Sari la conținut

Grupul Posesorilor De Yamaha Tdm


bcristian

Postări Recomandate

din primele cercetari rezulta ca a discutat cu posesorul FIECAREI motociclete in parte.

A fost intalnire mare, dom'le... :cheers:

 

Cei de la Dual Tours, desi initial mi-au zis ca-mi pot regla si injectia, cand am ajuns acolo mi-au zis ca n-au instrumentul, ca l-au imprumutat... bla bla bla.

Cu ocazia reviziei am constatat ca janta fatza cu care fusesem la indreptat este din nou stramba. Nu se simte la mers (sau nu este evident) dar invartita in aer strambatura este evidenta. Se pare ca va trebui sa cumpar alta - 22 milioane :banana:

Service Yamaha... aiurea rau. Intreaba in Otopeni sau la cei de pe A1.

Cu roata e cam nasol daca se ajunge la cumparat una' noua. Eu o am un pic indoita pe spate si nu sunt probleme, fulajul (sau cum se numeste devierea aia) e cam de 1-2mm, insa nu imi dau seama daca e din janta sau din roata cu anvelopa cu tot.

 

pierzi garantia daca iei de pe ebay ?

N-are ce garantie sa piarda, ca oricum ma indoiesc ca are garantie la roti si 2. n-au de unde sa se prinda aia ca a schimbat janta, daca una la fel.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 11,8k
  • Created
  • Ultimul Răspuns

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Posted Images

Am fost la revizie si am pus Putoline 15W50. (Motul 10W40 luat de la LinX il pastrez pentru la iarna.) Acum cutia merge excelent dar motorul vibreaza in continuare.

Se pare ca acest Putoline 15W50 e o bunaciune de ulei, si in taxiul meu e tot asta

In ce gama de turatii vibreaza?

Am manual cu desene. Din nefericire, nu prea stiu pe unde sunt in realitate piesele desenate acolo. :banana:

Scaneaza si tu 2-3 pagini semnificative si tranteste-le pe forum sa facem o sedinta asupra lor :cheers:

Daca nu ma insel, pe forum se pot incarca doar jpg-uri, poate si pdf, nu stiu, vezi tu...

Editat de Korben Dallas
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

SYNCHRONIZING THE THROTTLE BODIES

Prior to synchronizing the throttle bodies, the valve clearance and the engine idling speed should be properly adjusted and the ignition timing should be checked.

 

1. Stand the motorcycle on a level surface.

Place the motorcycle on a suitable stand.

 

2. Remove:

- rider seat. Refer to ?SEAT?.

- fuel tank. Refer to ?FUEL TANK?.

-air filter case. Refer to ?AIR FILTER CASE?.

 

3. Remove:

- cap 1

- hose 2

 

4. Install:

- engine tachometer (to the spark plug lead of cyl. #1)

- vacuum gauge (to the throttle body)

 

5. Install:

- fuel tank. Refer to ?FUEL TANK?.

 

6. Start the engine and let it warm up for several minutes.

 

7. Check:

- engine idling speed

Out of specification - Adjust. Refer to ?ADJUSTING THE ENGINE IDLING SPEED?.

 

NOTE:

Engine idling speed

1,100 - 1,200 r/min

 

8. Adjust:

- throttle body synchronization

a. With throttle body #1 as standard, adjust throttle body #2 using the air screws 1 . Vezi imaginile atasate.

- After each step, rev the engine two or three times, each time for less than a second, and check the synchronization again.

- If the air screw is removed, turn the screw 3/4 turn in and be sure to synchronize the throttle body.

 

CAUTION:

Do not use the throttle valve adjusting screws 1 to adjust the throttle body synchronization.

 

NOTE:

Vacuum pressure at engine idling speed

33.0 - 36.0 kPa (248 - 270 mm Hg)

 

The difference in vacuum pressure between two throttle bodies should not exceed 1.33 kPa (10 mm Hg).

 

9. Measure:

- engine idling speed

Out of specification - Adjust.

Make sure that the vacuum pressure is within specification.

 

10. Stop the engine and remove the measuring equipment.

 

11. Adjust:

- throttle cable free play. Refer to ?ADJUSTING THE THROTTLE CABLE FREE PLAY?.

 

NOTE:

Throttle cable free play (at the flange of the throttle grip)

3 - 5 mm

 

12. Remove:

- engine tachometer

- vacuum gauge

post-41208-1245303803_thumb.png

post-41208-1245303865_thumb.png

Editat de Marius '95
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

SYNCHRONIZING THE THROTTLE BODIES

Prior to synchronizing the throttle bodies, the valve clearance and the engine idling speed should be properly adjusted and the ignition timing should be checked.

 

1. Stand the motorcycle on a level surface.

Place the motorcycle on a suitable stand.

 

2. Remove:

- rider seat. Refer to ?SEAT?.

- fuel tank. Refer to ?FUEL TANK?.

-air filter case. Refer to ?AIR FILTER CASE?.

 

3. Remove:

- cap 1

- hose 2

 

4. Install:

- engine tachometer (to the spark plug lead of cyl. #1)

- vacuum gauge (to the throttle body)

 

5. Install:

- fuel tank. Refer to ?FUEL TANK?.

 

6. Start the engine and let it warm up for several minutes.

 

7. Check:

- engine idling speed

Out of specification - Adjust. Refer to ?ADJUSTING THE ENGINE IDLING SPEED?.

 

NOTE:

Engine idling speed

1,100 - 1,200 r/min

 

8. Adjust:

- throttle body synchronization

a. With throttle body #1 as standard, adjust throttle body #2 using the air screws 1 . Vezi imaginile atasate.

- After each step, rev the engine two or three times, each time for less than a second, and check the synchronization again.

- If the air screw is removed, turn the screw 3/4 turn in and be sure to synchronize the throttle body.

 

CAUTION:

Do not use the throttle valve adjusting screws 1 to adjust the throttle body synchronization.

 

NOTE:

Vacuum pressure at engine idling speed

33.0 - 36.0 kPa (248 - 270 mm Hg)

 

The difference in vacuum pressure between two throttle bodies should not exceed 1.33 kPa (10 mm Hg).

 

9. Measure:

- engine idling speed

Out of specification - Adjust.

Make sure that the vacuum pressure is within specification.

 

10. Stop the engine and remove the measuring equipment.

 

11. Adjust:

- throttle cable free play. Refer to ?ADJUSTING THE THROTTLE CABLE FREE PLAY?.

 

NOTE:

Throttle cable free play (at the flange of the throttle grip)

3 - 5 mm

 

12. Remove:

- engine tachometer

- vacuum gauge

 

 

o nimica toata :cheers:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

@cavaleru: tot ce tine de frinare cureti cu alcool tehnic sau lichid de frana, altceva gen chestii derivate din petrol risca sa iti umfle garniturile si sa ti le compromita definitiv (wd40, motorina, etc).

 

Daca te apuci sa scoti pistonasele, ar fi bine sa fii pregatit cu garnituri noi, pentru ca nu stii in ce stare sint alea vechi si risti ori sa se deterioreze cind scoti pistoanele ori daca sint umflate sa nu mai poti baga pistonashele inapoi (asta in cazul in care demontezi ce ai pe motor, altfel daca ai si etrierele de la fazerul ala sau ce ai luat tu normal ca nu e nici o urgenta poti sa le dai linistit afara sa vezi in ce stare sint, poate sint bune garniturile si scapi de o cheltuiala).

 

Un set nou de garnituri standard la tdm pe spate e 15 euro la kedo. Eu le-am luat de la kaore cu 1 milion (aduc de pe motomike, ca si romi). Setul vine cu 4 garnituri si o cutiutza de vaselina speciala pentru pistonase. Pe fatza e si mai dureros, costa de sari in sus.

 

Tre sa fii atent cind montezi la loc pistonasele, garniturile cica sint destul de fragile (da un search pe carpe), si la cit costa nu prea iti permiti experimente. Canalele din cilindri in care intra garniturile trebuie curatate foarte bine.

 

La TDM yamaha nu recomanda separarea etrierelor in jumatati decit in cazuri exceptionale(nu stiu din ce motiv), dar cred ca altfel te umpli de draci pina scoti garniturile si cureti cilindrii (ar fi bine sa cureti tot pentru ca in timp se cam umplu de mizerie, si posibil sa ai in spatele pistonaselor o balta de lichid gelatinos deja din cauza ca e o zona nu prea circulata). Pe carpe sint cativa care au desfacut pe din doua etrierele si n-au avut probleme.

 

Eu inca n-am apucat sa schimb garniturile, deci ce e mai sus e doar teorie :cheers:

Spor !

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

@cavaleru: tot ce tine de frinare cureti cu alcool tehnic sau lichid de frana, altceva gen chestii derivate din petrol risca sa iti umfle garniturile si sa ti le compromita definitiv (wd40, motorina, etc).

 

Daca te apuci sa scoti pistonasele, ar fi bine sa fii pregatit cu garnituri noi, pentru ca nu stii in ce stare sint alea vechi si risti ori sa se deterioreze cind scoti pistoanele ori daca sint umflate sa nu mai poti baga pistonashele inapoi (asta in cazul in care demontezi ce ai pe motor, altfel daca ai si etrierele de la fazerul ala sau ce ai luat tu normal ca nu e nici o urgenta poti sa le dai linistit afara sa vezi in ce stare sint, poate sint bune garniturile si scapi de o cheltuiala).

 

Un set nou de garnituri standard la tdm pe spate e 15 euro la kedo. Eu le-am luat de la kaore cu 1 milion (aduc de pe motomike, ca si romi). Setul vine cu 4 garnituri si o cutiutza de vaselina speciala pentru pistonase. Pe fatza e si mai dureros, costa de sari in sus.

 

Tre sa fii atent cind montezi la loc pistonasele, garniturile cica sint destul de fragile (da un search pe carpe), si la cit costa nu prea iti permiti experimente. Canalele din cilindri in care intra garniturile trebuie curatate foarte bine.

 

La TDM yamaha nu recomanda separarea etrierelor in jumatati decit in cazuri exceptionale(nu stiu din ce motiv), dar cred ca altfel te umpli de draci pina scoti garniturile si cureti cilindrii (ar fi bine sa cureti tot pentru ca in timp se cam umplu de mizerie, si posibil sa ai in spatele pistonaselor o balta de lichid gelatinos deja din cauza ca e o zona nu prea circulata). Pe carpe sint cativa care au desfacut pe din doua etrierele si n-au avut probleme.

 

Eu inca n-am apucat sa schimb garniturile, deci ce e mai sus e doar teorie :cheers:

Spor !

 

 

pai cred ca doar o sa curat etrierii de fazer, nu-s noi ( nu am bani de astfel de investitii) sunt ai unui prienten care si i-a schimba cu unii de R1 si pompa de frana tot de R1

 

daca tot stai bine cu teoria nu ai chef sambata de experimente? :banana:

 

imi pun mobra la bataie :lol:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Salutare,

 

Cum furtunasele de frana si accesoriile aferente s-au dus la un TDM-ist, intamplator am descoperit un releu de incarcare pentru modelul 3VD ( e releu d-ala mic si nu cred ca merge decat pentru 3VD)

 

Daca are cineva nevoie, da-ti-mi un semn aici, sau pe PM.

Pretul...la fel... il faceti voi!

 

Toate bune!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

nu am bani pt un asfel de trip.

 

oricum week-end-ul e deja ocupat cu joaca cu franele.

 

sambata are chef careva sa ma asiste ??va implica doar sa traga de maneta de frana cand fac aerisirea :cheers:

 

in rest lectii de tehnica gratuita si niste bere tot moca :banana:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

la bere parca m-as baga:D pacat ca benzina pana in bucuresti costa mai mult ca o lada intrega bauta aici:D

 

suna foarte interesant chestia cu Dubova.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

la bere parca m-as baga:D pacat ca benzina pana in bucuresti costa mai mult ca o lada intrega bauta aici:D

 

suna foarte interesant chestia cu Dubova.

Floriane, daca nu aveti in plan nimic, puteti veni cu noi aici: /index.php?showtopic=376221

Noi o sa mergem de vineri seara cu cortu pana la Sarmisegetuza Regia, iar sambata la prima ora, vom ajunge la Cricau , la festival. Asa ca daca vreti, va asteptam cu drag, va fii super :cheers:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

nici unu din bucuresti nu sare sa ma ajute, bah ce oameni :cheers:

 

 

Haaai ma.. k mi s`a facut mila de tine.. de cum te rogi de totzi p`aici..

 

Nu`s din buc.. dar vin eu dak imi faci benzina dus-intors. :banana: :>

 

Si cumpar eu o lada de bere, sa nu murim de sete :lol:

 

Ce zici?

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

@Korben Dallas.

 

He he.. Tz`am vazut mobra prin shientru.. in fata la Profi Foto (Agfa) :cheers:

 

Altfel.. am scos si eu bujia cand am schimbat si lantzul de distributzie, si vezi un adevarat miracol..

Bujia arata exact ca si al tau. :banana:

Nu i`am desfacut carburatoarele,. doar am reglat amestecul de carburant dupa ureche. si nu dupa cum scrie cartea.. :lol:

 

Have a nice day!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Floriane, daca nu aveti in plan nimic, puteti veni cu noi aici: /index.php?showtopic=376221

Noi o sa mergem de vineri seara cu cortu pana la Sarmisegetuza Regia, iar sambata la prima ora, vom ajunge la Cricau , la festival. Asa ca daca vreti, va asteptam cu drag, va fii super :banana:

 

 

Eu in weeknedu asta am ramas cam singur...colegii mei merg la nunti...asa ca sa ma economisesc si eu un banut de benzina...in week-endul acesta am sa fac sedinte foto...asa mai stau si eu linistit si nu mi se uzeaza bunatatea de cauciuc. Mai trebuie sa imi schimb si uleiul...am anul acesta deja 8.000 km :cheers:

 

ar trebui sa imi strang banuti de concediu.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Haaai ma.. k mi s`a facut mila de tine.. de cum te rogi de totzi p`aici..

 

Nu`s din buc.. dar vin eu dak imi faci benzina dus-intors. :lol: :>

 

Si cumpar eu o lada de bere, sa nu murim de sete :lol:

 

Ce zici?

 

 

bere imi aduce claudia :D

 

de la arad pana aici la consumu tau nesimtit de mic ar trebui sa ies ieftin :lol:

 

Eu in weeknedu asta am ramas cam singur...colegii mei merg la nunti...asa ca sa ma economisesc si eu un banut de benzina...in week-endul acesta am sa fac sedinte foto...asa mai stau si eu linistit si nu mi se uzeaza bunatatea de cauciuc. Mai trebuie sa imi schimb si uleiul...am anul acesta deja 8.000 km :cheers:

 

ar trebui sa imi strang banuti de concediu.

 

 

domnu uleiu se schimba la 6000km :banana:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

salut TDM -isti. Am citit mult despre modelul asta de motor si recunosc ca s-a lipit de sufletul lui. Am gasit unul la 1200 la vanzare din 1995.Vreau sa stiu daca este un pret bun pentru perioada asta care se anunta a fi grea d.p.d.v. financiar.

Daca mai puteti sa-ti spuneti cum sta la costuri consumabile si daca se gasesc cat de cat usor.

 

 

Multumesc.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.


MOTOCICLISM.ro
Grup Facebook: +36000 membri
Înscrie-te în grup
Discutii despre motociclism pe Facebook
 
BIKESHOP.ro
Grup Facebook: +18000 membri
Înscrie-te în grup
Anunturi de vanzare - cumparare pe Facebook.


×
×
  • Creează nouă...