Sari la conținut

Pt Incepatori De La A La Z


old school
 Share

Postări Recomandate

  • 3 weeks later...
  • Răspunsuri 603
  • Created
  • Ultimul Răspuns

Top Posters In This Topic

Oare acel GIGI care merge cu peste 200 km/h credeti oare ca ar avea timp sa citeasca atatea sfaturi care pt el sunt inutile ...

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Nu alerga mai repede decat ingerul tau pazitor ... RIP LUCI .. RIP LAURENTIU ... Si totusi lista este mult mai lunga!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

intelepte vorbe, old school ! din experienta (de viata) personala insa, intelegi ce scrii tu acolo cind ai trecut de 30 de ani. totusi sper sa se "aplece" multi la scrierile tale. fac si eu scoala pt. A si incet incet incerc sa cunosc cit mai multe despre motociclism. oricum m-a ajutat mult ce ai scris... sincer si eu stau sa ma intreb de motocicleta mi s-ar potrivi, acum, pentru inceput. sint destul de in virsta (39 ani), deci nu ma (mai) intereseaza sutele de cai putere. adrenalina nu se mai varsa in singe cu atita vigoare acum... un naked mediu, un choper, probabil, dar ma gindesc serios si la honda vtr 250 care va aparea in curind

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 2 weeks later...

pentru cei care stiu engleza , un site foarte interesant

 

http://www.ridemyown.com/articles/riding/B...ofleaning.shtml

 

chiar chestia aia cu depasirea fricii de a te lasa in curba , ...educativ.

recomand

Mesaj completat

si niste poze misto,poate invatam ceva si de aici

 

http://www.lazymotorbike.eu/tips/corners/

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 4 weeks later...

Bucuros pe de o parte pentru ca am avut placerea sa "devorez" din experienta cuiva care si-a deschis sufletul si mi-a impartasit franturi din viata sa, pe de alta parte insa nu-mi pot imagina ce a fost in sufletul sau in clipele in care a trait "live" anumite momente sau in momentul in care le-a asternut aici.

 

 

Respect si multumiri Dle Old School,

 

Cristian C.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 1 month later...
Deschid acest topic......

 

Foarte colorat stilul tau de a explica si foarte tragice intamplarile tale, ieri era gata gata sa ma razgandesc cu privire la plimbarea cu motorul...

Foarte multe cuvinte as avea sa spun referitor la postul tau dar intrucat toate sunt de lauda nu am sa spun decat " Bravo! ", cred si sper sa fi atins multe din sufletele ce au citit postul tau.

 

 

Cu respect,

Archangel

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Foarte bun topicul.Am stat 1 ora si un pic sa citesc,dar stiu ca a meritat,ca mi-a intrat ceva in cap...,ca daca esti motociclist si ai un motor mare si tare si care are 300 pe bord,ar trebui sa te gandesti la riscuri inainte macar de a ajunge cu acul vitejometrului la mijlocul "acelui cerc cu multe cifre" pe care il ai pe bord.

 

Incodata,Foarte bun topicul. :crack:

 

 

Asfalt uscat tuturor si viata fara incidente. :)

Editat de Shurub
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

topicul asta a schimbat ceva in mine...bine ca l-am citit acum, umpic de Gigi a existat si in mine fiind posesorul unui moto de 125 cel mai ok la clasa lui...

 

 

PS : am doar 16 ani si totusi sunt constient de ce se poate intampla...de rareori am intrecut limita si doar acolo unde era loc...

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 4 weeks later...
  • 4 weeks later...
  • 1 month later...

Multumim pentru sfaturi, sper sa le fi bagat si la cap, nu doar sa le fi citit.

Oricum viteza clar e moarte.

Sunt si eu incepator si sper ca in cursul acestei luni sa devin proprietarul unui Suzuki SV650.

Bineinteles ca nu a fost prima optiune, mi-am dorit un speed, dar m-a lovit realitatea in cap ca vantul care trecea pe langa mine cu 180 la ora (aveam casca).

Am fost sa vad un Suzuki GSXR600, si vazut a ramas :bounce: dupa ce m-a plimbat cu 180 la ora printre masini si tiruri am fost convins ca asa ceva nu e de mine si mai ales nu e de un incepator.

 

Sper sa am noroc si sa ajung la o varsta inaintata cu toate intregi, poate doar putin zgariate.

 

inca o data multumim si asfalt uscat.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

CEL MAI PLIN DE INTELEPCIUNE TOPIC. Textul de la inceput de topic ar trebui sa fie obligatoriu pentru noi incepatorii si nu nu mai.Sper din tot sufletul sa fie citit de cat mai multi.

 

Ar mai trebui poate adaugat la text si faptul ca trebuie sa iti mentii motocicleta intr-o stare cat mai buna. Atentie mare la frane (placute, discuri si cabluri/furtune) si la cablurile de acceleratie si de ambreiaj. Din experienta personala, foarte important pentru un incepator este sa aiba in special cablul de acceleratie intr-o conditie buna si sa fie reglat corespunzator. Daca cablul nu mai functioneaza cum trebuie sau jocul este prea mare te poti trezi ca tragi prea tare de acceleratie sau ca nu poti doza corect acceleratia, de exemplu intr-o curba. Nu va ganditi la o curba pe un drum in afara localitatii, unde marja de siguranta este ceva mai mare, ci la o situatie in oras, in plin trafic. Lipsa de experienta in cazul unui incepator poate face ca surpriza sa fie atat de mare incat sa pierzi controlul motocicletei. O smucitura mai puternica te poate arunca imediat de pe motor sau de pe trasa ideala si poti intra in alte masini etc.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 2 weeks later...

Salutare tuturor! este primul meu post pe aces forum si am considerat ca aici ar fi topicul cel mai potrivit!

Tot respectul pt ce a scris old school, iar voua tuturor celorlalti motociclisti va doresc cat mai multe drumuri fara incidente!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

... O smucitura mai puternica te poate arunca imediat de pe motor sau de pe trasa ideala si poti intra in alte masini etc.

Hai sa nu zicem "trasa ideala", ca nu toata lumea poate apuca trasa ideala de fiecare data...Hai sa-i zicem "trasa curenta" care se apropie sau tinde spre cea ideala. 

 

 

In rest, toate bune si faine!

 

Cu respect,

 

one kid 

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Subscriu intregului articol al lui old school, dar in special pentru punctele 4 si 5, respectiv echipamentul de protectie si viteza. Acum 3 zile faptul ca am avut echipament de protectie si am avut viteza regulamentara m-au tinut in viata, ba mai mult nu am decat o contuzie. Asa ca indemn pe toata lumea sa asculte sfaturile celor cu mai mult experienta.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 1 month later...

Cat de adevarat este tot ce ati spus aici. Din nefericire... Inca nu sunt motociclist, dar in viitorul apropiat planuiesc sa devin :D . Am gasit multe sfaturi folositoare si vreau sa va multumesc pentru ele, dumneavoastra si celorlalti motociclisti "patiti" care ne impartasesc experientele neplacute prin care au trecut pentru a invata din ele. Imi pare rau pentru accidentul pe care l-ati suferit cu sotia, e plina Romania de Gigi, atat la volan cat si pe 2 roti :laugh:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Prea tare acel preview despre cum trebuie sa fii un motociclist adevarat:):lol:....vb lui plescoi rulz de faza cu Carrefour..chiar azi..am vazut un accident aproape de Carrefour...cu un gsxr 600 k3 si un logan...ala cu masina a vrut sa depaseasca sau a facut.o intentionat...cand a ajuns in dreptul lui a facut dreapta...l.a doborat..:|...nasol...

 

12.Oase rupte

Ma tresezc cu cafeua in gand.Stiu ca dorinta de a ajunge la ibric cat mai repede va fi una ce ma va costa.Incerc sa ma ridic cat mai atent din pat.

Imi ia ceva timp.Ma doare spatele.Imi iau papucii in picioare si plec usor catre bucatarie.Ma dor genunchii.Ceafa imi trosneste de parca ar vrea sa se rupa in doua.Ma dor mainile,incheieturile.Ajung la ibric.Vreau sa il ridic dar degetele imi sunt inclestate.Le deschid atent,usor.Ma dor.

 

Toate ma dor,in fiecare zi.Ma dor de ani de zile.Ma dor de 20 de ani.Realizez ca sunt deabea la inceput si ca durerile vor fi din ce in ce mai greu de suportat.Inbatranesc.Ar fi trebuit sa imbatranesc frumos,fara dureri.Dar nu am cum,pt ca sunt motociclist.Stau pe marginea patului cu cafeaua in mana si ma gandesc ca ar trebui sa le spun si altora cum e sa traiesti in atata durere;Calvar.Intind mana catre noptiera sa mai scot un Aulin.O retrag.Degeaba,oricum nu isi mai face efectul de vreo 10 ani.Il iau subconstient doar pt ca il iau aproape zilnic.Nu isi face efectul dar parca durerea se alina.Ma simt mai bine.Am avut zile mai rele.Mult mai rele.Ma ridic ,ma imbrac in combinezon.Intentionez sa ies la o tura cu prietenii.Ridic greu piciorul peste saua ce pare pe zi ce trece mai inalta.Urc in sa si plec.Adrenalina creste.Nu ma mai doare nimic momentan. Medicamentul perfect.

Mesaj completat

Eu inca nu sunt un motociclist nici macar nu am motocicleta..dar planuiesc sa devin si eu unul dintre voi..pt ca imi place...oricine iubeste adrenalina..dar nu atat de mult ca mine...ce sa zic si eu..;)...mi.au fost de folos sfaturile voastre si o sa imi fie si in viitor..:wave:

 

ASFALT USCAT..!!!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 4 weeks later...
  • l.u.v featured this topic

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

 Share

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.


MOTOCICLISM.ro
Grup Facebook: +36000 membri
Înscrie-te în grup
Discutii despre motociclism pe Facebook
 
BIKESHOP.ro
Grup Facebook: +18000 membri
Înscrie-te în grup
Anunturi de vanzare - cumparare pe Facebook.


×
×
  • Creează nouă...