Sari la conținut

Accident 24 Aprilie.padurea Bogatii....brasov


soso-bum
 Share

Postări Recomandate

Degeaba faci referire TU in PV la acele articole ... tot in instanta ajungi si acolo trebuie sa te justifici.

 

Evident ca daca NU ESTI DE ACORD cu decizia care rezulta din p.v. in urma celor constatate de politisti O SA AJUNGI IN INSTANTA ORICUM pentru a-ti recupera prejudiciul .De asta NU ESTI DE ACORD.Altfel semnezi fara obiectiuni,ca si cum ai fi de acord si GATA .

 

Procesul verbal fiind inscrisul care sta la baza contestatiei tale (ca presupus vinovat) este FOARTE IMPORTANT CE CONTINUT ARE .MAI ALES DE CATRE CEL CARE IL INCRIMINEAZA PE CONTESTATAR .Mentionand articolele de mai sus poti dovedi ca esti in deplina cunostinta de cauza, stii ce-i legea si mai ales CARE ESTE POZITIA TA de CONTESTATAR de la INCEPUT.J udecatorilor NU LE PLAC SUCELILE. Ar fi bine sa retineti lucrul asta.

 

Desi am spus ca ma retrag, am revenit sa sa ma fac mai bine inteles pentru cine are interes sa retina aceste aspecte.

 

Si acum lasati-ma sa-mi vad de treaba...n-am facut mai nimic azi.... :rolleyes:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 605
  • Created
  • Ultimul Răspuns

Top Posters In This Topic

[...]

Vezi tu ...Soso nu a schitat in filmulet absolut nici o schimbare de directie de mers, nici o franare brusca etc. ZIC DIN FILMULET, probabil ca inainte de aparitia in cadru, el a mai redus din viteza initiala ...

[...]

Nu l-a facut deloc pe Soso sa iasa de pe drum, Soso era pe strada cand a trecut prin fata dubei.

[...]

 

Prietene, TE ASIGUR ca traiectoria lui Soso NU ERA prin sant!

Soso putea sa ia LINISTIT curba aceea (cum, de alfel, a luat-o de nenumarate ori) daca soferul NU INTRA PANA IN JUMATATEA DE BANDA a lui Soso.

Soso a fost NEVOIT sa faca manevre de evitare a impactului (prin "manevre de evitare a impactului" in cazul motociclistuli se intelege si inclinarea lui sau chiar daca a piscat putin frana), daca nu, ar fi intrat in duba iar rezultatul il stim cu totii.

Si conform cu ce au citat din Codul Rutier ceilalti oameni de mai sus, soferul dubei ESTE VINOVAT!

Care parte nu o intelegi? Sa-ti fac un desen, sa iti ridic ceata.

Editat de Stau-De-6
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Nu l-a facut deloc pe Soso sa iasa de pe drum, Soso era pe strada cand a trecut prin fata dubei. AAAAA ...ca a avut o viteza destul de mare cat sa nu mai poata continua virajul? Da, sunt de acord, dar nu am vazut "scoaterea" de pe drum a lui Soso.

 

ca să continuăm în aceeaÂşi notă cu jignirile ...

 

îți urez ca toți cei care fac stînga prin fața ta, să nu te scoată deloc de pe drum, aÂşa cum nu l-a scos nici dubaru pe soso (bineînțeles, în opinia ta :banana: ), iar tu, ca un băiat cu scaun la cap Âşi care respectă perfect legile (pe R6 :kali: ) o să ai, cu siguranță, timp să faci toate manevrele necesare pentru a-ți continua drumul către circuit, singurul loc ]n care mergi tare :rolleyes: (caz în care nu văd nimic funebru în urare, cum nu a fost nici în anterioara ... doar tu mergi preventiv, cu 50 la oră, Âşi opreÂşti imediat ce vezi un potențial pericol ;) )

 

PS: acum aÂştept partea aia cu să moară mă-ta

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

packardb... ai duba sau esti ruda cu soferul? Altfel nu inteleg cum poti tu ca motociclist sa iei o curba cu juma de duba pe sensul de mers... singura vina pe care o poarta soso e ca se afla la locul nepotrivit la momentul nepotrivit...

 

Eu propun inchiderea topicului, s-a discutat, soso ne-a povestit, cine a vrut sa inteleaga a inteles, restu asta e...

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Eu propun inchiderea topicului, s-a discutat, soso ne-a povestit, cine a vrut sa inteleaga a inteles, restu asta e...

 

mie mi se pare instructiv, înțeleg Âşi eu cu cine stau de vorbă, ce mai gîndeÂşte omul ...

 

am uitat un aspect ... de unde trebuia să Âştie motociclistul în cauză că duba aia se mai opreÂşte sau nu ?

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

de ce ma faci prost?

 

scrie pe post de la inceput ca omul cu duba intra intr-o parcare.

 

poate nu stii sa citesti. sau te bagi sa postezi fara sa citesti ce s-a intamplat?

 

Tocmai ca am citit, intrarea in parcare e intersectie, citeste tu tot ce am scris si nu mai comenta uitandu-te dupa stele cand e ziua afara.

 

pakardb e alt ciudat, probabil vreun al doilea ID al lui charlie. Esti 100% pe langa baiatule. N-ai citit nimic, nu te-ai uitat la filmare si nici la poze, comentezi total ilogic. Iti recomand in curbe sa te urci pe trotuar si sa mergi pe langa mobra apoi cand ajungi din nou in linie dreapta sa te pui din nou pe carosabil. E mai sanatos asa pt ca altfel risti sa procedezi ca ala cu dubita.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Prietene, TE ASIGUR ca traiectoria lui Soso NU ERA prin sant!

 

 

Cum... NU ERA PRIN SANT??? Hmmm ... ciudat eu stiu ca de obicei motociclistii prefera senzatii tari gen sa se dea prin shantzuri, sa intre frontal in dube care nu dau prioritate.... faze d`astea :rolleyes: :banana: :kali:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Cum... NU ERA PRIN SANT??? Hmmm ... ciudat eu stiu ca de obicei motociclistii prefera senzatii tari gen sa se dea prin shantzuri, sa intre frontal in dube care nu dau prioritate.... faze d`astea :) :lol: :lol:

te regasesti in ceea ce spui? :rolleyes: ;) ;) sau ai scris si chestia asta de dragul de a mai face un post? :banana: :kali:

Editat de Tomek
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

OFFTOPIC:

 

te regasesti in ceea ce spui? :rolleyes: ;) ;) sau ai scris si chestia asta de dragul de a mai face un post? :banana: :kali:

:)

 

Imi veni in minte replica de mai jos, nu m-am putut abtine. :lol:

wrong, e gabor, sanitar, detectiv, jurist, procuror, sfatuitor si conservar

 

:lol:

Editat de Stau-De-6
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Anul trecut prin iarna am avut o situatie asemanatoare, ala a intrat pe banda mea eu in sant. S-a facut expertiza tehnica si mi-au calculat viteza pe la 80Km/h in localitate. trecand peste faptul ca nu am avut viteza asta la proces vinova a fost soferul care a intrat pe banda mea. Singura problema se pune daca existau manevre de evitare a accidentului. Si din filmulet nu vad cum ai fi putut, asa ca stai linistit, un avocat bun, intrebari punctula la expertiza si nu o sa ai nici o problema. e f importanta declaratia in faza de incepere a urmarii penale, cum cred ca o sa se intample

 

Bafta multa si insanatosire grabnica.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Eu din tot topicul am inteles ca multi din cei care au postat merg cu 50km/h pe viraje ca nu cumva din ghinion sa se intample ceva :laugh:

Ai inteles gresit...50 km/h e viteza maxima pentru autostrada. In curbe opresc motoarele si le imping.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

@bavareze: ok, bre, deci tu vii, sa zicem, cu un 150, sa nu zic 200, observi o duba, lipesti frana fatza pana se ridica de partz motoreta, ocolesti duba, care de fapt nu e ocolita, practic treci razant pe langa ea, dai drumul la frana dar, ghinion, se termina parcela si in zare se prevede un shantz, drept urmare pe la un 80, cat probabil oi fi apucat sa franezi, iti zici ca e momentul optim sa pui de un mic countersteering, asa, de relaxare. Acu', yo ma duc sa il sun pe Rossi sa ii spun ca e cu muya, claramente nu are ce sa caute la GP, impostoru' dreq. Reisarii nu sunt acolea...

Editat de andreicristian
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Ai inteles gresit...50 km/h e viteza maxima pentru autostrada. In curbe opresc motoarele si le imping.

 

Gresit !!! Se opresc motoarele, se duc pe trotuar sau in afara partii carosabile, si apoi se imping, dar nu stand pe ele.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Bine ...cand o sa se destepte prostu' cu duba si-si ia un avocat si declara ca motociclistul a venit in flacari de nu l-a observat si ca datorita vitezei excesive cu care rula nu a putut decat sa puna frana la constatarea aparitiei lu' Soso ...sa vezi ce se duce si neacordarea de prioritate. Vezi tu, legea e cam complicata, ca tu tre sa faci dovada ca el te-a vazut. Apai Doamne fereste sa fi in conserva, sa te asiguri, sa dai semnal, sa incepi manevra, sa te uiti o fractiune de secunda in oglinda retrovizoare sau in cea din dreapta (sau de ce nu stanga) si sa-ti apara un Soso in flacari din neant, cu 270km/h ...tu sa pui frana si el sa se duca val vartej in sant. Pe urma imi povestesti de vina cui...

Pai ORICUM conservarul asta o sa zica.

Chiar daca o sa mergi cu 50 la ora si esti extrem de prudent.

Nu l-am vazut, m-am trezit cu el pe parbriz, avea viteza, etc.

Cu un avocat bun si cu suficienti bani poate sa scape din orice.

Legea nu e complicata, doar ca unii sunt mai egali decat altii. :laugh:

 

Din nou, nu tin cu ursu' ...dar hai sa nu-l ridicam pe Soso pe un piedestal. Hai sa ne para rau de cei care cu viteze de sub 50km/h au avut accident, celor care mergeau absolut legal si li s-a taiat de tot calea, care n-au mai avut culoare de trecere pentru ca acei conservari nu au oprit ...etc.

Tu mergi cu 50 la ora pe R6?

:)

 

Hai sa nu facem pe maica Tereza.

Un motociclist a avut accident, se mai intampla.

Cred ca are nevoie de incurajarile noastre, nu de critici.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Ai avut bafta, ce sa zic ...daca te atingea probabil postam RIP-uri.

 

Acum legat de vinovatie, avem situatia :

- dubita care face la stanga - din film eu as fi anticipat ca face la stanga - se apropie de centru si incetineste, in plus exista straduta la dreapta

- motociclist care vine din spatele dubitei - deci posibil depasire pe banda ta, nu stii ce are ala in cap, daca te-a vazut, daca e vreun "zmeu" -> posibila coliziune sau "agatare"

- intersectie la dreapta cu o alta masina asteptand sa intre pe sosea -> in 80% dintre cazurile intalnite de mine, masina mi-a iesit in fata, probabil ptr ca anticipeaza viteza motocicletei ca la o masina

 

Nu te supara pe mine ca sunt direct, dar nici macar una dintre circumstantele de mai sus nu a aprins un beculetz ? Ca sa nu mai vorbesc ca toate cumulate ar fi trebuit sa te faca sa fii pe la 60 -80 INAINTE sa incerci o franare de urgenta sau un swerving.

 

Tehnic, soferul a taiat linia continua, dar practic zona de linie continua se termina 2 metri mai incolo !!! Nu sunt sigur ca te-ar fi ajutat foarte mult sa faca stanga 2 metri mai in fata.

 

Cineva sugera ca dupa ce ai trecut de dubita ai fi putut face un contersteering agresiv ca sa nu intri in sant. Nu stiu daca ai incercat sau nu, dar in situatia data, eu zic ca nu ar fi reusit din cel putin 2 motive :

- pierdusei aderenta spate cum singur ai spus(nu se poate intoarce motocicleta doar pe roata din fata, nu-i asa ?)

- chiar daca nu ai fi pierdut aderenta spate, intrasei deja pe pietris - as vrea sa il vad si eu pe Rossi facand manevre agresive de evitare pe pietris.

 

Ce mai conteaza acum vinovatia, cand esti in bandaje, motorul e praf la inceput de sezon, si te asteapta si niste timp pierdut cu procese, audieri, etc ?

 

Puteai evita situatia de mai sus ?

Daca da, ar fi costat mult ca orgoliu sau ca timp pierdut ?

Merita ?

 

Bafta multa si sper sa privesti situatia cu maturitate si sa inveti ceva din ea.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Singura dilema ar fi din partea mea daca se merita sau nu ,eu personal cred ca nu se merita ,tu probabil ai considerat invers asta e, fi suficient de barbat si asuma-ti consecintele nu bucura pe nimeni ca mori cu dreptatea in mana asa cum nu bucura pe nimeni omorarea cu pietre a celorlanti participanti la trafic.

Cateodata ne mai si riscam norocul si ne-o facem cu mana noastra ,asta e , insanatosire grabnica si sper pt binele tau sa iti schimbi un pic lista de prioritati.

Editat de BrokenWind
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Cineva sugera ca dupa ce ai trecut de dubita ai fi putut face un contersteering agresiv ca sa nu intri in sant. Nu stiu daca ai incercat sau nu, dar in situatia data, eu zic ca nu ar fi reusit din cel putin 2 motive :

- pierdusei aderenta spate cum singur ai spus(nu se poate intoarce motocicleta doar pe roata din fata, nu-i asa ?)

- chiar daca nu ai fi pierdut aderenta spate, intrasei deja pe pietris - as vrea sa il vad si eu pe Rossi facand manevre agresive de evitare pe pietris.

 

pai se stie ca doar Chuck Norris si bavareze fac countersteering pe pietrish...

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Ai avut bafta, ce sa zic ...daca te atingea probabil postam RIP-uri.

 

Acum legat de vinovatie, avem situatia :

- dubita care face la stanga - din film eu as fi anticipat ca face la stanga - se apropie de centru si incetineste, in plus exista straduta la dreapta

- motociclist care vine din spatele dubitei - deci posibil depasire pe banda ta, nu stii ce are ala in cap, daca te-a vazut, daca e vreun "zmeu" -> posibila coliziune sau "agatare"

- intersectie la dreapta cu o alta masina asteptand sa intre pe sosea -> in 80% dintre cazurile intalnite de mine, masina mi-a iesit in fata, probabil ptr ca anticipeaza viteza motocicletei ca la o masina

 

Nu te supara pe mine ca sunt direct, dar nici macar una dintre circumstantele de mai sus nu a aprins un beculetz ? Ca sa nu mai vorbesc ca toate cumulate ar fi trebuit sa te faca sa fii pe la 60 -80 INAINTE sa incerci o franare de urgenta sau un swerving.

 

da mai numa ca soso era in sesiune de filmari caci a mers de 3-4 ori prin curba aia inainte s-o pateasca(asa zicea cineva pe aici). asta penca aia de pe margine trebuia sa-l prinda cu camera in pozitia don rossi carpatin cu genunchiu pe asfalt. si tot a repetat manevra ca nu-i reusea. de unde sa mai aiba timp sa dea atentie beculetzelor instinctului de conservare care erau aprinse de cand lumea. lui trebia sa-i iasa faza cu genunchiu or aia nu iese la 50-60 la ora. a dreaku ghinion ala cu duba nu stia ca acolo se trage o dubla la un videoclip cu don rossi carpatinu si hop si el cu duba-n cadru.

Editat de charlie_root
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

da mai numa ca soso era in sesiune de filmari caci a mers de 3-4 ori prin curba aia inainte s-o pateasca(asa zicea cineva pe aici). asta penca aia de pe margine trebuia sa-l prinda cu camera in pozitia don rossi carpatin cu genunchiu pe asfalt. si tot a repetat manevra ca nu-i reusea. de unde sa mai aiba timp sa dea atentie beculetzelor instinctului de conservare care erau aprinse de cand lumea. lui trebia sa-i iasa faza cu genunchiu or aia nu iese la 50-60 la ora. a dreaku ghinion ala cu duba nu stia ca acolo se trage o dubla la un videoclip cu don rossi carpatinu si hop si el cu duba-n cadru.

 

Dar acum sincer, iti dai seama ce soc pe mobristu' numaru' doi, care il vede pe Rossi-ul carpatin cum vine, vede ca duba are niste planuri, probabi ca se intreaba de ce vine ala asa in flacari ... si poc ...il vede in sant sau doar aude impactul ...

 

Iti dai seama ca ala cand a plecat spre casa n-a trecut de 100 pe drum si 50 in localitati ... :laugh:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Noroc ca e filmata, ai ramas in viata, si sunt si martori.. puteai sa dai usor coltu'

Mai era si linie continua... cand s-or opri astia cu taiatu' liniilor?.... probabil atunci cand vom merge noi cu viteza legala.... adica la pastele cailor

 

Insanatosire...

 

ps: aveai ceva viteza

 

avea ceva mai multa spre suta dupa ochiul meu... rectific... cam 60-70 :D)

 

Eu din tot topicul am inteles ca multi din cei care au postat merg cu 50km/h pe viraje ca nu cumva din ghinion sa se intample ceva :laugh:

 

Depinde de viraje :( + ca daca il vad pe unu ca vrea sa vireze la stanga deja sunt in alerta maxima ... claxoane flashuri + redus viteza cat se poate de mult. :)

 

PS: + injuraturi daca si vireaza... :P

Editat de Cata MCMLXXXVII
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Pakard bell si charlie, in ultimele 2 posturi ati depasit limita bunului simt. Da, putea sa conduca mai easy, insa a mers tare si legal, sunteti caterincosi voi pe seama accidentului baiatului! Asa ca s-o dau in becali putin "la voi si la toata antena voastra 1" multaaa m....... cum se zice...... aaa... manevrabilitate motoarelor voastre ! Marii zmei din spatele tastaturii care se joaca Moto GP pe calculator si se dau mari motociclisti.

 

Am parcurs posturile lui PB si majoritatea sunt polemici, pai corditule, cand iti spune un forum intreg ca esti prost pai taci din gura, ce motociclist te dai tu cand iei la misto necazul unui baiat. Uite ca sa fiu si eu glumet cu tine, am vazut ca te-ai luat si cu rados si din intamplare stai si in drumul taberei. Ei bine afla ca suntem baieti prosti noi, avem cefe late si "pumnii nostrii minte nu are", nu ne intalnim la Rosu la dr tab 34 la un suc si tu o bere sa dezbatem pe tema acestui forum?

Editat de tudor@manowar.ro
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Vizitator Hairy Poker
pai se stie ca doar Chuck Norris si bavareze fac countersteering pe pietrish...

 

chuck norris are tricou si sapca cu ama iar in curand o sa isi ia si un ghiul cu mecla lu ama gravata.

 

bre, ce draq, parca nu cunoasteti personajul...

ma mir ca nu erau si muncitori pe acolo care sa sape santuri sau sa toarne asfalt, desi inca mai cred ca duba aia era acolo ca sa il culeaga pe racer...

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

 Share

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.


MOTOCICLISM.ro
Grup Facebook: +36000 membri
Înscrie-te în grup
Discutii despre motociclism pe Facebook
 
BIKESHOP.ro
Grup Facebook: +18000 membri
Înscrie-te în grup
Anunturi de vanzare - cumparare pe Facebook.


×
×
  • Creează nouă...