Sari la conținut

Topicul atasistilor. Pagina oficiala


Aleko
 Share

Postări Recomandate

Niprul, Uralul si M-ul sunt facute pentru atas fiindca sunt motoare relativ puternice, 4T, cuplu destul si nu prea se simte diferentza de putere intre mers solo si cel cu atas.

IJ Planeta 5 cu atas are intr-adevar atasul mai usor si nu pierde prea mult la demaraj fiindca e motor 2T si intra in ture repede, insa iti scade viteza de croaziera cu 20 - 30 km/h, papa ceva mai multa benzina (1-2 litri) si se duce dreaq mai repede boltzul de la ambielaj, segmentii, etc.

Mie imi placea sa conduc Planeta 5 cu atas fiindca e usoara si super-manevrabila, de nu faci niste scheme cu ea pe sosea de moare lumea (daca e si gheatza/zapada distractia e garantata) insa degeaba zice Aleko, motorul nu se simte la fel de bine ca atunci cand e solo!

Daca nu il turezi ceva mai tare la schimbarea vitezei fata de cum il turai cand era solo (chit ca ii pui pinion mai mic) zdrangane boltzul.

In schimb pe Ural (ca am mers cu al lu' Aleko) ai cuplu nesimtzit si la turatii mici, cand ii dai brusc raspunde imediat si pleaca ca avionul si nu prea stie ce inseamna sa mai aiba niste kilograme legate de el.

 

Mie personal mi-a placut sa merg cu IJ-ul Planeta 5 solo deoarece se preteaza mult mai bine la el decat la mers cu atas.

 

P.S.: asta iarna pe gheatza imi luam viteza, ma apropiam cat mai mult de partea dreapta a drumului si la un moment dat trageam brusc de ghidon stanga si puneam usor frana spate: sa vezi cum se intorcea dracia la 180 de grade cat ai zice peste! :banana:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 2 weeks later...
  • Răspunsuri 2,6k
  • Created
  • Ultimul Răspuns

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Posted Images

:cheers: :cheers: :lol: vrem si noi sa vedem...

Poze cu vechiturile pe care le avem si le plimbam vara cate putin....

Asta la iesire din laborator, se pregateau pentru parada.

Mai pun si altele, Zundapp-ul inca nu e gata, abia am terminat BMW R26.

HB

post-873-1151324380_thumb.jpg

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 2 weeks later...

Salutari ! Am o intrebare: stie cineva cum se prinde un atas la MZ ES? Am cautat pe net si am gasit ca nuca din spate se prinde de axul basculei.Cealalta nuca unde se prinde , dar tirantul fata? Eu am un atas rusesc care e prins numai in trei puncte(ii lipseste un tirant). Multumesc!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 2 weeks later...

pai si daca se prinde doar in 3, ca la Jawe asa e. Oricum si 3 e de ajuns. Prima data cand am montat atasul la loc la o motocicleta am plecat spre Bucuresti in nuci abia stranse si un singur tirant.

Bai Vali pleaca cu panarama aia :banana:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 3 weeks later...
  • 2 weeks later...
  • 2 weeks later...

ca tot e vorba de 3 roti aici ... poate stie cineva , undeva un triciclu CZ , cred ca va mai amintiti de care (pe vremea impuscatului circulau invalizii cu asa ceva , aveau motor cz sport 175)...chiar am nevoie de asa ceva eu fiind intr-un scaun cu rotile. daca stiti vreunul va rog dati-mi de stire...lluparo@yahoo.com

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

...am facut uiliii pe trei roti! :eek: adica iei un grasuc de nouăj' de kile pe roata din spate , unul la fel in atas, plus scule de pescuit , si te duci pe cel mai desfundat drum pe care il gasesti dupa o ploaie zdravana....

Rezultatul, dupa ce reuseste sa te apropii de sleaurile drumului pe care il parasise-si , pentru ca erau prea adinci si freca motorul cu baia si tobele pe lut, incerci sa intri din nou pe drum de undeva coborind de pe un deal si ramii suspendat (in configuratia asta) desii te-ai lansat cu toata viteza, suspendat pe rota din fata si pe cadru(baia de ulei :P ) , cu spatele in aer si cu rota de la atas de asemenea...

Cre' cai zice whilie! Nu? sau stopie?

...grasucu din atas bine adunat in fata , si cel din spate comod asezat pe locul din fata , iar eu cu kilometrajul :D ....

..beton...

prima data am reusit sa probez faptul ca niprogena merge si cufundata in noroi care acopera qiuloasele...

Nu credeam chestia asta desi am mai vazut in ceva poze...

...beton... :lol:

senzatia de a derapa pe o mocirla groasa cu atasul , lansat , nu se compara cu nimic altcdeva...

...mosulica din atas care tinea sculele si care a venit imbracat in alb(!) a fost facut varza! :D Tot ce despica rota din fata si nu se aseaza pe cracul meu drept , umple atasul,.... nu mai putem de ris cind ma uitam la Eci baci cum arata....noroi gros , tencuial pe fata lui... :crack:

...ca sa nu mai vorbim de ce aruncau rotile cind am ajuns pe sosea.... :kiss:

Editat de drobu
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

prima data am reusit sa probez faptul ca niprogena merge si cufundata in noroi care acopera qiuloasele...
pai nu pentru asta a fost facuta?? ce rusii aveau autostrazi ca sa aibe nevoie de motoare de fuga? hehehehe

 

p.s. ai incercat sa faci cerculete cu ea in noroi? :P

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

,.... nu mai putem de ris cind ma uitam la Eci baci cum arata....noroi gros , tencuial pe fata lui... :P

...ca sa nu mai vorbim de ce aruncau rotile cind am ajuns pe sosea....

 

Pe Nipran l-ai omorit, da' cu grasucul ce-ai avut? :D

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Salutare...ce parere aveti???

 

Si acum vin si eu cu sotia....

 

more...

 

:baldy: ...trasurile oficiale...

 

Speram sa punem cat mai repede intreaga poveste cu nunta dubla pe motociclete, cu mai multe foto...si cateva filmulete cu drumul de la biserica la restaurant...

post-12774-1157380824_thumb.jpg

post-12774-1157380999_thumb.jpg

post-12774-1157381216_thumb.jpg

post-12774-1157381412_thumb.jpg

post-12774-1157381541_thumb.jpg

post-12774-1157381635_thumb.jpg

post-12774-1157382023_thumb.jpg

post-12774-1157382233_thumb.jpg

post-12774-1157382363_thumb.jpg

post-12774-1157383465_thumb.jpg

post-12774-1157383555_thumb.jpg

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Am si eu o intrebare...am de gind sa imi iau ceva cu atas si sa-l transform in trike...intrebarea este: in certificatul de inmatriculare la motoarele cu atas cum este specificata categoria? nu vreau sa ma duc la RAR cu ea modificata si sa nu stie la ce categorie sa o incadreze...cum au mai patit si altii...

Asfalt uscat!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 1 month later...

eu am dnepr mt11 solo scrie in talon dar tare mi-as dori un atas

ca e mai la indemana decata sa car in carca

acum am nevoie de ajutor k nici nu stiu cam cat costa si nici de unde draq sa-l iau.

oricum e mult mai bine cu(cred eu)

astept mesaje in pm

10ks

post-13243-1162499591_thumb.jpg

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Luni ma duc la banca , poate reusesc sa fac rost de bani. Vreau un IJ cu atas, cel mai bine un '56, pt. ca asa am si atas, pasiunea mea mai veche si am si acte pt. IJ-ul meu din '49. Ideea este ca la vinzari nu prea mai vezi asa ceva , poate are cineva pe aici un pont , dar sa fie cu acte si eventual din Bucuresti sau pe aproape. Va multumec.

 

Sau macar un atas cu acte, ca un IJ mai gasesti solo, sa-i pun un ats si sa-l omologhez.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

 Share

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.


MOTOCICLISM.ro
Grup Facebook: +36000 membri
Înscrie-te în grup
Discutii despre motociclism pe Facebook
 
BIKESHOP.ro
Grup Facebook: +18000 membri
Înscrie-te în grup
Anunturi de vanzare - cumparare pe Facebook.


×
×
  • Creează nouă...