Jump to content

Posesori De Aprilia Pegaso 650,uniti-va!

Recommended Posts

• Replies 14.6k
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Posted Images

Super. Ms de info. Voi incerca intai cu cel de dacia si dc nu imi convine il voi schimba in primavara cu unul oem

Adevar graieste @V a l y o,nu te apuca de improvizatii!Dai un leu,da' stai in fata! :cheers:

Din propria experienta iti zic ca nu merita sa te chinui cu improvizatii.

PS: eu l-am cumparat de aici. Cel OEM mi s-a parut prea scump.

Potriveste si pe Aprilici din 1992-1996?

Edited by cristianstrt

Stiu sigur ca se potriveste la orice Pegaso 92- 96. Pompa de frana e fix aceeasi. Se potriveste si la BMW F650 (pana in 2000 parca).

Mersi mult de informatie. :cheers:

Am ceva probleme cu Pegaso meu din 93. Nu trage bine, ca si cum s-ar infunda carburatorul. Le-am desfacut si sunt curate, nici vorba de mizerie in ele.

Stiti un manual despre carburatoare, cum se regleaza?

In manul zice asa:

Verifica nivelul in pahar. Ar trb sa fie 14.6mm.

Cuiul de dozaj are 5 pozitii. Clema ar trebuii sa fie pe pozitia 3 de mijloc.(astea te ajuta peste 3000 de ture)

Suruburile pt reglarea amestecului de aer zice cartea sa fie desfacute doar 2 ture. (Te ajuta pana in 3000de ture).

Eu merg pe pozitia 5 cea mai de sus la cuiele de dozaj si 3.5 ture la suruburile se aer.

Merci de hint-uri. Din ce vad pe bujie am amestecul prea bogat. Sunt curios cum trebuie modificate cuiul de dozaj, surubul de amestec si nivelul pentru a scadea cantitatea de benzina.

PS Cum se verifica nivelul din pahar?

PPS Consumul meu e 8l in oras si 6.5l pe autostrada(140-160 constant).

Cine-mi doneaza un lant de distributie ??

Ce ai rezolvat pana la urma?

Edited by cristianstrt

buna, si bine v-am gasit

proaspat posesor de vechitura. aprilia pegaso 600 din 1991.

am luat-o la bani putini stricata dar inmatriculata

problemele nu au fost grave.

- conul ambielajului de pe partea volantei de aprindere varza, lipsa pana, filet distrus

- rulmentii ambielaj gata

- curea distributie gata

- simeringurile gata

- dupa reconditionare consum imens undeva la 15%

mare lucru nu mai am de facut trebuie sa montez carenele, sa cumpar un cauciuc spate, sa fac un suport de baterie pentru ca bateria ce o am este mai mare.

dupa toate astea sant multumit de achizitie.

sa auzim de bine

post-70139-0-87404800-1349690294_thumb.jpg

Bine ai venit in club! :cheers:

buna, si bine v-am gasit

proaspat posesor de vechitura. aprilia pegaso 600 din 1991.

am luat-o la bani putini stricata dar inmatriculata

Vechitura aia are un super motor (bineinteles daca e ingrijit cum trebuie). In SUA motocicletele enduro ATK au fost echipate cu acest grup de forta cu mare succes . Sa fie cu noroc .

Astept sa ajunga mine lantul si sa il montez. Te tin la curent. :cheers:

Ok,astept "za neus"!Suna-ma daca ai vreo problema. :cheers:

Ok,astept "za neus"!Suna-ma daca ai vreo problema. :cheers:

A ajuns lantzul. Mi-e lene sa il pun..... Poate o sa imi fac curaj saptamana asta sa misc un surub, doua, trei ....

azi am fost piatra neamt-cluj de dimineata de la ora 5. pot spune ca manerele incalzite m-ar fi ajutat cu mult, acuma. avand si handguardurile sparte, nici mana in pronatie nu mi-a fost protejata.

am ales sa o iau asa( poza de jos ), ceea ce nu a fost foarte intelept, pentru ca raul bistrita e pe o portiune foarte mare de drum = ceata si frig nebunesc. de altfel a fost si prima oara cand am avut gheata pe tot corpul, iar casca nu m-a ajutat cu mult(shark s800 folosit cu viziera care se abureste si a si inghetat, mai rau decat MTR-ul pe care il aveam initial)

all in all, a fost foarte misto, privelistea a fost geniala si mersul lejer. nasol a fost numai cand am intrat in trafic in cluj. am ramas si fara oglinda stanga acuma, s-ar rupt din sudura(ca si cealalta pe care o aveam). deci acuma imi ramane sa caut oglinzi. sper sa gasesc pe maine. pot zice ca imi place enorm cum trage(desi auzeam niste troncaneli, habar nu am de unde) si cat de confortabila a putut fi(doar mi-au obosit muschii spatelui de la cat am aplecat-o pe curbe). astept cu nerabdare sezonul calduros :banana:

qqpobr.jpg

un singur ceai in vatra dornei pe care nici nu l-am baut, doar l-am tinut in mana cat sa nu ma mai doara degetele atat de tare... :grinbandit: numai ca-mi dau seama ca nu e foarte ok experienta asta IN TIMP(reumatism sau mai stiu eu ce), insa trebuia sa ajung la cursuri :unsure: ma gandesc sa o scot si azi la o tura prin faget cu un preten cu transalp, numai ca lipsa oglinzilor nu-mi da siguranta deloc.

Nu te aventura fara oglinzi,e riscant sa intorci capul de fiecare data cand te asiguri!

Ou ie!Adica o ie sus de ce urat s-a fakut za luc! :troll: Eu ma mai dau cu Aprilica,da' mai rar,ca ma strange o tzara! X-(

PS:E cul,itzi spun! :alcy: