Sari la conținut

Accident 24 Aprilie.padurea Bogatii....brasov


soso-bum
 Share

Postări Recomandate

ciarli rut, stai flexat ca faci riduri sub poponeata de la pegasu sport cu sa lunga si pinion tuning de viteza

on topic: gata fratilor, omu s-a prins ca a mers tare, ca soferii este bulani si ca daca te dai rotund pt shooting-ul de week-end ajungi in sant, bulan maxim si oase intregi! :rolleyes:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 605
  • Created
  • Ultimul Răspuns

Top Posters In This Topic

Ai procedat perfect, te-ai descurcat de minune...... DAR ce nu stiu si oamenii de aici este acel filmuletz .MP4 pe care eu l-am vazut cu ajutorul unui amic din MS in care tu ai alergat motorul pe acele curbe de cel putin 3 - 4 ori inaintea accidentului in privirile admirative ale publicului. Macar asta trebuia sa inveti in 5 ani de cand mergi pe motoare si-n 5 ani cand ai devenit atat de bun (nu neg asta se vede ca stii). Sa nu te lasi purtat de ONE MAN SHOW. Ii oprisei pe toti din mancat cu turrele tale dar nimeni de aici nu stie cum cu o tura inainte erai tu sa iei frumusel un Audi fix in bot pe care l-ai evitat in ultima secunda. Fac pariu ca primul gand al celor de la terasa era: Phiiiuuu bine ca nu sunt eu ala din santz.

 

Vrem si noi sa vedem filmuletul asta.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

ce tare esti.. intrarea intr-o parcare o consideri intersectie.. destept tare. fugi si fa un curs de legislatie..

 

poate iti spune cu ce viteza trebuie sa circulam pe drumuri..

 

 

mai mult, ma uit cum oamenii cu multi kilometri vorbesc despre circularea cat mai incet si cum cativa tineri, ieri aparuti pe aici fac apologia vitezei..

 

trist ! noroc sa aveti

 

Esti cam prost, nu imi dau seama din poze ca este o parcare, pare un drum , nu stiam unde e parcarea. Se respecta in cazul de fata prioritatea de dreapta, berbece ! Cauri nod in papura in loc sa citesti ca lumea tot ce am scris.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Esti cam prost, nu imi dau seama din poze ca este o parcare, pare un drum , nu stiam unde e parcarea. Se respecta in cazul de fata prioritatea de dreapta, berbece ! Cauri nod in papura in loc sa citesti ca lumea tot ce am scris.

tudor, nu te mai supara mah :banana: , nu ai cu cine..."niste tarani" :rolleyes:

 

multa sanatate soso, ce ai vrut tu sa aflii si ce a iesit din topicul tau, toti retarzii isi dau cu parerea, cand or sa le arda si lor poponeata in situatii din astea, or sa inteleaga cum sta treaba :kali:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

cel mai deranjant lucru pe acest forum e ca aproape nimeni nu judeca ceea ce spui ci din lipsa de argumente se uita repede sa vada cine esti, cati cmc ai sub bilute, cu ce vitezxa maxima te-ai dat etc.

cum am mai zis un forum e un loc unde se dezbat idei, nu personaje mai mult sau mai putin fictive. venim aici pt schimb de idei si trebuie sa ne limitam la a judeca strict valoarea de adevar a idelor expuse nicidecum nu ar trebui sa ne intereseze cine e cel care le emite. cel putin asa se procedeaza in forumurile civilizate din alte tari.

aici imediat cum cineva nu e de acord cu o idee se leaga direct ori de literele din carnet ori de cmc ori ca de unde esti, cine esti etc. ce importanta are?

important e sa analizam si sa discutam pe baza valorii de adevar a ideilor si opiniilor expuse.

 

respecte userilor gen $ilver precum si altor cativa care fac cinste breslei.

 

ps: bibi de auzit nu ne-am auzit si nici nu ne vom auzi veci, stai linistit.

 

Charlie asta este un baiat d-ala care a trecut de 30 de ani, viata lui este anosta si pluteste intr-un ocean al viselor frumose. Se contrazice, recomanda sa mergem incet, insa merge fara protectii pe el. Scuza-ma charlie, daca intr-adevar ai 35 (eu cred ca ai 18) atunci lucrezi la ghiseu undeva la stat, ceva, vinzi timbre sau faci copii xerox, apoi vii acasa cu 15 la ora cu ARO (jeepanul tau) si te transformi in leu paraleu. Sfat: Alearga pentru ca faci 2 lucruri. Nu mai cheltui banii pe benzina (Aro consuma mult), apoi faci conditie fizica si cu 15 la ora poti sa alergi mult ca e alergare usoara si bagi apa ca e mai ieftina.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

ce tare esti.. intrarea intr-o parcare o consideri intersectie.. destept tare. fugi si fa un curs de legislatie..

 

poate iti spune cu ce viteza trebuie sa circulam pe drumuri..

 

 

mai mult, ma uit cum oamenii cu multi kilometri vorbesc despre circularea cat mai incet si cum cativa tineri, ieri aparuti pe aici fac apologia vitezei..

 

trist ! noroc sa aveti

 

Ma doare capu` ... cum sa nu fie pretene intersectie?? Modificarea marcajului longitudinal ce semnifica?? Pune tati mana pe carte si mai citeste. Daca nu aveai modificare de marcaj longitudinal hai mai treaca mearga. Accesul intr-o institutie sau intr-o parcare care se face PRIN modificarea marcajului longitudinal aferent sectorului respectiv de drum se CONSIDERA intersectie cu drum secundar, deoarece autovehiculul care executa manevra de iesire din parcare prin viraj stanga se obliga sa acorde prioritate DE DREAPTA autovehiculelor ce circula din contra-sens .... OUPS!!! Sa sarim peste faptul ca de fapt acolo este intersectia cu ALEEA DE ACCES spre parcarea respectiva. Adica drum principal cu drum secundar. Ai o intrare acolo, o alee nu ai alveola de parcare din cate vad. Portiunea aceea lunga de 2m se considera drum public!!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Charlie asta este un baiat d-ala care a trecut de 30 de ani, viata lui este anosta si pluteste intr-un ocean al viselor frumose. Se contrazice, recomanda sa mergem incet, insa merge fara protectii pe el. Scuza-ma charlie, daca intr-adevar ai 35 (eu cred ca ai 18) atunci lucrezi la ghiseu undeva la stat, ceva, vinzi timbre sau faci copii xerox, apoi vii acasa cu 15 la ora cu ARO (jeepanul tau) si te transformi in leu paraleu. Sfat: Alearga pentru ca faci 2 lucruri. Nu mai cheltui banii pe benzina (Aro consuma mult), apoi faci conditie fizica si cu 15 la ora poti sa alergi mult ca e alergare usoara si bagi apa ca e mai ieftina.

 

:banana: :rolleyes:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

insanatosire grabnica soso!!!

zi-ne si noua ierarhia ta de motoare care ai detinut-o pana la R1 ala pacatos :rolleyes:

gs 500

fzr1000ex-up

r6

r1

urmeaza ceva cabrio

fratilor mam saturat de prostiile unora.....cu minte odihnita......si va rog frumos sa nu mai postati pareri despre mine,,,,,

si fapta mea,,,,,dak e neaparat ...pe pm...va multumesc

 

am sa cer adimin sa inkida subiectul meu ca deviem..........

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

gs 500

fzr1000ex-up

r6

r1

urmeaza ceva cabrio

fratilor mam saturat de prostiile unora.....cu minte odihnita......si va rog frumos sa nu mai postati pareri despre mine,,,,,

si fapta mea,,,,,dak e neaparat ...pe pm...va multumesc

 

am sa cer adimin sa inkida subiectul meu ca deviem..........

 

Pai de ce sa-l inchida???E distractiv sa citesc ineptiile unora care cred ca doua roti de bicla iti aduc experienta necesara pentru a putea stapani o motocicleta.

Culmea e ca la topicuri in care sunt implicate vitezane cei mai experti sunt cei cu chopere sau viitori mopedisti scuteristi etc...

Soso insanatosire grabnica si mergi pe motor asa cum doresti tu si nu cum vor altii.

Multa bafta.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Cred ca de aici se pot invata 2 lucruri:

- vinovatia soferului care a provocat accidentul nu tine de cald accidentatului (in foarte/extrem de putine cazuri accidentatul si-a recuperat macar paguba materiala, sa nu mai vorbim de durerile fizice si faptul ca nu poti merge pe motor sau pe picioare uneori)

- legea e de cacao in romania (am avut accident practic identic ca si situatie dar la viteza mai mica) si pot sa spun ca era sa dau in plans de nervi vazand ca vinovatul primeste doar 1 milion amenda si 1 luna suspendare in timp ce eu pierd zile dupa zile pentru constatari/reparatii/etc si fizic nu am avut decat julituri superficiale. Nici nu vreau sa ma gandesc cum ar fi durerile suportate in cazul vreunei fracturi sau si mai rau a unei imobilizari cand trebuie sa te stearga sotia/mama la fund.

 

Concluzia mea (nu dati ca nu emit judecati de valoare... decat proprie):

In Romania cel putin trebuie sa ne pazim noi pieile ca nici legea nici ceilalti participanti la trafic nu o fac. Pe viitor cred ca atunci cand o sa vezi un vehicul pe sensul opus in dreptul unei oarecare posibilitati de a face stanga (sau si mai rau, cu semnalul deja pus), o sa te infigi in frane ca si cum deja ti-ar fi taiat calea... insa de la o distanta care sa nu te puna in situatia sa blochezi roata sau sa iesi in decor.

 

Insanatosire cat mai rapida.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

oameni buni hai sa ne bagam mintile in cap ...... noi vorbim aici de cum evitam ce ar trebui sa faca conservaru , cat de atent trebuie sa fie conservaru...etc ...voi aveti impresia ca , conservaru de rand sta sa citeasca pe net cum sa se fereasca de motociclisti, sau cat de disciplinat sa fie in trafic (aici trebuie sa recunoastem k trebuie sa existe respect si pt unu cu caruta care iese pe strada) sau ii intereseaza pe ei cine a mai pierit azi sau ieri in accident de moto ..... majoritatea nu dau un ban pt ce se intampla , cu atat mai mult, nu cred k au citit prea multi conservari forumu k sa aiba de unde sa invete ....singurii care ar trebui sa se fereasca in momentul de fata am fi noi (tot sunt obligati sa fim atenti in trafic da...dehhh in masina esti mai protejat si crezi k ai lumea la picioare :rolleyes: ). toti vorbim, dezbatem dar asta pt noi nu pt ei (conservarii) pentru ca pe ei nu ii intereseaza si nu stau sa citeasca pe form :banana: :kali: ;)

Editat de onixutzu
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

absolut exceptional filmuletzu!!! din pacate toti membrii clubului carne de tun laolalta nu au atatia neuroni functionali incat sa se descurce fara astfel de hinturi cum sint date in filmu asta.

demential. cred ca si daca astfel de hinturi ar exista in realitate retardatii clubului carne de tun tot nu le-ar respecta pen ca deh ei e foarte vechi domnule pe motor, ei e foarte dibaci, ei e foarte mult deasupra legilor fizicii.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

gs 500

fzr1000ex-up

r6

r1

urmeaza ceva cabrio

fratilor mam saturat de prostiile unora.....cu minte odihnita......si va rog frumos sa nu mai postati pareri despre mine,,,,,

si fapta mea,,,,,dak e neaparat ...pe pm...va multumesc

 

am sa cer adimin sa inkida subiectul meu ca deviem..........

 

hai mai Soso nu te mai supara=)) da ce vrei sa comenteze de conservar?

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

miros multe frustrari. e o chestie tipica omului, de fapt, a romanului get beget, de altfel: a ne da cu parerea si a judeca, fara a fi fost acolo sau avand doar o droaie de calcule in capatzani. dati-va o palma si intoarceti-va la day job-urile voastre, e gretos cum va permiteti sa aruncati cu noroi in oameni care, vorba ceea, se dau cu motocicleta cam de cand ati avut voi prima intalnire tiparita cu Pamela Anderson.

 

cata impertinenta, sa vorbesti din carti si sa pui etichete de "carne de tun". doamne abia astept sa va vad pe voi, desteptilor, cum va arata lumea cu degetul si va face "carne de tun". vai de capul vostru, stergeti-va cashul de la gura si invatati sa va cunoasteti locul intr-o comunitate, daca tot aveti pretentia ca faceti parte sau ca o sa faceti parte din ea, intr-un fel sau altul. va permiteti prea multe si va considerati fara de pata. si unde v-ati gasit voi sa emiteti judecati departe de a fi pertinente... :banana: intr-un caz de neacordare de prioritate, unde voi estimati viteza uitandu-va la un filmulet de pe youtube... rezolutia si numarul fotogramelor pe secunda distorsioneaza un picut realitatea, dar fie, stati voi cu bucunetzele in scaun si faceti pe zmeii de la tastatura, continuati sa bruiati cu aberatiile voastre, what's an orchard without a few rotten apples, huh? :kali:

 

insanatosire grabnica Soso, mai bine-ti iei supermoto in loc de Cabrio, e mai fun, inclusiv pe curbe ;) si lasa-i pe zmeii astia ai tastaturii sa se bata cu anii lor de experienta pe bicicleta sau in scaunul din spate al autobuzului atunci cand emit pareri cu referire la un accident. tara plina de habarnisti, din pacate, dar nu va doresc o soarta ca a lui Soso. no hard feelings :rolleyes:

Editat de Ralucone
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

miros multe frustrari. e o chestie tipica omului, de fapt, a romanului get beget, de altfel: a ne da cu parerea si a judeca, fara a fi fost acolo sau avand doar o droaie de calcule in capatzani. dati-va o palma si intoarceti-va la day job-urile voastre, e gretos cum va permiteti sa aruncati cu noroi in oameni care, vorba ceea, se dau cu motocicleta cam de cand ati avut voi prima intalnire tiparita cu Pamela Anderson.

 

cata impertinenta, sa vorbesti din carti si sa pui etichete de "carne de tun". doamne abia astept sa va vad pe voi, desteptilor, cum va arata lumea cu degetul si va face "carne de tun". vai de capul vostru, stergeti-va cashul de la gura si invatati sa va cunoasteti locul intr-o comunitate, daca tot aveti pretentia ca faceti parte sau ca o sa faceti parte din ea, intr-un fel sau altul. va permiteti prea multe si va considerati fara de pata. si unde v-ati gasit voi sa emiteti judecati departe de a fi pertinente... :kali: intr-un caz de neacordare de prioritate, unde voi estimati viteza uitandu-va la un filmulet de pe youtube... rezolutia si numarul fotogramelor pe secunda distorsioneaza un picut realitatea, dar fie, stati voi cu bucunetzele in scaun si faceti pe zmeii de la tastatura, continuati sa bruiati cu aberatiile voastre, what's an orchard without a few rotten apples, huh? ;)

 

insanatosire grabnica Soso, mai bine-ti iei supermoto in loc de Cabrio, e mai fun, inclusiv pe curbe ;) si lasa-i pe zmeii astia ai tastaturii sa se bata cu anii lor de experienta pe bicicleta sau in scaunul din spate al autobuzului atunci cand emit pareri cu referire la un accident. tara plina de habarnisti, din pacate, dar nu va doresc o soarta ca a lui Soso. no hard feelings :rolleyes:

 

Scurt .....ma rog,lung si la obiect,ca de obicei :banana:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

intr-un caz de neacordare de prioritate, unde voi estimati viteza uitandu-va la un filmulet de pe youtube... rezolutia si numarul fotogramelor pe secunda distorsioneaza un picut realitatea, dar fie, stati voi cu bucunetzele in scaun si faceti pe zmeii de la tastatura, continuati sa bruiati cu aberatiile voastre, what's an orchard without a few rotten apples, huh? :banana:

 

Vezi tu, ca faci aceeasi greseala ca si cei de mai sus ...cine esti tu sa emiti fraze de genul "neacordare de prioritate"? & co? Stii ce e acordarea de prioritate dpvd legal? Stii care sunt granitele intre legal si contraventie/infractiune cand vine vorba de neacordare de prioritate?

 

Hai ca nu-l mai luam pe Soso in brate, el are partea lui de vina, lucru pe care SIGUR il stie si el. Dubistul are partea lui de vina, lucru care si lui ii e clar ...legea va fi de partea Dubistului, iar Soso ar fi trebuit sa stie asta in momentul in care i-a dat gaz. A fost alegerea lui si si-a asumat acest risc.

 

Neacordarea aia de prioritate nu prea reiese din filmulet, se vede ca duba a intrat un pic, dar a oprit. Nu se vede drumul din stanga, daca este sau nu vizibilitate, daca mobra se putea vedea din timp sau nu etc. Nu exista impact intre cele doua autovehicule, deci nu se pune problema de vinovatia celui cu duba.

 

Pentru cei care considera ca duba a trecut linia continua, le recomand sa stea linistiti in banca lor deoarece, se vede ca la max 2m linia este discontinua ...duba are semnalul pus se vede ca inainte de efectuarea manevrei, soferul dubei a redus viteza. "Pa si pu la revedere".

 

Tie Ralucone, iti recomand ca atunci cand iesi pe strada, sa te asiguri tu pentru tine tot timpul, sa conduci preventiv (pentru ca legea zice pe undeva ca trebuie sa ai o conduita preventiva) etc...bazandu-te ca ala n-are voie sa faca nu stiu ce, nu o sa-ti salveze viata.

 

insanatosire grabnica Soso, mai bine-ti iei supermoto in loc de Cabrio, e mai fun, inclusiv pe curbe :kali: si lasa-i pe zmeii astia ai tastaturii sa se bata cu anii lor de experienta pe bicicleta sau in scaunul din spate al autobuzului atunci cand emit pareri cu referire la un accident. tara plina de habarnisti, din pacate, dar nu va doresc o soarta ca a lui Soso. no hard feelings :rolleyes:

 

Acum ca i-ai urat insanatosire grabnica, sigur Soso se simte mai bine, poate chiar i-a trecut problema la coloana & co. Zmeii care au facut experienta pe scaunul din spate al autobuzului, in spatele filmuletelor de pe youtube si mai ales din spatele conservelor ...au de 100 de ori mai multa experienta decat tine care se vede ca atunci cand o sa iesi cu mobra in trafic, o sa mergi pe ideea ca ala tre sa te lase sa treci si ca n-o sa-ti taie fata.

 

Luati legea ca atare, luati penalitatile ca atare. Fie ca va convine, fie ca nu, exista "cu suspendare", exista "omor din culpa" exista "circumstante atenuante" exista multe portite legale...Acum ca stiti toate astea, va recomand sa va paziti pielea. Aceleasi portite se aplica si voua, daca incalecati pietoni & co ...

 

Nici noi nu-ti dorim soarta lu' Soso, dar iti recomandam sa nu testezi pe un drum public performantele mobrei tale ...s-ar putea sa nu te inteleaga participantii la trafic.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

sa inteleg ca te-ai simtit vizat. si poti sa stai linistit, deja stiu ce le poate pielea acestor mirifici participanti la trafic. nici nu a trebuit sa stau la ghidon ca sa aflu. dar continuati sa "tineti cu ursul", vorba ceea, ca nu ati depasit niciodata limita legala. doamne, de-am fi toti precum pretindem in posturi, ar fi o lume asa frumoasa...

 

si apropo, cu conduita preventiva cu tot si tot poti sa ti-o iei! pentru ca nu stii niciodata cum apare o blonda in dacie 1310 care confunda frana cu acceleratia! te ceva pe ea de conduita preventiva atunci cand bovina se uita in ochii tai si accelereaza. odata si-odata toti cadem. ori din cauza noastra ori din cauza altora.

 

dar hai sa nu mai fim asa buni judecatori, eu nu iau pe nimeni in brate, nici macar nu il cunosc personal pe om, insa am suficient bun simt incat sa deschid gura atunci cand chiar e nevoie si cand inteleg situatia. am suficient bun simt incat sa nu ma arunc la calcule si aratat cu degetul catre alti motociclisti, am suficient bun simt incat sa-mi vad de treaba mea, fara sa-i judec pe altii, mai ales incepatoare fiind. si mai presus de toate, am ochii suficient de larg deschisi incat sa miros "bullshit"-ul cu care se inconjoara unii de la o vreme. fie ei motociclisti sau wannabe's sau pending.

 

cunosc foarte bine situatia si daca dupa 22 de pagini, tot nu ati inteles, renuntati. stiu prea bine ce-i aia neacordare de prioritate, ca de-aia or sa ma intrebe si copiii mei de ce am adancitura aia ciudata pe brat. asa ca spare me, te rog foarte frumos! si iti doresc si tie toate cele bune :rolleyes:

 

LE: deranjanta este atitudinea cu care tratati un subiect ca acesta, deranjant este si felul in care emiteti pareri fara sa fi fost acolo sau fara vreo experienta personala la activ. si nici macar nu m-am adresat intregii multimi care a postat aici, ci numai celor care, inevitabil, vor da o musca jos de pe caciula.

Editat de Ralucone
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Neacordarea aia de prioritate nu prea reiese din filmulet, se vede ca duba a intrat un pic, dar a oprit. Nu se vede drumul din stanga, daca este sau nu vizibilitate, daca mobra se putea vedea din timp sau nu etc. Nu exista impact intre cele doua autovehicule, deci nu se pune problema de vinovatia celui cu duba.

 

să înțeleg că, în opinia ta, virajul la stînga se face în felul următor :

 

1. intru cu maÂşina pe jumătate din banda vecină. (un pic, cum spui tu)

 

2. mă uit temeinic să văd cine vine din spate

 

3. într-un tîrziu întorc capul Âşi mă uit să văd dacă nu cumva vine cineva din față.

 

4. eventual mă sperii Âşi frînez

 

:banana: :kali: ;) ;) :) :lol:

 

îți doresc ca toți cei care vor să vireze stînga (venind din sensul contrar) prin fața ta, să procedeze întocmai :rolleyes:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

sa inteleg ca te-ai simtit vizat. si poti sa stai linistit, deja stiu ce le poate pielea acestor mirifici participanti la trafic. nici nu a trebuit sa stau la ghidon ca sa aflu. dar continuati sa "tineti cu ursul", vorba ceea, ca nu ati depasit niciodata limita legala. doamne, de-am fi toti precum pretindem in posturi, ar fi o lume asa frumoasa...

Sincer, nu m-am simtit deloc vizat...Fato, nu mai scoate in fata ideea ca si noi am depasit limita legala. Diferenta dintre mine si Soso (cu tot respectul pentru el) e ca eu nu i-am dat goarna chiar oriunde, chiar in apropierea curbelor, chiar in apropierea trecerilor de pietoni, stradute cu vizibilitate redusa etc. De ce? Ca nu se stie niciodata de unde sare iepurele. Daca-l vad pe unu' ca reduce viteza si mai da si un semnal, apai reduc si yo viteza ...si destul de mult, pentru ca, fie imi va taia fata, fie va avea bun simt si va astepta sa trec. Dar daca totusi nu are, si-mi taie fata, ma asigur ca am o viteza cu care sa pot opri in conditii de siguranta. La asta se refera conduita preventiva.

 

Cu totii ii dam sa sara ...e normal, d-aia avem SS-uri, insa depinde de momentele pe care le alegem pentru a face acest lucru.

 

si apropo, cu conduita preventiva cu tot si tot poti sa ti-o iei! pentru ca nu stii niciodata cum apare o blonda in dacie 1310 care confunda frana cu acceleratia! te ceva pe ea de conduita preventiva atunci cand bovina se uita in ochii tai si accelereaza. odata si-odata toti cadem. ori din cauza noastra ori din cauza altora.

 

Dupa cum ziceam si mai sus, cand esti langa masina, te astepti sa faca orice manevra brusca. Chiar daca acest lucru e ilegal sau imoral, el tot o va face ...atunci tu trebuie sa fii pregatit ...asigura-te ca esti in campul lui de vizibilitate, da-i un claxon ca sa se uite in oglinzi, da-i un flash daca e nevoie, si pe urma treci pe langa el ...

 

dar hai sa nu mai fim asa buni judecatori, eu nu iau pe nimeni in brate, nici macar nu il cunosc personal pe om, insa am suficient bun simt incat sa deschid gura atunci cand chiar e nevoie si cand inteleg situatia. am suficient bun simt incat sa nu ma arunc la calcule si aratat cu degetul catre alti motociclisti, am suficient bun simt incat sa-mi vad de treaba mea, fara sa-i judec pe altii, mai ales incepatoare fiind. si mai presus de toate, am ochii suficient de larg deschisi incat sa miros "bullshit"-ul cu care se inconjoara unii de la o vreme. fie ei motociclisti sau wannabe's sau pending.

Aparent nu intelegi situatia, soferul dubei nu este LEGAL vinovat, singurul vinovat fiind Soso. Nu exista aici loc de dubii. Sunt de acord ca intr-o lume perfecta Soso nu i-ar fi dat ca disperatu' iar ala nu ar fi intrat un pic pe sensul lui ...si drumul era drept nu in curba... Dar nu e o lume perfecta, este o lume guvernata de legi. Aparent ii judeci pe cei care-l arata cu degetul pe Soso si nu e bine...daca motociclistul mergea cu maxim 90 (cred ca era in afara localitatii), si daca cel cu duba ii taia de tot fata, atunci tot respectul pentru Soso si denigrarea pentru dubist. Insa Soso nu a avut de el grija...ASTA TREBUIE SA INTELEAGA CEI CARE NU SUNT EXPERIMENTATI ASA CA TINE, trebuie sa invete din greselile altora, aici, greselile lu' Soso.

 

cunosc foarte bine situatia si daca dupa 22 de pagini, tot nu ati inteles, renuntati. stiu prea bine ce-i aia neacordare de prioritate, ca de-aia or sa ma intrebe si copiii mei de ce am adancitura aia ciudata pe brat. asa ca spare me, te rog foarte frumos! si iti doresc si tie toate cele bune :rolleyes:

Absolut, asigura-te ca le povestesti copiilor cu detalii cum nu ti s-a acordat prioritate, cum tu nu aveai viteza cum de fapt erai in campul de vizibilitate al conservei sau na, ce te-a accidentat.

 

LE: deranjanta este atitudinea cu care tratati un subiect ca acesta, deranjant este si felul in care emiteti pareri fara sa fi fost acolo sau fara vreo experienta personala la activ. si nici macar nu m-am adresat intregii multimi care a postat aici, ci numai celor care, inevitabil, vor da o musca jos de pe caciula.

Nici nu nu ai fost acolo din cate am inteles si tu emiti pareri fara sa stii clar ce si cum s-a intamplat.

 

Acestea fiind zise, zi-mi unde pun musca :banana:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

pareri am emis la adresa celor care emit pareri. musca pune-o undeva unde sa nu bazaie prea tare, devine stresanta la un moment dat. continuati sa va bateti cap in cap si toate bune :rolleyes:

Editat de Ralucone
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Fratilor... am citit si m-am crucit cum stiu unii sa bata campii gratuit, altii chiar sa jigneasca doar pentru asi demonstra ca au dreptate. Se pare ca aveti mult timp liber.... l-as folosi mai constructiv. Il cunosc pe Soso, cunosc bine locul incidentului. A fost un accident rezultat dintr-o situatie nefericita. In rest totul e simplu. Neacordare de prioritate. Nu inteleg ce mai intoarceti totul pe toate partile doar, doar iese ceva senzational din asta. Lasati omul in pace ca are el la ce sa gandi acuma. Soso iti urez si pe aceasta cale... Recuperare rapida !

:rolleyes:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

să înțeleg că, în opinia ta, virajul la stînga se face în felul următor :

 

1. intru cu maÂşina pe jumătate din banda vecină. (un pic, cum spui tu)

A dat semnal, s-a asigurat ca in momentul acela se putea efectua manevra de schimbare a directiei de mers in conditii de siguranta. Din film nu vezi daca exista vizibilitate asupra drumului si a mobristului...

 

2. mă uit temeinic să văd cine vine din spate

Te uiti temeinic si vezi ca in partea dreapta este o mobra, ai atentie sporita asupra mobrei ca deh, stii ca si ei sunt de treaba & co

 

3. într-un tîrziu întorc capul Âşi mă uit să văd dacă nu cumva vine cineva din față.

Vezi tu, lucrurile nu s-au intamplat in 15 minute, ci in cateva secunde...dureaza ceva de cand dai semnal te uiti in fata, te uiti in dreapta la mobristul 2, te uiti in stanga ca poate vine vreun "meserias", te uiti in parcare sa nu te urci pe careva, vezi ca din fata vine Soso in flacari (care poate pana atunci NU ERA IN CAMPUL DE VIZIBILITATE), opresti efectuarea manevrei sa aibe timp si loc mobristul sa te evite ...

 

4. eventual mă sperii Âşi frînez

Yo zic ca e mai bine decat sa treci si sa se opreasca in tine ...parerea mea

 

îți doresc ca toți cei care vor să vireze stînga (venind din sensul contrar) prin fața ta, să procedeze întocmai :rolleyes:

 

Vezi tu, imi doresc si yo sa mori si tu si ma-ta ...dar parca nu o spun. Acum c-o stii, nu e asa ca e usor frustrant? Pana una alta eu nu ti-am dorit nimic rau nici tie, nici lui Ralucone, nici celui din Harlau care si el si-a luat 2,3 km de strada cand si-a cumparat mobra.

 

Daca nu poti sa-ti stapanesti sentimentele, te invit sa te dezabonezi de la forum, ca nu e locul in care sa faci urari funebre de fiecare data cand cineva nu e de acord cu tine ...

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

 Share

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.


MOTOCICLISM.ro
Grup Facebook: +36000 membri
Înscrie-te în grup
Discutii despre motociclism pe Facebook
 
BIKESHOP.ro
Grup Facebook: +18000 membri
Înscrie-te în grup
Anunturi de vanzare - cumparare pe Facebook.


×
×
  • Creează nouă...