Sari la conținut

Accident Bucuresti - Pta. Domenii 9.11.2007 - Amimagz


Ralucone
 Share

Postări Recomandate

Legat de donarea de sange ptr Mishu, eu am gr.0 I (RH+)...Din cate imi aduc eu aminte (corectati-ma daca gresesc) grupa 0 este donator universal.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 457
  • Created
  • Ultimul Răspuns

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Posted Images

Nu conteaza ce grupa de sange aveti! Sangele donat intra oricum intr-o banca de sange si va fi folosit pe viitor. Doctorii lui Mishu vor folosi sange donat de altii, anterior. Cam asta e principiul.

Mishule iti doresc insanatosire cat mai rapida!

:burnout:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Am BIII pozitiv...luni dimineata o sa fiu acolo,....deci cine mai vine?

 

stiu si eu cum e faza cu donatul....e adevarat ca nu conteaza grupa si ca primeste echivalentul ,numai ca din cate stiu eu e cam criza de sange si e posibil spitalul sa nu aiba BIII "in stoc" cum s-ar spune...

 

 

poate ne strangem mai multi, eu o sa fiu luni dimineata la 8 la spital- tel 0765425056

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Vin si eu luni dimineata la ora 8 la urgenta la Floreasca, am O1 grupa si stiu ca pot da sange la toate celelalte grupe. Asadar voi acolo!

 

Am sa fiu si eu acolo. Un loc de intilnire ?

Editat de dabix
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Vin si eu luni dimineata la ora 8 la urgenta la Floreasca, am O1 grupa si stiu ca pot da sange la toate celelalte grupe. Asadar voi acolo!

 

 

Si eu voi fi la 8.00 acolo. Un posibil loc de intalnire ar putea fi la Informatii, langa camera de garda...

Editat de Yaman
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

ne vedem la opt acolo :burnout:

 

zic la fel, sa ne vedem la informatii colo shea.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

e bine sa va intalniti la informatii si apoi sa intrebati de sala pentru donatorii de sange. am fost azi acolo pentru informatii ref. la donare de sange, insa sincer nu-mi mai aduc aminte sa va explic cum ajungeti. este oricum la parter, langa sala de gips.

 

Latest news:

 

l-am vazut pe mishu, este ok, data fiind situatia data. are dureri. a spus ca este un pic speriat de situatie, insa, repet, EL NU STIE IN CE SITUATIE SE AFLA CU PICIORUL. NU STIE NICI CA MOTORUL ESTE VARZA. deci nu-i dati astfel de informatii, mama lui ii va spune ce crede si cand crede de cuviinta. el se vede iar pe motor, lasati-l sa viseze, daca asta il ajuta sa-i tina moralul ridicat. acum este foarte important.

urmatoarea operatie va fi probabil peste 2 saptamani, depinde cum evolueaza situatia cu piciorul, dat fiind ca ar avea un pic de infectie si este pe antibiotice. acum are si un pic de anemie, pentru ca a pierdut sange.

 

poate sa manance orice, insa sa nu fie cu zahar.

 

mama lui mishu doreste sa multumeasca tuturor celor care i-au ajutat si ii ajuta in continuare. marti se deschide un cont pentru donatiile pentru mishu.

 

maine voi merge iar la spital cu mama lui mishu.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

"Da-l dracu' de fier, se repara, acum e in curte la.." ar trebui sa fie suficient.. cat despre picior, incurajari si haz de necaz.. voi il cunoasteti, stiti mai bine la ce ar putea sa reactioneze pozitiv.. :burnout:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

voi il cunoasteti, stiti mai bine la ce ar putea sa reactioneze pozitiv..

 

 

bere si femei :cheers:

 

 

ps: dupa cum zicea si cold as ice e foarte ok din punct de vedere al moralului (lucru care ma bucura). Sper sa o tina tot asa :burnout:

Editat de mih
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

da destul de foarte nasol!!! dar bercenarii au fost mereu alaturi de toti !! cum zice si jon !!! voi dona $$$ cu singele mai greu !! nu am grupa respectiva.. any way de fapt nu prea stiu exact ce grupa am....

insanatosire....

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

da destul de foarte nasol!!! dar bercenarii au fost mereu alaturi de toti !! cum zice si jon !!! voi dona $$$ cu singele mai greu !! nu am grupa respectiva.. any way de fapt nu prea stiu exact ce grupa am....

insanatosire....

Zodiac, stiu ca intentiile tale sunt bune, dar aici nu e vorba de "care se implica mai mult".. am pus anuntul pe topicul si forumul nostru pentru ca stiu ce fel de oameni sunteti/suntem, si eram sigur ca va veti implica..

 

Cat despre sange, din ce stiu eu, nu conteaza grupa, pentru ca se baga la frigider, si i se da lui Mishu grupa care ii trebuie, la schimb!!

:burnout:

John

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

imi pare sa aud asta de cineva care sta in zona mea. o sa ai de tras mult cu acel picior. parerea mea e sa scapi de motocicleta cat mai poti. nu-ti mai risca sanatatea cu ea prin circulatia asta de (cuvant urat) din bucuresti (treci la caroserie de tabla :burnout:). imi pare rau ca nu pot dona sange sunt in suceava cu serviciul. insanatosire grabnica.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Poti dona in orice punct din tara din cate stiu. Specifici pt cine e (sat, judetz, oras, sector - ce-o fi). Numai sa indeplinesti restul de conditii.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

e bine sa va intalniti la informatii si apoi sa intrebati de sala pentru donatorii de sange. am fost azi acolo pentru informatii ref. la donare de sange, insa sincer nu-mi mai aduc aminte sa va explic cum ajungeti. este oricum la parter, langa sala de gips.(...)

Daca nu s-a schimbat de acum un an cand am fost ultima oara acolo, cabinetul unde se doneaza este la parter. Se intra pe intrarea din spital, nu cea de la Urgente. Adica atunci cand mergi spre spital (din intersectie), mai mergi un pic pe langa el, nu faci dreapta spre Urgente. :burnout: De obicei, la intrare este un nenea Scorseze/Bronic/etc (adica un paznic d-ala...) si il puteti intreba pe el unde se poate dona sange.

Va spun asta pentru ca, din cate mi-amintesc de acum un an, cand s-a donat pentru Daniel Sisoe, Informatiile sunt acolo, la intrarea de la Urgente. Va puteti intalni in fatza spitalului, desi si la Info e bine. O sa venim si noi luni, probabil tot la 8. Eu in calitate de sustinator, ca la ce "om cu greutate" sunt, e inutil sa mai incerc sa donez.

 

Meet you there! :cheers:

O sa incerc sa ajung si la Misu cat de curand.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

avem rugamintea care puteti de LUNI, la orele 08.00, sa mergeti sa donati sange pentru mishu. are B III pozitiv.

 

mishu poate fi vizitat in fiecare zi intre orele 13-15, deocamdata nu a putut intra la vizita decat mama lui.

 

Conditii de donare:

- vrsta intre 18-59 ani femeile;

- intre 18-60 de ani barbatii;

 

La examenul clinic si biologic sa nu se prezinte:

Contraindicatii medicale:

- Hipertensiune arteriala TA > 180/ 100

- Hipotensiune arteriala TA < 100/ 60;

- Interventii chirurgicale recente;

- Extractii dentare si orice interventie stomatologca in urma cu 3 luni;

- Tratament injectabil in urma cu 3 luni;

- Gripa, psoriasis;

- Ulcer in puseu acut, operat;

- Sarcina, alaptare, anemie, menstruatie;

- Boli de tiroida;

- Hepatita acuta si cronica, sifilis, hiv, malarie (indiferent la ce varsta);

- Nu alcoolici si alte contraindicatii;

- Greutate 58 kg < femei > 100 kg - 60 kg < barbati > 100 kg;

- Dioptrii > 4;

- calatorii in afara tarii in urma cu 6 luni;

- Cu o zi inainte de recoltare nu se consuma alcool.

 

In atentia donatorilor

- dimineata, inainte de recoltare, se poate consuma o cana de ceai sau cafea, un covrig, legume sau fructe;

- nu se consuma proteina, grasime (unt, lapte, carne etc);

- donarea se face in conditiile sterile, cu ace si pungi de unica folosinta;

- fumatul este interzis inainte si dupa donare cu o ora;

- este interzisa conducerea autovehiculului timp de o ora dupa donare.

 

Nume: Mihai Magdici

Grupa de sange: B III pozitiv

Spitalul de urgenta Floreasca

Salon Politraumatisme la Terapie intensiva, Etajul 1, ultimul salon pe dreapta

 

Se poate dona orice grupa de sange (nu conteaza ca ai 0 si donezi pt cineva cu ABIV) la orice centru din Bucuresti (Spitalul Universitar, Urgenta, Centrul de recoltari, etc.) sau din tara, cu conditia sa se specifice de la inceput datele de identificare ale celui care trebuie sa primeasca sangele si sa luati bonul respectiv cu parafa si sa faceti sa ajunga la familia lui Mihai.

 

va rugam din suflet NU DISCUTATI CU EL SITUATIA CRITICA, PENTRU CA NU STIE TOATA TARASENIA.

 

Sa fie mai usor de vazut. :burnout:

Luni la 8 voi incerca sa fiu si eu la Urgenta.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

 Share

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.


MOTOCICLISM.ro
Grup Facebook: +36000 membri
Înscrie-te în grup
Discutii despre motociclism pe Facebook
 
BIKESHOP.ro
Grup Facebook: +18000 membri
Înscrie-te în grup
Anunturi de vanzare - cumparare pe Facebook.


×
×
  • Creează nouă...