Sari la conținut

BMW R1200/1250 GS/GSA/RS/RT/R LC - 2013->


Postări Recomandate

Băi, chiar daca ai cobit, țeapa, a fost soare rau de tot :P M-am intalnit la un moment dat pe drum si cu un grup de 3 GSuri pe langa care m-am aciuat si ne-am tinut de urat ceva km.

Iar cutia chiar pare sa fie foarte ok cu chestioara aia schimbata la ambreiaj.

Dap, super misto vremea si traseul. Buc-Mizil-Intorsura Buzaului-Prejmer-Cheia-Buc.

 

Btw noi eram aia cu GS-urile. eram o gasca mai mare dar ne-am spart pe drum, d-aia ne-am oprit in Omv ca sa -i asteptam si pe restul.

 

post-65228-0-71089800-1398579704_thumb.jpg

 

Dap, super misto vremea si traseul. Buc-Mizil-Intorsura Buzaului-Prejmer-Cheia-Buc.

Btw noi eram aia cu GS-urile. eram o gasca mai mare dar ne-am spart pe drum, d-aia ne-am oprit in Omv ca sa -i asteptam si pe restul.attachicon.gifimage.jpg

post-65228-0-31007900-1398583968_thumb.jpg

post-65228-0-72398400-1398583978_thumb.jpg

post-65228-0-34425800-1398583989_thumb.jpg

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 12,5k
  • Created
  • Ultimul Răspuns

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Posted Images

De ala am :(. Multumesc oricum. Eventual te sun cand am drum prin bacau cu utilajul...poate merge...

 

Stai, vorbesti de watercooled? Eu am un adv dohc din 2013

Editat de dexxter
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

ai acelasi far care se face din 2004 pana in 2012 iar adv pana in 2013...da pm, sa nu aglomeram inutil aici, sau mai bine ne auzim.

 

 

De ala am :(. Multumesc oricum. Eventual te sun cand am drum prin bacau cu utilajul...poate merge...

Stai, vorbesti de watercooled? Eu am un adv dohc din 2013

Editat de bill
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Weekendul asta am facut si eu rodajul la noua jucarie...

 

Despre motocicleta in sine nu stiu ce pot spune nou, pana acum imi place totul foarte mult (cu exceptia rahatului cu semnalizarea)...

Sunt insa foarte incantat de Navigator 5. Pe langa functiile ce tin strict de navigatie (considerabil evoluat fata de generatia anetrioara Navigator 4 / Zumo 660), imi place ca are functii ce tin de motocicleta, este conectat la computerul motocicletei, fiind disponibile foarte multe informatii ca de ex cosum mediu (doua diferite ce pot fi resetate separat), kilometraj, day-trip, temperatura medie a motorului, temperatura exterioara (min/max/mediu), cat ai franat fata/spate, cand trebuie sa faci urmatorul service, cate schimbari de trepte de viteza ai facut, seria de sasiu etc etc. retine foarte bine, pe zile, fiecare distanta parcursa (se pote vedea pe harta). Mai are si aplicatii, o parte dintre ele fiind active daca se conecteaza cu smarthopne (necesita instalarea aplicatiei Garmin Smartphone Link pe telefon) ca de exemplu prognoza meteo ce poate fi vazuta in mers pe ecran. Toate astea pot fi accesate bineinteles pe aparat (navi) si in camera sau cand n-ai ceva mai bun de facut.

Utilizarea controller-ului de pe ghidon este foarte practica, mai ales pt functie de zoom in/out.

De exemplu cand intri pe rezerva de benzina (sau orice alta atentionare a computerului motocicletei) este semnalat pe ecranul navi si in casca se aude un gong (acelasi sunet ce se aude si la computerul autoturismelor BMW).

Problema este ca trebuie sa ai neaparat si sistemul de comunicatie in casca. In primul rand ca sa poti auzi indicatile navigatiei si toate atentionarile (radare etc), apoi ca sa poti vorbi la telefon. Iar daca navi nu este conectat la un sistem de comunicatie, nu face conexiunea cu telefonul si implicit nici Smartphone Link nu este activa.

 

post-9546-0-64067300-1398632412_thumb.jpgpost-9546-0-02098500-1398632357_thumb.jpg

Editat de KHK
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

 

Btw noi eram aia cu GS-urile. eram o gasca mai mare dar ne-am spart pe drum, d-aia ne-am oprit in Omv ca sa -i asteptam si pe restul.

Incantat de cunostiinta si multam pt compania placuta pe drum :)

 

Weekendul asta am facut si eu rodajul la noua jucarie...

Sa o stapanesti cu multa placere si sa te duca jdemii de km fara probleme pe ale mai frumoase drumuri !! :)

 

 

Ca tot ti-am vazut gentile in poze, am dat peste un sistem de bagaje care imi face nitel cu ochiu, ca sa le am acolo in caz de nevoie - SW-MoTech Dakar saddle bag set

La prima vedere par a fi foarte ok pt nevoile/cerintele mele (utilizare rara pt ca de obicei calatoresc cu f putine bagaje, fiarele usor de pus/scos si destul de discrete, gentile usoare si compacte, usor de stocat cand nu le folosesc etc).

Mai sap nitel, sa vad ce mai zice lumea de ele. Dar in prima faza cred ca o sa merg pe un tailbag (bmw softbag sau functional ruksak 3)

 

Si ca vorbeam noi de mizeria aruncata de roata spate, am vazut ca exista ca optionale la bmw niste carenute care umplu gaurile cadrului din zona rotii. Una dintre ele o inlocuieste pe cea mica din stanga si cealalta vine pe dreapta deasupra rezervorului de frana spate.

Cate de eficiente or fi nu am idee, dar cat de cat probabil mai atenueaza stropirea. Astea ar fi codurile pt ele: 46 63 8 545 047 MUDGUARD REAR LEFT, 46 63 8 545 048 MUDGUARD REAR RIGHT, 46 63 8 545 046 SET OF RETAINING ELEMENTS). Sunt vreo 20 euro pt fiecare parte din cate am inteles. Se pot vedea in pozele astea

post-40715-0-39403100-1398637287_thumb.jpg

post-40715-0-38087700-1398637289_thumb.jpg

Editat de Cap0ne
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Iar dupa magarus urmatorul pas a fost dacia 1300 cu sigla :laugh:

 

Am luat si eu azi vaca de la revizie, ocazie cu care mi-a fost schimbat si acel stift de la tija ambreiajului, care chipurile face schimbarea vitezelor mai smooth.

Nu am apucat sa fac decat vreo 30km, dar intradevar pare ca schimba ceva mai "fin" si mai silentios decat inainte. Vad mai exact maine la plimbarica cum se comporta, dar prima impresie e oke :)

N-ai mai sunat sambata! Io m-am dat ca un dement, creca o sa fie o relatie indelungata! BTW pe valea prahovei - 6-7 grade si am avut noroc sa nu prind decat cativa stropi de ploaie, dar am mers pe ud si m-am facut ca un porc...

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Sal.

Stie cineva unde a plecat Tiberiu [ receptie clientii moto A. Bavaria ] mai este in domeniu sau a schimbat meseria ?

 

Ms .

Salut, depinde la care dintre ei te referi. Ultimul (Anghel) a ramas in bransa - isi deschide (cred ca deja a facut-o) service propriu.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Dexxter, capacele laterale de la Touratech rezolva perfect problema. Testate de mine, in cca 50.000 km

 

Pentru GS LC arata un pic altfel, dar par a fi la fel de eficiente.

 

http://shop.touratech.com/side-covers-for-the-bmw-r1200gs-from-2013-bmw-r1200gs-adventure-from-2014-set-left-and-right.html#!prettyPhoto

post-17186-0-56920500-1398701982_thumb.jpg

post-17186-0-17463800-1398702001_thumb.jpg

Editat de Vlad Codreanu
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

buna,

pentru cei care si-au comandat bmw r 1200 gs lc nou , de la dealeri bmw din Romania......in cat timp a fost livrat din momentul comenzii?

multumesc,

avand in vedere fluctuatia pietei in fct si de anotimp dar si de productie nu poate nimeni sa ti dea o perioada fixa

 

din ce am inteles sunt vandute TOATE pana prin iunie....

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

avand in vedere fluctuatia pietei in fct si de anotimp dar si de productie nu poate nimeni sa ti dea o perioada fixa

 

din ce am inteles sunt vandute TOATE pana prin iunie....

al naibii motor. se sta si la coada?

oare dincolo la yamaha cat e coada de lunga? :D

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

N-ai mai sunat sambata! Io m-am dat ca un dement, creca o sa fie o relatie indelungata! BTW pe valea prahovei - 6-7 grade si am avut noroc sa nu prind decat cativa stropi de ploaie, dar am mers pe ud si m-am facut ca un porc...

M-am trezit tarziu ca am fost petrecaret si am plecat si mai tarziu asa ca n-am mai dat cu telu ca mi-am inchipuit ca ai fugit deja (pe la 3 am ajuns acolo...).

Sa inteleg ca iti plac Tourance-urile :D

 

Dexxter, capacele laterale de la Touratech rezolva perfect problema. Testate de mine, in cca 50.000 km

Pentru GS LC arata un pic altfel, dar par a fi la fel de eficiente.

Ma tot uitam si eu la cele de la TT. Dar astept sa fie disponibil Mudsling-ul de la Machineart. Mi se pare ca protejeaza cel mai bine de mizerie.

 

al naibii motor. se sta si la coada?

oare dincolo la yamaha cat e coada de lunga?

Da intreaba la Honda Iasi cat se sta la coada :)

 

Io, avand in vedere crashbar-ul cuprinzator, nu ma gandeam chiar asa departe (cataroi/impins), ma gandeam la zgarieturi... asa, orice este posibil.

Gen :D

post-40715-0-41721300-1398762523_thumb.jpg

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Dexxter, capacele laterale de la Touratech rezolva perfect problema. Testate de mine, in cca 50.000 km

 

Pentru GS LC arata un pic altfel, dar par a fi la fel de eficiente.

 

http://shop.touratech.com/side-covers-for-the-bmw-r1200gs-from-2013-bmw-r1200gs-adventure-from-2014-set-left-and-right.html#!prettyPhoto

Saru' mana de pont! Doar ca io n'am lc, e un dohc din 2013. Le trec pe lista de "maybe". Multam'!

 

M-am trezit tarziu ca am fost petrecaret si am plecat si mai tarziu asa ca n-am mai dat cu telu ca mi-am inchipuit ca ai fugit deja (pe la 3 am ajuns acolo...).

Sa inteleg ca iti plac Tourance-urile :D

Is mai faine decat m'am asteptat, obisnuit fiind cu pilot road 3 pana acum pe rt. Mai am un pic pana in buza, am zis sa nu exagerez din a doua zi!

Daca ajungi in zona (bucovina included) da un tzar!

Editat de dexxter
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Salut,

Am "sarit" niste linii de tramvai si cutia din spate a decolat, :lol:

acum am nevoie de niste balamale.

La bavaria nu raspunde nimeni, unde as putea comanda?

Am codurile, imi trebuie sa le cumpar de undeva

 

Mersi

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Fie vreme buna, fie vreme rea

Alb-rosu pana la moarte

Si poate vedem ce e dincolo de ea.... surpriza: Steaua

:)

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Lasa ca data viitoare in locul celui alb ma duc eu cu albastrul :laugh:

 

Fain, pe unde v-ati plimbarit ? Ca norii aia arata total diferit de astia care ma bantuie de 3 zile...

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Lasa ca data viitoare in locul celui alb ma duc eu cu albastrul :laugh:

 

Fain, pe unde v-ati plimbarit ? Ca norii aia arata total diferit de astia care ma bantuie de 3 zile...

DE LA RUSI ...VINE PLOAIA......

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Kristian K changed the title to BMW R1200/1250 GS/GSA/RS/RT/R LC - 2013->

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.


MOTOCICLISM.ro
Grup Facebook: +36000 membri
Înscrie-te în grup
Discutii despre motociclism pe Facebook
 
BIKESHOP.ro
Grup Facebook: +18000 membri
Înscrie-te în grup
Anunturi de vanzare - cumparare pe Facebook.


×
×
  • Creează nouă...