Sari la conținut

Moto/Motto


Smokey
 Share

Postări Recomandate

  • Admin

Nu stiu exact cum sa le numesc, dar vrem sa atragem atentia mai des forumistilor de pericolele la care se expun. Drept urmare, in spatiul negru din banner (acolo unde acum scrie 'Atentie, se fura motocicleta' sa afisam un motto aleator, cu efect moralizator-instruitor.

 

Drept urmare asteptam propuneri de astfel de motto-uri, scurte si pline de inteles.

 

Incep eu cu ce-mi trece acum prin minte:

- viteza ucide

- soseaua nu e pista de concurs

...

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 153
  • Created
  • Ultimul Răspuns

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Posted Images

-nu ai niciodata prioritate

-toti soferii vor sa te ucida (un pic cam dura)

-nu poti gresi de doua ori

-respecta partenerii de trafic

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Respecta-ti partenerul de trafic

 

Strada e un bun public, ea nu-ti apartine

 

Incepe pe ceva mic, inainte sa mergi trebuie sa inveti sa te tirasti

 

Viteza nu ucide ci impactul la viteza, adapteaza-ti viteza in functie de drum si trafic

 

Nu incerca sa mergi peste/sau la limita, atunci se intimpla nenorocirea

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

modific putin ce a zis unnamed: "La viteze mari nu poti gresi a doua oara!"

 

 

 

ar mai fi:- Regulile de circulatie nu sunt doar pentru "prosti" sunt pentru toata lumea!

-"Meseriasii" nu fac exceptie de la reguli.

-O casca e mai (scumpa ca o freza noua , dar mai ) ieftina decat un cap.

-Ti se poate intampla chiar TIE!!

-Sa nu mergi vreodata pe principiul "Doar n-o sa mi se intample tocmai mie!"

 

 

 

Am si eu ceva de zis: Pe de o parte apare acolo sus "viteza ucide" iar pe de alta "nu viteza ucide ci impactul la viteza..." unii inteleg mesajul, dar cum sunt altii care mereu cauta nod in papura... :huh:

 

 

 

Apropos, ar mai fi ca motto : "Nu crezi ca valorezi mai mult decat o statistica?!" - cam asa ceva era pus pe o autostrada de prin strainezie - nu mai stiu clar de unde si nu mai stiu daca exact asa "suna".

 

-Degeaba stii tu sa mergi "bine", pe motor, daca nu stiu ceilalti sa mearga cu masina.

 

 

 

 

 

 

 

Daca imi mai vine ceva pe cre'er, editez si scriu aci.

Editat de Lt. Navarro
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Personal, textele goale, moralizatoare, fara un vizual ceva, ma cam lasa rece.

Ma gandesc ca nu sunt singurul.

 

Poate gasim o solutie si pentru asta..

[una ar fi ca in spatele banner-ului, la un click distanta, sa fie o poza din cele foarte dure - "o poza spune cat o mie de cuvinte..."]

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Ok, rubrica de accidente e intr-adevar suficient de moralizatoare.

Totusi referitor la chestia cu pozele: Parerea mea e ca a pune accentul pe consecinte, in cazul asta poate ca nu e neaparat cea mai buna solutie.

Ce vreau sa zic: In situatii limita o sa ajungi. Cu sau fara poze. Intrebarea e cum iesi din ele? Pt ca atunci cind esti in situatie, nu cred ca e cel mai fericit lucru sa-ti aduci aminte de o poza cu cineva facut varza..Ar fi poate mai bine sa-ti aduci aminte ce e de facut in acea situatie (daca e una standard) sau sa lucrezi in directia de a iesi nesifonat din situatia ta particulara. Nu iti foloseste la nimic sa ramii cramponat in comenzi asteptind sa apari la tv sau in ziare..Ori aici iti pot fi de folos tutorialele citite, accidentele vazute/citite si ce ai mai auzit/trait...In situatii limita o sa-ti aduci aminte si formula oxiacetilenei daca ai stiut-o odata, si daca creierul tau considera in acel moment ca te poate salva...O poza cu un motor varza si singe prin jur nu cred..Te-ar putea eventual ajuta sa nu intri in probleme, dar si asta e destul de discutabil...Toate campaniile de prevenire care pot fi imaginate au o limita de aplicare dar totul se rezuma pina la urma la cunostintele si pregatirea ta....

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

E buna ideea pentru motociclisti. Dar intreb si eu: soferii citesc si ei aceste mesaje?

O sugestie de forma daca e voie: poate pe o culoare mai stridenta nu ar strica.

 

Respecta ca sa fi respectat

Nimeni nu e invincibil pe doua roti

Gindeste-te si la familia ta. Ei depind de tine!

Loud pipes save lives!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Pretuieste-ti tu viata. Nu te astepta sa o faca altii.

Ochii in paishpe pe strazi

Invata mereu din greselile altora.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

@Mig: Am auzit undeva, nu mai tin minte unde (poate chiar aici pe forum), despre o initiativa a politiei dintr-o tara europeana: la depasirea vitezei legale, prins fiind de radar, aveai 2 optiuni: fie sa platesti suma clasica de bani, puncte pe permis etc fie sa insotesti agentul la masina si sa vizionezi filme cu accidente datorate vitezei pret de 20-30 de minute. Mie mi s-a parut geniala ideea. Si ma gandesc ca au facut ceva studii inainte sa aiba initiativa asta.

 

Cred ca masurile profilactice (de genul imaginilor explicite) ar trebui imbinate cu tutoriale, sfaturi pentru iesire din situatiile limita, pentru o eficienta maxima.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Eu va pot furniza acest Site WWW.ROTTEN.COM si va asigur pe toti cei care incercati sa scoateti draci din motoare ca va vetzi linistiti.Incercati si veti afla ce inseamna IADU.Nu recomand celor slabi de inima poza

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Sper ca nu am postat aiurea, dar nu am mai intrat de 3 zile si deja vad ca rubrica Accidente este plina. Trebuie sa facem ceva ca nu mai tine asa, deja mor prea multi dintre noi, imi e teama sa-mi si iau motor, eram ieri cu BICICLETA pe podu Grant, mergeam drept de langa parapete, trec de o mini intersectie ridic mana ca sa vada lumea ca merg drept si un bou din stang unde erau toti opriti se baga pe langa ei si intra direct in mine, cam pe la 10 la ora si in franare, si normal ca da peste mine, eu cobor frumos ma uit la el si el da din umeri, bine ca sunt calm si m-am urcat la loc si am plecat, daca era un motociclist care avea viteza mult mai mare decat aveam eu si aparea bou asta si-l acrosa? Deci in primul si in primul rand trebuie invatati soferii sa fie mai atenti iar apoi motociclistii sa mearga mai incet, mult mai incet, sa se gandeasca la ce experienta au si apoi sa dea gaz.

Nu uitati orice situatie in care vedeti ca un accident este inevitabil, adica ai 200 la ora si vezi la 50-100 de m in fata o conserva pusa de-a latu, pregateste-te si cand chiar inainte de impact sari de pe motocicleta, viteza de reactie e foarte importanta. Am vazut 2 accidente grave in care ambii motociclisti au murit la impactul cu masina, poate daca sareau, aveau noroc si alunecau pe sosea.

Fratilor aveti grija, maine poate fi oricare dintre noi. :huh:

 

P.S. Mai bine sa ajungi mai tarziu decat deloc. Nu te grabi! ! !

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

-nimeni nu te vede, tu trebuie sa ii vezi pe toti

-sub roti este beton, nu puf, nu pene beton tare

-chiar daca o casca e scumpa, nu e mai scumpa decat viata

-mersul pe doua roti are riscurile lui, prudenta este cea mai importanta

-iarna si pe ploaie mersul pe jos e mai sanatos

 

nu mai stiu da ma zik eu ceva daca imi vine in minte :huh:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Intr-o intersectie era o cruce pe care scria " Aici odihneste cel care a avut PRIORITATE de DREAPTA "

asta e de la instructorul meu ,mare om,....pe urma ma intrebat daca stiu cum il cheama pe calul lui Alexandru Macedon ....era in 1987,....demult dar faza cu crucea ma scapat din minim 3 posibile accidente :laugh: :huh:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

 Share

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.


MOTOCICLISM.ro
Grup Facebook: +36000 membri
Înscrie-te în grup
Discutii despre motociclism pe Facebook
 
BIKESHOP.ro
Grup Facebook: +18000 membri
Înscrie-te în grup
Anunturi de vanzare - cumparare pe Facebook.


×
×
  • Creează nouă...