Sari la conținut

Motociclistu' Biciclist


gn77b
 Share

Postări Recomandate

  • 2 weeks later...
  • Răspunsuri 3,7k
  • Created
  • Ultimul Răspuns

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Posted Images

Azi am avut o zi grea! Am făcut cca 70 de kilometri începînd cu ora 8:30. La 14:00 eram acasă, ud fleașcă, degerat de trei ori și încălzit de două! :D Acum, după o baie caldă, mă-ntreb dacă n-ar fi mișto să ies iarăși pe șosea, că vremea e MUUULT mai bună decît era dimineață! :crack:

 

P.S. Îmi spunea un prieten că noi, cicliștii, n-avem probleme cu picioarele, cu frigul, cu plămînii... Cu capul avem noi ceva! :eek:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Cand incepe treaba cu cursiera o sa vad comparativ. Oricum nu o sa am mobilitatea "agresiva" a MTB-ului.

 

Asa, pot sa zic cate ceva dupa aproape 600 km facuti cu cursiera:

Intai de toate...viteza, tata! In oras o sa mi-o iau, daca nu merg mai incet :)

 

Acum revenind: simt cand dau o pedala sanatoasa. Imi plac figurile mirate ale soferilor cand ii depasesc pe B2 cu 48-50/h. Si nu am cine stie ce conditie fizica, dar la sprinturi merge brici. Pe sosea in afara ma simt cel mai bine, per total. Am schimbat stilul de pedalat, mult mai fluent decat zvâcnit, ca pana acum.

 

Dezavantaje:

- nu am agresivitatea virajelor printre masini, etc., DAR ma ajuta insa franele "moi", fata de cele hidraulice pe disc de la mtb, care ma dau si-n-cap daca nu-s atent

- grooooopile, fu__i mama ma-sii de oras si de drumuri varza

- suspin un pic dupa suspensii, dar aia e

 

Vorbim dupa tura la mare din Aprilie :)

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Cineva afirma despre cursiera pe care i-am facut-o cadou... "cand am inceput sa pedalez cu ea e ca atunci cand mi-am aprins prima tigara din viata, iar senzatia pe care o aveam era ca nu as fi vrut sa se mai termine niciodata"

Cam asta e si din punctul meu de vedere diferenta mtb - cursiera.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Cineva afirma despre cursiera pe care i-am facut-o cadou... "cand am inceput sa pedalez cu ea e ca atunci cand mi-am aprins prima tigara din viata, iar senzatia pe care o aveam era ca nu as fi vrut sa se mai termine niciodata"

Cam asta e si din punctul meu de vedere diferenta mtb - cursiera.

Acolo unde ai sosea,dar cum romania are drumuri foarteeeee bune...

Eu am una cu roti de 29" si vad ca merge si cu nitica viteza

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Cineva afirma despre cursiera pe care i-am facut-o cadou... "cand am inceput sa pedalez cu ea e ca atunci cand mi-am aprins prima tigara din viata, iar senzatia pe care o aveam era ca nu as fi vrut sa se mai termine niciodata"

Cam asta e si din punctul meu de vedere diferenta mtb - cursiera.

poti sa explici cu alte cuvinte? nu fumez. :grinbandit:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Am incercat si cursiera dar nu-mi produce nici cea mai mica satisfactie fata de un mtb. Presupun ca e cam la fel cu gusturile pentru motoare, unora le place polivalenta, altora strict mobra dedicata soselei sau o cramponata pentru aratura. Ultima achizitie e un Scott Genius 29'er, full suss, nu cred ca m-as descurca la fel de bine in oras cu o cursiera la fel cum ma strecor sau sar bordurile si gropile cu asta... iar satisfactia dupa o tura pe vf. Omu sau traseul Surmont e priceless.

PS: au inceput inscrierile la prima evadare ;)

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Ne-am inscris (din nou) din prima zi, 3 mobristi :D

» Post actualizat in 01 Apr 2015 06:29

10253900_10153079291951609_5405104606667

 

Pegas a semnat parteneriat cu Politia Locala Bucuresti pentru 200 bucati pentru agentii operativi din parcuri si Centrul Vechi

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 1 month later...

Salut,

oare stie cineva de unde as putea sa iau un ax, conuri si bile pentru un butuc spate Shimano Deore XT FH-M756 disc?? Am cautat pe net sa iau doar piesele astea si n-am gasit decat butucul complet, care costa ceva banuti si la care daca mai adaug si manopera de schimbare deja ma costa prea mult. Daca as gasi piesele le-as monta tot eu pentru ca ma pricep si am si cu ce. Daca aveti idee unde gasesc aceste piese de noi....va rog sa-mi spuneti.

Am trimis deja niste mail-uri la magazine de biciclete si n-am primit niciun raspuns.

 

Va multumesc anticipat.

Editat de Calin26
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

salutare, as vrea si eu o tija de sa mai lunga pentru o kona shred(nu am ajuns acasa inca sa masor ce diametru are si nici cat de lunga(scurta) este, dar revin in scurt timp)

 

Daca tija ofertata are si o sa mai confortabila prinsa de ea poate mi se face un pret pentru pachetul intreg :D

 

vb aia, vreau sa merg la prima evadare si cu saua pe care o am acum...

(am vazut in magazine gen 100 ron pe o tija. mi se pare exagerat, voua? :grinbandit:)


» Post actualizat in 03 May 2015 16:05

am masurat:

 

diametru 3cm

lungime: 32.5cm (de jos de unde intra in cadru pana sus unde incepe prinderea seii - pe sina din aia, cu un surub in fata seii si unul in spate)

 

ma intereseaza una mai lunga.

Editat de frigider
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

salutare, as vrea si eu o tija de sa mai lunga pentru o kona shred(nu am ajuns acasa inca sa masor ce diametru are si nici cat de lunga(scurta) este, dar revin in scurt timp)

 

Daca tija ofertata are si o sa mai confortabila prinsa de ea poate mi se face un pret pentru pachetul intreg :D

 

vb aia, vreau sa merg la prima evadare si cu saua pe care o am acum...

(am vazut in magazine gen 100 ron pe o tija. mi se pare exagerat, voua? :grinbandit:)

» Post actualizat in 03 May 2015 16:05

am masurat:

 

diametru 3cm

lungime: 32.5cm (de jos de unde intra in cadru pana sus unde incepe prinderea seii - pe sina din aia, cu un surub in fata seii si unul in spate)

 

ma intereseaza una mai lunga.

Diametrul tijei de sa de 30 mm este atipic pt MTB , poate 31,8 mm .

» Post actualizat in 04 May 2015 13:29

Caut sa cumpar sau sa ciordesc un intinzator de lant Shimano Megarance, pe al meu l-am prins in spite si l-am facut praf. Nou sau sh,dar sa fie ok.

Gasesti pe aici .

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Salut,

oare stie cineva de unde as putea sa iau un ax, conuri si bile pentru un butuc spate Shimano Deore XT FH-M756 disc??

Bikegeek.ro, nu stiu exact care e furnizorul lui Catalin dar mi-a facut si mie rost de piese de genul asta care nu se vand prin magazine.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Bikegeek.ro, nu stiu exact care e furnizorul lui Catalin dar mi-a facut si mie rost de piese de genul asta care nu se vand prin magazine.

 

Multumesc Adriane! Am sa-i trimit acum un mail sa vad ce zice. In rest..tu ce mai faci...esti bine? Te-ai recuperat?

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Diametrul tijei de sa de 30 mm este atipic pt MTB , poate 31,8 mm .

naiba sa-l ia, mie-mi parea 29 dar am zis 30, sa fie.

 

:grinbandit:

» Post actualizat in 05 May 2015 17:23

nu are nimeni o tija din asta mai lunga?

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Te-a confundat cu Adrian, fotograful...

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Scuze de OT poate.. scriu si aici ca nu gasesc second hand.. : cumpar cadru MTB maaare (am 1.93 ..) second hand, sau chiar bitigla cu totul. Daca aveti ceva pe acasa, dati un PM va rog. Multumesc!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Scuze de OT poate.. scriu si aici ca nu gasesc second hand.. : cumpar cadru MTB maaare (am 1.93 ..) second hand, sau chiar bitigla cu totul. Daca aveti ceva pe acasa, dati un PM va rog. Multumesc!

Daca vrei sanse bune sa gasesti ceva vezi pe sectiile de bazar la forumurile de ciclism - gen dirtbike.ro sau ciclism.ro.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Salut..intra be dirtbike.ro ...chiar azi ma uitam...la biciclete cross-country si vazusem un Focus Fat Boy cu cadru numai bun pentru tine...la vreo 2000 de lei(aproximativ). Acum na..depinde si ce buget ai..

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

 Share

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.


MOTOCICLISM.ro
Grup Facebook: +36000 membri
Înscrie-te în grup
Discutii despre motociclism pe Facebook
 
BIKESHOP.ro
Grup Facebook: +18000 membri
Înscrie-te în grup
Anunturi de vanzare - cumparare pe Facebook.


×
×
  • Creează nouă...