Sari la conținut

Pt Incepatori De La A La Z


old school
 Share

Postări Recomandate

Foarte frumos spus. Copy/paste -> print. Lipit pe perete.

 

Deși deocamdată nu am motocicletă, A este în plan și de asemenea și una bucată căluț. Dar încă nu mă simt pregătit, prea multe reacții violente care se soldează cu forjatul între semafoare (cu 1.4 tone de metal), prea mulți nervi (cu prea multe înjurături, deja am început să mă repet cam des). Autocontrolul întâi, motorul după, deși cică am o vârstă la care sunt matur și responsabil. Mdea... :P

 

P.S.: bine v-am găsit!

Editat de .Cosmin.
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 1 month later...
  • Răspunsuri 603
  • Created
  • Ultimul Răspuns

Top Posters In This Topic

Topic descoperit tirziu. Nu ar trebui sa stea numai la sectiunea incepatori (:.

Multi devenim idioti odata cu experienta, care din pacate, de multe ori are si efecte adverse : inhiba frica si bunul simt.

M-a emotionat in mod special partea cu sotia/prietena. Intr-adevar dureros, nu stiu nici eu cum as putea sa-mi iert asa ceva. Pot doar sa sper ca fosta ta sotie s-a impacat mai bine cu ranile si cicatricile ei, decit ai reusit tu sa o faci. Poate ar fi bine s-o intrebi, acum, din nou, ai putea avea surprize (placute, sper).

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Nu a mai fost niciodata la fel.Nu m-am iertat niciodata pt cele intamplate.Nu am cum sa repar ce am stricat.Raman patat pe veci.Nu vei intelege pana nu ti se va intampla.Nu iti doresc sa ajungi ca mine.

 

 

 

multumesc petru faptul ca ne reamintesti ca si tristetea, si taratul pana la sotie(Doamne!!!) si ACCIDENTELE fac parte din viata noastra

stiu ca alergam(sau ele pe noi?) niste bestii care, la un moment dat, au propria lor personalitate.

si ne varsa.

si apoi?

daca ai bafta(si protectii) scapi julit.

daca nu ai, poti sa mori. tu si cu cel din spate.

e nasol sa lasi in urma doar RIP-uri si lacrimi.

daca esti un tip fain, la implinirea unui an de la moartea ta, se vor strange motociclistii si vor defila in amintirea ta.

pacat ca tu nu stii asta.

esti mort de un an.

si nici mama/tatal/iubita/sotia/fiul nu vor fi interesati de o manifestare "im memoriam" ei plang, pur si simplu. ei te doresc langa ei. cu sau fara motor.si le e dor de tine.

si tu esti mort de un an. nu mai ai nimic de oferit. nici de primit.

 

 

esti viteaz pe motor?

 

 

 

vino acasa deseara! te astept sa ne jucam si cu jucariile mele, nu doar cu a ta...

fiul tau...

 

 

 

usor, fratilor, ca nu e concurs. decat atunci cand trebuie. si acolo se fac inscrieri...

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 3 weeks later...
1. In clipa in care tu te duci si iti vinzi bicicleta pt a da un avans la un ZX-10 ,CLAR esti inconstient. Asta nu inseamna ca nu vei putea merge pe acel motor ci doar ca sansele tale de suprevietuire sunt mult mai scazute.Si aici trebuie sa stai sa gandesti urmatoarele: familia ta are destui bani pt a te ingropa? parintilor le va pasa ca tu esti mort sau vor beneficia dupa decesul tau (caz in care poti pune si NOS pe motor). prietena ta,pe mana a carui prieten ramane?

 

:unsure: Asta e caz real, il stiu! (insa nu stiu daca mai traieste... ca i-am dat ignore cand m-am prins ca-i manelist)

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

1. In clipa in care tu te duci si iti vinzi bicicleta pt a da un avans la un ZX-10 ,CLAR esti inconstient. Asta nu inseamna ca nu vei putea merge pe acel motor ci doar ca sansele tale de suprevietuire sunt mult mai scazute.Si aici trebuie sa stai sa gandesti urmatoarele: familia ta are destui bani pt a te ingropa? parintilor le va pasa ca tu esti mort sau vor beneficia dupa decesul tau (caz in care poti pune si NOS pe motor). prietena ta,pe mana a carui prieten ramane?

 

:unsure: Asta e caz real, il stiu! (insa nu stiu daca mai traieste... ca i-am dat ignore cand m-am prins ca-i manelist)

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Am primit link cu postul asta de la un prieten si am citit tot, am si intarziat la munca din cauza asta dar pe zi ce trece ma gandesc mai mult la faptul ca am carnet din 2006 si motoreta din iarna 2006-2007 si desi nu mi-am tinut motoreta in pauza decat cand a fost zapada afara nu am cazut niciodata (am lasat-o pe o parte la 0,2 km/h anul trecut, total prosteste dar asta nu cred ca se pune ca accident), numai ca fiecare situatie din care scap in traficul din Bucuresti si nu numai (flacai care iti ies in fata si dupa aceea te injura ca ce cauti pe strada exact cand iesea el, care musca din portocaliul rosiatic, care taie curbele pe serpentine pentru ca asa au vazut ei ca fac chilotii de wereceu, care considera ca daca pleaca in forja de la semafor iti pot taia fata pentru ca cei 100+ cai putere ai tai nu au sanse impotriva Loganului cu tobe sport, asta ca sa nu mai vb de intoarcerile pe liniile alea doua care cred ca se anuleaza reciproc), m-au facut initial sa ma enervez, sa ma cert cu dobitocii, pana cand am realizat ca nu pot schimba lumea si trebuie sa merg cu motoreta dupa regulile lor. Am devenit paranoic, imi inchipui ca toate stradutele laterale ascund masini care ma pandesc sa iasa, in toate masinile sunt gospodine incepatoare, in toate masinile oprite la semafor sunt flacai care vor deschide usile brusc.

 

In alta ordine de idei, eu degeaba mi-as scoate scaritele pentru ca prietena mea are motoreta de aproape un an si trebuie sa recunosc ca ma tempereaza cand mergem impreuna desi eu incerc sa o instig... dar mi-e frica de momentul (de care ma rog la Dumnezeu sa nu vina) in care unul dintre noi o sa cada si mi-e mult mai frica pentru ea decat pentru mine, probabil si pentru ca eu i-am bagat microbul asta...

 

Inca ceva, cred ca trebuie sa stam linistiti in ceea ce priveste pokemonii teribilisti, ei nu intra la sectiunea incepatori pentru ca au multi km pe motoreta (facuti la scoala de soferi, ocolind jaloane) plus ca acel Gigi s-a mai dat si cu R6-le unui prieten vreo 20m intregi, dar Gigi in mod clar crede ca intra mai tare in gasca daca isi ia R1 direct... nu?

 

si acum la munca...

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 2 weeks later...

Impresionant,Old School felicitari,are omu ce-nvata de la tine.

Am avut ocazia sa vizitez salonul Intermot-Koln,de unde,inaintea imaginii zecilor de modele moto vizionate,m-am intors cu imaginea vizitatorilor veniti in scaune cu rotile.

Nu gasesc cuvintele cu care as putea descrie privirea din ochii acelor oameni,sau a celor care ii insoseau.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 2 weeks later...

toata lumea te lauda OLD SCHOOL... ai talent la scris...dar...esti mult prea negativist... daca ar fi sa ma iau dupa tine nu ar trebui sa ma mai sui in sa. Tratezi motociclismul ca pe ceva morbid.(e doar o parere personala). Poate sunt oameni care au joburi mai periculoase decat mersul pe motor? si cu asta am spus tot. motorul ramane o relaxare pt mine...oricat de periculos ar parea pt voi (tine). Spartanii nu cunosteau frica. la ceea ce fac, pot spune ca nici eu... oricum incepatorii au mult de invatat de la tine...insa ii sperii prea rau. din moment ce si-au luat motor inseamna ca sunt duri sau vor sa fie duri... si asta se castiga prin suferinta...

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

toata lumea te lauda OLD SCHOOL... ai talent la scris...dar...esti mult prea negativist... daca ar fi sa ma iau dupa tine nu ar trebui sa ma mai sui in sa. Tratezi motociclismul ca pe ceva morbid.(e doar o parere personala). Poate sunt oameni care au joburi mai periculoase decat mersul pe motor? si cu asta am spus tot. motorul ramane o relaxare pt mine...oricat de periculos ar parea pt voi (tine). Spartanii nu cunosteau frica. la ceea ce fac, pot spune ca nici eu... oricum incepatorii au mult de invatat de la tine...insa ii sperii prea rau. din moment ce si-au luat motor inseamna ca sunt duri sau vor sa fie duri... si asta se castiga prin suferinta...

Mai bine speriat si intreg decit inconstient in scaun cu rotile.

Pentru asta trebuie cunoscuta fata neagra a motociclismului,pentru a constientiza ce ne poate astepta daca gresim.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

toata lumea te lauda OLD SCHOOL... ai talent la scris...dar...esti mult prea negativist... daca ar fi sa ma iau dupa tine nu ar trebui sa ma mai sui in sa. Tratezi motociclismul ca pe ceva morbid.(e doar o parere personala). Poate sunt oameni care au joburi mai periculoase decat mersul pe motor? si cu asta am spus tot. motorul ramane o relaxare pt mine...oricat de periculos ar parea pt voi (tine). Spartanii nu cunosteau frica. la ceea ce fac, pot spune ca nici eu... oricum incepatorii au mult de invatat de la tine...insa ii sperii prea rau. din moment ce si-au luat motor inseamna ca sunt duri sau vor sa fie duri... si asta se castiga prin suferinta...

Spartanii au murit pana la unul pentru un țel inalt si o credinta. Ai vazut si tu filmul artistic si gata... ai zis ca poti sa compari :disappointed:

Daca o sa crapi arzand-o pe-o roata pe stradute inguste si fara vizibilitate, se numeste ca ai murit de prost, pe mana ta. E prost ala care zice ca moare vitejeste asa.

 

De murit MORI o singura data si nu ai butonul de RETRY :lol:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

toata lumea te lauda OLD SCHOOL... ai talent la scris...dar...esti mult prea negativist... daca ar fi sa ma iau dupa tine nu ar trebui sa ma mai sui in sa. Tratezi motociclismul ca pe ceva morbid.(e doar o parere personala). Poate sunt oameni care au joburi mai periculoase decat mersul pe motor? si cu asta am spus tot. motorul ramane o relaxare pt mine...oricat de periculos ar parea pt voi (tine). Spartanii nu cunosteau frica. la ceea ce fac, pot spune ca nici eu... oricum incepatorii au mult de invatat de la tine...insa ii sperii prea rau. din moment ce si-au luat motor inseamna ca sunt duri sau vor sa fie duri... si asta se castiga prin suferinta...

 

Salut. Parerea mea este ca oricare incepator este dispus de a se urca in sa trebuie mai intai sa aibe ceva cunostinte REALE legate de motociclism si nu doar ca acesta este un sport care aduce femei,adrenalita ,faima si trofee. Prin cea ce am scris aici am incercat sa deschid ochii incontientilor.

Motociclismul poate fi o relaxare pt cei ce il practica cu cap cu toate ca daca stau sa ma gandesc bine unii considera ca 6 luni de spitalizare cu piciorele si mainile in ghips pot fi o relaxare in egala masura. :lol: Cat despre duri , ma intreb oare daca a fi in scaun cu rotile pe viata poate fi un exemplu bun? ........ :disappointed:

In final nu pot decat sa sper ca unii au ce sustrage din acest text iar pt cei ceva mai duri... ce sa zic; BAFTA. :lol:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 2 weeks later...

Salut,

Sunt incepator si consider acest thread ca fiind cel mai reusit din cate am citit pe site. Multumesc frumos Oldschool pentru efortul depus si te asigur ca timpul consumat nu a fost pierdut degeaba: uite ca ai facut macar un rookie sa se gandeasca serios la ce va face pe viitor, iar asta nu e putin deloc.

In alta ordine de idei, un alt Oldschool-like mi-a dat un sfat pe care il pretuiesc: "Mergi incet la inceput.Te asigur ca o sa cazi macar o data. E mai bine sa o faci la viteza mica si sa vezi cum te simti dupa aia. Pe urma o sa-ti dai tu seama ce si cum sa faci pe viitor"

Asfalt uscat!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Salut. Super post, am ajuns la el printr-un alt post, cu fragmente copiate din acesta, dar asta e irelevant. Intr-adevar, unele pasaje mi-au facut sa mi se ridice parul pe maini, dar am realizat ca asa e realitatea. Da, sunt incepator. Da, mi-am luat motor si am dat peste 3500 de euro pe el. Dar la fel am dat si peste 4500 RON pe echipament. Si nu o sa il tin in casa sa prinda praf. Multumesc tuturor celor care au dat un sfat pe acest forum si datorita carora, unii incepatori, sunt(em) mai responsabili. Cheers!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

woaaau, woaaau, woaaau! :lol:

super topic!, super talent!, super adevarat!

din pacate prea multi invatam din greselile proprii si prea putini dintr-ale altora.

oricum, daca un singur motorist a fost salvat de cele scrise mai sus si tot este un castig enorm.

eu pot sa spun ca am avut noroc! norocul experientei cu conserva in trafic, norocul ca am alaturi un om care ma tempereaza, ma invata, norocul unor evenimente personale, neplacute, dar nu foarte grave, pe de o parte, dar si tristetea unor evenimente fatale, definitive, fara cale de intoarcere, ale unor prieteni in intalnirea lor cu alde Gigi, pe de alta parte, evenimente care m-au scuturat, palmuit, trezit la realitate...

old school iti multumim!

am sa adaug link-ul la semnatura pentru ca sa ajunga la cat mai multi oameni!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

cam da. "e" multi inconstienti. si mai multi ignoranti... peste tot, nu numai printre motoristi. Tov. murphy zicea ca doua lucruri "e" omnoprezente pe planeta asta: hidrogenul si prostii. doar ca pe motor "efectele" prostiei "e" imediate si brutale...

 

toate cele mai de sus mi le confirma propria experienta. nu cea de motorist (abia mi-am luat A-ul si motor inca n-am... visez la o Virago 535), ci cea de SMURD-ist (aproape 4 ani) si medic la Ambulanta (un an si ceva)... poate n-o fi dracu' chiar atat de negru, dar toate afirmatiile si argumentele maestrului sunt perfect valabile...

 

ce imi/va pot dori? mie sa am parte de cat mai multi OAMENI de acest fel de la care sa fur meserie, voua sa va inalniti cu incepatori "cu scaun la cap", iar noua tuturor sa ne-ntalnim cu cat mai putini "Gigi" pe drumuri!

 

grija mare si asfalt uscat!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 2 weeks later...

Sunt incepator mi-am luat si eu r1 .. nu zic ca ma stapanesc si merg bine ! Uneori recunosc ii dau si eu prea mult dar cel putin astept momentul oportun .. fara curti cu garaje si etc ... imi iau protectii dupa mine .. geaca, manusi ,casca , si nu zic asta tocmai ca e toamna da pentru siguranta de azi e bine sa porti si vara .Am citit si m-a uimit si pe mine acest post ,are foarte mare dreptate ,dar degeaba posteaza.Recunoastem ca vom ajunge acolo in trafic peste o ora doua si sigur nu le respectam in totalitate si poate nici el nu le respecta ! Si macar daca tot gresesti sa te indrepti ..Eu zic ca am gresit de foarte multe ori pana acum .

Dar vb`a aia .. poate maine va fi o iesire frumoasa si te gandesti sa ajungi "intreg si sanatos acasa " de ce ? pentru ca toti zicem asa si o zicem pentru simplul fapt ca suntem constienti ca o sa gresim putin sau mult sau poate greseste altul ! .... Bafta ! Sa ajungem intregi acasa ! Si sa ne bucuram de cat mai multe plimbari cu ele .

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Sunt incepator mi-am luat si eu r1 .. nu zic ca ma stapanesc si merg bine ! Uneori recunosc ii dau si eu prea mult dar cel putin astept momentul oportun .. fara curti cu garaje si etc ... imi iau protectii dupa mine .. geaca, manusi ,casca , si nu zic asta tocmai ca e toamna da pentru siguranta de azi e bine sa porti si vara .Am citit si m-a uimit si pe mine acest post ,are foarte mare dreptate ,dar degeaba posteaza.Recunoastem ca vom ajunge acolo in trafic peste o ora doua si sigur nu le respectam in totalitate si poate nici el nu le respecta ! Si macar daca tot gresesti sa te indrepti ..Eu zic ca am gresit de foarte multe ori pana acum .

Dar vb`a aia .. poate maine va fi o iesire frumoasa si te gandesti sa ajungi "intreg si sanatos acasa " de ce ? pentru ca toti zicem asa si o zicem pentru simplul fapt ca suntem constienti ca o sa gresim putin sau mult sau poate greseste altul ! .... Bafta ! Sa ajungem intregi acasa ! Si sa ne bucuram de cat mai multe plimbari cu ele .

de ce ai tinut neaparat sa iti cumperi r1 din prima?

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Sunt incepator mi-am luat si eu r1 .. nu zic ca ma stapanesc si merg bine ! Uneori recunosc ii dau si eu prea mult dar cel putin astept momentul oportun .. fara curti cu garaje si etc ... imi iau protectii dupa mine .. geaca, manusi ,casca , si nu zic asta tocmai ca e toamna da pentru siguranta de azi e bine sa porti si vara .Am citit si m-a uimit si pe mine acest post ,are foarte mare dreptate ,dar degeaba posteaza.Recunoastem ca vom ajunge acolo in trafic peste o ora doua si sigur nu le respectam in totalitate si poate nici el nu le respecta ! Si macar daca tot gresesti sa te indrepti ..Eu zic ca am gresit de foarte multe ori pana acum .

Dar vb`a aia .. poate maine va fi o iesire frumoasa si te gandesti sa ajungi "intreg si sanatos acasa " de ce ? pentru ca toti zicem asa si o zicem pentru simplul fapt ca suntem constienti ca o sa gresim putin sau mult sau poate greseste altul ! .... Bafta ! Sa ajungem intregi acasa ! Si sa ne bucuram de cat mai multe plimbari cu ele .

Si eu am gresit din prima-adica de la alegerea primei moto in noiembrie 2007.

Am inceput pe un intruder 1800 cu care am acum 10.000 km,iar in iunie mi-am luat un bmw r 1200 rt ptr plimbari lungi cu care am facut 21.000 km.

Acum,la un an de cind am carnet A (B-un il aveam din 1990) pot spune ca am avut mare noroc,iar daca ar fi sa incep din nou,as incepe pe un moto mic,nu as repeta greseala.Din pacate "mintea la cap"iti vine pe parcurs,la inceput nu dai importanta cuvenita sfaturilor celor experimentati.

Ai mare grija si iti doresc mult noroc.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 3 weeks later...

Bun topicul, cu cateva mici neajunsuri de ordin tehnic ca sa zic asa: de ex la faza cu motociclistu nebun care iti rupe oglinda, daca o face in viteza e practic imposibil sa nu fie tras sub roata ta fatza, dar in primul rand, daca incepe sa te depaseasca, orice nebun d-asta cat a fi el de maniac nu o poate face chiar asa de la limita incat sa ajunga asa de aproape de oglinda ta daca tu inca o data ai mers perfect drept fara sa virezi stanga.

Si daca chiar se intampla printr-o minune a fizicii asa ceva, tu nu ii spui ca esti motociclist ci ii iei numarul, si cu ajutorul unui martor(cel care ziceai ca striga: "nebunii astia de motociclisti") il denunti la politie pt ca A FACUT ACCIDENT DE CIRCULATIE SI A PARASIT LOCUL FAPTEI ceea ce E INFRACTIUNE, si ii salta permisu(daca are asa ceva :smoke: )

si pe urma daca te loveste in aripa, intra la distrugere de bunuri, si il poti da in judecata chiar si pt agresiune :D

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Bun topicul, cu cateva mici neajunsuri de ordin tehnic ca sa zic asa: de ex la faza cu motociclistu nebun care iti rupe oglinda, daca o face in viteza e practic imposibil sa nu fie tras sub roata ta fatza, dar in primul rand, daca incepe sa te depaseasca, orice nebun d-asta cat a fi el de maniac nu o poate face chiar asa de la limita incat sa ajunga asa de aproape de oglinda ta daca tu inca o data ai mers perfect drept fara sa virezi stanga.

Si daca chiar se intampla printr-o minune a fizicii asa ceva, tu nu ii spui ca esti motociclist ci ii iei numarul, si cu ajutorul unui martor(cel care ziceai ca striga: "nebunii astia de motociclisti") il denunti la politie pt ca A FACUT ACCIDENT DE CIRCULATIE SI A PARASIT LOCUL FAPTEI ceea ce E INFRACTIUNE, si ii salta permisu(daca are asa ceva :smoke: )

si pe urma daca te loveste in aripa, intra la distrugere de bunuri, si il poti da in judecata chiar si pt agresiune :D

 

 

 

mda, si...nu.

1.Poti rupe oglida unei masini fara a 'pica' cu sau de pe motor sau a fi tras sub rotile acesteia. Acum,totul depinde de cate zile ai in sa. Cu toate acestea ,povestea ramane 'poveste'.

2. Fiind in masina sansele de a observa un numar de inmatriculare care a fost taiat-spanzurat si indoit cu mare atentie sub saua motocicletei .........mai are rost sa intru in detalii?

3. Sa va explic ce inseamna sa dai in judecata in romania in ziua de azi? Drumuri,bani cheltuiti,avocati incompetenti si un sistem corupt? Cat timp dureaza un proces si ce sanse de castig ai? Cat de mica sau mare este spaga oferita de inculpat politistilor ca sa iti arunce dosarul la gunoi? Sti, pt ca am mai multe dosare pe rol si toate se indreapta INCET in aceiasi directie....

4.Ii salta permisul?30 zile? so what? pt asta esti dispus sa stai la circa 5-6 ore,la avocat o zi,prin instante 20?

 

 

Daca o sa imi spui ca esti avocat si ca lucrurile nu stau asa cum le descriu eu ,...pai nu pot decat sa iti ofer sansa de a lucra pt mine. :D

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Vizitator moshnegutzu
Bun topicul, cu cateva mici neajunsuri de ordin tehnic ca sa zic asa: de ex la faza cu motociclistu nebun care iti rupe oglinda, daca o face in viteza e practic imposibil sa nu fie tras sub roata ta fatza, dar in primul rand, daca incepe sa te depaseasca, orice nebun d-asta cat a fi el de maniac nu o poate face chiar asa de la limita incat sa ajunga asa de aproape de oglinda ta daca tu inca o data ai mers perfect drept fara sa virezi stanga.

Si daca chiar se intampla printr-o minune a fizicii asa ceva, tu nu ii spui ca esti motociclist ci ii iei numarul, si cu ajutorul unui martor(cel care ziceai ca striga: "nebunii astia de motociclisti") il denunti la politie pt ca A FACUT ACCIDENT DE CIRCULATIE SI A PARASIT LOCUL FAPTEI ceea ce E INFRACTIUNE, si ii salta permisu(daca are asa ceva :smoke: )

si pe urma daca te loveste in aripa, intra la distrugere de bunuri, si il poti da in judecata chiar si pt agresiune :D

 

fratele meu pentru ruperea unei oglinzi acuma nu se mai considera accident ci e o chestie in care ai dea face cu asigurarea.poti sa il faci prin faptul ca tia dat in aripa. dar asta dureaza, iar banii care ii cheltui pe judecata iti iei aripa + masina asa ca daca mai are si avocat sar putea ca sa vinzi tu masina sa ii platesti daune pt imagine!!! :D

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

fratele meu pentru ruperea unei oglinzi acuma nu se mai considera accident ci e o chestie in care ai dea face cu asigurarea.poti sa il faci prin faptul ca tia dat in aripa. dar asta dureaza, iar banii care ii cheltui pe judecata iti iei aripa + masina asa ca daca mai are si avocat sar putea ca sa vinzi tu masina sa ii platesti daune pt imagine!!! ;)

 

Partial ai dreptate, dar ai vazut si prea multe filme :D

 

Si daca ar fi asa, tot il poti prinde undeva unde nu-s martori si ii dai ceaiu de iti da tot ce vrei numa sa-l lasi sa scape :wave:

Sau mai exista si multe alte cai legale sa-i porti simbetele, ca deh, sa faci rau la cineva e atat de usor, cu ajutatu sta lumea mai rau ;)

Editat de RaceTuning
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Vizitator moshnegutzu

adica de ce zici frate ca am vazut prea multe filme!!! mai bine freacate putin la ochi si nu uita ca suntem in romania unde stim toti ca lumea e ramasa in urma iar civilizatie mai putin gasesti!!!!!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

adica de ce zici frate ca am vazut prea multe filme!!! mai bine freacate putin la ochi si nu uita ca suntem in romania unde stim toti ca lumea e ramasa in urma iar civilizatie mai putin gasesti!!!!!

 

Nu m-ai inteles, exemple d-astea cum ca, cineva iti accidenteaza masina din culpa lui, o loveste si intentionat si te injura dupa aia, si sa te dea tot el in judecata pt chipuri defaimare "imagine" adica pt ca ai facut ce trebuia sa faci si anume sa anunti politia, sa ia masurile LEGALE n-am vazut nici la stirile pro-tv ;)

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • l.u.v featured this topic

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

 Share

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.


MOTOCICLISM.ro
Grup Facebook: +36000 membri
Înscrie-te în grup
Discutii despre motociclism pe Facebook
 
BIKESHOP.ro
Grup Facebook: +18000 membri
Înscrie-te în grup
Anunturi de vanzare - cumparare pe Facebook.


×
×
  • Creează nouă...