Sari la conținut

Postări Recomandate

Odata ce treci de rar ce te retine s-o inmatriculezi?!? Trebuie rca valabil "in momentul inmatricularii", poate sa expire si la 1 zi dupa. Mie mi-au facut gat ca il aveam valabil de a 2-a zi cand am depus actele, dar ei oricum nu imi eliberau nr si talon in aceeasi zi... :moron:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 4,7k
  • Created
  • Ultimul Răspuns

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Posted Images

"Aia cu asigurarile" la care faci tu referire sunt de fapt "aia cu actele auto". Eu am crezut ca te referi la un broker normal de RCA. Tu te refereai la altceva. Acum sper ca fiecare dintre noi l-a lamurit pe celalalt :)

Spor la inmatriculari.

Vezi ca dupa ce ai CIV de la RAR trebuie sa o înscrii si la impozit. O sa ai o amenda de 70 lei daca nu faci asta in 30 zile de la cumparare. O mai poti da la intors ca acum ai venit cu ea in tara dar depinde de tanti de la ghiseu. Mai poti sa depui dosarul la impozite si fara CIV, tocmai pentru a nu depasi cele 30 zile, depinde tot de tanti de la ghiseu.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Vezi ca dupa ce ai CIV de la RAR trebuie sa o înscrii si la impozit. O sa ai o amenda de 70 lei daca nu faci asta in 30 zile de la cumparare. O mai poti da la intors ca acum ai venit cu ea in tara dar depinde de tanti de la ghiseu. Mai poti sa depui dosarul la impozite si fara CIV, tocmai pentru a nu depasi cele 30 zile, depinde tot de tanti de la ghiseu.

Da, da, asta stiu. :) Sunt nerabdator sa platesc statului roman impozit.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Salutare.Am o mica problema cu sistemul romanesc de rahat.Si anume:am facut cvc cu proprietarul unui moto-a venit omul in tara si am perfectat actele,l-a scos de la el de la impozit si am vrut sa il bag la impozit la mine-si la impunere primarie am loc abia in 25 octombrie.Decizia care o am de la primaria de care apartine el expira la sf lunii,asa tin minte parca.Am sa platesc un ca.cat de amenda ca nu am depus actele pt impunere in decurs de o luna sau ...? Sau apelez la hiene a.k.a firma inmatriculari.Multumesc anticipat...

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Stai lin. 25 lei parca e amenda.cat te costa o firmă de înmatriculari. Nu e chiar amenda ... e o taxă in plus.

 

Suma nu e mare,numai ca intreb daca mai e valabil actul ala obosit de cvc pana in data aia.Sa nu ma trezesc ca nu mai e bun.Omul e plecat in Germania si cu.rand nu mai vine in tara.

Multumesc de sfat oricum.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Salut! Ori nu ai dat toate datele situatiei, ori motorul nu este cumparat din tara. In RO, radierea de la autoritatea locala fiscala ("scoaterea de la primarie" sau "de la impozit") se face prin aplicarea unei vize pe contractul de v-c si invalidarea pozitiei din sistemul electronic ("din rolul fiscal") al vanzatorului.

Procedura echivalenta trebuie efectuata de cumparator in termen de 30 de zile ("sa o bagi la impozit" pe numele tau).

Ambele operatiuni se fac pe loc, fara programare la directiile autoritatilor locale si dureaza 10 min.

Un cvc nu expira, deci poti sa stai linistit din privinta faptului ca nu mai e valabil.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Stai lin. 25 lei parca e amenda.cat te costa o firmă de înmatriculari. Nu e chiar amenda ... e o taxă in plus.

Eu am dat 70 lei amenda acum 2 ani in Timisoara, poate s-au mai redus amenzile in ziua de azi, desi nu cred

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Salut! Ori nu ai dat toate datele situatiei, ori motorul nu este cumparat din tara. In RO, radierea de la autoritatea locala fiscala ("scoaterea de la primarie" sau "de la impozit") se face prin aplicarea unei vize pe contractul de v-c si invalidarea pozitiei din sistemul electronic ("din rolul fiscal") al vanzatorului.

Procedura echivalenta trebuie efectuata de cumparator in termen de 30 de zile ("sa o bagi la impozit" pe numele tau).

Ambele operatiuni se fac pe loc, fara programare la directiile autoritatilor locale si dureaza 10 min.

Un cvc nu expira, deci poti sa stai linistit din privinta faptului ca nu mai e valabil.

Este cumparat din tara,este inmatriculat.Viza o am pe cvc,dar el este din alta localitate si in TM se merge numai pe programare,asa or gandit ei,sa fim mai europeni,sa fim moderni,plm.Incerc mai o tura marti,ca maine sunt prins cu alte treburi.75 de lei stiam eu ca este amenda,atat am dat la masina,am zis ca poate la moto o fi mai putin :hug: .Mersi

Multumesc tuturor de reply.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Eu as cere in audienta la seful serviciului daca am primit programare peste mai mult de 20 zile sa zicem. Si amenintari, circ, scandal etc.

Nu e normal sa te amendeze ca ai intarziat peste 30 zile dar intarzierea sa fie din cauza sistemului lor de programare.

» Post actualizat in 23 Sep 2018 17:47

Poate totusi considera 30 zile intre momentul vanzarii si momentul cand ai cerut programarea.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Eu as cere in audienta la seful serviciului daca am primit programare peste mai mult de 20 zile sa zicem. Si amenintari, circ, scandal etc.

Nu e normal sa te amendeze ca ai intarziat peste 30 zile dar intarzierea sa fie din cauza sistemului lor de programare.

» Post actualizat in 23 Sep 2018 17:47

Poate totusi considera 30 zile intre momentul vanzarii si momentul cand ai cerut programarea.

+1.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Am declarat odata la fisc o moto cu 2 ani intarize si am platit doar impozit retroactiv ( :( ), nu si amenda. Poate se mai uite si la argumentele omului.

Pe de alte parte, eu nu mai am auzit de programare la fisc pentru asa ceva. Daca ai o dovada ca intarziere este cauzat de ei, nu vad de ce ai plati o amenda.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Salut.

 

Mi-am luat un scuter, 49cc, nou, 0 km.

 

Acte, am primit CIV-ul si factura de la vanzator. Am fost la primaria (Floresti) sa-l inregistrez pentru numere galbene, si mi-au zis ca mai am nevoie de: RAR, ITP si RCA. Intrebarile mele:

 

1. Daca am CIV-ul, mai e nevoie sa merg din nou la RAR? Pe el sunt trecute datele scuterului, insa pe prima pagina la "Numar de inmatriculare" si "Proprietar" nu e trecut nimic.

 

2. Pentru ITP stiu ca e nevoie de talon. Asta de unde-l iau?

 

3. In Cluj cunoasteti pe cineva cu platforma, pentru a-l duce la ITP, la un pret rezonabil?

 

Multumesc.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

scuter, 49cc, nou, 0 km.

 

Acte, am primit CIV-ul si factura de la vanzator. Am fost la primaria (Floresti) sa-l inregistrez pentru numere galbene, si mi-au zis ca mai am nevoie de: RAR, ITP si RCA. Intrebarile mele:

daca ai cumparat un scuter nou si ai si CIV-ul, inseamna ca din oficiu ai si RARul si ITPul pe 2 ani! :crack:

iti trebuie doar sa faci RCAul (asigurarea obligatorie), pe care-l poti face la orice colt de strada!

spune-i functionarului de la Primarie ca e BOU!!

 

 

 

PS. pe de alta parte esti sigur ca CIVul il ai si nu cumva COCul????

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

1) roaga, de fapt cere, ca este dreptul tau, sa ti se dea de la primarie o lista printata cu documentele necesare, cu numele lor oficiale; asta cu "am nevoie de RAR" e o exprimare vaga, nu exista un document numit asa, se refera probabil la CIV, pe care il ai

2) de la RAR ar fi trebuit sa ai o hartie separata pentru ITP; asta daca nu cumva ai din oficiu ITP 2 ani la vehiculul nou, cum a zis @john17 mai sus

Da un telefon la RAR sau, cel mai bine, du-te cu actele sa afli exact cum e cu ITP-ul; altceva nu au ce sa iti dea, in afara de CIV si ITP

 

 

3) RCA se face inainte de inregistrare, in vederea inregistrarii, doar cu serie de sasiu, fara numar de inregistrare

Editat de XaeL
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

@XaeL, atasat si hartia cu actele cerute de primarie (hartie data de ei dimineata)

 

Asta cu ITP-ul din oficiu nu imi e foarta clara. Daca ma opreste politia, ce document doveditor ii arat ca am ITP? Copie dupa CIV?


» Post actualizat in 24 Sep 2018 10:55

Am sunat si la RAR si la vanzator, doar de RCA am nevoie.

 

Multumesc si voua pentru lamuriri.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Are holograma de autenticitate.

 

Azi rezolv cu RCA-ul si maine (pentru azi deja nu mai au program) merg iar la primarie sa ma cert cu aia.

oricum nu puteai tot azi: RCA e valabil de maine ;))))))

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Kristian K changed the title to Inmatriculare Yamaha YZF R125

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.


MOTOCICLISM.ro
Grup Facebook: +36000 membri
Înscrie-te în grup
Discutii despre motociclism pe Facebook
 
BIKESHOP.ro
Grup Facebook: +18000 membri
Înscrie-te în grup
Anunturi de vanzare - cumparare pe Facebook.


×
×
  • Creează nouă...