Sari la conținut

15 August Dn1 - Tincabesti


Gath
 Share

Postări Recomandate

Cum e tehnica asta, explicate? Cred ca nu a functionat de data asta, in ce consta?

 

se refera la faptul ca te comporti in trafic ca si cand ai fi invizibil pentru ceilalti participanti (din pacate adesea chiar esti). iti lasi spatii mai mari de manevra, esti pregatit pentru frane sau evitari din scurt, nu te astepti sa ti se dea prioritate, etc. din pacate, ca orice alta tehnica are limitarile sale. nu te poate salva chiar din toate situatiile critice insa te ajuta sa eviti multe dintre ele. sau sa atenuezi efectele celor inevitabile.

 

asfalt uscat!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

" Aveti grija cum conduceti " se tot repeta : yo nu inteleg la ce se refera ? Ce grija sa ai , daca unui motociclist care conducea asa prudent i se intimpla nenoricirea . Cum sa conduci cu grija : sa mergi foarte incet sau in rind cu cagerii sau mai tare decit ei ?

Poate faptul ca mergea prudent a facut diferenta intre fracturile alea si un pardesiu de lemn! :cheers:

 

Ai grija cum conduci remu1!Mai bine cu ghips decat cu lumanare! :o

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Lumea e la spital cu el acum ..la Floreasca. Organe vitale si coloana sunt ok.Restul...cam aiurea! necesita operatie, tije ...tot tacamul :cheers: .. cine poate sa doneze sange este asteptat maine dimineata la spital. Specificati numele Anton Marius si de acolo sunteti preluati. Aveti grija in ce state veniti la donat. Nu stiu exact care sunt cerintele. Cei care pot si vor sunt bineveniti!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Stege,dimineata e in operatie si probabil pana seara nu iese de sub anestezie. Cine poate dona sange , este rugat sa o faca. Pe mine nu ma primesc pe motiv de hepatita cu multi ani in urma :cheers:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Si eu l-am cunoscut tot la nunta lu' Mielu si a lu' Mona de la Brasov. Super baiat. Insanatosire grabnica si din partea noastra.

Cu donatul e cam nasol. Nicol alapteaza si nu poate lipsi de-acasa si mie mi se face rau si ma cam ia cu lesin la luat sange. Cand trebuie sa fac analize cer un pat ca sa nu cad de pe scaun.

Editat de slabutzu
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Lumea e la spital cu el acum ..la Floreasca. Organe vitale si coloana sunt ok.Restul...cam aiurea! necesita operatie, tije ...tot tacamul :cheers: .. cine poate sa doneze sange este asteptat maine dimineata la spital. Specificati numele Anton Marius si de acolo sunteti preluati. Aveti grija in ce state veniti la donat. Nu stiu exact care sunt cerintele. Cei care pot si vor sunt bineveniti!

 

Am pus mai devreme un document cu toate cerintele ce trebuiesc respectate in cazul donarii de sange.

Folositi ce am postat.

In alta ordine de idei, acum am ajuns de la spital, Marius e "ok", maine dimineata intra in operatie( deocamdata picioarele).

Dupa cateva zile, in functie de cum evolueaza, va avea loc si operatia la bazin.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Am fost cu stege de dimineatza sa donam, din pacate, desi am aceeasi grupa de sange ca si el, nu am putut dona din cauza ca venele mele nu sunt destul de groase si se sparg de la acul ala, cel putin asa mi-au spus asistentele de acolo, au incercat sa-mi gaseasca o vena din care sa ia sange dar degeaba.

 

Nici Stege nu a putut dona, la fel si vreo 3 din colegii lui de serviciu, doi din ei au fost la dentist in ultimele 3 luni si nu pot dona deoarece exista posibilitatea ca in urma vizitei la dentist sa poti contacta hepatita.

 

Nu sunt primiti nici cei care au suferit o interventie chirurgicala in ultimele 3 luni din acelasi motiv.

 

Imi pare sincer rau.

 

Am urcat sa-l vedem dar deja intrase in operatie, sper sa fie totul bine si sa-si revina repede.

 

Multa sanatate si forta familiei sa poata trece peste asta.

 

PS. cei care stiu ca pot dona si nu au avut in ultimele 3 luni interventii chirurgicale, sau alte probleme de sanatate, sa se duca si sa doneze, nu numai pentru Marius, pentru toti amaratii ce stau pe paturile de spital si au nevoie de sange, ganditi-va ca puteti salva o viata.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

am fost, am donat, am lesinat umpic pentu ca am probleme cu acele, au intrerupt aia toata afacerea pe la jumatate, mi-am revenit repede pentru ca treaba banuiesc ca e mai mult psihologica, fizic par perfect capabil sa pierd niste mililitri de sange, am dus apoi adeverinta la Floreasca(am donat la centrul de donatori de undeva de prin pta. Victoriei, va dau indicatii daca vreti sa ajungeti). deci sper sa fie totul ok cu baiatul asta pe care nu-l cunosc, dar ii doresc tot binele din lume.

insanatosire grabnica, sechele deloc si asfalt uscat toturor.

sincer daca eu as pati-o nu stiu daca as mai avea puterea sa ma sui inapoi pe moto. mai ales cu un copil si o sotie acasa.

ma sperie rau de tot genul asta de evenimente: mergi pe strada regulamentar, nu te dai aiurea in stamba si iti taie unu calea si pe linie continua unde oricum nu te astepti. a mai fost si accidentul ala de la Cotroceni cu intoarcere pe linie continua. eu acolo cobor de parca nu am nici o grija...nici prin gand nu-mi trece ca vreunul imi va taia brusc calea..

concluzia: paziti-va singuri ca nici macar regulile de circulatie nu o vor face.

din nou: toate gandurile bune catre baiatul accidentat!

 

aaa inca ceva: daca donati la centrul de donatori de la Victoriei primiti o zi libera de la munca, 7 bonuri de masa, reducere la abonamentele de transpot in comun.

daca donati direct la Floreasca nu stiu daca mai merge treaba la fel.

Editat de daseth
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Cine vrea poate sa doneze oriunde la orice centru din Bucuresti sau din tara, singura chestie este sa SPECIFICE numele si spitalul unde e internat respectivul pentru care doneaza si sa ia acel bilet cu stampila unitatii unde a donat si sa-l inmaneze familiei respectivului.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Uof, imi pare rau sa aflu de inca un accident, mai ales de situatii asa de... nu stiu cum sa le zic. Pe Marius eu il stiam de dgidgi_duru, si l-am cunoscut tot la nunta lui Mielu si a Mutulicai. E pacat ca s-a intamplat, dar ma bucur nespus ca nu e mai grav si ca e in viata.

O sa incerc sa "donez" si eu, prin intermediul altora. Adica eu nu pot dona, dar o sa trag de altii, in limita timpului (insuficient) pe care-l am.

 

Insanatosire grabnica, gigi! :cheers:

 

la floreasca nu primesti nimic, dar nu ar trebui ca asta sa fie un impediment.

Nu mai dau nimic cei de la centrul de donare Floreasca? In octombrie anul trecut, cand s-a donat pentru Daniel Sisoe, aveau aceleasi "recompense": 7 bonuri de masa, o zi libera de la job, abonament RATB la jumate, etc... Chiar nu mai dau nimic? Pacat, ca bonurile alea tot puteau ajuta pe cineva, nu neaparat pe cei care doneaza...

 

In fine. Sa auzim vesti bune! :o

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

La mine a fost mai usor decat la el.. tije doar in peroneu si tibie. stiu prin ce am trecut si gandindu-ma la el, cu bazinul si toate ce mai are cred ca as fi innebunit. Si eu am stat in spital in grecia, unde conditiile jos palaria iar doctorii si asistentele isi faceau treaba, nu in cocinile astea din romanica unde misuna toti dupa spagi si ciubucuri si ii doare la peleu.

Fu**** mo*** in g**** de mu**** ne**** ...** beee beeeepp

Doamne'ajuta sa te recueprezi fara urmari, pentru ca de timp nu se poate vorbi. O sa dureze fir-ar.

 

Cum a scapat soferul ala necalcat in picioare..?

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Acum vreo 2 ore Marius a iesit din primul set de operatii care au durat aproape 5 ore. Deocamdata e sub anestezie.

 

Ieri seara, la spital la Marius, l-am cunoscut pe Gabi ("Giabi"), cel care a oprit sa il ajute si care il ajuta pe Marius in continuare. Despre Gabi va spun simplu: este un mare OM.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

 

Cum a scapat soferul ala necalcat in picioare..?

 

pai sa-ti spun: a fost usor. pur si simplu erau chestii mai importante de facut atunci pe loc. si-apoi, chiar daca-i rupeam aluia fatza asta nu-l facea pe Marius mai bine.

 

sper doar sa aibe legea grija si inconstientul ala sa nu mai apuce sa se urce la volan!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Nu-mi vine sa cred! Citesc asta acum dupa ce nu am avut acces la net o saptamana dar miercuri seara am vorbit cu Marius la Arc, mi-a aratat motorul lui cel nou si m-a rugat sa ascult un zgomot care i se parea lui ciudat la o anumita turatie... si chiar in seara aia s-a intamplat... O sa ma duc si eu maine la el la spital... am aflat prea tarziu de donare... sunt donator si am si aceeasi grupa cu el.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Sunt uimit!

Am vorbit la telefon in seara asta cu o prietena de-a lui Marius.

A avut 16 donatori. Celor de la recoltare nu le-a venit sa creada" 16 donatori?!" Dupa cei 16 restul de voluntari ( pentru ca se adunasera mult mai multi), au fost trimisi acasa.

 

Vreau sa va zic un singur lucru: BRAVO! Dovediti ca sunteti ceea ce sunteti!!

 

Ma inclin.

Editat de Giabi
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

 Share

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.

×
×
  • Creează nouă...