Sari la conținut

10. NETHERLANDS TISSOT GRAND PRIX OF THE NETHERLANDS


Cavaleru
 Share

Postări Recomandate

 

Acum 11 minute, ioio_viola a spus:

de aia s-au grabit cu anuntul lui Peco :) 

puteau f bine sa nu zica nimic

Acum 49 minute, Method a spus:

Oare ne uităm la campionul mondial 2027?

Sper ca nu :rusinica:

cu schimbare de reguli si cu MM si Pedro pe circuit?

 

campion la ce? la zaruri?

 

o fi buna moto asta de acum dar daca pilotul nu e ce trebuie = 0. (adica merge doar cand totul se aliniaza)

nu e nicio garantie ca aia de 850 va fi la fel de buna ca asta.

nu merge logica de 2lei cand e proiect total nou.

Editat de frigider
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Acum 21 minute, frigider a spus:

 

puteau f bine sa nu zica nimic

cu schimbare de reguli si cu MM si Pedro pe circuit?

 

campion la ce? la zaruri?

 

o fi buna moto asta de acum dar daca pilotul nu e ce trebuie = 0. (adica merge doar cand totul se aliniaza)

nu e nicio garantie ca aia de 850 va fi la fel de buna ca asta.

nu merge logica de 2lei cand e proiect total nou.

Doar ca are avantaj MM aici, ca este un pilot care poate sa scoata maxim dintr-o motoreta chiar daca feelingul nu este cel care trebuie.

pe langa asta se adapteaza si foarte rapid la orice. 

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Acum 43 minute, frigider a spus:

 

puteau f bine sa nu zica nimic

cu schimbare de reguli si cu MM si Pedro pe circuit?

 

campion la ce? la zaruri?

 

o fi buna moto asta de acum dar daca pilotul nu e ce trebuie = 0. (adica merge doar cand totul se aliniaza)

nu e nicio garantie ca aia de 850 va fi la fel de buna ca asta.

nu merge logica de 2lei cand e proiect total nou.

Nu e chiar asa - dacă Aprilia va avea un edge (și suspectez ca va avea),și motoreta aia are feeling pe față,Pecco s-ar putea sa fie periculos cu ea.

 Nu subestima materialul de concurs.

Ok - nu afirm asta pt ca sunt f multe variabile - s-ar putea ca Aprilia sa nu fie prima s-ar putea ca Pecco sa nu se adapteze la ea șamd.Dar nici nu mi se pare ca nu se poate întâmpla,ba dimpotrivă mi se pare ca tocmai i-au crescut considerabil sansele la a se bate la campionat (cu mutarea la Aprilia).

 

Cazatura lui Marquez la Brno

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

fake news, e clar ca a uitat sa lase cricu si a scapat-o pe jos, nu a fost "cazatura".

Acum 30 minute, Method a spus:

Nu e chiar asa - dacă Aprilia va avea un edge (și suspectez ca va avea),și motoreta aia are feeling pe față,Pecco s-ar putea sa fie periculos cu ea.

 Nu subestima materialul de concurs.

Ok - nu afirm asta pt ca sunt f multe variabile - s-ar putea ca Aprilia sa nu fie prima s-ar putea ca Pecco sa nu se adapteze la ea șamd.Dar nici nu mi se pare ca nu se poate întâmpla,ba dimpotrivă mi se pare ca tocmai i-au crescut considerabil sansele la a se bate la campionat (cu mutarea la Aprilia).

nu inteleg de ce ai crede ca Peco va emite pretentii cand a fost la uzina cu cea mai buna moto si

1 in 2024- a pierdut vs JM la client

2 in 2025 a venit MM si a uitat sa mearga

3 in 2026 incepe sa mearga dar cum e depasit pla - nu poa sa faca nimic.

 

 

 

pe langa MM si Pedro o sa fie si Q pe o moto noua, JM la fel.

 

Peco si cand a mers bine - aproape mereu era JM in ceafa lui, nu era mereu primu ducati, asta incerc sa zic

da baietii aia mm si pedro si q mai mereu erau ei prima moto. 

te pune pe ganduri.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Pt ca 2022-2024 - Pecco atunci când a prins o moto bună cu feeling bun pe față a fost foarte puternic.

Nu spun ca Pecco e mai bun decât MM sau JM,dimpotrivă,insa cred ca Pecco va avea un material sensibil mai bun decât restul.

Și asta s-ar putea sa încline balanța hotărâtor în favoarea lui.

Don't get me wrong - eu sper sa ia Acosta in 2027 însă Aprilia aia s-ar putea sa ii dea lui Bagnaia un mare plus...cazul Hamilton-Mercedes- am mai amintit de el - dacă ai un avion la dispoziție,tot ce îți trebuie e un pilot decent de rapid ca să iei titlu după titlu...

 

Zarco va mai semna pe inca 2 ani cu LCR.Cel putin asa da el de inteles.Like.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Acum 18 ore, frigider a spus:

 

pe langa MM si Pedro o sa fie si Q pe o moto noua, JM la fel.

 

Peco si cand a mers bine - aproape mereu era JM in ceafa lui, nu era mereu primu ducati, asta incerc sa zic

da baietii aia mm si pedro si q mai mereu erau ei prima moto. 

te pune pe ganduri.

Nu as miza pe Q si pe JM, in lupta pentru titlu. Pe JM nu as miza pentru ca va concura pe Yamaha, care nu este ceea ce trebuie (pana la proba contrarie, consider ca Yamaha porneste, in noua aventura 850, cu un handicap fata de Aprilia si Ducati, in special pe partea de aero), pe Q nu imi pun banii datorita faptului ca va concura cu Honda, care nu este cu mult mai breaza decat Yamaha (a cazut din lac in put) si nici nu are mentalitatea necesara. 

 

In 2022, cand a luat primul titlu, nu cred ca a fost vreo etapa in care sa fi fost mai rapid decat vreun alt coleg Ducati, dar toti stateau aliniati in spatele lui fara a incerca vreo depasire. Am spus-o la vremea respectiva, titlul ala a fost castigat cu mult ajutor din partea celorlalti piloti Ducati. Culmea, cel mai meritat titlu pe care l-ar fi putut castiga, a fost cel pierdut la JM, in 2024. A avut 11 victorii in cursele de GP  si 7 in sprinturi. Parerea mea este ca Pecco, fara sa fie neaparat cel mai rapid pilot din pluton, este totusi un pilot care stie castiga curse si cu o motocicleta de top, cu care sa rezoneze, se poate batea la titlu. 

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

1 oră în urmă, xt600 a spus:

Nu as miza pe Q si pe JM, in lupta pentru titlu. Pe JM nu as miza pentru ca va concura pe Yamaha, care nu este ceea ce trebuie (pana la proba contrarie, consider ca Yamaha porneste, in noua aventura 850, cu un handicap fata de Aprilia si Ducati, in special pe partea de aero), pe Q nu imi pun banii datorita faptului ca va concura cu Honda, care nu este cu mult mai breaza decat Yamaha (a cazut din lac in put) si nici nu are mentalitatea necesara.

:agree:

La titlu 2027 dar si 2028 se vor bate piloți Aprilia si/sau Ducati.

Cred ca atât Yamaha cât și Honda sunt way behind ca și aero grip motor șamd.

Exista o șansă ca la anul sa castige ceva pt ca se da reset.Dar părerea mea proprie și personală e ca nu pot recupera tot ba chiar sa o ia în față.

1 oră în urmă, xt600 a spus:

In 2022, cand a luat primul titlu, nu cred ca a fost vreo etapa in care sa fi fost mai rapid decat vreun alt coleg Ducati, dar toti stateau aliniati in spatele lui fara a incerca vreo depasire

Erau departe de el în cursă toți.

Ce sa depășească ca prima oara trebuiau sa îl ajungă.Nu zic nu,avea suport de echipă,dar e rapid dacă ii place motoreta.

Mai rapid decât JM sau MM pe aceeiasi motoreta? NU.Insa aia spun eu - e o șansă ff mare ca Bagnaia sa aibă best bike la anul,iar ceilalți 2nd best cel mult.

Sa vedem.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

 

la anu e posibil oameni din pluton care mergeau prost sa faca clic mai repede si mai bine cu noile moto si cauciucuri decat vedete locale de etapa de anu asta.

 

aprilia merge bine acum cu bez - pt ei e rau ca se sch regulile ca abia au dat de cap la moto asta.

nu avem nicio garantie ca la anu bez+aprilia va merge la fel de bine.

 

nu avem nicio garantie ref la nimeni.

 

reset total.

 

doar ca avem noi pretentii personale de la anumiti piloti sa mearga bine indiferent (eu am de la mm si pedro) 

Editat de frigider
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Acum 2 ore, Method a spus:

:agree:

La titlu 2027 dar si 2028 se vor bate piloți Aprilia si/sau Ducati.

Cred ca atât Yamaha cât și Honda sunt way behind ca și aero grip motor șamd.

Exista o șansă ca la anul sa castige ceva pt ca se da reset.Dar părerea mea proprie și personală e ca nu pot recupera tot ba chiar sa o ia în față.

Erau departe de el în cursă toți.

Ce sa depășească ca prima oara trebuiau sa îl ajungă.Nu zic nu,avea suport de echipă,dar e rapid dacă ii place motoreta.

Mai rapid decât JM sau MM pe aceeiasi motoreta? NU.Insa aia spun eu - e o șansă ff mare ca Bagnaia sa aibă best bike la anul,iar ceilalți 2nd best cel mult.

Sa vedem.

Eu nu as scoate honda din calcul, pana acuma din toate povestile pare cea mai avansata.

eu zic ca o sa fie mai stranse mobrele. Sa nu uitam ca ducati pierde unul dintre cele mai mari avantaje, siatemul de compresie spate. 
Avantajul ducati anul viitor se numeste MM, dar el vine si cu un mare dezavantaj care l-am si vazut. El o sa ascunda problemele mobrei in prima faza, ceea ce, cred eu, o sa incetineasca dezvoltarea mobrei. In timp ce la aprilia, Bez cu pecco cred ca vor lucra foarte bine, iar honda oricum a investit enorm in proiect si Q e un pilot pe care chisr cei de la yamaha au declarat ca e extrem de adaptabil. Drept dovada e ca e cel mai rapid cu V4, motor pe care nu a mers niciodata, in timp de si Rins si Miller au mers pe V4. 

Acum 8 minute, Cavaleru a spus:

ce nu se poate reseta este talentul si adaptabilitatea


+1

si aici conduce detasat MM.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Acum 35 minute, damager a spus:

o sa ascunda problemele mobrei in prima faza, ceea ce, cred eu, o sa incetineasca dezvoltarea mobrei.

man, mm stim ca poate trece peste mici probleme ale moto, pedro in plm da cox pe un cotet de ktm.

nu cred ca o sa-si faca griji uzina ducati ca baietii de pe la sateliti ca nu o sa dea saracii de cap la moto :) 

 

aprilia a facut o moto super si toti 4 piloti se cam bat (si uneori darama) unii pe altii.

ideal? 

deloc.

 

Editat de frigider
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Acum 33 minute, damager a spus:

+1

si aici conduce detasat MM.

Și Acosta face minuni la KTM, vezi ce fac ceilalți piloți prin comparație pe aceeași motocicletă. Cred că anul viitor nu-i va fi ușor lui MM, cu atât mai puțin în 2028, când Acosta o să fie și mai adaptat la Ducati.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

 

Acum 1 minut, georgem a spus:

Cred că anul viitor nu-i va fi ușor lui MM, cu atât mai puțin în 2028, când Acosta o să fie și mai adaptat la Ducati.

gandeste-te ca vor fi teste in presezon etc, vor incepe campionatul cu niste sute de ture pe moto.

probleme o sa ridice Pedro din prima sesiune pana la final de sezon 27 :) 

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

 Share

×
×
  • Creează nouă...