Sari la conținut

Postări Recomandate

Programarea la RAR se face telefonic, cauți acum pe net nr. RAR-ului din județul tău și suni, te programează și îți oferă un cod.

O sa sun. Pff sa scap odata de complicatia asta...

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 4,7k
  • Created
  • Ultimul Răspuns

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Posted Images

400 de lei pentru inmatriculare nu merita sa dai. 30-50 de lei pentru aranjat dosarul e ok.

am 3 inmatriculari la activ; 2 motociclete si o masina, nu e dracu' chiar atat de negru.

1. Faci RCA in vederea inmatricularii. daca vrei sa faci RCA pe numele tatalui tau, va trebui sa il inmatriculezi tot pe numele lui. deci inclusiv contractul de vanzare/cumparare sa fie intre vanzator si el...

2. Faci copii xerox la toate hartoagele pe care le ai (contract de vanzare/cumparare, RCA, actele motocicletei, fie ele straine sau romanesti); daca e adusa din strainatate si e radiata, fa rost de talonul unei dube/remorci si scrii de mana ca a fost introdus in tara in data X, pe platforma/remorca/duba (aka declaratie pe proprie raspundere).

3. Faci programare la RAR. nu stiu cum e la voi, dar la Brasov daca as face programarea peste 2 saptamani as putea selecta orice interval orar. Pe langa asta, daca ai reprezentanta RAR intr-o localitate apropiata, poti sa faci la ei programarea; e o practica destul de des intalnita la brasoveni sa-si faca RAR la Sf. Gheorghe, pentru ca nu e asa mare aglomeratie acolo.

4. Te duci la RAR. daca o inmatriculezi pe numele tatalui tau, va trebui sa ai ori procura, ori sa mearga si el cu tine. preferabil a doua optiune. la rar pierzi maxim 2 ore. Te duci cu juma' de ora inainte de prorgramare si pleci 1 ora mai tarziu cel mult.

5. Dupa cateva zile (nu mai retin exact cat), te duci si iei cartea de la RAR. Nu stai decat la o coada cel mult, nu dureaza mai mult de juma' de ora. Daca e pe numele tatalui tau, se duce el.

6. Te duci sa-ti scrie numele pe carte si sa-ti pregateasca dosarul. aici vei avea nevoie de fiscalul vanzatorului, in caz ca a fost luata-n evidenta la fisc de el.

7. Depui dosarul si in 2 ore ai numerele.

 

Daca ai sub 30 de ani si ai de gand sa tii motocicleta 2-3 ani, atunci inmatriculeaz-o pe numele tatalui tau. La a mea o sa platesc RCA vreo 200 de lei/6 luni, fata de 200 RON/an daca ar fi pe numele parintilor.

Editat de anothergxg
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Daca ar fi doar cateva ore, m-as baga din start, doar ca din cate am inteles, si citit peste tot, la RAR trebuie sa faci programare, si cine stie pe ce data te scrie..

» Post actualizat in 10 Apr 2015 20:29

Dar, nu am precizat ca, motocicleta nu este inmatriculata in Romania si deci trebuie sa o port peste tot pe remorca banuiesc.

Intr-adevar, la RAR trebuie sa iti faci programare telefonica. Poate n u prinzi de pe o zi pe alta, ins apoti verifica telefonic cu dna de la progrmari sa it verifice si alte unitati RAR apropiate tie, poate e mai liber. Nu trebuie sa mergi musai la RAR-ul din judetul in care locuiesti.

Cat despre partea cu transportul pe remorca..nu e nevoie de asa ceva. Te duci frumusel la Politie cu COPII dupa talonul si cartea motocicletei din tara de provenienta, cu RCA valabil in ziua in care te duci sa iei nr rosii, cu taxele pt nr rosii platite (una la CEC si una la Posta - vreo 20 lei amadoua, daca nu ma insel ), copie buletin, copie contract vanzare-cumparare (pentru nr rosii nu trebuie tradus niciun act) , la ghiseu o sa platesti si numarul rosu 20 lei, parca) si gata. Ai facut-o deplasabila.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

400 de lei pentru inmatriculare nu merita sa dai. 30-50 de lei pentru aranjat dosarul e ok.

am 3 inmatriculari la activ; 2 motociclete si o masina, nu e dracu' chiar atat de negru.

1. Faci RCA in vederea inmatricularii. daca vrei sa faci RCA pe numele tatalui tau, va trebui sa il inmatriculezi tot pe numele lui. deci inclusiv contractul de vanzare/cumparare sa fie intre vanzator si el...

2. Faci copii xerox la toate hartoagele pe care le ai (contract de vanzare/cumparare, RCA, actele motocicletei, fie ele straine sau romanesti); daca e adusa din strainatate si e radiata, fa rost de talonul unei dube/remorci si scrii de mana ca a fost introdus in tara in data X, pe platforma/remorca/duba (aka declaratie pe proprie raspundere).

3. Faci programare la RAR. nu stiu cum e la voi, dar la Brasov daca as face programarea peste 2 saptamani as putea selecta orice interval orar. Pe langa asta, daca ai reprezentanta RAR intr-o localitate apropiata, poti sa faci la ei programarea; e o practica destul de des intalnita la brasoveni sa-si faca RAR la Sf. Gheorghe, pentru ca nu e asa mare aglomeratie acolo.

4. Te duci la RAR. daca o inmatriculezi pe numele tatalui tau, va trebui sa ai ori procura, ori sa mearga si el cu tine. preferabil a doua optiune. la rar pierzi maxim 2 ore. Te duci cu juma' de ora inainte de prorgramare si pleci 1 ora mai tarziu cel mult.

5. Dupa cateva zile (nu mai retin exact cat), te duci si iei cartea de la RAR. Nu stai decat la o coada cel mult, nu dureaza mai mult de juma' de ora. Daca e pe numele tatalui tau, se duce el.

6. Te duci sa-ti scrie numele pe carte si sa-ti pregateasca dosarul. aici vei avea nevoie de fiscalul vanzatorului, in caz ca a fost luata-n evidenta la fisc de el.

7. Depui dosarul si in 2 ore ai numerele.

 

Daca ai sub 30 de ani si ai de gand sa tii motocicleta 2-3 ani, atunci inmatriculeaz-o pe numele tatalui tau. La a mea o sa platesc RCA vreo 200 de lei/6 luni, fata de 200 RON/an daca ar fi pe numele parintilor.

Am inteles, mersi tare mult de timpul vostru, singurele lucruri care ma ingrijoreaza acum, este daca:

1. ma duc dupa motor miercuri sa zicem, la intocmirea actelor (V-C), trebuie sa fie prezent si tatal meu, sau e de ajuns si buletinul lui?

2. daca inmatriculez motorul pe numele lui, in cazul unui accident, vinovat fiind celalalt, se despagubeste, sau nu, din cauza ca nu e pe numele meu?

» Post actualizat in 11 Apr 2015 11:39

Intr-adevar, la RAR trebuie sa iti faci programare telefonica. Poate n u prinzi de pe o zi pe alta, ins apoti verifica telefonic cu dna de la progrmari sa it verifice si alte unitati RAR apropiate tie, poate e mai liber. Nu trebuie sa mergi musai la RAR-ul din judetul in care locuiesti.

Cat despre partea cu transportul pe remorca..nu e nevoie de asa ceva. Te duci frumusel la Politie cu COPII dupa talonul si cartea motocicletei din tara de provenienta, cu RCA valabil in ziua in care te duci sa iei nr rosii, cu taxele pt nr rosii platite (una la CEC si una la Posta - vreo 20 lei amadoua, daca nu ma insel ), copie buletin, copie contract vanzare-cumparare (pentru nr rosii nu trebuie tradus niciun act) , la ghiseu o sa platesti si numarul rosu 20 lei, parca) si gata. Ai facut-o deplasabila.

No asta chiar mi-a fost folositor, faza cu numere rosii mi s-a parut chiar o dilema. Asa am sa si fac, scot numere rosii, si ma duc cu ea unde trebuie, cand trebuie. Ma gandeam ca trebuie sa ma duc cu ea (pe remorca) ca sa primesc numere rosii..Alea se primesc pe loc, asa-i?

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Am cautat pe Goagal si n-am gasit raspuns, asa ca intreb si aici.

 

Pe la sfarsitul lunii trebuie sa-mi ajunga mobra din UK cu un cunoscut care o sa mi-o aduca intr-o dubita. V5C-ul a fost trecut pe numele meu si trebuie sa-mi ajunga prin posta in cam o saptamana-doua. Din moment ce-mi vine V5C-ul, am cumva ragaz 30 de zile sa pot umbla cu ea s-o inmatriculez (RAR etc.), ca in RO, sau trebuie s-o car pe platforma la RAR? :scratch:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Salut! Stie cineva sa-mi spuna care este actul normativ care stabileste documentele pe care trebuie sa le prezentam la RAR pentru eliberarea CIV-ului si certificatului de autentificare? Am gasit enumerarea actelor, dar ma intereseaza exact textul legal.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Nu are cum, trebuie sa existe un ordin al ministrului, un regulament, ceva! Pe siteul RAR gasim doar sinteze si documente consolidate, nu si legislatia de baza.

Trebuie sa fie o reglemetare in baza careia cei de la RAR solicita niste acte anume, altfel ar fi un haos mai mare decat cel existent... Pe mine ma intereseaza strict legislatia!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Trebuie sa fie, dar tu pregateste ce e pe site, ce ti-a dat colegu' yoyo si o sa fie bine! ;) Cand nu gasesti pe site-ul institutiilor sau ti se cere ceva stupid, deabia atunci te poti lansa in discutii cu ei pe baza legislatiei si daca nici chiar atunci, petitie online frumos la bucale la centru si acolo sunt oameni care stiu sa citeasca o lege si sa o interpreteze dupa ce scrie la carte (de obicei) - valabil atat pt. RAR cat si pt. DRPCIV.

 

PS: daca-i musai si musai, cauta la astia la drpciv, parca aveau si ei pe acolo o lista cu legi.

 

Nu stiu daca se mai aplica asta:

 

ORDIN pentru modificarea si completarea Reglementărilor privind omologarea individuală, eliberarea cărtii de identitate si certificarea autenticitătii vehiculelor rutiere - RNTR 7, aprobate prin Ordinul ministrului transporturilor, constructiilor si turismului nr. 2.132/2005

Editat de Banzay
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Nu are cum, trebuie sa existe un ordin al ministrului, un regulament, ceva! Pe siteul RAR gasim doar sinteze si documente consolidate, nu si legislatia de baza.

Trebuie sa fie o reglemetare in baza careia cei de la RAR solicita niste acte anume, altfel ar fi un haos mai mare decat cel existent... Pe mine ma intereseaza strict legislatia!

http://www.rarom.ro/article--Legisla%C5%A3ia_na%C5%A3ional%C4%83_din_domeniul_de_activitate_al_RAR_-_texte_consolidate--624.html
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

numerele rosii ti le da pe loc si nu trebuie sa ai fieratania cu tine.

in teorie, cumparatorul trebuie sa fie de fata la semnarea contractului. in practica, o copie de buletin si multa sanatate. masina a "cumparat-o" mama, iar scuterele "au fost aduse de mine" din italia.

iti iei ceva inmatriculat deja, sau iti ie neinmatriculata?

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

numerele rosii ti le da pe loc si nu trebuie sa ai fieratania cu tine.

in teorie, cumparatorul trebuie sa fie de fata la semnarea contractului. in practica, o copie de buletin si multa sanatate. masina a "cumparat-o" mama, iar scuterele "au fost aduse de mine" din italia.

iti iei ceva inmatriculat deja, sau iti ie neinmatriculata?

n-a fost niciodata inmatriculata in Romania, ca sa fiu mai precis. :D

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Salut. Am nevoie de raspuns la 2 intrebari:

1. Vreau sa inmatriculez o motocicleta pe numele meu, am CV pe numele meu, asigurarea am facut-o ieri, dar in CIV nu am scris "Instrainat catre:" deoarece vroiam normal sa inmatriculez motocicleta pe numele lui var-miu (motocicleta teoretic e a lui, dar din cauza varstei am hotarat sa o inmatriculez tot pe mine, e mai ieftin RCA-ul). Ar fi vreo problema ca nu scrie nimic la "Instrainat catre:" ?

 

2. Vreau sa ajung azi la Finante sa o trec pe numele meu, maine am programare la RAR. Am vreo sansa sa primesc numarul tot maine, avand in vedere ca e vineri ?

 

Ms anticipat.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

1. nu

2. vezi ca decizia de impunere nu prea se mai da pe loc... cel putin nu la sectorul 6 din Buc. Poate la tine e altfel. Si fara aia + stampila pe fisa de inmatriculare nu poti face inmatricularea efectiva. Daca ai toate hartiile in regula, posibil sa ai sanse sa iei nr maine. Nu stiu cum e la Iasi, la Buc iese talonul si numarul in 2-3 ore.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Vreo solutie pentru cumpararea unei motociclete in weekend cand fiscul nu lucreaza , exista ? Ma refer la viza pe acea fisa de inmatriculare sau certificat fiscal . Nu cred ca vreun vanzator o sa-si bata capul prea mult sa-mi ofere mie actele de care am nevoie dupa ce i-am dat deja banii .

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Ba sa stii ca oamenii se mai zbat si dupa :) Ultimele motoare asa le-am luat si asa le-am dat :) Solutii de weekend: pui omul sa scoata fiscalul din timp si cand vezi mobra, ti-o prezinta tehnic, estetic si cu toate actele. NU prea le convine tuturor pt. ca mai e cazul in care cumparatorul se razgandeste si pt. 4 lei si juma de ora pierduta, daca nu o vinde in luna respectiva, repeta experienta :D

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Vad ca nu ti-a raspuns nimeni, asa ca poate reusesc sa te ajut eu. Poate nu inteleg bine intrebarea, sau poate trebuie sa ne dai mai multe detalii. De vreme ce motocicleta este pe numele tau, nu vad de ce nu ai putea sa o conduci in Romania. Presupun ca are numar englezesc. Poti circula cu un vehicul strain un an in RO - cred. (Nu sunt sigur de perioada, dar poate ma corecteaza cineva). Daca ai asigurare, nu vad de ce nu ai putea sa iesi cu ea. Eu m-am dus la RAR cu ea cu numere englezesti. Asta e, e inregistrata in alta tara, e motocicleta ta, o folosesti.

 

 

Am cautat pe Goagal si n-am gasit raspuns, asa ca intreb si aici.

 

Pe la sfarsitul lunii trebuie sa-mi ajunga mobra din UK cu un cunoscut care o sa mi-o aduca intr-o dubita. V5C-ul a fost trecut pe numele meu si trebuie sa-mi ajunga prin posta in cam o saptamana-doua. Din moment ce-mi vine V5C-ul, am cumva ragaz 30 de zile sa pot umbla cu ea s-o inmatriculez (RAR etc.), ca in RO, sau trebuie s-o car pe platforma la RAR? :scratch:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Vad ca nu ti-a raspuns nimeni, asa ca poate reusesc sa te ajut eu. Poate nu inteleg bine intrebarea, sau poate trebuie sa ne dai mai multe detalii. De vreme ce motocicleta este pe numele tau, nu vad de ce nu ai putea sa o conduci in Romania. Presupun ca are numar englezesc. Poti circula cu un vehicul strain un an in RO - cred. (Nu sunt sigur de perioada, dar poate ma corecteaza cineva). Daca ai asigurare, nu vad de ce nu ai putea sa iesi cu ea. Eu m-am dus la RAR cu ea cu numere englezesti. Asta e, e inregistrata in alta tara, e motocicleta ta, o folosesti.

 

 

Sigura problema e asigurarea de uk, trebuie sa fie valabila iar acum politia poate verifica valabilitatea asigurărilor englezești...
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Comenteaza si daca e scris cu pix-ul peste formularul standard. Pe mine m-a trimis sa il refac la calculator pe tot. N-am stat sa ma cert, doar ca mai bine il faci direct la calculator si scapi de probleme. Poti sa refaci pe loc orice CV, doar ca daca nu e prezenta si cealalta parte trebuie sa semnezi in locul lui tu si ........

Editat de wawessh
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Kristian K changed the title to Inmatriculare Yamaha YZF R125

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.


MOTOCICLISM.ro
Grup Facebook: +36000 membri
Înscrie-te în grup
Discutii despre motociclism pe Facebook
 
BIKESHOP.ro
Grup Facebook: +18000 membri
Înscrie-te în grup
Anunturi de vanzare - cumparare pe Facebook.


×
×
  • Creează nouă...