Sari la conținut

Detinatori de Honda CBR 600F


Sinner-
 Share

Ce model de CBR conduci?  

1.871 membri au votat

Nu ai permisiunea să votezi în acest sondaj, sau să vezi rezultate sondaj. Te rog autentifică-te sau înregistrează-te pentru a vota în acest sondaj.

Postări Recomandate

  • Răspunsuri 20,8k
  • Created
  • Ultimul Răspuns

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Posted Images

N-are cineva idee de o furca ieftina si intreaga de cbr f4 1999-2000? biggrin.gif

 

Uite aici

 

/index.php?showtopic=209372

 

 

 

Sorin e un baiat super de treaba din sibiu..el mi'a facut rost de furca, discuri, jug...una alta pt f4

 

0728 887 151

 

si idu lu' frasu care aduce piese... adi_zoldi

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Subscriu!

 

1. Daca vreau sa schimb antigelul,pe unde il dau jos pe cel vechi? ;)

2.Si cum se pune antigel...pur,diluat?

2.1. Daca diluat,in ce proportie? Am tot CBR 600f din 95

3.Si ce tip de antigel recomandati? Ala roz cu silicati (parca asa le zice) de auto e bun?

4.Cat se pune?

 

UP!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Am avut un mic incident cu 'iubita' mea. Nu i-am acordat destul respect si m-a trezit cu o tranta usoara. Saraca a suferit un pic. Pe langa zgarieturile de rigoare a reusit sa se priveze de maneta de la schimbatorul de viteze. Are cineva idee cat costa? De unde se poate face rost?

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

stie cineva daca exista vreo setare pt amortizorul spate la F4 pt a putea merge cu pasager ? se lasa destul de tare cand urca cineva la spate si nu stiu la cat sa setez amortizorul, la ce pozitie sa-l pun.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

stie cineva daca exista vreo setare pt amortizorul spate la F4 pt a putea merge cu pasager ? se lasa destul de tare cand urca cineva la spate si nu stiu la cat sa setez amortizorul, la ce pozitie sa-l pun.

Al meu parca e la gradatia 6 preload'ul si merg tot timpul cu nevasta'mea. Compresion'ul e la -1/2 ture. Rebound'ul nu stiu, nu m'am jucat. Cu setarile astea e ok.

 

Acuma nah, depinde si ce deplasament are pasagerul.. :rolleyes:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Ma refeream la pedala de la schimbator. S-a rupt partea care da in exterior, cea cu cauciuc pe ea. O sa sun la Scorpion AZ sa vad ce parere au si ei.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Daca mai ai cuiul ala pe care sta cauciucul atunci poate fi reparat. Dai o gaura din spate, prin pedala si centrul axului, bagi un cui de acelasi diametru (pentru rezistenta) si apoi il sudezi de jur imprejur. Tine garantat.

Informativ, o pedala costa cca 80Euro, in varianta mea te costa maxim 30ron. :rolleyes:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Am mai intrebat dar intreb si aici poate si-a pus cineva xenon pe amble faruri.

Vreau ca si pe scurta si pe lunga sa se aprinda ambele becuri si m-am gandit la urmatoarea inginerie:

- pus bec H4 pe lunga in loc de H7 si cand cuplez scurta se aprinde H7 pe scurta (normal) si prima parte din filamentul H4 (bixenon) la becul de lunga

- cand comut pe lunga se aprinde al 2-lea filament la becul H4 si lumineaza normal.

- trebuie modificata instalatia adica cumva cuplat becul de faza lunga la cel de faza scurta.

Se poate asa ceva? Adica socket-urile H4/H7 se potrivesc, tehnic e posibil sa legi 2 becuri, care au circuite separate, etc?

 

Concret, are cineva sau se pricepe?

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

O intrebare...poate cam stupida dar acuma ma cam mananca si trebuie sa ma scarpin :rolleyes: ! De exemplu in cartea tehnica la un CBR F3 scrie ca acceleratia trebuie sa aiba un joc de cativa centimetri. Faza e ca pe mine ma cam deranjeaza acel joc si de obicei strang acceleratia pana cand aceasta nu mai are decat cativa mm de joc. Cand o duc la inspectie la Honda insa mecanicul o da inapoi spunandu-mi ca asa e mai bine! E rau daca o tin prea stransa? Adica ce se poate intampla?

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

o intrebare:de unde mi pot regla farul mai jos sau mai sus pt faza scurta si lunga la cbr ul meu din 98'?

imi bate faza scurta prea jos de cand mi am schimbat becul la far....

multumiri....

 

 

Nu scrie prin manual? Trebuie sa fie un surub pe 'dosul' farului, ori pe undeva prin fata, sau 2, unul pt vertical si unul pt orizontal. Dar mai bine mergi la un service sa-l reglezi ca, din ce stiu eu, nu se face dupa ureche, sau poate e valabil doar in cazul masinilor..

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

@ Raul: Ti-am raspuns in celallt topic :rolleyes:

 

@ Bogdy: pune acceleratia cum te simti tu mai bine, numai sa nu iti influenteze relantiul (adica sa fie prea stransa). Jocul mare, cel putin pentru mine, e deranjant in reprizele de frana de motor - acceleratie.

Editat de Alveola
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

O intrebare...poate cam stupida dar acuma ma cam mananca si trebuie sa ma scarpin :rolleyes: ! De exemplu in cartea tehnica la un CBR F3 scrie ca acceleratia trebuie sa aiba un joc de cativa centimetri. Faza e ca pe mine ma cam deranjeaza acel joc si de obicei strang acceleratia pana cand aceasta nu mai are decat cativa mm de joc. Cand o duc la inspectie la Honda insa mecanicul o da inapoi spunandu-mi ca asa e mai bine! E rau daca o tin prea stransa? Adica ce se poate intampla?

 

 

Acceleratia trebuie sa aibe joc cativa mm nu cm. In momentul in care brachezi maxim stanga sau dreapta se poate intinde putin cablul si de acceleraza singura sau ramane accelerata (aici e nevoie de jocul ala)

 

PS. in manual la F3 e trecut jocul 2-6 mm.

Editat de psycho_vox
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

 Share

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.


MOTOCICLISM.ro
Grup Facebook: +36000 membri
Înscrie-te în grup
Discutii despre motociclism pe Facebook
 
BIKESHOP.ro
Grup Facebook: +18000 membri
Înscrie-te în grup
Anunturi de vanzare - cumparare pe Facebook.


×
×
  • Creează nouă...