Sari la conținut

Postări Recomandate

Te duci cu contractul de V/C la ei (ideal si cu foaia de la fisc ca ai scos-o de la impozit) si demonstrezi astfel ca nu mai erai tu proprietar. Restul, sa faca cercetari ei.

Editat de Banzay
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 4,7k
  • Created
  • Ultimul Răspuns

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Posted Images

Comunici cine consideri tu ca, conducea motorul, adica cel care a cumparat-o de la tine. Faci dovada vanzarii cu cvc si aia e. E normal sa te cheme pe tine, in baza de date a politiei tu apari ca proprietar, nu conteaza ce e la fisc.

Ca sa nu existe surprize de genul asta, e bine sa se radieze si reinmatriculeze mobra/masina la vanzare.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

salutare,

 

Vreau sa cumpar o motocicleta mai veche.

Motocicleta are numere noi dar,din alt jude,t dar intre timp a avut 2 proprietari in Bucuresti.

Aceasta are itp si asigurare expirate.

Care este demersul pe care trebuie sa-l fac ca sa o pot inmatricula pe numele meu,in judetul in care locuiesc eu

sau sa pot circula cu ea pe numerele respective...

Actualul proprietar imi da cartea si talonul care sunt pe numele altcuiva din alt judet si imi mai da certificatul sau fiscal care este pe numele sau

( am nevoie si de certificatul fiscal al proprietarului ce apre pe carte ?)

Multumesc !

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Buna ziua.

 

Urmeaza sa cumpar o motocicleta din Bucuresti ( inmatriculata in Bucuresti ), proprietarul avand toate actele , fiscalul, cartea , talonul. Care este procedura prin a aduce motocicleta in Brasov ca sa o pot inmatricula pe numele meu si sa fie toate actele inregula. Este prima oare cand inmatriculez.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

salutare,

 

Vreau sa cumpar o motocicleta mai veche.

Motocicleta are numere noi dar,din alt jude,t dar intre timp a avut 2 proprietari in Bucuresti.

Aceasta are itp si asigurare expirate.

Care este demersul pe care trebuie sa-l fac ca sa o pot inmatricula pe numele meu,in judetul in care locuiesc eu

sau sa pot circula cu ea pe numerele respective...

Actualul proprietar imi da cartea si talonul care sunt pe numele altcuiva din alt judet si imi mai da certificatul sau fiscal care este pe numele sau

( am nevoie si de certificatul fiscal al proprietarului ce apre pe carte ?)

Multumesc !

 

da. ar trebui sa-l aiba actualul posesor.

 

Buna ziua.

 

Urmeaza sa cumpar o motocicleta din Bucuresti ( inmatriculata in Bucuresti ), proprietarul avand toate actele , fiscalul, cartea , talonul. Care este procedura prin a aduce motocicleta in Brasov ca sa o pot inmatricula pe numele meu si sa fie toate actele inregula. Este prima oare cand inmatriculez.

 

e scris de 15000 ori pe topicul asta... daca el e proprietarul din acte, ai nevoie de contract de vanzare-cumparare, fisa de inmatriculare vizata la financiarul lui, talon si carte. eventual si identificarea, e chiar indicat sa o faci cu el, sa nu apara probleme dupa.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

da. ar trebui sa-l aiba actualul posesor.

 

 

e scris de 15000 ori pe topicul asta... daca el e proprietarul din acte, ai nevoie de contract de vanzare-cumparare, fisa de inmatriculare vizata la financiarul lui, talon si carte. eventual si identificarea, e chiar indicat sa o faci cu el, sa nu apara probleme dupa.

 

 

Da, da' e greu sa cauti atata... sau cum ar fi sa scrii pe google acte necesare inmatriculare?

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Salutare!!! Detin un hoinar care a fost inmatriculat si dupaia radiat, vreau sa-l inmatriculez (sa-l iau in evidenta la primarie, fara rar nr normale de inmatriculare) Am umblat azi toata ziua de la primarie la rar, la parcul auto. La rar imi spune sa ma duc la parcul auto ca nu se incadreaza ca motocicleta, pt ca are o capacitate de 50 cm cubi si sub 4 kw. La parcul auto imi spune ca da intardevar are 50 cm si 3,6 kw dar depaseste 45 km/h si nu o poate incadra la motocicu L1.... Am vb la rar si nu vor sa o limiteze la 45 km/h (am incercat si asta)....

Sper ca am explicat destul de bine...

Va multumesc anticipat

 

PS: vreau sa o inmatriculez la primarie, ca sa poata fi condusa cu categoria B,

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

foarte simplu cu cartea si talonul si contractul de vanzare , nimic alceva . dupa ce ai contractul de vanzare vii cu el la fisc cand ai drum si o scoti de acolo , de la politie se radiaza automat dupa ce comunica italienii ca s-a inmatriculat la ei .

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

foarte simplu cu cartea si talonul si contractul de vanzare , nimic alceva . dupa ce ai contractul de vanzare vii cu el la fisc cand ai drum si o scoti de acolo , de la politie se radiaza automat dupa ce comunica italienii ca s-a inmatriculat la ei .

Multumesc Adrian

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Stiu ca este scris in acest topic probabil de 10 ori dar nu am gasit, ori nu am citit foarte atent.

 

Am pus ochii pe un motor adus din Germania, neinmatriculat. Care sunt actele necesare in aceasta situatie pentru inmatriculare.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

PT. poK la mine adus din Italia cam asa a fost:

- contract vanzare-cumparare intre italian si mine (daca faci intre romanul care a cumparat motoru din germania si tine mi se pare ca iti trebuie fiscal de la roman)

- actele traduse

- RAR full (ai grija sa corespunda chiar si dimensiunea cauciucurilor, daca nu ai pe cineva cu tine, eu am muscato)

- chitanta la primarie

- chitanta la CEC

- acte la notar ( declaratie pe propria raspundere ca am adus motocicleta cu microbuzul ex. Sprinter cu nr. de inmatriculare ex. SV-00-XXX)

- asigurare minim 6 luni

- te duci la cei care intocmesc acte sa iti puna actele in ordine

- programare la inmatriculare definitiva

Toata distractia in jur de 1000roni, daca am omis ceva rog sa ma completeze cineva.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Cam mult.Pe mine m-a costat 650 cu tot cu asigurare

- actele traduse + fotocopii si ce mai trebuia 220

- RAR-ul 560 moto e din 1998

- primarie 60

- CEC vreo 30

- notar 60

- asigurare 6 luni si pus actele in ordine 190

vreo 1120 dar difera in functie de zona banuiesc

 

Si am uitat sa mentionez nervi de otel pentru cozi si altele, poate am avut eu ghinion ca am prins luna lui August, nu stiu.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Buna ,

 

Poate sa imi spuna cineva cat ma costa identificarea unei moto la RAR?

 

Mersi ,

 

Ovidiu

 

 

Scuze de postare intre timp am aflat de la sectiunea "totul despre rar"...............dar se vehiculeaza mai multe sume !

Editat de ow3x3xpr3ss
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

eu am platit 324 ron acum 2 zile la RAR voluntari pentru moto din avatar .....


» Post actualizat in 03 Sep 2014 16:23

mare rugaminte, am adus motorul din uk, este din 2012

la politie imi spun ca trebuie sa merg la ANAF (in sectorul in care stau) pentru un certificat sau taxa de poluare ..... exista asa ceva pt moto ? este similar taxei de prima inmatriculare de la auto ?

daca da, aveti idee cat costa ?

cei de la administratia financiara habar n-au .... si deja imi expira numerele provizorii

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Nu este vorba de taxa de poluare.

Este vorba de un certificat legat de TVA, care se solicita doar pt autovehiculele aduse de afara.

Nu stiu sa fi avut probleme cineva cu asta pana acum.

 

Uite aici mai multe detalii:

http://e-juridic.manager.ro/articole/noi-reguli-pentru-inmatricularea-unui-autoturism-5145.html

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Kristian K changed the title to Inmatriculare Yamaha YZF R125

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.


MOTOCICLISM.ro
Grup Facebook: +36000 membri
Înscrie-te în grup
Discutii despre motociclism pe Facebook
 
BIKESHOP.ro
Grup Facebook: +18000 membri
Înscrie-te în grup
Anunturi de vanzare - cumparare pe Facebook.


×
×
  • Creează nouă...