Sari la conținut

Motociclistu' Biciclist


gn77b
 Share

Postări Recomandate

  • Răspunsuri 3,7k
  • Created
  • Ultimul Răspuns

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Posted Images

  • 1 month later...
  • 4 weeks later...

Another one bites the dust https://www.theguardian.com/sport/2017/dec/13/chris-froome-team-sky-reputation-abnormal-drug-test

Voi ce purtati acum pe sub casca? Caut un fes subtire windstopper, respirabil sau o sapca cu aceleasi caracteristici. Ceva recomandari?

Am un fes din material gen polar https://www.nootkasport.ro/--0/fn-caciula-mont-blanc--1309.htm

 

Face treaba, nu mi-e frig la urechi si e elastic dar strins, nu se trage in sus ca fesurile din bumbac.

 

Costa 59 de lei. O sa se discute pe A3 despre el?

Editat de gn77b
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Admin

Era si cazul la robotul asta aparut acum cativa ani din neant si de atunci castiga tot!

Saracu, cica sufera de astm! Numai astia suferinzii sparg toate recordurile, Contador cica mancase o friptura de vita! :-)))

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 2 weeks later...

Nu ai cum sa rezisti la nivelul ala fara ajutoare...Deja mi se pare un joc rusinos, stupid...Impunem un prag imposibil de atins, te lasam cativa ani sa iei in “greutate“ iar cand pariurile ating o cota maxima descoperim evidentul si iesim fantastic in profit :)

 

In alta ordine de idei, acasa am un Cannondale electric, in special pentru trasee enduro, iar aici, in Nürnberg ma dau cu un Cube si ocazional cu un Triumph City...

post-11570-0-13259200-1513939620_thumb.jpg

post-11570-0-75105100-1513939683_thumb.jpg

Editat de Gixu.
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Mi-ma luat si eu un hardtail de la Canyon vara asta cind au fost reduceri. Echipare Deore XT, SLX, Reba RL, pt. cite MTB-uri am avut (zero) e naveta spatiala. A venit cu citeva saptamini inainte de data estimata, nimic de comentat.

 

Totusi mi se pare ca se exagereaza cu chestia asta ca au cel mai bun raport calitate/pret din cauza ca vind fara intermediari, am gasit chestii similare la concurenta. Mie mi se pare ca orice firma o ia bine de tot in sus in popularitate cind sponsorizeaza o echipa de grand tour. Citeva secunde cu prim plan pe logo-ul de pe cadru in timpul TdF si gata. Am vazut ca B-Twin au o cursiera cu Ultegra Di2 la un pret incredibil. E drept, cu cadru de aluminiu dar parca o cursiera de ~2000 de euro de la "marile" nume o fi avind cea mai scumpa fibra de carbon. Asta daca poti sa treci peste stigma de a merge pe B-Twin.

 

Legat de Froome, eu m-am saturat. Abia asteapta hienele sa-si dea cu parerea prin presa, am citit niste articole asa de seci si previzibile zilele astea ca nici nu le mai deschid de-acuma. Eu vad lucrurile asa: sportul profesionist (oricare ar fi ala) e un balon de sapun umflat cit de tare posibil. Inca putin, inca putin. Si de ce? E o afacere. Mi se rupe.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 2 weeks later...

Ziceam mai sus ca mi-am luat un MTB Canyon. Am vreo 2000 km cu el, timp in care mi-a facut de vreo citeva ori (din care de 2 ori azi) urmatoarea figura: intra citeodata lantul intre pinionul mic si cadru. De fiecare data cind am patit am reglat dupa surubul de limitare. Prima data am patit la una din primele iesiri, semn ca probabil n-a fost reglat bine din fabrica.

 

Totul merge im-pe-ca-bil in rest, e de vis. E ceva firesc si nu stiu eu? Ma gindesc ca o bicicleta cu componente de nivelul asta e deja de nivel de curse de amatori, cum naiba sa-ti sara lantul in cursa de MTB?

 

Cind patesc asta imi amintesc de Alfine. Cu toate limitarile lui te face sa uiti de problemele astea. Randamentul e sensibil mai mic, compar viteza maxima la eforturi all-out cu el pe acelasi segment vs cursiera sau MTB si diferenta e mare dar in toti kilometrii n-a facut nici o figura. Jos palaria Shimano, la 300 de euro roata completa cu Alfine 11 e incredibil ce au reusit japonezii.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

@gn77b, si dupa ce ai inchis limita prima data, a doua oara era iar limita deschisa? Ai inchis-o suficient de mult? Vezi sa nu se fi strambat suportul ala de la schimbator, ca sunt foarte sensibile si se strica din orice.

 

@JUST4TNT, merci, dar ma uitam dupa cineva din Romania. Ma intereseaza si garantia, de exemplu.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Pai cind pateam mai dadeam o tira spre interior, nu reglam de la zero. Dupa ce am patit weekendul trecut am observat ca trebuia re-reglata si tensiunea cablului de la butoias. De data asta am reglat totul de la zero. Remarcabil e ca in mers nu prea se simtea, lantul cadea tot corect pe pinioane, problema se simtea doar la extreme, acolo incepea sa faca zgomot. Probabil ca greseala mea a fost ca ma asteptam sa fie mult mai rare reglajele.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Pai reglajul de care vorbesti trebuie facut f rar daca nu lovesti schimbatorul . Chiar si la echiparile ieftine acest reglaj nu prea face probleme, la o echipare buna chiar nu ar trebui sa faca deloc.

Verifica daca filetul de la surub e ok sa nu cumva sa fi fost fortat si deaia nu mai tine. Mai poti incerca sa-i pui o contrapiulita daca ai loc sau pasta blocatoare.

Bineinteles, cel mai important e sa fi facut reglajul corect, adica cu cablul de la schimbator detensionat ca altfel te poti pacali :)

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 3 weeks later...

Neata colegi. O recomandare pt un service care poate centra o roata cum trebuie ? Ideal prin sectorul 3.

Cei de la decathlon nu au reusit sa o faca (bicla muierii, cumparata de la ei...).

Multam!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Salut!

 

https://www.bikexcs.ro/contact

ii recomand pe baietii din sediul din Baba Novac. Mi-au reparat foarte bine niste chestii la bikla, dar nu centrat de roti. - asta in sectorul 3

 

In sectorul 6: http://dkbike.ro/ Aici am facut cetrare la roti de competitie pe cursiera si a fost foarte bine.

Editat de The_Sin_Eater
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Neata colegi. O recomandare pt un service care poate centra o roata cum trebuie ? Ideal prin sectorul 3.

Cei de la decathlon nu au reusit sa o faca (bicla muierii, cumparata de la ei...).

Multam!

 

PerfectBike - Cutitul de Argint

 

Intreaba de Vlad. Este mecanicul la care apelez de cativa ani buni, il recomand cu toata increderea.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Dan de la Sportwin. Str. Cernauti. (Langa Arena Nationala). Inca am rotile de la MTB centrate de 7 ani. Nici o problema pana acum. Si nu sunt genul care a facut 200 km pe an, si aia pe sosea.

+ 1 si pentru Vlad de la PerfectBike.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Pai bicle diferite au transmisii diferite. Intrebarea nu are sens la modul general. Eu cind mi-am luat MTB-ul m-am uitat pe site la rapoarte si am calculat ce cadenta as avea in comparatie cu celelalte bicle la o viteza data. Diferenta nu e asa de mare si pina acum n-am simtit nevoia de raport mai mare decit la vale pe asfalt. Fa si tu calculul asta (avind in vedere si circumferinta rotii, evident) si o sa te lamuresti.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Multumesc pt sugestii. Incerc sa ajung la perfectbike :)

 

Legat de 26 vs 29 - parerea mea este sa alegi un 29 daca ai nevoie sa "absorbi" mai bine gropi/denivelari sau mergi pe distante lungi constant, unde 29 este mai rapid decat un 26.

In rest 26 este mai usor, mai manevrabil (printre masini de ex), cost mai mic al gumelor, acceleratie mai buna (efort mai mic).

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Eu am una cu roti 650b (27.5) si una cu 29 si iti zic ca pe asfalt nu simti absolut nicio diferenta intre ele. Sigur ca au geometria destul de diferita, dar si pentru ca una e de xc si cealalta e de downhill. Per total, daca nu iesi la offroad, poti sa iei linistit si una de 27.5.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

....

 

Cind patesc asta imi amintesc de Alfine. Cu toate limitarile lui te face sa uiti de problemele astea. Randamentul e sensibil mai mic, compar viteza maxima la eforturi all-out cu el pe acelasi segment vs cursiera sau MTB si diferenta e mare dar in toti kilometrii n-a facut nici o figura. Jos palaria Shimano, la 300 de euro roata completa cu Alfine 11 e incredibil ce au reusit japonezii.

Voiai anul trecut sa-ti schimbi butucul alfine 8 cu unul de 11 viteze. Ai facut pana la urma pasul? Daca da, cum se comporta in comparatie cu cel de 8 viteze?

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

 Share

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.


MOTOCICLISM.ro
Grup Facebook: +36000 membri
Înscrie-te în grup
Discutii despre motociclism pe Facebook
 
BIKESHOP.ro
Grup Facebook: +18000 membri
Înscrie-te în grup
Anunturi de vanzare - cumparare pe Facebook.


×
×
  • Creează nouă...