Sari la conținut

Suzuki DR 600/650/ Big 750/800


Postări Recomandate

  • Răspunsuri 5,7k
  • Created
  • Ultimul Răspuns

Top Posters In This Topic

Pai incearca sa umbli si la cauza nu doar la efect !!!!

 

Apropos.... are cineva de vanzare un CRASH-BAR de DR 650 RSE?

 

 

Iti trimit poze sau poti sa faci un gen de matrita dupa ale mele.

Attach

post-22526-1268425575_thumb.jpg

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Pai incearca sa umbli si la cauza nu doar la efect !!!!

 

Apropos.... are cineva de vanzare un CRASH-BAR de DR 650 RSE?

 

cauza e, ca s-e carbonizeaza plasticul de sub lite. aceeasi chestie a fost si data trecuta.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

cauza e, ca s-e carbonizeaza plasticul de sub lite. aceeasi chestie a fost si data trecuta.

Vezi ca nu sunt calculati parametrii sarmei bine. Grosime, rezistivitate, nr de spire. Vorbeste cu alt electrician

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Vand Suzuki DR 800BIG http://www.bikeshop.ro/motociclete/anuntur...990-262601.html

Are claxon de tir, pe aer :wacko:

Bonus o toba SEBRING si un TOPCASE GIVI cu tot cu placa de prindere.

1700 euro, hai sa zicem usor negociabil!

Marius 0721847547

 

Dr-ul asta nu a fost pe pro bike la vanzare cu 1100 neg acum ceva timp?

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Motocicleta arata si merge excelent, sunt foarte multumit de ea dar parca m-as intoarce la SuperTenere este mai usor de condus, 2 cilindri in linie, putere mai mare, accelerare liniara, nu tuseste la turatii mici si nici nu face urat la turatii mari consumul este tot pe acolo, suna mai putin bine ca BIGU dar eu am fost mai multumit de Yamaha, deci ar intra in discutie si un eventual schimb :wacko:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Motocicleta arata si merge excelent, sunt foarte multumit de ea dar parca m-as intoarce la SuperTenere este mai usor de condus, 2 cilindri in linie, putere mai mare, accelerare liniara, nu tuseste la turatii mici si nici nu face urat la turatii mari consumul este tot pe acolo, suna mai putin bine ca BIGU dar eu am fost mai multumit de Yamaha, deci ar intra in discutie si un eventual schimb :wacko:

 

... dar la TENERE te costa dublu reparatia !!!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Pai era aia cu "ein zylinder ein problem, zwei zylindern zwei probleme" (sau ceva de genu'...) :bounce:

Exact...

 

Nu vreau sa fiu ratacios dar monocilindrul este pentru bugete mai reduse... asta a fost unul din motivele pentru care am luat RSE.

 

Chiar asa; socoteam la DR:

 

KIT piston - 140 euro

lant distributie - 60 euro

set garnituri "ciclindru" - 30 euro

daca nu esti amator de reparatii in regie proprie, manopera macar 30-35% din valoarea pieselor. - minim 60 euro.

 

Sa te coste 300 euro reparatia .............nu este prea usor sa gasesti banii astia prin buzunare....dar daca mai faci X2 OAU

 

Si am ajuns la principalul motiv pentru care nu am ales Transalp.

Ca nu imi permiteam unul prea tanar si in maxim 2 ani trebuia sa ii fac reparatia capitala si dadeam lejer jumatare din valoarea motocicletei pe reparatie.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

:bounce:

 

Intrebare:

 

Daca in manualul utilizatorului este acel tabel penutru ulei in functie de temperatura (cel mai comun 10W40) totusi la temperatura de "vara" 10W40 nu mai corespunde, ar fi mai potrivit un 15 sau 20W40.

 

Ce ulei folositi pe perioada de vara? Mai ales ca 15W40 si 20W40 este semnificativ mai ieftin decat 10W40....

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

:bounce:

 

Intrebare:

 

Daca in manualul utilizatorului este acel tabel penutru ulei in functie de temperatura (cel mai comun 10W40) totusi la temperatura de "vara" 10W40 nu mai corespunde, ar fi mai potrivit un 15 sau 20W40.

 

Ce ulei folositi pe perioada de vara? Mai ales ca 15W40 si 20W40 este semnificativ mai ieftin decat 10W40....

 

Raspuns :

 

Pe motor scrie 10w40. In functie de uzura/vechimea motorului cica e indicat sa pui mai gros. Eu folosesc 20w50 semisintetic atat vara cat si in perioada mai rece.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

din categoria 'sa mai si radem':

 

Ha ha ha ha ha nu sunteti normali, imi place de voi! :bounce:

 

Referitor la uleiurile pt DR - scrie pe topic de cel putin 10 ori ce si cum.

 

Daca 10W40 e o recomandare pentru utilizare "mixta",insa, in cazul temperaturilor si traficului din tzarisoara noastra primavara si vara mai ales se recomanda 15W50. Nu e o greseala nici 20W50 pe timp de vara mai ales ca avem veri caniculare. Insa eu nu l-as recomanda la sub 15 grade celsius.

DR-ul nu trebuie sa mearga nici cu ulei prea gros. Trebuie tinut cont de faptul ca fusta pistonului e racita cu jet de ulei iar o viscozitate prea mare ingreuneaza acest lucru.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Ha ha ha ha ha nu sunteti normali, imi place de voi! :bounce:

 

Referitor la uleiurile pt DR - scrie pe topic de cel putin 10 ori ce si cum.

 

Daca 10W40 e o recomandare pentru utilizare "mixta",insa, in cazul temperaturilor si traficului din tzarisoara noastra primavara si vara mai ales se recomanda 15W50. Nu e o greseala nici 20W50 pe timp de vara mai ales ca avem veri caniculare. Insa eu nu l-as recomanda la sub 15 grade celsius.

DR-ul nu trebuie sa mearga nici cu ulei prea gros. Trebuie tinut cont de faptul ca fusta pistonului e racita cu jet de ulei iar o viscozitate prea mare ingreuneaza acest lucru.

 

Te asigur ca nu am nici cel mai mic interes sa fac plimbari cu motocicleta la -15 grade.

 

Eu sincer ma gandesc foarte serios la 20W40 (sau 50) pentru sezonul cald... de diferenta fata de 10W40 imi iau filtrul !!! :P

Mesaj completat

PS. Tocmai am terminat de curbat si sudat protectia de cadru...... ar mai fi urechiusele de confectionat si gata ... am mai iertat niste bani

 

Revin si cu poze dupa ce este vopsit...

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Salutare..de unde cumpar urgent o pereche saboti frana pt DR BIG?MULTUMESC ANTICIPAT!!

 

incearca la tel 0761326424, tipul dezmembreaza un DR BIG si e de mare incredere

poate mai gasesti.

bafta!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

eu folosesc 10W/40 (iarna-vara). sunt multumit de el. intradevar ca atunci cand e cald, mai troncane cand dau 1-a la plecare din loc.

 

Pai cam asa am mers si eu cu DR350 si nu am avut probleme.

 

Acum vreau sa gasesc o varianta potrivita pentru ambele, 350+650, si sa vad daca nu umba merita sa iau ulei la recipient mai mare (cca 20 s-ar gasi la Valvoline) pentru ca la ce am in garaj (:bounce:) sa se faca un singur schimb pe an ar trebui 9 litri !!!!!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Pai cam asa am mers si eu cu DR350 si nu am avut probleme.

 

Acum vreau sa gasesc o varianta potrivita pentru ambele, 350+650, si sa vad daca nu umba merita sa iau ulei la recipient mai mare (cca 20 s-ar gasi la Valvoline) pentru ca la ce am in garaj (:bounce:) sa se faca un singur schimb pe an ar trebui 9 litri !!!!!

 

 

eu am sa incerc un 15w50 ptr ca pana acum am folosit numai 10w40 si sunt curios de posibilele schimbari..

de asemena, ca si brand, am folosit numai motul

din nou, am sa incerc motorex, care, cica, ar fi uleiul cu care ies KTM-urile din fabrica...asta zice ceva..

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Kristian K changed the title to Suzuki DR 600/650/ Big 750/800
  • Kristian K pinned this topic

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.


MOTOCICLISM.ro
Grup Facebook: +36000 membri
Înscrie-te în grup
Discutii despre motociclism pe Facebook
 
BIKESHOP.ro
Grup Facebook: +18000 membri
Înscrie-te în grup
Anunturi de vanzare - cumparare pe Facebook.


×
×
  • Creează nouă...