Sari la conținut

Accident Bucuresti - Pta. Domenii 9.11.2007 - Amimagz


Ralucone
 Share

Postări Recomandate

Acum am ajuns de la spital...am fost de pe la 10 acolo..cel putin 6-7 pers venisera pt Mishu....chiar daca nu-l cunosteau...am ramas surprinsa.

Eu din pacate nu am vene rezistente si nu am putut sa donez dar am aflat asta tarziu..dupa ce facusem examenul si etc..in fine...altcineva nu avea tensiunea ok..deci...sa cititi conditiile bine inainte sa va duceti si sa va ganditi ca nu toti cei care vor sa o faca reusesc...

Dupa spital am fost si m-am intalnit cu Ina sa-i dau niste banuti..contul se va deschide...azi se fac actele...

merci Cristi!

 

Pe Mishu l-au mutat..este la salonul ortopedie..parca etaj 2.Acum cam stie cat are de tras cu piciorul si are nevoie de sprijin moral..dar nu vise la plimbari pe motor....!!!- transmit si eu ce am aflat

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 457
  • Created
  • Ultimul Răspuns

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Posted Images

Chestia cu iesitul din tara este chiar obligatoriu (iesit din tara in ultimile 6 luni)? Este singurul lucru care ma opreste.. In rest astept sa se deschida contul pentru donati. Din pacate, nici nu stiu ce grupa am, dar am inteles ca nu conteaza prea mult grupa ca se pune la pastrare...

 

Insanatosire grabnica si fara probleme Mishu...

 

 

PS nu, nu l-am cunoscut, dar cam greu sa nu te sensibilizeze situatia :burnout:

Editat de lexxdark
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Acum am ajuns si eu la munca de la spital unde am fost sa donez pentru baiatul asta.

Eu sunt unu din cei 6-7 despre care vorbea C_motor, care desi nu il stiau pe Mishu au fost sa doneze.

Eu l-am vazut o singura data prin oras in trafic.

Am fost, am donat, si acum sper ca Mishu se va face bine.

Daca mai pot sa ajut cu ceva o fac cu mare placere.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Chestia cu iesitul din tara este chiar obligatoriu (iesit din tara in ultimile 6 luni)? Este singurul lucru care ma opreste.. In rest astept sa se deschida contul pentru donati. Din pacate, nici nu stiu ce grupa am, dar am inteles ca nu conteaza prea mult grupa ca se pune la pastrare...

 

Insanatosire grabnica si fara probleme Mishu...

PS nu, nu l-am cunoscut, dar cam greu sa nu te sensibilizeze situatia :burnout:

 

Da, este obligatoriu.

Si eu am aceeasi problema. Ideea este ca se considera ca poti veni cu diversi virusi din alte tari.

Oricum ideea este ca nu poti dona sange daca ai fost plecat.

Editat de oana_dili
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Da, este obligatoriu.

Si eu am aceeasi problema. Ideea este ca se considera ca poti veni cu diversi virusi din alte tari.

Oricum ideea este ca nu poti dona sange daca ai fost plecat.

 

am donat si eu azi pentru mish. Era si Oly pe acolo, si inca 2 baieti. Nu trebuie sa spui ca ai plecat din tara, ca nu se poate verifica.Daca ati calatorit in EU( in bulgaria am fost mai toti toata vara, nu?) nu se pune. chiar nu se pune!

 

Ideea cu calatoria este sa nu donati sange dupa ce ati suferit o contaminare involuntara cu vreo boala tropicala( cei ce au calatorit in insule, la tropice etc)

 

cred ca mult mai autocritici trebuie sa fim cu alte lucruri cand e vorba de donat - astia cu multe partenere, astea cu multi parteneri, LGBT etc

 

@ mama lui mihai - daca puteti va rog sa-mi dati pm cu numele medicului care il opereaza - am multi amici doctori chiar acolo in sectie Dr badica, dr Dinu etc sa punem o piloana cat mai mare.

 

Fractura de femur se poate rezolva cu grefa din spina iliaca, daca se considera ca fragmentul lipsa e prea mare, dar din ce am auzit pe aici fragmentele erau mici, sper sa nu se ajunga la grefa de os...

 

Nu am putut ajunge la Mihai, mi-ar fi placut sa vb cu el un pic, dar nu se putea. Cred ca il cunosc din vedere de la arc...

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Next question am fost racit acu 2 saptamani nu am luat ceva serios (moldafen) ar tb sa fie ok nu? (sunt sensibil la raceli)

 

TX astept raspuns ma duc maine daca e ca miercuri am lectii de condus de dim si nu stiu daca o sa pot.. Se poate afla pe loc si grupa de sange (nu o stiu)

 

Mersi din nou

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Next question am fost racit acu 2 saptamani nu am luat ceva serios (moldafen) ar tb sa fie ok nu? (sunt sensibil la raceli)

 

TX astept raspuns ma duc maine daca e ca miercuri am lectii de condus de dim si nu stiu daca o sa pot.. Se poate afla pe loc si grupa de sange (nu o stiu)

 

Mersi din nou

 

NU

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Zicea cineva ceva de un cont deschis pentru donatii?

 

Contul se va deschide astazi si se vor posta datele pe forum. Abia m-am intors de la spital de la Mishu; era mai bine cu moralul decat aseara, dar in continuare nu prea mananca. Am vorbit si cu mama lui putin. Am inteles de la Mishu ca pe doctor il cheama Niculescu ( deci care aveti "pile" solide, folositi-le)

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

 

cred ca mult mai autocritici trebuie sa fim cu alte lucruri cand e vorba de donat - astia cu multe partenere, astea cu multi parteneri, LGBT etc

 

 

Cred ca acest comentariu nu isi avea rostul! Fiecare incearca sa ajute cum poate! Sper ca ai inteles ca lumea vrea sa doneze dar nu incalcand cerintele ... oricum, fiecare e liber sa faca ceea ce doreste!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Cred ca acest comentariu nu isi avea rostul! Fiecare incearca sa ajute cum poate! Sper ca ai inteles ca lumea vrea sa doneze dar nu incalcand cerintele ... oricum, fiecare e liber sa faca ceea ce doreste!

Daca te-a deranjat cu ceva comentariul, inseamna ca nu stii ce riscuri sunt, mai ales la hepatitele virale( B si C)

 

Si, draga mea, eu cred ca acest comentariu isi are tot rostul! decat sa-i faci rau... mai bine nu te duci( nu ma refer acum la tine sau la cineva in mod special). Si asa riscurile unei transfuzii de singe (pozate peste riscurile operatiei in sine ) sunt mari.

 

De multe ori suntem tentati sa ne ajutam prietenii la nevoie, dar le putem cauza mai mult rau... Uite, cauta si tu semnificatia dictonului latin " primum non nocere" si aplica in acest caz.

 

Inainte sa dai cu pietre, mai intreaba si tu cum e cu transfuziile :burnout:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Fractura de femur se poate rezolva cu grefa din spina iliaca, daca se considera ca fragmentul lipsa e prea mare, dar din ce am auzit pe aici fragmentele erau mici, sper sa nu se ajunga la grefa de os...

 

Mai, ce naiba, cineva a luat bucata aia de os de pe jos si a dat-o unui paramedic !!! Eu vad in bucata aia evitarea multor luni de chinuiala !!! mai bine o luam eu si i-o duceam personal unui medic responsabil... :-((((

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Nu-ul ala a fost un nu de "nu te du" presupun. Ca incepatorii deh cu intrebari sry ... Adevaru e ca decat sa dau microbi in situatia asta mai bine nu :">

 

pai tocmai asta e. Daca tu esti clinic vindecat, poti inca sa fii purtatorul unor germeni care pot afecta calitatea sangelui oferit. Si stiti foarte bine, nu va ajunge EXACT acea punga la mihai, de obicei se fac schimburi cu alti donatori pentru a beneficia de o alta grupa sangvina, se folosesc rezervele spitalului in anumite situatii etc.

 

--- Mesaj completat în 12 Nov 2007 14:45 -------------

SE POATE DONA SANGE SI LA FLOREASCA, CA LUCREZ IN ZONA SI MI-AR FI MAI USOR...

 

MERSI

 

la floreasca programul de donatii este 7.30 -15.00.

 

E foarte bine la Floreasca (adica la spitalul de urgenta)

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Daca te-a deranjat cu ceva comentariul, inseamna ca nu stii ce riscuri sunt, mai ales la hepatitele virale( B si C)

 

Si, draga mea, eu cred ca acest comentariu isi are tot rostul! decat sa-i faci rau... mai bine nu te duci( nu ma refer acum la tine sau la cineva in mod special). Si asa riscurile unei transfuzii de singe (pozate peste riscurile operatiei in sine ) sunt mari.

 

De multe ori suntem tentati sa ne ajutam prietenii la nevoie, dar le putem cauza mai mult rau... Uite, cauta si tu semnificatia dictonului latin " primum non nocere" si aplica in acest caz.

 

Inainte sa dai cu pietre, mai intreaba si tu cum e cu transfuziile :burnout:

 

O sa ma abtin de la comentarii tocmai pentru faptul ca nu e nici locul nici timpul si cred ca nici tu nu ar trebui sa te lansezi in genul asta de critici! E doar o parere!

Si trebuie sa iti zic ca nu ai inteles ce am vrut sa zic, asta e alt motiv pentru care nu ma lansez in alte discutii. Daca o sa dormi mai linistit la noapte o sa iti spun ca cei care am aflat am facut tot ce am putut sa ajutam chiar din prima secunda. Si tocmai pentru ca am aflat conditiile unei transfuzii m-am lansat in raspunsuri.

Hai noroc!

Editat de oana_dili
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Am donat si eu sange dimineata, dar nu la Floreasca ci la Institutul de Hematologie din Piata Victoriei. O intreaga nebunie, sala asteptare 30 min., cabinet control medical general + completat fisa donator 30 min., cabinet analize de sange( grupa sanguina si hemoglobina???)-30 min., alta sala de asteptare inca 30 min., donarea in sine + completarea ultimelor harti, 30 min.. Cu toate astea merita cu varf si indesat, satisfactia pe care o ai dupa, merita orice asteptare. Am primit mai multe adeverinte, una pt. reducere RATB sau Metrou 50% pe o luna, alta pentru invoire serviciu 1 zi, 7 bonuri masa a cate 7.56 lei fiecare si adeverinta necesara lui Mishu. post-6592-1194873984_thumb.jpg

Tinand cont de faptul ca am primit bonuri de masa de aproximativ 50 lei, voi dona in schimbul lor contravaloarea in bani in contul lui Mishu.

Singura problema pe care o am, ce fac cu adeverinta si unde duc banii?

 

P.S. Prima data am incercat sa donez la Spitalul Municipal(Clinic Universitar), dar m-au gonit spunandu-mi ca ei nu mai fac recoltari!

Editat de rocristea
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Sa-mi spuna si mie cineva daca mai e nevoie de sangre , din cate am inteles nu toata lumea poate dona din diverse motive!

In schimb eu nu pot ajunge decat joi la Bucuresti sau la Ploiesti (poate sa-mi recolteze si acolo)!

Sunt donator onorific de sange si la mine nu e problema de giving (am abonament la ei)!

Sper sa se mai poata si atunci!

Totul e sa stiu din timp!

Din pacate sunt blocat la "mantinela" in munte , la serviciu pana atunci!

Sanatate multa baiatului! :burnout:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

acum ca misu este mai bine si se tot discuta de donati de sange vin si eu si spun din propria experienta ca cei cu carnet de donator sunt in baza de date a banci de sange si se gaseste todeauna sange pentru ei ,cel putin la mine asa a fost cu toate ca am o grupa mai rara B III cu RH negativ,asa ca imi permit si un sfat mergeti si donati sange nu va face nici un rau chiar sunt discuti in sensul in care a dona sange la o perioada de timp este chiar indicat

Multa sanatate pentru misu

Ps Misule daca citesti cumva si tu iti spune unu care a fost in pielea ta acum 5 luni ia si mananca bine si bea muuultaaa apa ca altfel o sa lesini cand te ridica in fund (a 2 sau a 3 zi de la operatie ) o sa vezi eu unul asa am patit am slabit 17 kg in 3 saptamani

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Nu sunt de acord cu ce a zis cineva mai inainte, sa doneze motociclistii doar pentru motociclisti ca doar toti suntem oameni.

Eu pot dona cam peste 4-5 zile ca inca nu au trecut 70 zile de la ultima donare, este cumva prea tarziu?

 

Multumesc.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Ce se mai aude cu BMWistul? A dat vreun semn? Tacsu' s-a interesat de ceva? Pana la urma ce se va alege de ei? Sa nu aud ca scapa nepedepsiti...

Mishule, incerc si eu sa-ti trimit niste sange de la Craiova, dar nu promit nimic. Insanatosire grabnica si sa ai grija de tine.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

 Share

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.


MOTOCICLISM.ro
Grup Facebook: +36000 membri
Înscrie-te în grup
Discutii despre motociclism pe Facebook
 
BIKESHOP.ro
Grup Facebook: +18000 membri
Înscrie-te în grup
Anunturi de vanzare - cumparare pe Facebook.


×
×
  • Creează nouă...