Sari la conținut

17. Qatar Airways Australian Motorcycle Grand Prix


Postări Recomandate

4 minutes ago, frigider said:

Nu cred, e pe bune? 

N am chef sa sap după asa ceva :)

Sigur ca nu citeste...:crack:

Oricum cine a postat asta pe FB sigur citeste forumul...

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 141
  • Created
  • Ultimul Răspuns

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Posted Images

Am prins pe Digi cursa.

Ba, cat de ratat poate sa fie unul dintre comentatorii de acolo. El tot sprintul a stat cu "oare pentru cine joaca x-ulescu finalul de campionat?".

Parca unul de la digi avea cont pe aici, aveti idee daca mai urmareste forumul?

 

Le-a dat Martin cu stadionul in cap. Chiar nu e nimic de comentat despre cursa in afara de asta. A luat motocicleta si le-a aratat cum se face o schema.

MM poate ar fi avut sanse daca nu facea greseala din primul tur. Poate.

Acum 20 minute, MirceaB a spus:

L-a pocnit Bezzecchi pe Vinales de toți banii. Surprinzător ritmul lui Bagnaia. In rest vânt și pescăruși. 😊

Cel mai probabil din cauza elementelor aero dupa ce a intrat in siajul lui MV12. Apropo MV12 are niste gesturi in el de nici sa-mi puna faianta nu l-as lua. 

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

JM imbatabil ca și viteza.

Marcelino era sa facă ce a făcut Bezzechi,cică l-a surprins frânarea dura a lui JM în primul viraj și a degajat.

Marcel mâine însă are ritm de victorie.

Foarte bine Bastianini (teoria conspirației a căzut? Paid cum ma l-a depășit pe El Lider Maximo?L-a lăsat Gigi?Nu aveau ordine de echipa samd?)

Vinales...păcat ca nu știe sa depășească, degeaba are viteza aia superba.Am zis ca Aprilia va scoate capul.

Cred ca Bezzechi însă nu a fost chiar atât de prostovan precum o arata imaginile,cred ca Vinales i-a luat puțin aerul și df de pe fata și de acolo dandanaua.Parca și Zarco cu Marquez au mai făcut una la fel.Normal ca nu zic ca ar fi vinovat altcineva în afara de Bezzechi însă are ceva circumstanțe atenuante.

 

Pe mine Bagnaia m-a impresionat (a cata oara?) - nu se simte bine aici,condiții de vreme rece nu ii place însă a știut sa nu se excite prostește și când a fost depășit și de MM și de Bastianini nu a făcut vreo prostie ci și-a văzut calm de cursă.Lui Martin,mai ales cu deficit de puncte,i-ar fi sărit capul de pe umeri daca ar fi fost depășit.O cu totul alta abordare și un cu totul alt psihic.

Desi sper sa câștige JM campionatul asta,eu(din pacate) tot lui Bagnaia ii dau prima șansă.Are acest calm în situații neprielnice pe care celalalt nu ul are.

 

Sa vedem mâine în cursa mare.Oricare din ei însă vor avea mult de furca cu MM,nu scapă de el.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

sprintul:

 

https://drive.google.com/file/d/1CYl9do1HAtGIa7df_fUcXc2ixm-Rp3as/view?usp=sharing

6 puncte poate pare mult dar cursa mare le poate anula cu usurinta.

sprinturile astea sunt asa de divertisment, tot GP-ul dicteaza.

stiu, puncte se dau si in sprint dar na.

Acum 2 ore, Cavaleru a spus:

cred ca a fost si o problema cu aspiratia creata de aerodinamica Apriliei ca ducatiul lui bez pare sa bataie un pic inainte de franare

asa cica, dar ca pilot cand vezi ca ala e in fata si urmeaza curba ar trebui deja sa stie sa franeze mai din timp.

hai prima oara ca nu se stia, a 2a , a 3a dar asta e a nu stiu cata oara cand se intampla asta cu aspiratia pe frane.

 

 

m-a enervat ca Bez a fost asa greu de depasit, as fi vrut sa-l prinda Vin pe Peco. :) 

 

 

s-a trezit si basti asta asa tarziu naibii..

putea sa fie lupta -n 3..

Acum 2 ore, tourist1 a spus:

MM poate ar fi avut sanse daca nu facea greseala din primul tur. Poate.

aflam maine.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Acum 57 minute, frigider a spus:

m-a enervat ca Bez a fost asa greu de depasit, as fi vrut sa-l prinda Vin pe Peco.

Vinales abia l-a putut depăși pe Bezzechi,n-ar fi avut nici o șansă cu Pecco mai ales la cum frânează ala.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Acum 2 ore, Method a spus:

Foarte bine Bastianini (teoria conspirației a căzut? Paid cum ma l-a depășit pe El Lider Maximo?L-a lăsat Gigi?Nu aveau ordine de echipa samd?)

omu a fost inrtebat si a zis "cat timp am sanse matematice la titlu ma bat"

vedem cand nu o sa mai aiba :) 

Acum 12 minute, Method a spus:

Vinales abia l-a putut depăși pe Bezzechi,n-ar fi avut nici o șansă cu Pecco mai ales la cum frânează ala.

nu vom afla niciodata

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

1 oră în urmă, Cavaleru a spus:

bai da MV asta nu se poate controla in gesturi ... 

Laba de om… cand ala zace lat si nu misca, primul impuls e sa-i arati degetul mijlociu. Bine ca pleaca de la Aprilia, se duce si tembelul ala de Aleix, numai bine pt Aprilia.

 

Acolo a fost fix aceeasi situatie ca anul trecut la Pecco cu Diggia si la Martin cu Pecco, numai ca de data asta s-a terminat prost. Bez s-a ridicat si a franat imediat ce Vin si-a finalizat depasirea, dar elementele de aerodinamica de pe ambele motociclete au condus la situatia in care Bez a fost efectiv tras de diferenta de presiune a aerului, efectul de siaj pe care de obicei il vezi la avioane (de asta nu veti vedea niciodata 2 avioane zburand unul in spatele celuilalt si al doilea avion zburand un pic mai jos decat primul).
Pana la urma clar el e cel care a gresit, dar aici chiar are circumstante atenuante.

 

Editat de wolfybv
Typo
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Bai osmeni buni, m.am speriat rau cand am vazut pozitia lui Bez dupa cazatura, am crezut ca.i gata si vini ds.l in mortiii mortilor lui

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Acum 2 ore, wolfybv a spus:

Laba de om… cand ala zace lat si nu misca, primul impuls e sa-i arati degetul mijlociu. Bine ca pleaca de la Aprilia, se duce si tembelul ala de Aleix, numai bine pt Aprilia.

Eee pe naiba

E normal sa se enerveze după ce se chinuie și îl depășește sa se pomenească cu ala gramada pe el la 300 pe frane.

E normala reacția de furie,ca am impresia ca Bezzechi s-a mai dat cu motoreta și în pluton și pe Philip Island și știe cum e sa frânezi de la 300kmh.

De acord însă cu ideea ca aprilia are piloți....hai sa zicem ageamii.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Nu e ca si cum Bez a zis “ce faci koae, treci de mine? Ia de-aici” si s-a urcat pe el. Oricat de nervos ai fi, cand vezi un alt pilot intins lat si nu misca in primele secunde, te duci sa vezi daca e constient, nu ii arati degetul. Dar e Vinales, atat se poate la el la capitolul caracter.


Se pare ca Bez e ok si el, a postat acum jumate de ora ca ca participa maine la cursa.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

În mod normal nu prea are ritm de podium Pecco,cel puțin din ce s-a văzut azi.

Asta nu înseamnă însă neparat ca nu va reuși un podium...va fi interesanta cursa.Pacat ca la o ora...prohibitiva.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Acu' vazui si eu cursa. Multumesc @frigider pentru link. 

MM nu poate pana nu face o gafa. Cum drk sa plece atat de bine din grila si sa o comita in halul ala, in primul viraj.. bai, face cateodata prostii de incepator! Pacat... cred ca a fost singurul care putea sta cu Iorghe. 

Crash-ul Bezz vs Vin a fost E85 style.. :D Daca nu as fi citit pe forum, mi-ar fi stat inima, cand l-am vazut intins pe jos, fara sa miste... Parca l-am vazut pe Sic... 

Bagnaia mi-a reamintit de ce apreciez stofa lui de campion. Cursa lipsita de stralucire, s-a vazut pe sticla doar cand il mai depasea cate unul. 

Q, Mir, Rins, Marini,  Zarco, Binder, mai sunt in activitate baietii astia? 

Intrebarea este: cine cade maine? 

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Acum 1 oră, xt600 a spus:

MM nu poate pana nu face o gafa. Cum drk sa plece atat de bine din grila si sa o comita in halul ala, in primul viraj.. bai, face cateodata prostii de incepator!

a fost surprins de JM care a franat mai devreme si a trebuit sa evite, nu a gresit-o complet el.

speram maine la o bataie la top, Peco azi nu a fost in forma.

maine va fi, ca mereu.

 

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

 Share

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.


MOTOCICLISM.ro
Grup Facebook: +36000 membri
Înscrie-te în grup
Discutii despre motociclism pe Facebook
 
BIKESHOP.ro
Grup Facebook: +18000 membri
Înscrie-te în grup
Anunturi de vanzare - cumparare pe Facebook.


×
×
  • Creează nouă...