Sari la conținut

Postări Recomandate

Salutare

 

cand mi-am luat eu moto ( acum 2 luni ) am trecut printr-o situatie similara

 

[ moto din giurgiu > luata de un tov din bucale > tov din bucale a luat-o doar la fiscal, dp care mi-a vandut-o mie.

 

eu am urmat pasii clasici spre inmatriculare ( fiscal, autentificare la RAR, RCA in vederea inmatricularii, DRPCIV , placute ) ] si am reusit fara nici un hop.

 

Sper sa nu difere la tine, cu moto pe firma... "gen" sa fie cum zice Square, cu factura and shit

 

anyway, bafta la vanzare !!!! :bounce:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 4,7k
  • Created
  • Ultimul Răspuns

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Posted Images

Salutare

 

cand mi-am luat eu moto ( acum 2 luni ) am trecut printr-o situatie similara

 

[ moto din giurgiu > luata de un tov din bucale > tov din bucale a luat-o doar la fiscal, dp care mi-a vandut-o mie.

 

eu am urmat pasii clasici spre inmatriculare ( fiscal, autentificare la RAR, RCA in vederea inmatricularii, DRPCIV , placute ) ] si am reusit fara nici un hop.

 

Sper sa nu difere la tine, cu moto pe firma... "gen" sa fie cum zice Square, cu factura and shit

 

anyway, bafta la vanzare !!!! :bounce:

 

Multam domnu! Sa imi fac timp sa mai dau si pe acasa si am sa ma uit bini di tat in acte. Ar fi ingrozitor sa nu pot sa o vand din cauza unei hartii.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Salut tuturor.Am cautat prin forumuri cum as putea inmatricula un motor adus din Ucraina sau Moldova si am ramas in ceata total.Daca stie cineva,sau a inmatriculat va rog frumos sa imi spuneti si mie,daca se poate destul de exact,rog nu m-a trimite-ti prin subforumuri ca mi-a ajuns.

 

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

ca sa iesi cu moto din Moldova, cel putin, tre sa aibe acte model nou

la intrarea in Romania tre sa iti faca tranzit vamal cel de la punctul de trecere a frontierei

nu stiu daca se poate plati vama la fata locului

mergi la vama din orasul tau, sau cel de care apartii, platesti 10% din valoarea contractului de V-C sau a facturii, dupa caz, plus TVA-ul calculat la aceeasi valoare a documentului

deci, ar trebui sa ai o valoare mica trecuta in acte

cu documentele de la vama mergi la RAR, inmatriculari, primarie, toate alea

bafta

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

fara factura, nu o poate inscrie, si poate vine bolovanul, si-ti cade in cap. in plus, iti trebuie fiscalul de la primaria de la sediul firmei, si pe talon, la rubrica cu instrainarea, trebuie sa scrie " instrainat catre X, la data de Y, semnatura reprezentantului legal si stampila firmei. :)

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Daca are actele de provenienta din tara unde a fost inmatriculata ( ex. germania brief mare+ mic), faci tu un cvc cu neamtul, carte de identitate ai, faci identificarea, itp, o iei in evidenta la fisc, faci fisa de inmatriculare si o inscrii pe numele tau. Sau, varianta cea mai corecta, este sa aiba vanzatorul cvc cu strainezul, sa-ti dea fiscalul lui, plus celelalte documente.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Va salut pe toti. Situatia sta in urmatorul fel:acum cativa ani cand am cumparat motocicleta, nu am facut acte de canzare-cumparare cu fostul proprietar. Greseala mea. Am toate actele la ea, carte, talon. In tot timpul asta ,asigurarea a fost facuta pe numele fostului proprietar. Proprietar de care nu mai reusesc sa dau. Noroc ca nu am avut vreun incident care sa necesite polita de asigurare. Daca vreau totusi sa trec motocicleta pe numele meu, exista vreo cale legala?

Editat de andrei111
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

@Geo...ceva mai evident nu cred ca puteai sa spui,crezi ca eu la asta nu m-am gandit?...In fine, revenind,din cate am inteles omul nu mai locuieste la adresa, la telefon nu raspunde, posibil sa fie plecat din tara nu stiu. Cat despre dat mobra furata, nu cred ca e cazul dupa atatia ani.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Pai ce vrei sa ti se spuna? Singura cale legala e sa faci cvc cu el. Nu exista declaratii pe propria raspundere sau stiu eu ce... ar mai fii uzucapiunea, dar nu stiu in ce conditii si daca se aplica in cazul de fata. Google it si studiaza cazul tau, vezi daca se aplica.

Eu, din exprimarea ta, inteleg ca nu esti sigur ca nu mai locuieste la adresa respectiva... ci doar ca "ai inteles ca...". In ultima instanta, gasesti un "prieten de-al unui prieten de-al unui var de-al unei cunostiinte" care lucreaza la politie (sau evidenta populatiei) si iti poate da ultimul domiciliu cunoscut.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Vreau o lamurire. Am cumparat o motocicleta nou nouta pe data de 13 decembrie 2013 (sper sa nu fie cu ghinion)! Dealerul mi-a dat factura cu aceea data. Ok. Insa motocicleta nu are facuta autentificarea la RAR (chestie de care am convenit sa se ocupe dealerul). Dealerul a spus ca inscrierea la fisc si imatricularea se poate face la 30 de zile de la omologarea RAR si el ar vrea sa faca aceasta autentificare dupa anul nou. Pe mine acest lucru nu m-ar deranja, tinand cont ca e iarna. Dar din ce stiam eu e faptul ca moto se inscrie la fisc si se inmatriculeaza la 30 de zile de la DATA FACTURARII nu de la data autentificarii RAR. Care e raspunsul corect? Daca e la 30 de zile de la data facturarii, atunci e cam aiurea, deoarece asta ma cam dezavantajaza (trebuie sa o fac pana pe 13 ianuarie, si daca dealerul imi da cartea pe 10-11 ianuarie sau dupa ... e cam aiurea). Daca e la 30 de zile dupa autentificare RAR ... e ok atunci. Deci care e raspunsul corect?

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Dealerul a spus gresit,inscrierea la fisc se face in 30 de zile de la data achizitiei motocicletei,insa pentru a o trece la fisc pe numele tau, iti trebuie Caretea Ro emisa de RAR.

Inmatricularea la Politie o poti face mai tarziu fara probleme (ai 60 de zile valabilitatea Certificatului de Autenticitate).

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Buna seara,am cumparat o motocicleta in august si nu am avut timp sa merg la rar si politie,doar am trecut-o la fisc pe numele meu,acum vreau sa stiu daca pot sa ma duc la rar in primavara?sau trebuie in acelasi an in care am cumparat motocicleta?

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 2 weeks later...

Salut.

 

Am cumparat un motor de la o firma,firma respectiva a facut RAR+ ITP.

Eu vreau sa inmatriculez motoru' si am observat ca are "certificat de autenticitate" care expira in 60 zile de la data eliberarii.

Va rog sa-mi spuneti ce acte mai sunt necesare pt a face inmatricularea..asigurare,fiscal etc.

Motorul nu a rulat in tara,este adusa din Italia.

Multumesc.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Kristian K changed the title to Inmatriculare Yamaha YZF R125

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.


MOTOCICLISM.ro
Grup Facebook: +36000 membri
Înscrie-te în grup
Discutii despre motociclism pe Facebook
 
BIKESHOP.ro
Grup Facebook: +18000 membri
Înscrie-te în grup
Anunturi de vanzare - cumparare pe Facebook.


×
×
  • Creează nouă...