Sari la conținut

BMW R1200/1250 GS/GSA/RS/RT/R LC - 2013->


Postări Recomandate

  • Răspunsuri 12,5k
  • Created
  • Ultimul Răspuns

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Posted Images

ura, multumesc mult Dan!

se pare ca prima zapada serioasa ma prinde cu sa noua. :laugh:

 

 

insa ai grija sa o legi bine de data asta

sfat

daca pleci la drum pune o plasa moto peste ea

Mesaj completat

m.am uitat si eu la sitemul de prindere de la a mea

este chiar imposibil sa iasa saua de pasager

pe ce drumuri va dati voi de sare seaua aia?

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

insa ai grija sa o legi bine de data asta

sfat

daca pleci la drum pune o plasa moto peste ea

Mesaj completat

m.am uitat si eu la sitemul de prindere de la a mea

este chiar imposibil sa iasa saua de pasager

pe ce drumuri va dati voi de sare seaua aia?

...asa este, e tare greu de pierdut saua aia din spate, dar daca nu o inchizi bine e ca si pierduta!..

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

am rezolvat treaba cu robinetul de la telescopul spate( dealtfel o chestie minora). se pare ca acesta se regleaza numai pe cric caci altfel nu se explica cum s-a mancat filetul unei piulitze de dural. DECI sa incercam sa reglam suspensia spate de pe cric...sau cel putin nu calare pe ea asa cum faceam eu pana acum. m-am scutit de scobit in buzunare...

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

de altfel manualul asa si recomanda - reglajul suspensiei cu mobra asezata pe cricul central. :laugh:

 

la modelele initiale ('05) amortizoarele erau WP si invarteai la robinetul ala din spate de-ti venea acru. era destul de greu de rotit si avea pasul mic. la astea mai noi ('07) vad ca s-a trecut la amortizoare Showa. la astea pasul surubului de reglaj pare sa fie ceva mai mare si poate de-aici si efortul suplimentar la comprimatul arcului.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

nu ma coafeaza saua dintr-o bucata. imi place ideea de modularitate.

 

pe de alta parte, pentru saua de pasager am gasit solutia perfecta: cand merg singur o las acasa iar cand merg cu fata are ea grija sa nu cada. iar daca e sa cada saua precis o sa ma preocupe mai mult disparitia gagicii decat a seii. :laugh:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

nu ma coafeaza saua dintr-o bucata. imi place ideea de modularitate.

 

pe de alta parte, pentru saua de pasager am gasit solutia perfecta: cand merg singur o las acasa iar cand merg cu fata are ea grija sa nu cada. iar daca e sa cada saua precis o sa ma preocupe mai mult disparitia gagicii decat a seii. :laugh:

 

Bogo, daca verifici de fiecare data cand o montezi ca s'a realizat complet clipsarea - aka tragi un pic de ea, nu are cum sa sara.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Nu stiu care destept imi zicea ca este inutil senzorul de presiune in cauciucuri (belbody cred ca era):

 

Azi dimineata computerul zice: bre, ai 1.8bar pe spate (din 2.5 normal).

 

Ma uit: 3 cuie frate (2 mici si unul mare). Nu unul: TREI.

 

M-am dus la service, mi-au pus 3 ciupercutze pe interior, 40$ s-au dus.

 

Doar un cui strapunsese dar le-au fixat si pe celelalte sa fie siguri.

 

Cred ca imi fac asigurare la cauciuc ca nu se mai poate. In Romania nu am avut o pana in 5 ani si in Australia am avut 5 in 2 ani.

 

Oricum: daca nu avea TPS instalat, ma trezeam pe janta intr-o dimineata cand poate ma grabeam la munca.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Nu stiu care destept imi zicea ca este inutil senzorul de presiune in cauciucuri (belbody cred ca era):

 

Azi dimineata computerul zice: bre, ai 1.8bar pe spate (din 2.5 normal).

 

Ma uit: 3 cuie frate (2 mici si unul mare). Nu unul: TREI.

 

M-am dus la service, mi-au pus 3 ciupercutze pe interior, 40$ s-au dus.

 

Doar un cui strapunsese dar le-au fixat si pe celelalte sa fie siguri.

 

Cred ca imi fac asigurare la cauciuc ca nu se mai poate. In Romania nu am avut o pana in 5 ani si in Australia am avut 5 in 2 ani.

 

Oricum: daca nu avea TPS instalat, ma trezeam pe janta intr-o dimineata cand poate ma grabeam la munca.

 

ma lesi....

aveam pretentii :D

 

la plecarea de pe loc nu dai si tu o verificare asa de ochi frumosi macar

te uiti la ulei, sub moto sa nu fi curs ceva si la anvelope

daca iti par lasate bagi centralul si le invarti un pic

 

o sa scoata astia de la bmw un senzor magnetic

si cand iei un cui in anvelopa o sa.l anunte pe afisaj ... gramajul cuiului, unghiul de perforare a anvelopei si metodele de scoatere :laugh:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Baiazide, nu se zice fixat, se zice reparat. Asta asa, apropo de romgleza :D

 

Iar treaba cu senzoru de presiune... e de bun simt sa vezi ca e lasata mobra pe janta. Iar daca nu e pe janta dar e dezumflata, se simte in mers ca e ceva aiurea. Asta e ca treaba cu farurile si stergatoarele automate la masini: se poate bine mersi si fara, dar e mai comod cu. Pt cine are banii in plus, desigur.

Editat de switch
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

ma lesi....

aveam pretentii :D

 

la plecarea de pe loc nu dai si tu o verificare asa de ochi frumosi macar

te uiti la ulei, sub moto sa nu fi curs ceva si la anvelope

daca iti par lasate bagi centralul si le invarti un pic

 

o sa scoata astia de la bmw un senzor magnetic

si cand iei un cui in anvelopa o sa.l anunte pe afisaj ... gramajul cuiului, unghiul de perforare a anvelopei si metodele de scoatere :laugh:

 

 

Hai frate ca nu se vedea ca e desumflata.

 

Sa imi zici tu ca LA ORICE PLECARE te uiti la ulei, cauciucuri, semnale, lumini?

 

O iei razna daca faci asta zilnic de 5 ori pe zi.

 

Eu ma uit in fiecare sambata la ulei si la toate cele. Daca iau un cui in roata luni... asta este.

 

Apropos de pretentii: stiu la ce te referi, sunt vinovat, dar am un motiv pe care nu pot il explica aici. Deci a fost deliberat.

Oricum nu pot fi acuzat cand intr-adevar respectivul asa a zis. Eu doar am relatat ce a zis el. Sunt vinovat doar ca l-am facut "Destept".

Mesaj completat

1. Baiazide, nu se zice fixat, se zice reparat. Asta asa, apropo de romgleza :D

2. e ca treaba cu farurile si stergatoarele automate la masini: se poate bine mersi si fara, dar e mai comod cu. Pt cine are banii in plus, desigur.

 

1. Acum am citit in DEX si "A fixa" are alt sens decat cel "a repara" la care ma gandisem eu. Am mai invatat ceva nou :P

 

2. Corect, dar nu sunt de acord sa fiu luat la misto (genul: bah ce prost esti ca ai dat 500$ pe un senzor cand in fiecare dimineata te puteai uita si economiseai).

Raspunsul meu: fac ce vreau cu banii mei. Faptul ca vreau un "Feature" la motor si sunt dispus sa platesc pentru el, inseamna ca eu il consider util.

Mesaj completat

 

...

 

Punctul 2 este pentru Ianachim si Belbody care m-au luat la misto cu senzorul respectiv.

Postul meu este inca o dovada ca senzorul TPS este util: am descoperit o pana cu 2 zile inainte sa fie pe janta.

Daca voi verificati la 5 minute toate cele... bravo voua. Eu nu am timp si am platit pentru o tehnologie sa faca asta pentru mine.

Macar eu nu vindeam pe forum vopsea invizibla la radar, nu e asa Ianachim?

Mesaj completat

Hai frate ca nu se vedea ca e desumflata.

 

Sa imi zici tu ca LA ORICE PLECARE te uiti la ulei, cauciucuri, semnale, lumini?

 

O iei razna daca faci asta zilnic de 5 ori pe zi.

 

Eu ma uit in fiecare sambata la ulei si la toate cele. Daca iau un cui in roata luni... asta este.

 

Apropos de pretentii: stiu la ce te referi, sunt vinovat, dar am un motiv pe care nu pot il explica aici. Deci a fost deliberat.

Oricum nu pot fi acuzat cand intr-adevar respectivul asa a zis. Eu doar am relatat ce a zis el. Sunt vinovat doar ca l-am facut "Destept".

Mesaj completat

 

 

1. Acum am citit in DEX si "A fixa" are alt sens decat cel "a repara" la care ma gandisem eu. Am mai invatat ceva nou :D

 

2. Corect, dar nu sunt de acord sa fiu luat la misto (genul: bah ce prost esti ca ai dat 500$ pe un senzor cand in fiecare dimineata te puteai uita si economiseai).

Raspunsul meu: fac ce vreau cu banii mei. Faptul ca vreau un "Feature" la motor si sunt dispus sa platesc pentru el, inseamna ca eu il consider util.

Mesaj completat

 

...

 

Punctul 2 este pentru Ianachim si Belbody care m-au luat la misto cu senzorul respectiv.

Postul meu este inca o dovada ca senzorul TPS este util: am descoperit o pana cu 2 zile inainte sa fie pe janta.

Daca voi verificati la 5 minute toate cele... bravo voua. Eu nu am timp si am platit pentru o tehnologie sa faca asta pentru mine.

Macar eu nu vindeam pe forum vopsea invizibla la radar, nu e asa Ianachim? /index.php?...p;hl=invizibila

Editat de Baiazid
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Nu stiu care destept imi zicea ca este inutil senzorul de presiune in cauciucuri (belbody cred ca era):

 

Azi dimineata computerul zice: bre, ai 1.8bar pe spate (din 2.5 normal).

 

Ma uit: 3 cuie frate (2 mici si unul mare). Nu unul: TREI.

 

M-am dus la service, mi-au pus 3 ciupercutze pe interior, 40$ s-au dus.

 

Doar un cui strapunsese dar le-au fixat si pe celelalte sa fie siguri.

 

Cred ca imi fac asigurare la cauciuc ca nu se mai poate. In Romania nu am avut o pana in 5 ani si in Australia am avut 5 in 2 ani.

Oricum: daca nu avea TPS instalat, ma trezeam pe janta intr-o dimineata cand poate ma grabeam la munca.

io stiam ca, cuiele ajung pe drum daca o scandura de la carutza crapa in dreptul cuiului... astfel cuiul cade pe drum... mobra :D

Acum intreb : ciobanii aia de pe acolo au mai multe carutze decat aia de pe aici ? sau cuiele sunt luate de tornade si puse pe drum? :P

 

:laugh:

 

 

Mesaj completat

1. Acum am citit in DEX si "A fixa" are alt sens decat cel "a repara" la care ma gandisem eu. Am mai invatat ceva nou :D

 

acum ca Switch-ul te-a "prins" nu o mai da "dupa cires"... fix in engleza parca inseamna putin altceva decat in romaneste...

nu e chiar "lingurision, furculision" :D

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Mesaj completat

 

 

acum ca Switch-ul te-a "prins" nu o mai da "dupa cires"... fix in engleza parca inseamna putin altceva decat in romaneste...

nu e chiar "lingurision, furculision" :D

 

Pai si din ce context ai realizat tu ca o dau dupa cires?

 

Am recunoscut greseala in postul anterior.

 

Sau ai intrat si tu in vorba ca te simteai singur? PS: cioban esti tu, daca consideri o natie intreaga CIOBANI.

 

Sau, ne explici si noua, celor de pe zona R1200GS/GSA ce aport de informatie utila ai adus acestui topic?

Editat de Baiazid
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

in general pe anvelopele tubless cand intra un cui nu se duce asa usor aerul din ea

cuiul are un pic de rol de dop

 

investitiile in tehnica nu sunt bani aruncati ....daca ii ai

sincer cand am avut cui am vazut roata de sapate un pic lasata

eu in timpul zilei parchez moto doar pe cric lateral si observ daca scade mult presiunea pt ca anvelopa nu mai sta pe coamaci se lasa , e si o prob de obisnuinta

 

seara o pun pe central si in fiecare dim cand plec la drum si ma echipez pe langa moto ca o leg cu un lant de stalpul electric din fata blocului dau un ochi la: indicator ulei, ulei curs sub motor, anvelope si da mai bag si un ochi la semnalizari sau stop mai rar sincer

 

iar pt a verifica presiunea

am luat acum 2 sapt niste capacele de ventil cu senzor optic

 

faci presiunea pe care o doresti si insurubezi capacelele astea

sus sunt transparente si au ceva culori verde cu rosu

cum sacade presiunea se ridica cel rosu

30 ron am dat pe ele adica 7 euro asta ca sa nu stai cu manomerul pe anvelope la fiecare oprire

 

dar repet daca ai, da.i frate, decat sa stea la banca sa faca bancherii burta mare mai bine sa ajunga la muncitorul german

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

iar pt a verifica presiunea

am luat acum 2 sapt niste capacele de ventil cu senzor optic

 

faci presiunea pe care o doresti si insurubezi capacelele astea

sus sunt transparente si au ceva culori verde cu rosu

cum sacade presiunea se ridica cel rosu

30 ron am dat pe ele adica 7 euro asta ca sa nu stai cu manomerul pe anvelope la fiecare oprire

 

Recunosc ca solutia este ingenioasa.

 

Niciodata nu am avut pana sa se desumfle repede cauciucul.

 

Mereu cand am avut un cui / tzepusha... etc s-a desumflat in decursul a 2-3 zile.

 

Eu fac 45min pana la servici (25km) (trafic, semafoare ...etc). Nu prea imi permit sa ma duc dimineata in parcare si sa vad mobra pe janta pentru ca trenul circula la ore fixe si este foarte scump.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Recunosc ca solutia este ingenioasa.

 

Niciodata nu am avut pana sa se desumfle repede cauciucul.

 

Mereu cand am avut un cui / tzepusha... etc s-a desumflat in decursul a 2-3 zile.

 

Eu fac 45min pana la servici (25km) (trafic, semafoare ...etc). Nu prea imi permit sa ma duc dimineata in parcare si sa vad mobra pe janta pentru ca trenul circula la ore fixe si este foarte scump.

 

 

si eu tot 25 am si nu circula nimic...fericitule.....tren ore fix uau

chit de pana si compresor super ieftin si la indemna

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

......Raspunsul meu: fac ce vreau cu banii mei. Faptul ca vreau un "Feature" la motor si sunt dispus sa platesc pentru el, inseamna ca eu il consider util.....

 

Aici subscriu deplin.

Ca pe bautura ,tigari si ...si...si...(nu-mi mai amintesc ) am dat destui bani in viata asta.

Iaca si eu ca am mai pus ceva Feateruri pe tanti a mea.

Crash-bar-uri suplimentare...aveti cu totii am vazut protectiile astea de cilindru, sunt foarte bune prin Bulgaria....

post-27837-1261305566_thumb.jpg

Protectii injectoare..mai mult de fun.

post-27837-1261305596_thumb.jpg

Protectii lampi suplimentare..tot de fun..sper..arata cam militareste,

post-27837-1261305627_thumb.jpg

Busola..sa stiu unde este nordul..poate oi ajunge si eu pe unde-a fost Pompi,

post-27837-1261305654_thumb.jpg

 

 

mai caut...

..urmeaza o protectie de amortizor spate, ceva plasticuri pentru laterale, Ianachim stie, dupa care trecem la capitolul accesorii comunicare,GPS,blustutz, ...poate si ceva xenoane pe lampile suplimentare.

fetele stau cuminti acum in casa,

post-27837-1261305709_thumb.jpg

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Sant curios la ce greutate ajunge motorul cu toate brizbrizurile montate.

 

Oaia ce nu-si duce blana ...o papa lupu'

 

:D

 

 

Greutate ?....sau...."Greutate "....

..........if you know what I mean..... :laugh:

Editat de 22iulian
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Crash-bar-uri suplimentare...aveti cu totii am vazut protectiile astea de cilindru, sunt foarte bune prin Bulgaria....

post-27837-1261305566_thumb.jpg

 

 

Sunt bune?

 

Ma refer crash-pad-urile originale nu isi fac treaba?

 

Intreb ca sa stiu cum imi fac bugetul pentru 2010.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

daca te referi la crash-pad-urile negre, din plastic - isi fac treaba foarte bine la abraziune. cu toate astea sunt cam use for only - se crapa destul de usor. nu stiu cat de bine se comporta la impactul cu corpuri ascutite (bolovani, borduri si alte alea. dezavantajul e ca nu acopera capacul cillindrului pe suprafata prea mare. avantajul e ca pe unde nu-i acoperit, cilindrul se mai aeriseste.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Sunt bune?

 

Ma refer crash-pad-urile originale nu isi fac treaba?

 

Intreb ca sa stiu cum imi fac bugetul pentru 2010.

 

 

sunt foarte bune cele de la wunderlich

care se monteaza peste aparatorile ..capac de oala de aluminiu....

 

eu le.am probat pe cele din aluminiu in bulgaria.... si se cam fuck

insa la ultima tura acum pe zapada

unde am vazut ghioceii de aproape

aparatorile de la wunderlicht si.au facut extraordinar de bine treaba

oala de aluminu ramanad intacta

o oala cost 125 euro

setul de la wunder este 130

Editat de ianachim
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Kristian K changed the title to BMW R1200/1250 GS/GSA/RS/RT/R LC - 2013->

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.


MOTOCICLISM.ro
Grup Facebook: +36000 membri
Înscrie-te în grup
Discutii despre motociclism pe Facebook
 
BIKESHOP.ro
Grup Facebook: +18000 membri
Înscrie-te în grup
Anunturi de vanzare - cumparare pe Facebook.


×
×
  • Creează nouă...