Sari la conținut

INTRETINERE LANT, MARCI/TIPURI - Totul Despre


TonyTA
 Share

Postări Recomandate

Buna .

 

Eu am o problema mai neobisnuita cu lantul meu.

 

Pun motorul pe suport ,invart roata de 3-4 ori dupa care lantul se intareste foarte tare timp de o rotatie dupa care revine la normal (adica la toleranta de 2-3 cm )

De unde provine problema ?

 

Va multumesc !

 

La pinion m-am gandit si eu :(

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 3k
  • Created
  • Ultimul Răspuns

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Posted Images

..eu am problema logica.. sau ,,de logica''.. :bounce:

.. daca lantul are oringurile alea ca sa nu iasa oloiul in afara... sunt, fixe, deci.. ATUNCI CUM intra uleiul inauntru?? in mod normal ar trebui sa existe o presiune care sa depaseasca posibilitatea de retinere a oringului.. altfel e... frectie.. :crack: adica... daca nu poate sa iasa.. cum intra???

-parerea mea... :scratch:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

..eu am problema logica.. sau ,,de logica''.. :bounce:

.. daca lantul are oringurile alea ca sa nu iasa oloiul in afara... sunt, fixe, deci.. ATUNCI CUM intra uleiul inauntru?? in mod normal ar trebui sa existe o presiune care sa depaseasca posibilitatea de retinere a oringului.. altfel e... frectie.. :crack: adica... daca nu poate sa iasa.. cum intra???

-parerea mea... :scratch:

 

din fabrica, lantzul are smacolina sub o/x/z-ring-uri... daca are d-astea... daca n-are d-astea e un lantz fara si se bazeaza doar pe ungerea care o faci tu... ce e sub o/x/z-ring-uri, cat timp e acolo, protejeaza si asigura ungere pt ce e sub ele, ce e peste protejezi sau asiguri tu ungere cand dai cu spray, ulei sau alta smacolina... daca s-a dus ce e sub o/x/z-ring-uri lantul devine un fel de banal lantz fara nici un fel de ring-uri dar care are un cauciuc acolo care mai protejeaza de praf si sub care, prin capilaritate si alte alea mai intra ceva din ce dai tu pe deasupra.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

din fabrica, lantzul are smacolina sub o/x/z-ring-uri... daca are d-astea... daca n-are d-astea e un lantz fara si se bazeaza doar pe ungerea care o faci tu... ce e sub o/x/z-ring-uri, cat timp e acolo, protejeaza si asigura ungere pt ce e sub ele, ce e peste protejezi sau asiguri tu ungere cand dai cu spray, ulei sau alta smacolina... daca s-a dus ce e sub o/x/z-ring-uri lantul devine un fel de banal lantz fara nici un fel de ring-uri dar care are un cauciuc acolo care mai protejeaza de praf si sub care, prin capilaritate si alte alea mai intra ceva din ce dai tu pe deasupra.

:goodposting:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

@ Alex-reg

Pt ca este greu sa deformezi pinioanele,problema ta este ca ai zale gripate.Boala lantului neglijat.

Nu exista o solutie ideala pt asta.Poate WD40 sau o baie in ulei.Eu am reusit sa scap de ea cand am trecut la ungatorul de lant automat.

Bafta cu recuperarea lantului.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

adica de ce il mai ungi daca oricum nu intra nimic acolo, sau cum?

..ceva de genul.. :grinbandit:

..adica, cum intra ulei nou daca nu poate sa iasa ala vechiu'.. :blink: .. simplu, da? :what:

..deci, cat timp are oringurile- e ok... de ce sa-l mai ungi?? :blink: sau... de ce sa-l mai si schimbi, daca are oringurile ok??? :blink:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

..ceva de genul.. :grinbandit:

..adica, cum intra ulei nou daca nu poate sa iasa ala vechiu'.. :blink: .. simplu, da? :what:

..deci, cat timp are oringurile- e ok... de ce sa-l mai ungi?? :blink: sau... de ce sa-l mai si schimbi, daca are oringurile ok??? :blink:

 

vezi ca ti-am raspuns mai sus... bineinteles, poti sa crezi, pe de alta parte, ca de fapt il ungi in urma unei conspiratii prin care producatorii de smacoline ii platesc pe cei de lantz sa recomande ungerea chiar si cu o/x/z/w-ringuri....

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

..am vazut, mersi :cheers:

..io ma gandeam, de fapt la: sa dau lantzu' jos, sa il fac ghem si sa-l bag in ceva unde pot face presiune.. il scufund in ulei, apoi se inchide etans si bag presiune..asa intra FORTAT ulei si pe sub/pe langa oringuri.. :friends: hîc! parerea mea...

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

:friends: ..deci problema ridicata de mine e una reala..

..cum/dece sa pui ceva unde exista deja o garnitura? ( ca de exemplu, cum/dece sa pui lichid intr-o sticla plina, cu dopul pus :bigstar: )

..mersi pt. link-uri :makeout:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

ideea e nu sa umpli o sticla plina cu dopul pus, ci sa ai grija de dop sa nu se degradeze si sa piarda lichidul.

 

adica sa ai grija de garnituri sa nu se usuce si sa se crape sau rupe sa piarda vaselina de dedesubt.

si mai trebuie sa limitezi si frecarea directa dintre foaie/pinion si rolele lantului.

Editat de bozoro
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

:friends: ..deci problema ridicata de mine e una reala..

..cum/dece sa pui ceva unde exista deja o garnitura? ( ca de exemplu, cum/dece sa pui lichid intr-o sticla plina, cu dopul pus :bigstar: )

..mersi pt. link-uri :makeout:

 

Mda, deci e clar - tu chiar n-ai chef sa citesti si/sau sa intelegi ... dar vad ca stii sa folosesti emoticon-urile la greu...

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Ungatorul meu e un pic mai ciudat; uleiul este aplicat pe pinionul mic (de la cutie). La mobra mea, in acea zona este destul spatiu atat pentru aplicator, cat si pentru electrovalva.

Nu e prea curat pe acolo pentru simplu fapt ca aplicatorul anterior (mai complex) a cedat. Asta nou este mai simplu, cu ungere pe o singura parte. Acum urmeaza sa vad cum se comporta la drum.

 

post-41116-0-56149800-1316787717_thumb.jpg

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

ideea e nu sa umpli o sticla plina cu dopul pus, ci sa ai grija de dop sa nu se degradeze si sa piarda lichidul.

 

adica sa ai grija de garnituri sa nu se usuce si sa se crape sau rupe sa piarda vaselina de dedesubt.

si mai trebuie sa limitezi si frecarea directa dintre foaie/pinion si rolele lantului.

..nu stiu cat de mult ajuta unsu' ca sa nu crape garnitura, la viteza/caldura/fortza centrifuga cu care lucreaza... Daca alea se strica, e clar rezultatul... Atunci, da, trebuie uns... Trebuie, insa, verificat lantul tot timpul..ce facem daca vedem o garnitura rupta?( io am una asa..). schimbam lantul TOT? sau ungem-ungem..

--limitat nu prea e, poate inlesnit, ushurat frecarea aia...

..si la mine era, cum am zis, doar o idee.. nu ca n'am inteles, cum ,,observa'' cineva..

..si.. da, fac ,,mea pulpa :crack: '', folosesc d'aia...la greu.

..va multumesc la toti pentru explicatii.. :friends:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

din fabrica, lantzul are smacolina sub o/x/z-ring-uri... daca are d-astea... daca n-are d-astea e un lantz fara si se bazeaza doar pe ungerea care o faci tu... ce e sub o/x/z-ring-uri, cat timp e acolo, protejeaza si asigura ungere pt ce e sub ele, ce e peste protejezi sau asiguri tu ungere cand dai cu spray, ulei sau alta smacolina... daca s-a dus ce e sub o/x/z-ring-uri lantul devine un fel de banal lantz fara nici un fel de ring-uri dar care are un cauciuc acolo care mai protejeaza de praf si sub care, prin capilaritate si alte alea mai intra ceva din ce dai tu pe deasupra.

oringul ala este unul rudimentar, vaselina din fabrica rezista 4-500km comparativ cu 2-300km cat rezista uleiul. Nu stiu cum e lantul standard, dar cred ca "etansatea" cu oring mareste timpul cat uleiul e retinut, de cateva ori

 

ideea e nu sa umpli o sticla plina cu dopul pus, ci sa ai grija de dop sa nu se degradeze si sa piarda lichidul.

 

adica sa ai grija de garnituri sa nu se usuce si sa se crape sau rupe sa piarda vaselina de dedesubt.

si mai trebuie sa limitezi si frecarea directa dintre foaie/pinion si rolele lantului.

doar nu crezi ca vaselina aia sta acolo mai mult de 500-1000 km ?!

 

 

 

Oricum gresarea suplimentara e buna si pentru role... lantul pe are l-am inlocuit de curand era folosit cand am cumparat mobra (se vedea ca nu era prea uzat) dar eu am mai mers 22 mii km cand o rola a crapat... oricum jocul rolelor a devenit grosolan

Editat de yuk
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

..alta ,,intrebare'': vad ca toti pun lantul...merg cu moto. :friends: ..

E, cand se uzeaza, zica-se, il schimba.. DAR ala se uzeaza mergand NUMAI inrt-un singur sens. :unsure: . si se uzeaza NUMAI pe o parte.. :unsure:

..nu s'a gandit nimeni, pana acum, ca se poate intoarce SI invers?? adica: pus la lucru pe partea care a fost in exterior.. :unsure:

..sau, daca sunt bani..ce sa mai. :blink: ..

...la masina, se schimba, de exemplu, cauciucurile intre ele, dupa o vreme... nu se pun altele..

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

..alta ,,intrebare'': vad ca toti pun lantul...merg cu moto. :friends: ..

E, cand se uzeaza, zica-se, il schimba.. DAR ala se uzeaza mergand NUMAI inrt-un singur sens. :unsure: . si se uzeaza NUMAI pe o parte.. :unsure:

..nu s'a gandit nimeni, pana acum, ca se poate intoarce SI invers?? adica: pus la lucru pe partea care a fost in exterior.. :unsure:

..sau, daca sunt bani..ce sa mai. :blink: ..

...la masina, se schimba, de exemplu, cauciucurile intre ele, dupa o vreme... nu se pun altele..

 

io cred ca tu nu ai ce face peste zi........da chilotii cand se nurdaresc ai intorci pe dos?

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

..alta ,,intrebare'': vad ca toti pun lantul...merg cu moto. :friends: ..

E, cand se uzeaza, zica-se, il schimba.. DAR ala se uzeaza mergand NUMAI inrt-un singur sens. :unsure: . si se uzeaza NUMAI pe o parte.. :unsure:

..nu s'a gandit nimeni, pana acum, ca se poate intoarce SI invers?? adica: pus la lucru pe partea care a fost in exterior.. :unsure:

..sau, daca sunt bani..ce sa mai. :blink: ..

...la masina, se schimba, de exemplu, cauciucurile intre ele, dupa o vreme... nu se pun altele..

 

Nu este tocmai gresit ce spui tu. O schema simpla poate demonstra ca uzura se produce predominant pe o singura parte. Uzura pe decelerare este infima comparata cu cea de pe accelerare. Da, se poate intoarce. Comparatia cu pneurile auto nu e tocmai cea mai fericita.

Daca ai timp si chef sa stai langa motocicleta faci manevra asta.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

 Share

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.


MOTOCICLISM.ro
Grup Facebook: +36000 membri
Înscrie-te în grup
Discutii despre motociclism pe Facebook
 
BIKESHOP.ro
Grup Facebook: +18000 membri
Înscrie-te în grup
Anunturi de vanzare - cumparare pe Facebook.


×
×
  • Creează nouă...