM. 😮

50 si ceva de puncte intre locul 3 si locul 1 

 

Hahaha. Cat as râde!!!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

link la cursa:

https://drive.google.com/file/d/10L6pgx7XUQPdyuUiGaPq8yoIpaDVEhra/view?usp=sharing

 

MM campion! :crack:

de la englezi:

1. se stia ca va ploua putin.

2. JM era fix unde trebuia sa fie, in spatele lui Peco

3. JM trebuia sa faca FIX ce face Peco.

4. JM a avut o "sperietura" a iesit mult larg = panica = sch cauciucuri

 

totusi a salvat 1 punct JM.

 

Daca Peco si JM continua cu du-te vino asta stupid are sanse MM sa iasa campion :crack:

 

Acum 35 minute, yes! a spus:

Salutare. Are cineva vreun link cu cursa de motogp de azi? Multam

vezi la mine mai sus.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Acum 3 ore, tourist1 a spus:

FB1 pare ca il lasa pe MM93 sa deschida drumul. 

Fix ce trebuia JM sa facă.

Acum 2 ore, xt600 a spus:

Imi este mila de Pecco... nu il vad bine la anul. Cabronul il umileste. Una peste alta, o cursa memorabila. 

Sa nu exageram.

Peco a mers cu cap.

Prea mare risc pt 5 pcte în condițiile în care nu e 100%.

 

La un moment dat venea repede rău peste mm.

Ma așteptam sa castige sincer.

 

Și la moto 2 s a strâns campionatu.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Acum 2 ore, MirceaB a spus:

 

Cat lipsa de inspiratie pentr JM. 😮

Lipsa de inspiratie este putin spus. Este o eroare care s-ar putea sa il coste titlul... Insa ma intreb ce a pazit echipa tehnica.  Putea sa il semnalizeze cumva... iar el trebuia sa stea cu ochii pe Peco... 

Acum 47 minute, frigider a spus:

 

Peco a mers cu cap.

Prea mare risc pt 5 pcte în condițiile în care nu e 100%.

Clar! Dar si fit 100% tot nu l-ar fi batut pe cabroncito. A mers ca pe sine mimisor si este imbatabil in asemenea conditii... daca nu se bate singur, desigur.. :D Nu stiu ce up date-uri a primit la motocicleta, dar in mod sigur nu este aceeasi motoreta ca in urma cu doua curse, cand se tara in urma baietilor cu GP24. De asta zic... nu il vad bine pe Peco, la anul. 

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

1 hour ago, xt600 said:

Este o eroare care s-ar putea sa il coste titlul... Insa ma intreb ce a pazit echipa tehnica.  Putea sa il semnalizeze cumva... iar el trebuia sa stea cu ochii pe Peco... 

Trebuia sa ii vezi privirea cand a remarcat ca din grupul fruntas doar el a ales sa intre la boxe.....

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Acum 3 ore, frigider a spus:

totusi a salvat 1 punct JM.

Pfff... 🤦‍♂️

Cu gafe din astea n-are cum să iasă campion! Bine, eu nu-i dau șanse nicicum, Ducati va face totul să-și păstreze nr.1 în curte.

Și eu zic că a primit crashquez ceva bun, 🏍 2024 cu totul eventual. Să ne lumineze specialiștii care văd diferențele! Cert e că dacă îi iese jocul nu mai refulează frustrările și nu face prostii.

Bagnaia după _uia de ieri a făcut ce trebuia, după ce Martin s-a dus să-și ia ☔ a adunat puncte și a astupat mare parte din prăpastia creată.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

ce nu inteleg:

JM a schimbat de 2 ori (ploaie, slick) moto si a iesit pe 15.

sa inteleg ca Vin a facut la fel? de a terminat in spatele lui JM?

 

totusi MM e departe.

la un moment dat era la 30 in spate..

tic tac.

acum sunt 53.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

De asta unul e de 8 ori campion mondial si celalalt nu va fi niciodata. Daca ar fi fost un checklist cu tot ce putea merge prost, JM89 le-ar fi bifat pe toate azi.

Aia sigur nu e GP23 de acum cateva etape. Acolo cand a plouat putin e meritul lui MM93 ca a depasit cand restul au redus tempo-ul, dar modul cum a decurs restul cursei, sigur nu e doar vb de talentul lui. Probabil de asta nici Pecco n-a fortat, stiind ca nu se bate cu moto de anul trecut, a preferat un loc 2 aducator de puncte. 
Nu sunt mare fan al genului astuia de gandire, dar il inteleg… Plus ca dupa tavaleala de sapt trecuta nu e 100% fit, a stat pe analgezice we asta.

Acum 30 minute, Lup69 a spus:

Trebuia sa ii vezi privirea cand a remarcat ca din grupul fruntas doar el a ales sa intre la boxe.....

Imi vine imi minte replica aia cu „that‘s when he knew he fucked up“.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Peco a fost surprins cred de faptul ca nu poate tine ritmul cu MM, desi la un moment dat a redus, probabil a realizat ca 20 de puncte in buzunar sunt mai bune decat sa riste alergand dupa MM.

 

MM a facut ce stie mai bine, cand celor din fata le-a tatait curu, MM a dat cox, i-a insirat ca pe margele si sanatate. galop de sanatate.

 

JM a facut si el ce stie mai bine: sa dea cu mucii in fasole cand are sanse la titlu.

cand l-am vazut ca ridica mana... ce plm ridici mana .... sa ce.... 

 

Imi vine greu sa cred ca ar fii primit MM un GP24 , care ar fii logica miscarii din spate as fii curios sa o inteleg. Ma gandesc ca inginerii de la Gresini au facut aceleasi chitibusarii care le-au facut si la sf sezonului cu bastianini, cand i-au schimbat limitarile :)

 

Probabil sunt bine la capitolul motoare folosit/uzura si au zis hai cateva etape sa le dam in gusa sa vedemce se poate

Editat de Cavaleru
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

GP24 nu e, clar, dar ma gandesc ca o fi primit upgrade-uri. 

Sau o fi si varianta cu setarile… pe reteta Bastianini si Diggia, asa e. Au experienta cu asa ceva.
Anyway, ceva e schimbat la modul in care merge moto aia, comparand cu etapele dinainte de pauza de vara.

Editat de wolfybv
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

1 oră în urmă, Lup69 a spus:

Trebuia sa ii vezi privirea cand a remarcat ca din grupul fruntas doar el a ales sa intre la boxe.....

Am vazut. Am vazut si cum si-a pus mainile in cap dupa cursa... Cred ca este cea mai stupida eroare de strategie, pe care am vazut-o, de cand urmaresc competitia asta. Dar, repet, este si o gresala a echipei. 

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Acum 18 minute, xt600 a spus:

este si o gresala a echipei. 

JM singur a intrat, nu l-a chemat nimeni.

poate fi vina echipei daca nu i-a zis nimeni inainte de start: si daca ploua, va ploua putin.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

JM a intrat nechemat, fara sa fie atent la ce face concurentul direct.

 

Probabil cand a pierdut acolo franarea de a iesit larg si-o fi zis ca gata incepe sa toarne..

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Acum 50 minute, wolfybv a spus:

 

Aia sigur nu e GP23 de acum cateva etape. 

Ma uitam in cursa de astazi, dar si in cea de data trecuta, la Aragon, motocicleta era perfecta pe franari, pe viraje, etc.. era impecabila. total diferita de cea pe care a avut-o pana la Marele Premiu al Austriei, de care, oricat tragea, mai sus de locul 4 nu urca. Nu cred ca este un GP24, dar cu siguranta a primit ceva update-uri de ultima ora ( la electronica, sasiu, etc, etc.. ) si se vede. 

Acum 12 minute, frigider a spus:

 

poate fi vina echipei daca nu i-a zis nimeni inainte de start: si daca ploua, va ploua putin.

Exact la asta ma refer... nu au analizat toate scenariile, nu au pus la punct un sistem de semnalizare, etc.  Nu au pregatit o strategie de schimbare a motocicletelor, daca situatia o cerea. 

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Acum 8 minute, xt600 a spus:

. Nu cred ca este un GP24

I or fi dat de cap prin setări.

Afara de niște glume pe tema sunt ceva surse care murmura?

Or fi găsit niște setări, a înțeles echipa ce vrea omu de la moto, eu am zis ca după jumatea camp ridica cineva capu. Și mm a făcut asta. Afara de el..Basti poate.

 

O sa vedeți etapa viitoare cand mm nu se poate apropia de Peco ca probabil tot '23 are :)

 

Vor urma circuite murdare sau cu low grip, "cold Valencia"; acolo iar va avea șanse.

 

Parca vad ca nu mai câștiga nicio cursă pana la final :)

Acum a avut noroc cu mini ploaia.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Acum 4 minute, frigider a spus:

 

Afara de niște glume pe tema sunt ceva surse care murmura?

 

Vor urma circuite murdare sau cu low grip, "cold Valencia"; acolo iar va avea șanse.

Speculam, dar diferentele de performanta sunt prea evidente, ca sa poata fi puse doar pe seama low grip, circuite murdare, conditii mixte. Au mai fost circuite low grip si pana la Aragon si nu a castigat cu 5 sec avans fata de urmatorul clasat. 

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Pana sa inceapa sa picure era pe nicaieri MM in lupta pentru victorie.

Dupa le-a aratat. Sper sa nu arate asa si urmatoarele sezoane pentru ca iar o sa fie plictiseala.

FB1 a zis pana la urma ca a obtinut asa mai multe puncte decat ar fi obtinut daca nu incepea sa picuire. Si nerefacut.

 

O zic a mia oara, ma bucur ca amintirea lui Fausto este prezenta in paddock si imi pare rau ca nu mai este fizic alaturi de echipa. 

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Acum 8 ore, xt600 a spus:

Cred ca este cea mai stupida eroare de strategie, pe care am vazut-o, de cand urmaresc competitia asta

Dpmdv când n-au știut hondarii să numere până la 10 a fost de departe cea mai idioată. Acum echipa nu văd ce vină are dacă Martin a intrat de capul lui. :what:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

 Share

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.


MOTOCICLISM.ro
Grup Facebook: +36000 membri
Înscrie-te în grup
Discutii despre motociclism pe Facebook
 
BIKESHOP.ro
Grup Facebook: +18000 membri
Înscrie-te în grup
Anunturi de vanzare - cumparare pe Facebook.


×
×
  • Creează nouă...