Sari la conținut

9. CZECHIA MONSTER ENERGY GRAND PRIX OF CZECHIA


Postări Recomandate

1 oră în urmă, apriliacluj a spus:

nici cei de la Aprilia nu-s Doxa la capitolul diplomatie.......

eu nu as fi facut acest anunt,

JM clar nu mai are nimic de pierdut, nimic nu o sa-l opreasca sa-l tavaleasca pe Bez ori de cate ori va avea ocazia

:agree:Initial, ma gandeam la ceva ordine de echipa, dar apoi mi-am dat seama ca asta ar fi valabil cu un pilot cu care au un contract ferm si din '27 incolo. Ori Martin pleaca, asa ca i se rupe de regulile lor. Singura lor sansa, sa nu mai ajunga in situatia de a-l tavali pe Bezz, este sa ii umble la set-up-ul de cursa. 

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 276
  • Created
  • Ultimul Răspuns

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Posted Images

@danypop

imi amintesc ca 'onda nu l-a lasat pe Rossi sa testeze cu Yamaha la sfarsitul sezonului 2003, ca nu si nu, batman batman, ai contract cu noi pana in decembrie, stai aici pe bara/tusa si asta basta

bine, s-au mai schimbat ei, ce pe MM deja l-au lasat sa testeze cu Ducati

 

apoi cand Vinles a spart, sau a vrut intentionat sa sparga motorul Yamaha, l-au suspendat si l-au si transferat

 

asa ca dracu stie cateodata ce au conducatorii echipelor in cap..., cum reactioneaza la unele actiuni ale chilotilor....

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Acum 1 oră, apriliacluj a spus:

JM clar nu mai are nimic de pierdut, nimic nu o sa-l opreasca sa-l tavaleasca pe Bez ori de cate ori va avea ocazia

Nu intenționat.

Adică va fi f dur.

Omu vrea nr1. 

 

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Acum 37 minute, apriliacluj a spus:

@danypop

imi amintesc ca 'onda nu l-a lasat pe Rossi sa testeze cu Yamaha la sfarsitul sezonului 2003, ca nu si nu, batman 

Si cum a facut yamaka si in MotoGP si in Wsbk. Cand Toprak a plecat de la yamaka la Bmw, nu l-au lasat sa testeze insa cand a trecut 2 ani mai târziu de la Bmw la yamaka, cei de la Bmw l-au lasat. Cum era aia cu jafonezii si onoarea, bla bla bla... pare ca sunt doar povesti pescaresti

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Acum 3 ore, damager a spus:

 Ar fi amuzant sa plece iar cu nr 1 la yamaha 😂😂😂😂😂😂😂

Asta ar fi genial.

O dată să ia campionatul 

A doua oara sa vezi nr.1 la Yamaha...De când nu s-a mai întâmplat asta,din 2022 pt 21 cu Q?anterior fiind ...2013 pt 2012 cu JLo...

Și a treia oara sa vezi nr.1 cum termina pe ultimul loc în curse :rusinica:

...și după aia sa vezi declarații la gura lui :crack:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Acum 5 ore, damager a spus:

Poate scoate yamaha o bomba in 2027.

 

gluma deceniului!

Acum 23 minute, Method a spus:

A doua oara sa vezi nr.1 la Yamaha...De când nu s-a mai întâmplat asta,din 2022 pt 21 cu Q?anterior fiind ...2013 pt 2012 cu JLo...

Și a treia oara sa vezi nr.1 cum termina pe ultimul loc în curse :rusinica:

...și după aia sa vezi declarații la gura lui :crack:

nu-mi aduc aminte sa fii concurat cu nr.1 pe carene  cei 2 mentionati..

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Q nu a purtat #1 la Yamaha, in schimb, JLo in sezonul 2011 a folosit nr.1

asa stilizat, cu initialele lui incorporate

in rest, dupa celelalte 2 titluri, a ramas cu #99

image.thumb.png.7fca17e5e71391880daef82e0692fb1a.png

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Jorge Martin said Aprilia asked him to prove himself again before they would talk about his future. He did not accept that. 

He also said he has always believed the 2027 rules will suit the Japanese manufacturers. Less power. Less aero. A more level playing field.
He is betting on Yamaha and the 850cc era to prove that right.


pai, parca el s-a sucit in mijlocul campionatului ca vrea sa plece. Ca ma indoiesc ca vroia sa isi discute contractu dupa cateva luni de mers pe aprilia, avand oricum ctr pe 2 ani.


In alta ordine de idei, parerea mea este ca odata cu banarea sistemuluo de ride-height si ducati si ktm vor suferi mai mult ca restul. 
nu imi dau seama aprilia cum va fi. 
dar, exista o sansa ca japonezele sa fie iar competitive.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Acum 1 oră, damager a spus:

Jorge Martin said Aprilia asked him to prove himself again before they would talk about his future. He did not accept that. 

 

imi place JM :D

 

 

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Acum 6 ore, damager a spus:

Jorge Martin said Aprilia asked him to prove himself again before they would talk about his future. He did not accept that. 

He also said he has always believed the 2027 rules will suit the Japanese manufacturers. Less power. Less aero. A more level playing field.

După ce a semnat (fără sa vrea de fapt) în 2024 cu Aprilia ajungând efectiv din greșeală și împins masiv de AEx la echipa care i-a pus la dispoziție best bike on the grid,a greșit prima oară când a forțat ca boul pe o moto pe care nu o cunoștea deloc,a greșit a 2a oară când s-a accidentat imediat după prima accidentare la antrenamente de motocross apoi a greșit a3a oară când a căzut forțând pt locul 15?16? în Qatar când abia revenise accidentat, apoi a greșit a 4a oară la LeMans cerând sa plece după 5 curse în care el efectiv nu făcuse o cursa întreaga pe moto Aprilia dar era ferm convins ca motoreta e praf...acum a mai greșit o data dând pe jos cu el și cu Bezzechi și după aia din nou fiind și prost și tare-n gură cu Rivola care părea ca ar fi vrut sa îl păstreze pt 2027.

 

În concluzie mi se pare ca nu există "răsplată" mai buna pt el decât sa incalece o Yamaha in 2027 

Abia aștept comentariile lui de la anul :bounce:

 

 "less power" se aplică la toți nu doar la cei de sus.Less aero...e adevărat scade secțiunea frontala maxima dar din ce mai țin eu minte scade cu destul de puțin.Ground effect nu e afectat deloc.

 

Cred ca cel mai mult va influenta schimbarea furnizorului de gume,problema japonezilor e însă faptul că aero va continua sa influențeze masiv grip ul și performanța,iar ei tot codași vor fi la acest capitol.

 

Și eu zic ca Ducati va fi cea mai dezavantajata de ride height ban.

Cred ca Aprilia va cădea în picioare....sper însă ca asta sa nu se traducă într-un nou campionat pt Bagnaia....

Acum 6 ore, damager a spus:

He is betting on Yamaha and the 850cc era to prove that right.

O arde contrarian...gen Lewis Hamilton când a semnat in...2012?2013? cu ceea ce era atunci nimeni-n drum Mercedes care în 2014 a scos acel monstru de motor cu split-turbo cu care manelistul a luat 6?7? titluri mondiale.

Mercedes însă știa cu mingea - s-a pregătit cu 2 ani înainte încă de schimbarea de regulament avea super know-how în motoare avea super ingineri avea buget practic nelimitat șamd șamd.Apex ul tehnologiei germane.

Yamaha...l-a luat acum 2 ani pe Bartolini care ne-a arătat ca nu a rezolvat mare lucru în acești 2 ani,sistemul de lucru e același din 2015 tehnologia la fel...nu sunt chiar la nivel cu AMG-Merc sa scoată asa un iepure din pălărie.

Părerea mea personala - nu înseamnă că am dreptate.

Dar na,eu doar speculez,nu am toate datele - vorba lu ala "change my mind" - nu m-as supăra sa îl vad pe JM în top și cu Yamaha.

I just don't see it.Nu as paria nici 10 lei pe deja perenul și mult visatul (de catre un anune coleg) reviriment Yamaha:rusinica:

Editat de Method
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Acum 3 ore, danypop a spus:

Cica Marcel cel mic e posibil sa revina aici la Brno. In funcție de rezultatul controlului facut înaintea weekendului de cursa. Nici n-a lipsit asa mult 😐 

Era sa lipsească de tot :)

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

În alta ordine de idei,Ducati i-a ales DOAR pe Marquez și Aldeguer pt testele de 850 de la Brno.

Sa înțeleg ca ăștia 2 au contractele semnate deja?

De fapt...Pecco mai mult ca sigur pleacă,Morbi nu contează...bine,dar Diggia?

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

1 oră în urmă, Method a spus:

În alta ordine de idei,Ducati i-a ales DOAR pe Marquez și Aldeguer pt testele de 850 de la Brno.

Sa înțeleg ca ăștia 2 au contractele semnate deja?

De fapt...Pecco mai mult ca sigur pleacă,Morbi nu contează...bine,dar Diggia?

Diggia se pare că a semnat cu echipa KTM de uzină.

Editat de georgem
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Acum 8 ore, Method a spus:

În alta ordine de idei,Ducati i-a ales DOAR pe Marquez și Aldeguer pt testele de 850 de la Brno.

Sa înțeleg ca ăștia 2 au contractele semnate deja?

De fapt...Pecco mai mult ca sigur pleacă,Morbi nu contează...bine,dar Diggia?

 Diggia e deja la ktm. 

Acum 10 ore, Method a spus:

După ce a semnat (fără sa vrea de fapt) în 2024 cu Aprilia ajungând efectiv din greșeală și împins masiv de AEx la echipa care i-a pus la dispoziție best bike on the grid,a greșit prima oară când a forțat ca boul pe o moto pe care nu o cunoștea deloc,a greșit a 2a oară când s-a accidentat imediat după prima accidentare la antrenamente de motocross apoi a greșit a3a oară când a căzut forțând pt locul 15?16? în Qatar când abia revenise accidentat, apoi a greșit a 4a oară la LeMans cerând sa plece după 5 curse în care el efectiv nu făcuse o cursa întreaga pe moto Aprilia dar era ferm convins ca motoreta e praf...acum a mai greșit o data dând pe jos cu el și cu Bezzechi și după aia din nou fiind și prost și tare-n gură cu Rivola care părea ca ar fi vrut sa îl păstreze pt 2027.

 

În concluzie mi se pare ca nu există "răsplată" mai buna pt el decât sa incalece o Yamaha in 2027 

Abia aștept comentariile lui de la anul :bounce:

 

 "less power" se aplică la toți nu doar la cei de sus.Less aero...e adevărat scade secțiunea frontala maxima dar din ce mai țin eu minte scade cu destul de puțin.Ground effect nu e afectat deloc.

 

Cred ca cel mai mult va influenta schimbarea furnizorului de gume,problema japonezilor e însă faptul că aero va continua sa influențeze masiv grip ul și performanța,iar ei tot codași vor fi la acest capitol.

 

Și eu zic ca Ducati va fi cea mai dezavantajata de ride height ban.

Cred ca Aprilia va cădea în picioare....sper însă ca asta sa nu se traducă într-un nou campionat pt Bagnaia....

O arde contrarian...gen Lewis Hamilton când a semnat in...2012?2013? cu ceea ce era atunci nimeni-n drum Mercedes care în 2014 a scos acel monstru de motor cu split-turbo cu care manelistul a luat 6?7? titluri mondiale.

Mercedes însă știa cu mingea - s-a pregătit cu 2 ani înainte încă de schimbarea de regulament avea super know-how în motoare avea super ingineri avea buget practic nelimitat șamd șamd.Apex ul tehnologiei germane.

Yamaha...l-a luat acum 2 ani pe Bartolini care ne-a arătat ca nu a rezolvat mare lucru în acești 2 ani,sistemul de lucru e același din 2015 tehnologia la fel...nu sunt chiar la nivel cu AMG-Merc sa scoată asa un iepure din pălărie.

Părerea mea personala - nu înseamnă că am dreptate.

Dar na,eu doar speculez,nu am toate datele - vorba lu ala "change my mind" - nu m-as supăra sa îl vad pe JM în top și cu Yamaha.

I just don't see it.Nu as paria nici 10 lei pe deja perenul și mult visatul (de catre un anune coleg) reviriment Yamaha:rusinica:


vom vedea. De pe surse, cei mai avansati cu noul motor par cei de la honda.

iar cu yamaha, am mai zis, e f complicat sa faci o motoreta competitiva intr-un an. Motorul e unul, pachetul e cu totul altul. Eu tot sper ca strategic ei sunt constienti de asta si s-au concentrat exclusiv pe modelul nou.

ramane sa vedem anul. Speranta am, dar feelingul imi spune acelasi lucru care-l zici si tu. 

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Acum 8 ore, georgem a spus:

Diggia se pare că a semnat cu echipa KTM de uzină.

Aaa,da maa,am uitat.

Deci are sens pt Ducati treaba cu Marquez si Aldeguer - singurii despre care stiu sigur ca vor ramane in ograda la ei.

1 oră în urmă, damager a spus:

De pe surse, cei mai avansati cu noul motor par cei de la honda.

Bine ar fi...la Q ma gandesc.Doamne-ajuta.

Problema Honda si a Yamaha insa e faptul ca deja motorul nu mai e decat o parte dintr-un intreg angrenaj,iar ei sunt deficitari la multe capitole din acel angrenaj...

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Acum 10 minute, frigider a spus:

in 27 concesiile pp ca se vor aplica incepand cu 28?

cum e regulamentul acum? poti beneficia de concesii si in cursul anului curent?

Pai nu vad de ce ar mai fi concesii daca se începe totul de la 0. Ar fi o tampenie... Cine poate ghici care din contructori va avea cea mai buna mobra la început de 2027 ca sa imparta concesii. 

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Acum 53 minute, frigider a spus:

sa nu se mai ajunga la diferente super mari intre producatori.

invariabil tot la asta se va ajunge.

 

Eu inteleg ce vor ei - pe de o parte cat mai multi producatori pe partea cealalta cat mai apropiate performantele.

Nu se poate asa ceva in real life pt ca unii constructori au oameni mai capabili decat altii sau investesc mai multi bani sau au experienta mai multa in racing sau au facilitati mai bune samd samd.

Asta cu concesii and even playfield e ca si comunismul - functioneaza pe hartie si in laborator,in real life insa unii sunt mai buni si vor iesi in fata iar altii mai slabi si vor ramane codasi.

 

Pt even playfield e moto3 si  putin si moto2.Dar pana si acolo sunt diferente mari intre moto bazate doar pe felul cum isi fac track teams treaba.Asta e.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Acum 1 oră, Method a spus:

 

Problema Honda si a Yamaha insa e faptul ca deja motorul nu mai e decat o parte dintr-un intreg angrenaj,iar ei sunt deficitari la multe capitole din acel angrenaj...

Si KTM este deficitar la multe capitole. Inclusiv Ducati, de anul asta, este deficitar la unele capitole. Etalonul este Aprilia, toate celelalte au deficiente, mai mult sau mai putin... 

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

 Share

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.


MOTOCICLISM.ro
Grup Facebook: +56000 membri
Înscrie-te în grup
Discutii despre motociclism pe Facebook
 
BIKESHOP.ro
Grup Facebook: +20000 membri
Înscrie-te în grup
Anunturi de vanzare - cumparare pe Facebook.


×
×
  • Creează nouă...