Sari la conținut

Postări Recomandate

  • Răspunsuri 4,7k
  • Created
  • Ultimul Răspuns

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Posted Images

Baiatu de la adm financiara mi-a zis ca nu mi poate scoate fiscalul cu "copia" aia dupa civ.

Inseamna ca ori ii e lene ori e batut in cap; asa cum au fost tutele de la finante unde cumparatorul fostului meu moto a fost sa-l inscrie pe rol. Ce alta dovada vrea decat Ci tau+cvc+cererea de radiere fiscala? restul e can-can

sau poate iti spune luminatu' de la ghiseu cu ce anume trebuie sa te prezinti, ca mie toti priceputii de angajati in servicii de genul imi spuneau ce nu e bun, fara alternative

Editat de Roni
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Inseamna ca ori ii e lene ori e batut in cap; asa cum au fost tutele de la finante unde cumparatorul fostului meu moto a fost sa-l inscrie pe rol. Ce alta dovada vrea decat Ci tau+cvc+cererea de radiere fiscala? restul e can-can

 

Da frate, dar nu e ok. Ia o amenda sau ceva, de ce sa ma deranjez sa dovedesc ca nu mai e la mine motoreta?

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Fiscalul e valabil si dupa 1 an.O sa plateasca o amenda cand vrea sa o bage la impozit.Eu am tinut o mobra 1 an jumate fara sa o bag .Am platit 40 de lei amenda si aia a fost

Editat de G B V
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Fiscalul e valabil si dupa 1 an.O sa plateasca o amenda cand vrea sa o bage la impozit.Eu am tinut o mobra 1 an jumate fara sa o bag .Am platit 40 de lei amenda si aia a fost

 

Da, nu ma mai agit ca nu e cazul. E in interesul lui sa il scoata mai repde, caci daca imi vin amenzile va fi mai dificl de scos

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

"fiscalul" este un act care specifica ce datorii ai la impozite+taxe+amenzi si este valabil pana la sfarsitul lunii pe care este emis.

 

explicatii suplimentare: pentru inmatriculare e nevoie de un fiscal "curat" sau de plata tuturor datoriilor. fiscalul se poate scoate si daca ai datorii; in el se vor nota creantele. nu spun ca nu or fi oameni care iau in calcul un act emis in urma cu 1.5 ani, dar legal, el e bun pana la urmatorul 1 (ca data calendaristica); incercati sa mergeti la un notar cu un fiscal de luna trecuta......

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

"fiscalul" este un act care specifica ce datorii ai la impozite+taxe+amenzi si este valabil pana la sfarsitul lunii pe care este emis.

 

explicatii suplimentare: pentru inmatriculare e nevoie de un fiscal "curat" sau de plata tuturor datoriilor. fiscalul se poate scoate si daca ai datorii; in el se vor nota creantele. nu spun ca nu or fi oameni care iau in calcul un act emis in urma cu 1.5 ani, dar legal, el e bun pana la urmatorul 1 (ca data calendaristica); incercati sa mergeti la un notar cu un fiscal de luna trecuta......

 

ce notar,ma,nene. E foarte simplu. Daca vrea, ne intalnim, facem CUM TREBUIE copia dupa cartea moto, scot fiscalul si cu asta basta.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Ce mare rahat nene ... daca nu merge scos cu copia dupa CVC, datele le ai, copia e dupa un original ... fa alt contract "original" identic cu datele de pe copie apoi mergi cu "noul" original si scoate-l de la financiar. Odata scos, scos ramane, de aici nu te mai intereseaza. Apoi daca vrei sa faci o fapta buna il pui intr-un plic si il trimiti omului acasa, mai departe poate sa se stearga si la fund cu el, nu mai e problema ta. De ce trebuie sa te intalnesti cu el ?

Cum s-a zis si mai sus, am trecut si eu prin aceeasi treaba cand m-am dus pe 8 martie cu un financiar de pe 11 martie , la aproape un an diferenta. Platit amenda, inscris, asta e tot ...

Editat de ThunderByte
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

nu e in interesul direct al vinzatorului sa scoata certificatul fiscal. In interesul vinzatorului este sa scoata bunul de pe rol la instrainarea lui pentru a fi scos de la impozit si sa nu mai para ca proprietar (a evita sa primeasca el amenzile prin posta)

Scoaterea de pe rol se face in baza contractului de V-C (nu mai stu exact care din cele 3 culori) si a fisei de inmatriculare (mda, un non-sens pentru ca tot pe ea se mentioneaza si radierea).

Sper ca ai scris cu pix!! pe talon "instrainat catre xxxx la data de xxxx".

Ca sa stai linisit poti merge la politia rutiera in pipera si sa dai o declaratie prin care sa-i anunti ca moto a fost vindut si nu mai esti tu proprietarul.

Treaba asta asta de acum ca nu se mai radiaza, ramin numerele, etc este cam stupida, dar asta e.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

nu e in interesul direct al vinzatorului sa scoata certificatul fiscal. In interesul vinzatorului este sa scoata bunul de pe rol la instrainarea lui pentru a fi scos de la impozit si sa nu mai para ca proprietar (a evita sa primeasca el amenzile prin posta)

Scoaterea de pe rol se face in baza contractului de V-C (nu mai stu exact care din cele 3 culori) si a fisei de inmatriculare (mda, un non-sens pentru ca tot pe ea se mentioneaza si radierea).

Sper ca ai scris cu pix!! pe talon "instrainat catre xxxx la data de xxxx".

Ca sa stai linisit poti merge la politia rutiera in pipera si sa dai o declaratie prin care sa-i anunti ca moto a fost vindut si nu mai esti tu proprietarul.

Treaba asta asta de acum ca nu se mai radiaza, ramin numerele, etc este cam stupida, dar asta e.

Complet de acord cu tine.

Am reusit sa dau de baiat,maine ne intalnim, facem copia cum trebuie dupa CIV, scot moto de pe rol si gata.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Salut am o intrebare. Vreau sa cumpar un hornet neinmatriculat.o sa facem contract V-C. El ce acte trebuie sa imi dea pt a putea sa o inmatriculez?se da si fiscal sau numai cartea?motoru cica are numere rosi scoase si ii la finante pe el.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Cauta "institutia prefectului (ex)prahova",intri pe servicii comunitare inmatriculari si te dumiresti direct de la sursa.Bafta!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Am informatii contradictorii despre actele necesare inmatricularii unei moto folosite la schimbarea proprietarului .In lista actelor de pe Drpciv se gaseste si certificatul fiscal al vanzatorului in orig. Acesta are jos o nota in care se spune ca este valabil doar in cursul lunii in care a fost emis. Daca a fost emis la sfarsitul lunii si nu ajungi sa faci toate operatiunile cerute (taxe, rar,etc.) pana la 31 a lunii , e posibil sa fie o problema ?? si sa respinga dosarul la inmatriculare ? Am sunat la ei la informatii si cineva de acolo mi-a spus ca certificatul fiscal al vanzat. ramane la cei de la taxe si impozite in momentul inregistrarii cumparatorului !? Stie cineva care este varianta corecta a problemei, daca a inmatriculat de curand o motoreta ?

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Platesti doar o amenda de 80(parca).

Eu am inmatriculat o motocicleta cu un fiscal expirat de 9 luni

Ai platit amenda pt. nerespectarea legii (nu ai transcris-o pe numele tau in termen de 30 zile de la cumparare !), nu pt. certificatul fiscal. Ceata persista : la taxe si impozite au oprit doar o copie a certif. fiscal al vanzatorului, si se pare ca originalul TREBUIE predat la ghiseu la drpciv. Sper ca nu vor avea obiectiuni ca inmatricularea se face in luna urmatoare emiterii certif.... complicat.

.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 4 weeks later...

pai daca scrie pe certificatul fiscal ca e valabil pt luna in curs, care e pb? nu trebuie sa faci rarul si sa o inmatriculezi in 2 zile daca el e eliberat pe 28. te duci frumos cu el la taxe si impozite si o inregistrezi pe numele tau, partea aia cu "valabil pt luna in curs" (desi eu stiam ca e valabil 30 zile, dar in fine) e doar pt taxe si impozite. la ei daca nu declari bunul in vederea impozitarii in 30 de zile de la data cumpararii, platesti o amenda de 50 lei + impozitul din urma si ceva majorari.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 3 weeks later...

Intentionez sa cumpar si eu un motor in conditii un pic "atipice" ( motor inmatriculat in Romania, cel de la care o cumpar o are trecuta doar la fisc pe numele lui, nu si in certificatul de inmatriculare/ carte de identitate) si nu vreau sa am surprize neplacute am nevoie de :

1 carte de identitate

2 certificat de inmatriculare

3 certificat fiscal de la taxe si impozite locale unde are dom cel de la care o cumpar eu

4 contract vanzare cumparare ( trebuie vreo viza de la taxe si imp? )

5 fisa de inmatriculare intre proprietarul din cartea de identitate si cel de la care o cumpar eu

6 autentificarea RAR sau ochii cat cepele la serii de pe motor/sasiu

 

Am omis sau inteles aiurea ceva ?

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Se cere fiscalul ambilor ,cel din carte si cel care o are la fisc acum.

Pe fisa de inmatric tb stampila de la financiar din care reiese ca el a scoso si mai pui si tu o stampila k o iei in evidenta la comuna,orasul tau de domiciliu.

Clar seriile sa fie in regula,in rest cam asa.mergi la un birou la tine acolo unde se fac acte si vezi ce ar mai trebui.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Salut!

Stie cineva cum se poate recupera un nr. De inmatriculare de pe o mobra care a ajuns la al treilea detinator?

In speta, am dat mobra cu acte in regula, contract de vc, carte identit., certif inmatr, am scos-o din evidentele primariei, etc. urmand ca noul proprietar s-o inmatriculeze. Numai ca asta a vandut-o la mama naibii si mobra a ramas cu nr. Meu de inmatriculare. Cum pot sa-mi recuperez nr? Pot sa-l oblig pe cel care are acum mobra sa-mi restituie numarul? Merci!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Am cumparat si eu o mobra inmatriculata RO, ITP valabil, trebuie sa merg la RAR doar pentru identificare. La financiar e inregistrata deja pe numele meu.

 

Intrebare: Pot sa revopsesc/colantez mobra si sa fac identificarea direct cu schimbare de culoare? Sau trebuie sa o duc cum e in acte, fac identificarea, revopsesc apoi ma duc iar ca sa schimbe talonul?

 

:thanks:

Editat de replici
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Kristian K changed the title to Inmatriculare Yamaha YZF R125

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.


MOTOCICLISM.ro
Grup Facebook: +36000 membri
Înscrie-te în grup
Discutii despre motociclism pe Facebook
 
BIKESHOP.ro
Grup Facebook: +18000 membri
Înscrie-te în grup
Anunturi de vanzare - cumparare pe Facebook.


×
×
  • Creează nouă...